Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Alper Akkurt

1/35|FNSS ZMA-15 | AFV Club | Alper AKKURT

Recommended Posts

Selamlar. AFV Club'ın kutuladığı, kalıbını nerden aldığını bilmediğim ZMA-15 modelini bir parça değiştirerek yaptığım FNSS Testbed ZMA-15 aracı, 11'inci FNSS yarışmasında TSK'da kullanılan araçlar kategorisinde birinci oldu. Öncelikle bu ünvanı layık gören herkese çok teşekkür ederim.

41488581_1029328153912776_21867315616620

Sz4D6.jpg

Szb5x.jpg

Modelin gerçek fotoları da şöyle:

Szfry.jpg

Sz6bp.jpg

Ben bu aracı geçen sene yapılan 10. FNSS yarışmasından görmüş ve detay fotolarını çekmiştim. Ha başladım ha başlayacağım derken temmuz başında yarışma için startı verdim. Açıkçası AFV Club markasını çok sevmiyorum, plastiği, yapım kılavuzu, montaj kalitesi filan bana hoş gelmiyor. Özellikle gidip aldığım nadir markalardan biridir ama bu modelin biraz özel bir yeri var. 2.FNSS yarışmasında ikinci olduğumda bana verilen hediyeler arasındaydı (bilenler bilir AFV Club kutusu üzerine kocamaan FNSS çıkartması yapıştırılan kutu) ve uygun bir anda yapmak üzere kenara ayırmıştım. Kısmet bugüneymiş dedim va haldır huldur yapıma giriştim.

Birleştirme esnasında sorunlar çıktı. Öncelikle modelin arka kısmı montajlandığında özellikle arka sağ üst tarafında macunla kapatılamayacak kadar geniş boşluklar kaldı. Oraları ancak styren şeritlerle kapatıp üzerlerini macunla geçerek kapatabildim. Tekerlekler çok sorunluydu, yerlerine oturmakta zorlandım ve hatta tekerleri tutan kolların 2 tanesi elimde kaldı. Üst kısımdaki havalandırma ızgaralarından birinin ortasına hangi akla hizmet 3 tane kocaman pin direği kalıplanmış onları temizleyinceye dek çok uğraştım ızgaraları bozmamak için. paletler sorunluydu, fotolardan da belli zaten hem kalınlar hem de sağ paletin alt kısmında yapısal bir sorun var onu tam gideremedim. Neticede uzun ve zahmetli bir montaj oldu.

Normal montaj bitice referans araçtaki özel modifikasyonları yapıp araç üzerine oturmaya başladım. Farklı kitlerden dönüştürdüğüm parçalarla, bol macunla, styren parçalarla ve hatta starbucks plastik karıştırma çubuklarıyla o detaylar da mümkün olduğunca halledildi ve boyaya geçebildim.

Fotolardan da görüldüğü gibi araca hakim renk klasik nato black/green/brown. Fakat tekerler ve her iki yan duvar farklı renklerde boyalı ve kirlenmeler farklı. Sol duvarda paslanma+kirlenme ve hatta fırça ile vurulan boyama detayları bile var. Sağ duvarda ise grili metalik bir renk var. Ayrıca yuvarlak noktalar duvarlarda belirgin. Üst tarafın eskiliğine ve tozlu haline rağmen paletler ve tekerler de bir o kadar temiz ve yeni duruyor. Dolayısıyla boya aşamasında sık sık telefonu yanıma koyup burası nasıldı şurası neydi diye bakmak zorunda kaldım.

Önce modele tire black attım. Böylece hem metalik-gri için uygun bir base renk oalcaktı hem de nato renkleri için çok zorlayıcı olmayacaktı. Metalik gri için biraz (akrilik) tamiya alüminyum ve xf-19 grisini karıştırdım. Burada uygun rengi tutturmak ikin 2 deneme yapmak yetti ve griyi azıcık daha fazla koyarak referanstaki tonu tutturdum.

Daha sonra sağ ve sol duvarlardaki deliklerin aynı olması için fotoğraftan faydalanıp yan duvar ölçüsünde bir a4'ten kestiğim şablon üzerine delikleri belirledim ve her iki taraf için ayn şablonu kullanarak delikleri duvarlara açtım. Daha sonra 1.5mm'lik punch ile maske bandından çıkarttığım yuvarlak maske bantlarını bu deliklerin üzerine kapatarak sol duvar için giri zemin ve sağ duvar için delik etraflarındaki izleri oluşturacak noktaları belirledim.

Bir sonraki adımda sol duvara tamiya raf green denen bir boyayı sıktım. buraya eklediğim referans fotoda tam belli değil ancak aracın sol tarafı nato green değil. Çok daha koyu bir yeşil zemine boyanmış, boya neredeyse russian green gibi bir renk. O nedenle russian greeen'e en yakın renk olan tamiya raf green boyası ile sol tarafı boyadım. Daha sonra elime düz uçlu bir fırça alarak belli başlı fırça izli boyaları daha farklı bir yeşil tonu ile yapmaya çalıştım.

Akabinde 1 kat x-22 atıp üzerine AK pas pigmentleri ile giriştim. Pas olayı sağ duvarda daha yaygın ama solda da yeşilden dolayı farkedilmese de mevcut. Sağ taraf pası biraz daha akıntı gibi gelse de en sonunda ucu yuvarlak bir fırça ile pas pigmentlerini yuvarlak hareketlerle dağıttığımda benzer görünümü yakaladım. Solda da benzer bir görünümü tutturdum. daha sonra ikinci kat x-22'yi attım.

Son nokta olarak revell pigmentleri ile sağ ve solda beyazımsı toz akıntılarını yapmaya giriştim. Sol tarafta toz akıntısı genel bir tozlanma gibi ama sağ tarafta referans fotoda da görüleceği üzere yol yol akıntı şeklinde. Sağ taraf için suda karıştırdığım beyaz ve asfalt renkli revell pigmentleri ucunu mümkün olduğunca ayrıklaştırdığım küt uçlu fırça ile yuakrıdan aşağı akacak şekilde sürdüm ve kuruyunca yine aynı fırçayla akıntıları düzelttim. Biraz zorlu bir çalışma oldu sağ taraf. bu arada nerden aklıma estiyse AK pigment fixer kullanıp yaptığımı sabitlemeye çalışırken istemediğim bir şekilde AK pigment fixer, revell pigmenler ile saçma bir diyaloğa girip tüm izleri dağıttı ve neticede alanın bayağı büyük bir parçasını mahvettim ama sonra AK odorless thinner kullannıp tüm pigment katmanını temizledim ve yeniden yaptım. En sonunda da tatmin edici bir hale gelince bastım vallejo mat verniği. 

Son katman olarak da tamiyanın makyaj kutusuna benzer bir kutudaki pigmentleri ile hafifçe toz efekti geçtim modelin geneline.

Açıkçası biraz scratch built biraz pigment biraz akıntı döküntü çabası ile güzel görünen bir model oldu. Kafanıza takılan bir yer olursa mümkün olduğunca yanıtlarım. Herkese iyi modeller dilerim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.