Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Umut Can Aydın

1/48 | P-51D Mustang Tuskegee Airman | Hasegawa | Umut Can Aydın

Recommended Posts

22 dakika önce, Fatih YILDIZ yazdı:

Kolay gelsin Umut.

Teşekkür ederim Fatih abi

9 dakika önce, Gökay Yalçın yazdı:

Kolay gelsin, perçinler, detay setleri falan beklentimiz büyük Umut. :) 

Teşekkür ederim Gökay abi, benimde beklentim büyük artık sonucu hep beraber göreceğiz :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Mutlu Toker yazdı:

Kolaylıklar dilerim. Mümtaz abinin Bahçelievler şubesi :) .

Teşekkür ederim 

Bir saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Harikasın Umut. Benimde aklımda olan bir proje.

Tuskegee, ye ait Decal seti (gerçi sonra başına bir işler geldi :( ) , PE ler, Tekerler vs var elimde ama bir türlü başlayamadım. 

Senden beklentimiz büyük valla :D 

Teşekkür ederim abi. Bende dekallerden korkuyorum. Yıldız forsları zaten sararmış ona başka bir yöntem deneyeceğim ama geri kalan dekaller umarım başımı ağrıtmaz :) 

40 dakika önce, Osman Yener yazdı:

Sivrihisar gösterisinde bu uçağa bir daha aşık oldum. Yapılacaklar listeme üst sıradan giriş yaptı bu sayede. Senin de keyifle bitirmeni dilerim.

Teşekkür ederim. Benimde sevdiğim bir kuş. Umarım güzel bir şey çıkar ortaya :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sararmış decalleri güneş gören bir cama yapıştır. Bir kaç gün beklet.

Sararmışsa kutuda çok eskimiştir. Dikkat et un gibi dağılabiliyor....

https://www.hannants.co.uk/product/WB48002

https://www.1001modelkits.com/p-51-mustang-model-kit/36157-warbird-wb48002-tuskegee-red-tailed-mustangs-part-2-4-north-american-p-51c-51c-no-72-302-fs-lt-buddy-archer-ina-the-macon-be.html

15-20TL ye almıştım. Şimdi olmuş 80-110 tl... arası birşey :( 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Çok güzel, hadi bakalım :)

Perçin açacaksan bolca referans karşılaştırması yapmanı öneririm. Tüm Mustang'lerde flapların üzerindeki perçinler elindeki çizimlerde gösterildiği gibi belirgin, lakin kanat üzerindekiler her uçakta aynı derecede belli değildir. Bu uçaklar savaş sırasında farklı fabrikalarda ve hatta bazen farklı şirketler tarafından lisans altında üretildiği için üretimde bu tür farklılıklar olabiliyor, perçinsever Rus'a çok aldanmamak lazım... 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, Can TARI yazdı:

Çok güzel, hadi bakalım :)

Perçin açacaksan bolca referans karşılaştırması yapmanı öneririm. Tüm Mustang'lerde flapların üzerindeki perçinler elindeki çizimlerde gösterildiği gibi belirgin, lakin kanat üzerindekiler her uçakta aynı derecede belli değildir. Bu uçaklar savaş sırasında farklı fabrikalarda ve hatta bazen farklı şirketler tarafından lisans altında üretildiği için üretimde bu tür farklılıklar olabiliyor, perçinsever Rus'a çok aldanmamak lazım... 

Teşekkür ederim Can abi iyi bir araştırma şart :) Bir de sormak istediğim bir şey daha var iniş takım yuvaların rengi gördüğüm her fotoğrafta farklı. Öncelikle katalog da Silver demiş. İnternette İnterior Yeşil olanı da var silver olanı da zinc chromate olanı da var doğal olarak kafam karıştı :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, baki temel yazdı:

kolay gelsin umut 72 ölçeğini yapmıştım

Perçin konusuna gelince ana büyük panelllerin perçinleri belirgin oluyor diğer perçinler zaten hem ölçek itibariyle hemde daha önce okumuş olduğum bir yazıya istinaden macunlanıp kapatılıyormuş .

Teşekkür ederim abi bunu daha önce görmüştüm. İnternet de bende biraz araştırma yaptım. Dediğin şekilde olanları da var ama internet deki çoğu fotoğraf restorasyon yapılmış uçaklardı adamlar komple sil baştan uçak yapıyorlar müze için :) Yani uzun bir inceleme beni bekliyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Can bey'in dediği gibi farklı farklı firmaların farklı sonuçları olabiliyor. Pervane abağını bile modelden, modele (B,C, D) Üretici fabrikadan fabrikaya değiştirebiliyorlar. Hatta savaş zamanı diye yerinde bile değişebiliyor. Ben her kanadı farklı kamuflajlı Spitfire'lar biliyorum :D 

Ben bir ara yapmayı düşünürken, Tolga Ülgür'ün makalelerine bakıp iniş takımları içini Yeşil yapmayı düşünmüştüm. 

http://ozkanturker.com/Galeri/p51d_louIV/index.htm

http://ozkanturker.com/Galeri/p51d_detmiss/index.htm

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Can bey'in dediği gibi farklı farklı firmaların farklı sonuçları olabiliyor. Pervane abağını bile modelden, modele (B,C, D) Üretici fabrikadan fabrikaya değiştirebiliyorlar. Hatta savaş zamanı diye yerinde bile değişebiliyor. Ben her kanadı farklı kamuflajlı Spitfire'lar biliyorum :D 

Ben bir ara yapmayı düşünürken, Tolga Ülgür'ün makalelerine bakıp iniş takımları içini Yeşil yapmayı düşünmüştüm. 

http://ozkanturker.com/Galeri/p51d_louIV/index.htm

http://ozkanturker.com/Galeri/p51d_detmiss/index.htm

Faydalı bir link oldu sağol abi. Dediğim gibiymiş iniş takım yuvaların içi zinc chromate :) üzerinde çok kafa yormaya gerek olmadan bu renge boyarım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Umut Can Aydın yazdı:

Teşekkür ederim Can abi iyi bir araştırma şart :) Bir de sormak istediğim bir şey daha var iniş takım yuvaların rengi gördüğüm her fotoğrafta farklı. Öncelikle katalog da Silver demiş. İnternette İnterior Yeşil olanı da var silver olanı da zinc chromate olanı da var doğal olarak kafam karıştı :) 

2.DS uçaklarının iç yüzeylerini (kokpit, gövde içi, iniş takımı yuvaları vs) zinc chromate yapan mahcup olmaz, neredeyse tamamı standart bu renktir. İstisna gibi görünenler de (aluminyum vs) büyük ihtimalle restorasyon uçaklarıdır, orijinallik derdi olmayanlar böyle de boyayabiliyor. Ama zinc chromate'ın yeşil mi yoksa sarıya çalan tonu mu, işte bazen o muamma olabiliyor :)

Genel bilgi olsun diye ettim bu kadar lafı, bas yeşil zinc chromate'ı, gazla gitsin :):)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Can TARI yazdı:

2.DS uçaklarının iç yüzeylerini (kokpit, gövde içi, iniş takımı yuvaları vs) zinc chromate yapan mahcup olmaz, neredeyse tamamı standart bu renktir. İstisna gibi görünenler de (aluminyum vs) büyük ihtimalle restorasyon uçaklarıdır, orijinallik derdi olmayanlar böyle de boyayabiliyor. Ama zinc chromate'ın yeşil mi yoksa sarıya çalan tonu mu, işte bazen o muamma olabiliyor :)

Genel bilgi olsun diye ettim bu kadar lafı, bas yeşil zinc chromate'ı, gazla gitsin :):)

Çok teşekkür ederim Can abi :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Gökay Yalçın yazdı:

Bu model bitmez arkadaş daha başlamadan renk sorunsalı yaşıyoruz, :P yazı, tura at Umut ikisi de olur sonuçta.

Yeter ki gönüller bir olsun...

Biter biter daha kampanya ya 1/72 ölçek araç daha gelecek. Bunlar işin tadı tuzu heheh :D 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.