Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Alperen Yüksel

1/72 | F-102A Türk Hava Kuvvetleri | Meng | Alperen Yüksel

Recommended Posts

Gri abicim, gri... Mavi bir F-102 yok yeryüzünde...

Hava müzesindeki uçak işgüzarın biri tarafından maviye boyandı diye millet yıllardır mavi F-102 yapıyor. Yok öyle bir şey, nadir metalik örnekler hariç tüm F-102'ler ya FS16473 kodlu gridir ya da kamuflaj boyalıdır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, Can TARI yazdı:

Gri abicim, gri... Mavi bir F-102 yok yeryüzünde...

Hava müzesindeki uçak işgüzarın biri tarafından maviye boyandı diye millet yıllardır mavi F-102 yapıyor. Yok öyle bir şey, nadir metalik örnekler hariç tüm F-102'ler ya FS16473 kodlu gridir ya da kamuflaj boyalıdır.

Bize gelen F-102'ler başta gri uçmuşlar bu müzedeki uçakta yanılmıyorsam 2 kez mavi ve griye boyanmış anlaşılan bu uçakların renkleri yanlızca benim kafamı karıştırmamış.Bende buna istinaden gri olarak bırakmayı düşündüm.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, Alperen Yüksel yazdı:

Bize gelen F-102'ler başta gri uçmuşlar bu müzedeki uçakta yanılmıyorsam 2 kez mavi ve griye boyanmış anlaşılan bu uçakların renkleri yanlızca benim kafamı karıştırmamış.Bende buna istinaden gri olarak bırakmayı düşündüm.

Doğrusunu yapmışsın gri bırakmakla.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kardeşim alperen kolay gelsin..Bu mavi-gri renk belası benim de sorunum olmuştu :) Ben en son yaptığım revell f-101 kitinde gunze h306 ile bu sorunu çözmüştüm.zaten bizdeki f-102'lerin resimlerine bakarsan ki Levent Başara'nın son kitabını edinmeni tavsiye ederim , çok özel renkli f-102 fotoları var , grinin envai tonunu görürsün bizim 102'lerde..beyaz ile açarak atıp sonra panellere dalarsan daha gerçekçi bir renk elde edersin.Korkma hava kuvvetleri denetlemesine girmeyecek bu uçak ;) Bir de boyadan önce tesviye işlerini halletmeni şiddetle :) tavsiye ederim..Kolay gelsin..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
22 dakika önce, ilyas orhan yazdı:

Kardeşim alperen kolay gelsin..Bu mavi-gri renk belası benim de sorunum olmuştu :) Ben en son yaptığım revell f-101 kitinde gunze h306 ile bu sorunu çözmüştüm.zaten bizdeki f-102'lerin resimlerine bakarsan ki Levent Başara'nın son kitabını edinmeni tavsiye ederim , çok özel renkli f-102 fotoları var , grinin envai tonunu görürsün bizim 102'lerde..beyaz ile açarak atıp sonra panellere dalarsan daha gerçekçi bir renk elde edersin.Korkma hava kuvvetleri denetlemesine girmeyecek bu uçak ;) Bir de boyadan önce tesviye işlerini halletmeni şiddetle :) tavsiye ederim..Kolay gelsin..

Teşekkür ederim İlyas abi :) Bana kite başlamadan önce renk konusunda H-306 önermişlerdi biraz gri katarsan yakalarsın diye ancak ben denediğimde pek sevmedim rengi doğru bir renkti ama bana çok açık geldi F-102 değilde F-18 yapıyomuşum gibi hissettim o renge boyarken :D Abi dediğin gibi Levent Başara’nın kitabını aldım okudum,resimleride her boş vaktimde kurcaladım ve cidden birsürü renkte görülüyor bu uçaklar o yüzden epey kafam karıştı ama kapağındaki F-102’nin gri rengini görünce tamam dedim.Tesfiye işi kesinlikle en çok canımı sıkan nokta oldu bu uçakta bunda artık geçti ama bir dahaki uçaklarda tavsiyeni dikkate alıcam abi teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sevgili arkadaşlar,

Bu uçağın boyası sadece bizde değil, tüm dünyadaki modelcileri tereddütte bırakan bir BİLİNEN muammadır. Boya kodunun FS16473 olduğunda zerre şüphe yoktur. Fabrika çıkışında, metalik ve kamuflajlı olanlar hariç, uçakların tamamı bu boya ile boyanmıştır, tüm yabancı kaynaklarda yazan budur. 

Resimlerde gördüğünüz grinin envai tonu (öyle bir kitap ve de film vardı galiba :):))  da çoğu 70'lerin başında çekilmiş değişik kalitedeki resim baskısı ile alakalı... Bizde uçak boyamak yakın zamana kadar pek rastlanılan bir durum değildi, gelen uçaklara sadece fors ve numara boyanırdı, yani mavi veya grinin başka bir tonuna boyamak söz konusu değildir.

Diğer taraftan, hava şartları ve fotoğraf kalitesinin uçağı bazı resimlerde mavimtrak bir gride gösterdiği doğrudur. Fakat yanıltıcıdır. Modelini biraz mavi yapmak isteyen kişi griye bir-iki damla mavi ilave ederek ilerleyebilir. Fakat gerçek renk alt resimdeki gibidir, üstteki gibi değil...

r1oEG3.jpg

7DrAjN.jpg 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yarı parlak vernik ardından dekal işine giriştim.Kullandığım TUAF F-102 dekallerinin bir kısmı anlamadığım bir biçimde parçalandı o yüzden sağ kuyruktaki kuyruk numarasını aynı dekal setinin içindeki diğer numaraların rakamlarını teker teker keserek elde ettim.Kıbrıs forsunun boyalı olduğu uçağın kuyruk numarası bilinmiyormuş ancak bu kuyruk numaralı uçağın da  Kıbrıs Barış Harekatı gazisi olması muhtemel (1979'da emekliye ayrılmış) o yüzden dekalleri bu şekilde bitirdim.Dekalleri Meng'den,F-102 dekal setinden ve elimdeki diğer setlerden parça parça alarak tamamladım ve ardından bir yarı parlak vernik daha attım.Yarın wash işini halledip bir sorun çıkmazsa :wub: son bir kat vernik atıp bitireceğim.

WhatsApp Image 2018-09-15 at 21.54.23

WhatsApp Image 2018-09-15 at 21.54.24

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Alperen Yüksel yazdı:

Kıbrıs forsu sadece bir uçağamı boyanmış bilginiz var mı? Kitapta okuduğum kadarıyla sadece bahsettiğiniz numaralı uçağa boyanmış sanırım.

Elimde referans olarak sadece 0-53452'nin çiziminde var. Başka F-102'lere uygulandığına dair bir bilgiye sahip değilim, ama bence mümkündür.

Bu boyamanın bazı F-100'lere de yapıldığını, Yunanistan Nato'ya geri döndüğünde "dostlarımıza(!)" ayıp olmasın diye gerizekalının birinin emriyle uçaklardan silindiğini biliyorum, hatta böyle bir F-100 resmi de var arşivimde. Dolayısıyla harekata katılan uçaklar tarafından taşındıysa başka F-102'lerde de olabilir. Fakat, dediğim gibi, elde tek somut bilgi bahsettiğim uçağa ait...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bildiğim kadarıyla F-104 ve C-47’lere de uygulanmış.Dediğiniz gibi her ne kadar somut delil olmasa da F-102’lere uygulanmış olması bana da mümkün geliyor.Uçaklardan forsların silinmesi çok kötü olmuş aksine Kıbrıs Barış Harekatı gibi bir olaysa konu,daha çok üstüne gidilmeliydi diye düşünüyorum.Yunanların Mirage’lerinde düşürdükleri bir F-16’mız için bir fors bile bulunuyorken üstelik.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ve iyisiyle kötüsüyle,hatalarla dolu olsa da bir modeli daha bitirdim.Wash tekniğini daha yeni yeni öğrendiğim için bazı yerlerde sorun oluştu.Vernik attıktan sonra eski yaptığım uçaklarda oluşan kadar olmasa da toz sorunu oluştu onuda bir çözüm bulup halledicem artık.Bu uçağın yapımında özellikle renk ve fikir konusunda yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

WhatsApp Image 2018-09-16 at 15.45.13

WhatsApp Image 2018-09-16 at 15.45.28(1)

WhatsApp Image 2018-09-16 at 15.45.27(1)

WhatsApp Image 2018-09-16 at 15.45.25(1)

WhatsApp Image 2018-09-16 at 15.45.28

WhatsApp Image 2018-09-16 at 15.45.24

WhatsApp Image 2018-09-16 at 15.45.22

WhatsApp Image 2018-09-16 at 15.45.21

WhatsApp Image 2018-09-16 at 15.45.20

WhatsApp Image 2018-09-16 at 15.45.19

WhatsApp Image 2018-09-16 at 15.45.19(1)

WhatsApp Image 2018-09-16 at 15.45.17

WhatsApp Image 2018-09-16 at 15.45.16(1)

WhatsApp Image 2018-09-16 at 15.45.29

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Kenan Turhan yazdı:

Alperen ellerine sağlık,finali güzel oldu :) bir iki sıkıntı olduğunu zaten sende belirttin,darısı yeni ve daha az hatalı uçaklara dileyelim ;)

Teşekkür ederim Kenan abi :) 72 ölçek stoğumun son kalan 2 uçağınıda bitirip 48’e yönelicem.48’de yapmamam gereken hataları bunlarda yapayımda elim alışsın:D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.