Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Bayram KOÇER

1/72 │Wenger│ Revell & PST & Scratch Built│ Bayram KOÇER │ Yapım Aşaması

Recommended Posts

Selamlar,

Bu projeye de what if kampanyası için başlamıştım. Mini afv kampanyası ile bitiririz inşallah.

Proje aracımızın tekerlek ve paletleri Leopard 1 tankına, kupa kısmı Dingo 1 aracına ve kargo kısmı ZIS 42 half tracka ait. Dingo 1'in kupası boyasını söktüğüm için baya ağır hasarlıydı.

Plastikteki deformasyon aşağıdaki gibiydi. Sonra putty zımpara putty zımpara çıkmazı :) Projeyi aşağıdaki gibi kurguladıktan sonra işe giriştim.

20180525_214103

Bolca putty ve zımpara yaptıktan sonra sıra ön cam kısmına geldi. Çerçeve eridiği için öne komple bir plaka ve zırhlı kapakları koydum. Kapakları US tank trnsporterın artan parçalarından aşırdım :)

20180528_225210

Arka kasada deforme olan yeri KV serisine ait bir avadanlıkla kapatmaya çalıştım.

20180528_225510

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Kenan Turhan yazdı:

Bayram ellerine sağlık,kolay gelsin :D senin proje geçerli usta,benim bir tanıdık var akıllara zarar uçuk kaçık planlar peşinde,koşuyor diyeceğim ama ihtiyar olduğu için anca yürür,bastonla gezen insan :lol:

Teşekkür ederim abi. İhtiyar abimizden ve sizden daha öğreneceğimiz çok şey var.☺

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Selamlar,

İlk kat boya sonrası ufak rütuşlar sonrası 2. ve 3. kat atıldı. Bu zamana kadar kamuflajlı hiç model yapmamıştım. Denemek amaçlı eski bir modelde ve bir kaç farklı yüzeyde deneme yaptım ancak sonuçlar tatmin edici değildi. Fırçaya boyayı fazla alınca katman farklılıkları ya da az alınca kapatmama gibi sebeplerle hoş olmayan katmanlar ortaya çıkıyordu. Dün yine nasıl yaparım ederim derken keçeli kalem geldi aklıma. Keçeli kalemi fırça gibi kullanabilirim diye düşündüm. Hem boya alıyor fırça gibi hemde her aldığınız boya hemen hemen aynı ölçüde oluyor. Ve denemeye karar verdim. Sonuç fırçaya göre çok çok daha iyiydi. Bundan sonraki süreçte renkler arası yumuşak geçiş olayını cipping tarzında yine keçeli kalem kullanarak deneyeceğim. Bakalım sonuç nasıl olacak. Neyse çok uzatmayım. Buyrun fotoğraflar,

Dingo NG Kamo (3)Dingo NG Kamo (4)Dingo NG Kamo (5)Dingo NG Kamo (6)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Eline sağlık. Sonuç güzel olmuş. Umarım keçeli kalem boyası diğer boya vs ile etkileşime girmez. Gençken bir iki defa denemiştim. Canımı sıkmıştı. (Üstündeki vernik çatlamış veya bir süre sonra solmuştu) Tabi o zamanki kalemlerle şimdikinin kalitesi karşılaştırılamaz. 

Geçen Molotow marka kalemlerin bir demosunu gördüm harikaydı....

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Eline sağlık. Sonuç güzel olmuş. Umarım keçeli kalem boyası diğer boya vs ile etkileşime girmez. Gençken bir iki defa denemiştim. Canımı sıkmıştı. (Üstündeki vernik çatlamış veya bir süre sonra solmuştu) Tabi o zamanki kalemlerle şimdikinin kalitesi karşılaştırılamaz. 

Geçen Molotow marka kalemlerin bir demosunu gördüm harikaydı....

Teşekkür ederim. Keçeli kalemi fırça olarak kullandım Bulut hocam. Aracın üzerindeki boyaların tamamı vallejo ve revell. Keçeli kalemin kendi boyası komple temizlendi. Bu şekilde yapmamın sebebi keçeli kalemin ucuna her seferinde hemen hemen eşit miktarda boya alabiliyor olmak. Fırça gibi de dağınık yapıda olmadığından hatlar keskinde olsa en azından düzgün hatlar çıkmış oluyor. Bu şekilde diğer boyalarla bir etkileşim olmaz diye düşünüyorum, sonucu ilerledikçe daha iyi göreceğiz😊 umarım sorun çıkarmaz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tam anlamadım ama. Keçeli kalemin arkasındaki materyali 

marker-parts.jpg

Şu yukarıda Wadding denilen parçayı söküp

mezuzahmarkerinnards.jpg,

içine bade mi pardon vallejo mu doldurdun. 

E harika bir yöntem bulmuşsun. Yukarıdaki modele bakınca da çalıştığı gözüküyor. Harika bence. Tebrikler valla. Şu kaligrafi için olan fırça kalemleri pek sevmemiştim ama bu gayet güzel gözüküyor....

Kalemin de bir görselini paylaş. Merak ettim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Teşekkür ederim Bulut hocam. Wadding adlı parçayı komple çıkarıyorsunuz ve atıyorsunuz. O parça bizim boyalarla kullanılamıyor. Boya kuruyor. Bende kalemin ucunu boyaya fırça misali batırarak boyadım. Ama siz yazınca denemediğim şu geldi aklıma şimdi. Wadding denen kısmı yine komple çıkarıp Tip denen kısmın arka tarafını kısaltarak bir boya haznesi elde etmiş oluruz. Bu şekilde boyayı hazneye boşaltıp kurumasını engellemek içinde arada bir çalkalarsak sanırım kullanılabilir. Fırsat bulabilirsem akşam bu şekilde bir deneme yapıp sonucunu paylaşırım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Senin yöntem ideal , arka hazneye dolduracağın boya her şekilde kuruyacaktır . 

Not : Bol paylaşımlı forumları  bu yüzden seviyorum ve yaşasın bu tür platformlar istiyorum. Çünkü bu da bir bilgi aktarımı . 

Not2: başka aktif forum kalmadı sanırım bizim dışımızda .

Not3: Bayram ayrı bir başlıkta bu tekniği anlatan bol fotoğraflı bir makale bekliyorum senden .. ev ödevin ...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kuruma kısmı sıkıntılı abi ama yine de bir deneyelim en azından denemedik demeyiz.

Forum gerçekten önemli abi. Bu platformda uygalamaya çalıştığımız teknikleri ne kadar kavrayabildiğimizi, nerede hata yaptığımızı buradaki paylaşımlarımıza siz değerli hocalarımızın yorumlarından öğreniyoruz. Her fırsat bulduğumda daha önce yaptığım modelleri ve özellikle de yeni başladığım modelleri burada hem paylaşıyorum hem öğreniyorum. 

Makale konusu için de elimden geldiğince sizden destek alarak yapmak isterim abi. Benim de foruma katkım olması beni de gerçekten çok mutlu eder. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Selamlar,

Tiger ile uğraşırken bu minnak çok ilgisiz kaldı :D

Parlak vernik dekal ve parlak vernik uygulandı. Arka kısım boş kalacaktı ve çok hoş görünmeyecekti. Araca biraz hareketlilik katmak ve arkayı kapatmak için görünmüyor ancak branda destekleri tel ile folyo bant ile de tente yapıldı. Tenteyi henüz sabitlemedim.

Sağ ön kapıdaki bayrak dekali kalkmış :wacko:

Dingo NG Dekal (2)Dingo NG Dekal (1)Dingo NG Dekal (3)Dingo NG Dekal (5)Dingo NG Dekal (6)Dingo NG Dekal (7)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
52 dakika önce, Ahmet Aslanlı yazdı:

Eline sağlık. Araç tasarımı çok güzel olmuş, keçeli kalem uygulaması da çok iyi, kamuflaj renkleri arasındaki keskinlik yağlı boya filtresinden sonra gider zaten. Kamyona yük bir şeyler de iyi olurdu.

Teşekkür ederim Ahmet hocam. Yük olsa çok iyi olurdu tabi. :)Belki birşeyler ayarlayabilirim bakalım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.