Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Sign in to follow this  
Onur Arslan

Acemi airbrushcıya yardım:( (Double action single action oldu:)

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar, 

Ben de sparmax max-3 ve yine sparmax 501x kompresör ile airbrush dünyasına adım attım ve ilk sorunumla karşılaştım:( 

Tetiği geriye çekmeden bastığımda da alet boya püskürtüyor. Muhtemelen temizlemek için söküp takarken bir şeyi yanlış yaptım. Bir ara tetik kısmı çok boşta kalmıştı, onu sıkılaştırmayla epey uğraştım, sonrasında böyle oldu:( acaba siz ustaların ilk aklına gelen kontrol edeceğim şeyler nelerdir?

bir de yaptığım araştırmalar ve denemeler sonucu basınç olarak 1,8 psi civarında kullanmaya çalışıyorum. Sivil araç yapıyorum ve youtubedaki scale modeling channel üzerinde epey vakit geçirdim:) bu abi gördüğüm kadarıyla 2.4 psi ile astar atıyor. Ben 2.4 ile denediğimde sanki çok yüksek basınç gibi hissediyorum. Bu ayarın matematiksel bir doğrusu var mı:)? (şu boyut iğne ile şu kadar psi gibi?

Şimdiden teşekkürler, sevgiler..

15 dakika sonra editi : 

yine söktüm taktım, temizledim, tetiği sıkılaştıran vidanın ayarını tekrar yaptım ve double action sorunum çözüldü:) ama eskisinde ne yanlıştı anlayamadım..:)

Umut'un dediği gibi söküp takarken yaptığınız işlem. Önceki hatanızı düzeltmiş. Çok sıkmış ve iğneyi sabitlemiş olabilirsiniz. 

14 saat önce, Onur Arslan yazdı:

bir de yaptığım araştırmalar ve denemeler sonucu basınç olarak 1,8 psi civarında kullanmaya çalışıyorum. Sivil araç yapıyorum ve youtubedaki scale modeling channel üzerinde epey vakit geçirdim:) bu abi gördüğüm kadarıyla 2.4 psi ile astar atıyor. Ben 2.4 ile denediğimde sanki çok yüksek basınç gibi hissediyorum. Bu ayarın matematiksel bir doğrusu var mı:)? (şu boyut iğne ile şu kadar psi gibi?

Bu duruma göre değişir. Boyanıza ve yüzeyinize göre farklı şeyler kullanılır. 

Ben Askeri araç yapıyorum. Tamiya/Gunze/Vallejo gibi boyalar kullanıyorum. Oto boyası kullanıyorsan söylediklerim geçerli olmayabilir. 

Normal tamiya/gunze boyada 2.4 bana biraz yüksek gelir.  Ama vallejo da 2psi'a filan çıkarım. Geniş alanlar ve vernik için yüksek basınç kullanırken, ayrıntılı işlerde düşük basınç kullanırım. İnceltme bile önemli oluyor. Biraz el alışkanlığı ile yapılacak şeyler. 

Selamlar;

Tabancanın ayarlarıyla çok oynamanızı tavsiye etmiyorum. İğne contasını sıkıştırdıysanız hızlıca yıpranmasına sebep olabilirsiniz. İğne contası ayarı iğne çok çok az bir direnç ile içeri girecek şekilde yapılmalı. İğnenin contaya değidiğini hissetmek yeterli. İnşallah iğne contasını sıkmamışsınızdır. 

İçinden iğne geçen içinde yay olan tetik kısmının arkadan takılırken biraz gevşek takarak daha yumuşak tetik elde edebilirsiniz. Ben hep sonuna kadar sıkıyorum ama uzun ve zahmetli ince işli boyalarda biraz gevsetiyorum ki tetik yormasın. 

Basınç ile alakalı tavsiyem. Tabancaya tiner koyun havaya sıkın, tabancanın ucundaki fıss sesini dinleyin. Boyayı atarken de aynı sesi alırsanız iyidir. Kıvamlı boya basıncı yükselterek dengelenebilir. Adam kıvamlı boya seviyorsa böyle rahatsa mecbur basıncı yükseltir. Ben daha vıcık boya ile rahat çalışıyorum bu sebeple ben basıncı düşük tutarım. Benim için tabancanın ucundaki ses önemli, seste kusur varsa ya tiner girerim ya da basınc yükseltirim. Bu ayarlar tamamen kişiseldir ve bol miktarda airbrusha da bağlıdır. Bu arada oto boyası ve verniği yüksek basınçda daha iyi iş çıkartır. Doğru incelterek ayarlayabilirsiniz. Bu zamanla oturacaktır bol bol deneme şart. Airbrush konusunda şahsi tecrübe her zaman daha faydalıdır. Bol bol yoğurt kabı boyayın.

@Umut Can Aydın, @Bulut Solmaz, @Ziya Günce Heptürk hepinize değerli yorumlarınız için teşekkürler. Tabii dediğiniz gibi bol pratiğe ihtiyacım var. Zamanla yavaş  yavaş ustalaşacağım inşallah:) 

@Ziya Günce Heptürk hocam, iğne contasını sıkıştırıp sıkıştırmadığıma dair bir fikrim yok maalesef. çok hunharca davranmadığımı düşünüyorum ama umarım yanlış bir şey yapmamışımdır:)