Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Sign in to follow this  
Özgür Aydın

1/72 | T-90 | Revell| Özgür AYDIN

Recommended Posts

Merhaba,

Teşekkürler Gökay, Umut ve Kubilay.

Su için yüzkat vernik kullandım. Hobi mağzalarında ve yapı marketlerde satılıyor. Vernik ve sertleştirici set olarak 20-25 TL. Şeffaf renkte oluyor. Renklendirmek için bazı modelciler pigment kullanıyor. Ben Vallejo boya kullandım. Kullanacağınız vernik miktarına göre boyayı ayarlamalısınız. Boyayı çok çok az kullanmalısınız. Tavsiyem rengi ayarlamak için küçük bir miktarı test olarak kullanmanız yönündedir.

100 Kat vernik çok akışkan bir maddedir. Bulduğu en küçük delikten sızar. Ben verniği dökeceğim alanı maske bantları ile kapattım. Maske bantlarının uç kısımlarınıda şeffaf tutkalla yapıştırdım. Vernik kuruduktan sonra bantları çıkardım. Verniğin kuruması için 24 saat bekliyin diyor ancak tecrübemle 24 saatte kurumuyor. Belki evin sıcaklığı koşulları değiştirmiştir. Ben 48 saat bekledim. Aklınızda olsun. Yüzeye sakın elinizle donumayın. Parmak iziniz kalır. Küçük parmak izlerini temiz bir kumaş ile silip üzerine rölyef pasta sürerek kapatabilirsiniz.

Suya girişteki düz yüzeydeki renkliliği Valloje still waterı renklendirerek yaptım. 

Yüzeydeki dalgaları Şeffaf Rölyef Pasta ile yaptım. Yapı marketlerde bulabilirsiniz. 10-15 TL civarında. 

Suya giriş kısmındaki dalgalar için plastik bardaktan J şeklinde parçalar kesip su sıçrayacak yerlere şeffaf tutkal ile yapıştırdım. Kuruduktan sonra bir miktar didiklenmiş pamuğu rölyef pasta ile karıştırdım. J şeklindeki parçaların üzerine bıraktım. Burada rölyef pastanın içerisine bir hep birlikte didiklenmiş pamuğu atmayın. Kontrolü kaybediyorsunuz. Teker teker yapmakta fayda var.

Pamuklarda kuruduktan sonra suyu renklendirdiğim boyanın bir açık tonuyla rölyef pastayı renklendiriyorum. Pamuk kısımlara, dalgaların altına, kenarına sürüyorum. Aynı karışım ile dalgaların biraz ilersine yuvarlak dalgalar yaptım.

Son olarak açık renk yağlı boyalarla renklendirdim.

On 25.12.2018 at 10:22, Evren İmgel yazdı:

Suya giriş efekti çok güzel olmuş gerçekten. Özellikle dipteki hareketi çok güzel hareketlendirmişsiniz. 

Teşekkürler.

On 25.12.2018 at 16:24, Ali Ulaş yazdı:

çok güzel olmuş, zemin şahane, elinize sağlık

Teşekkürler.