Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Mustafa Çağrı

1/48 | AH-64 Apache Longbow | Revell | Mustafa Çağrı

Recommended Posts

Öncelikle tüm forum üyelerine merhabalar,

Forumda ve Plastik Maket yapımında çok yeniyim, yalan yanlış 1 maket bitirdim ve şu anda 2. maket üzerinde çalışıyorum. Dolayısıyla çok basit ve temel konularda sorabileceğim sorular ve değerli vaktinizi alacağım için şimdiden özür dilerim.

Kit Revell marka ve daha önce yorumları okumuş olsaydım kesinlikle almazdım. Çapaklarla dolu parçalar, oturmayan parçalar, kalitesiz plastik vs.

Neyse bir şekilde Kopkit kısmının montaj, boya, ve vernik işlerini bitirdim ve ana gövdeye (zor bela) yerleştirdim:) Ama ciddi tesviye sorunu var halletmem gereken.

Özetle Sormak istediğim şunlar;

1. Kokpitte işlem sırasını, boya(vallejo ve tamiya akrilik fırça ile), kuru fırça, parlak vernik(ts-65), decal, parlak vernik(ts-65), mat vernik(ts-80) olarak tamamladım. Fakat decal üstüne attığım vernik decalleri bir miktar eritti. Aslında oturmasını sağladı fakat gösterge kısmında sorunlara neden oldu. Bu durumun oluşması normal midir? işlem sıralamasında Herhangi bir hata var mıdır?

2. İlk yaptığım modelde vallejo akrilik boya kullanıp su ile inceltmiştim. TS-65 Vernik attığımda o boya ile de reaksiyona girmiş hatta dokunduğum bir kaç yerde iz kalmıştı. Kullandığım Vernik mi yanlış yoksa bu durum normal midir?

3. "Tamiya Panel Line" kullanarak wash yapmayı, Temizliğini ise Zippo gazı ile tamamlamayı düşünüyorum. TS-65 Vernik Üzerine bu işlemi yaptığımda yine Reaksiyon Vs. gibi sorunlarla karşılaşır mıyım?

4. Daha Önce Şeffaf Parçaları yapıştırırken japon yapıştıcısı kullandım ve parçada buğu izi bıraktı. Kanopiyi yapıştırmak için hangi yapıştırıcıyı kullanabilirim?

5. Gövdede oluşan tesviye farkını "Tamiya Basic Putty" ile halletmeye çalışacağım. Macun üzerine Zımpara Yaparken, Zımparalar ıslatılmalı mı yoksa kuru olarak mı uygulanmalı? Elimde 400, 600, 1000 numara zımparalar var bunlar yeterli olur mu yoksa daha yüksek numaralı zımparalara ihtiyaç var mı?

Not: Resimleri Eklemeyi umarım becerebilmişimdir:) İlerledikçe Resim eklemeye ve sorular sormaya devam edeceğim:)

Yardımlarının İçin Şimdiden Teşekkür Ederim.

IMG_3469IMG_3466IMG_3462IMG_3468IMG_3470IMG_3473

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Merhabalar,

1. Boya, parlak vernik, dekal tekrar parlak vernik ve kuru fırçalama, yıkama, mat veya yarı mat vernik olarak devam edebilirsiniz.

2. Normal şartlarda herhangi bir kimyasal etkileşim olmaması lazım, parmak iziniz kaldı ise kurumadan dokunduğunuz için olmuştur.

3. Burada mantık şöyledir, akrilik vernik üstüne enamel, enamel vernik üstüne akrilik malzemeler kullanılmalıdır ki kimyasal etkileşim olmasın. Kullandığınız vernik akrilik olduğu için herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

4. Şeffaf parçalar için özel yapıştırıcı malzeme vardır onu kullanmalısınız, Revell Contacta Clear işinizi görecektir.

5. Elinizde ki zımparalar yeterli olacaktır, ıslak olarak kullanmanıza gerek yok.

Kolay gelsin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 08.11.2018 at 4:40 PM, Mustafa Çağrı said:

1. Kopkitte işlem sırasını, boya(vallejo ve tamiya akrilik fırça ile), kuru fırça, parlak vernik(ts-65), decal, parlak vernik(ts-65), mat vernik(ts-80) olarak tamamladım. Fakat decal üstüne attığım vernik decalleri bir miktar eritti. Aslında oturmasını sağladı fakat gösterge kısmında sorunlara neden oldu. Bu durumun oluşması normal midir? işlem sıralamasında Herhangi bir hata var mıdır?

Tamiya TS serisi boya ve vernikleri laquer'dir. Sadece dekalin üzerine uygulamak bile dekalleri eritebiliyor. Siz hem alta hem üste uygulamışsınız. :)

Akrilik vernik kullanmanızı tavsiye ederim. Mr.Hobby TOPCOAT sprey ya da Tamiya X-22 Clear'ı X-20A tiner ile incelterek uygulayın. Vallejo'dan uzak durun...

Kolay gelsin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Hakan Yalçınkaya yazdı:

Tamiya TS serisi boya ve vernikleri laquer'dir. Sadece dekalin üzerine uygulamak bile dekalleri eritebiliyor. Siz hem alta hem üste uygulamışsınız. :)

Akrilik vernik kullanmanızı tavsiye ederim. Mr.Hobby TOPCOAT sprey ya da Tamiya X-22 Clear'ı X-20A tiner ile incelterek uygulayın. Vallejo'dan uzak durun...

Kolay gelsin.

İlginçmiş Ben gunze h30 veya tamiya x22 vernikleri lacquer ile inceltip ıslak atıyorum hiç bir problem yaşamadım. Sanırım spreyde yapmasının başka bir nedeni de var

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 8.11.2018 at 17:00, Gökay Yalçın yazdı:

Merhabalar,

1. Boya, parlak vernik, dekal tekrar parlak vernik ve kuru fırçalama, yıkama, mat veya yarı mat vernik olarak devam edebilirsiniz.

2. Normal şartlarda herhangi bir kimyasal etkileşim olmaması lazım, parmak iziniz kaldı ise kurumadan dokunduğunuz için olmuştur.

3. Burada mantık şöyledir, akrilik vernik üstüne enamel, enamel vernik üstüne akrilik malzemeler kullanılmalıdır ki kimyasal etkileşim olmasın. Kullandığınız vernik akrilik olduğu için herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

4. Şeffaf parçalar için özel yapıştırıcı malzeme vardır onu kullanmalısınız, Revell Contacta Clear işinizi görecektir.

5. Elinizde ki zımparalar yeterli olacaktır, ıslak olarak kullanmanıza gerek yok.

Kolay gelsin.

Gökay bey bilgilendirme için teşekkür ederim.

5 saat önce, Hakan Yalçınkaya yazdı:

Kolay gelsin.

Üstad aslında sorunu daha çok TS-80’de yaşadım(bugün dikkat ettim kapağında zaten “dont sprey on decals and stickers” yazıyor:). Airbrush kullanmadığım için sprey vernik kullanmaya devam. Mr hobby olanı deneyeceğim. Peki akrilik vernik kullanırsam üzerine Tamiya panel line kullandığımda zippo gazıyla temizlerken sorun yaşar mıyım? Vallejo boya fırça ile kullanırken ve suyla inceltmede tamiya akriliklerden daha iyi gibi geldi aslında.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Modelimizinde nispeten daha büyük parçaların montajlarını tamamlayarak hem birleşim yerlerinin izlerini hem de alt kısımda oluşan ciddi farkları kapatmak için macun-zımpara işine giriştim:) zımpara yapılacak yüzeyi azaltmak için kağıt bant ile maskeleme yapmaya çalıştım.

IMG_3490IMG_3488

fakat motor kısımlarının ve alt panelin montajını yapınca o kısımlarda da birleşim izleri olduğunu gördüm ve macun zımpara işlemine devam;

IMG_3513

zımparayı kuru olarak uyguladım ve sırasıyla 400-600-1000 numara zımparalar kullandım;

IMG_3511

zımpara sonrası durumu görmek için "Tamiya Fine Surface Primer" sprey astar ile modele astar attım. Ama astar sonrasında macun-zımpara uygulamasını doğru yapamadığımı ve ciddi izler olduğunu gözlemledim.

IMG_3518IMG_3520

Tekrar macun-zımpara yapmaya karar verdim. Ama bu sefer zımparaları ıslak olarak uyguladım. Ve Astar Attım. Neticesinde görece daha iyi sonuç aldığımı söyleyebilirim.Sonuç Çok iyi olmasa da edindiği deneyimler kardır mantığıyla bu haliyle devam etmeyi düşünüyorum.

IMG_3524IMG_3526IMG_3530IMG_3531

Ayrıca referans aramaları aşamasında (adını tam olarak bilemiyorum) sıralı roketlerin olduğu kısmın da muhimmat yüklü olduğunu gördüm ve modelime uygulamaya karar verdim. Bunu  için model ağacından kestiğim parçaları ısıtıp çekerek ve uç kısımlarını da zımparalayıp roketler oluşturmaya çalıştım. Roket yataklarının olduğu kısım modelde kapalı olarak verilmiş. bu kısımları uygun çapta delerek, boyayıp hazırladığım roketleri içlerine yerleştirmeyi hedefliyorum.

10516110781200px-AGM-114_and_Hydra_70IMG_3535IMG_3534

Not: Fotoğrafların çoğu akşam ve telefon ile çekildi görüntü kalitesi için kusura bakmayın.

Öneri, Yorum, Eleştiri ve Tavsiyelerinizi Bekliyorum. Kolay gelsin..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Elinize sağlık. Güzel gidiyorsunuz. 

Füzelerin tamamını yapmanıza gerek yok. sadece uçlarından ufak bir bölümü gözükecek. O kadarlık bir bölümü olursa sizi zorlamaz.

Çok derin çukurlarda CA (Japon) yapıştırıcı da kullanabilirsiniz. 

Aslında Füzeleri Referansta olduğu gibi farklı uzunluklarda dizmeyi de düşünüyorum. bakalım hangisini becerebilirsem:)

Bir sonraki modelde CA deneyeceğim. tavsiye için teşekkür ederim. Çünkü Tamiya Basic Putty Kurudukca çökme yaptı sanırım ve çok yordu:unsure:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.