Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Alperen Yüksel

1/72 | F-102A Türk Hava Kuvvetleri | Meng | Alperen Yüksel

Recommended Posts

Yaklaşık 1 aydır yeni kompresör ve airbrush almak için bekledim yeni ekipmanlara kavuşuncada yapmaya bi türlü cesaret edemediğim ama çok sevdiğim bu uçağa başladım.Bu kiti bilmeyen yoktur diye düşünüyorum o yüzden kiti tanıtmayacağım sadece bilgilendirici olması açısından birkaç tane fotoğraf koyuyorum.Uçağımız ya Kıbrıs gazisi bir uçak olacak ya da 401 kuyruk numaralı Yunan F-5A'sını düşüren uçağımız olacak.401 kuyruk numaralı uçağı yapacağımı varsayarak füze kapakları açık ve AİM-4 Falcon füzeleri yüklü biçimde bitirmeyi düşünüyorum tabi becerebilirsem :P

mobLpy.jpg

oV57po.jpg

vPG4VO.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kite kokpitten başladım ancak baya bir hayal kırıklığına uğradım.Başlamadan önce kokpitte epey bişeyler yapma düşüncesindeydim ancak göstergeler ve yan konsollardaki butonlar epey küçük olunca ve kürdanın bile kurtarmayacağını farkedince sadece ana renklerini atıp bıraktım.Pek belli olmasa da koltukta ufak birkaç boyama yaptım,yanlardaki kırmızılar taşınca gereğinden fazla uzun oldu.Kokpit süsleme hayallerim 48 ölçek bir uçağa kaldı anlaşılan :D

mobLaV.jpg

Kokpit boyama esnasında kompresörümde istediğim basıncı ayarladıktan sonra ayarladığım barın üstüne çıktığını (örneğin 1 bar ayarlı iken 1.5 bar'a) farkettim.İstediğim  basıncın biraz altında ayarlayıp kullanıcam ancak yeri gelmişken bunun bir çözümü varsa ve yardımcı olursanız çok sevinirim :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Alperen kolay gelsin ellerine sağlık :) Kompresör üzerindeki basınç ayar vanasından kaynaklı olabilir,ama bu arıza sayılmaz.Örneğin 1.5 bara ayarlı iken tetiğe basıp hava çıkmaya başladığında,gösterge kadranındaki ibre 1 bara düşer.Her ne kadar hava çıkışı olmadığında ibre 1.5 gösterse de çıkış basıncı 1 olur.Bir deneme yap,dediğim gibi olduğunu göreceksin :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, Kenan Turhan yazdı:

Alperen kolay gelsin ellerine sağlık :) Kompresör üzerindeki basınç ayar vanasından kaynaklı olabilir,ama bu arıza sayılmaz.Örneğin 1.5 bara ayarlı iken tetiğe basıp hava çıkmaya başladığında,gösterge kadranındaki ibre 1 bara düşer.Her ne kadar hava çıkışı olmadığında ibre 1.5 gösterse de çıkış basıncı 1 olur.Bir deneme yap,dediğim gibi olduğunu göreceksin :)

Teşekkür ederim Kenan abi dediğin gibi biraz deneme yanılma yaptım basınç 1 bardan 1.5 bara çıksa bile tabancadan hava çıkışı olunca geri 1 bara iniyor hava çıkışı durunca yükseliyor veya 1 barda kalıyor muhtelemen dediğin gibi tabancadan 1 barla çıkıyor.Birde 0.5 bara ayarlayıp boya attım onda da 1 bara çıkıp sabitleniyor valla kompresör hepsinden karmaşıkmış uğraş dur:D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
34 dakika önce, Ferhat Karadeniz yazdı:

Kolay gelsin dostum. Bu tarz ufak kokpitlerde en güzeli düz rengi atıp o renge uyumlu (siyah ise metalik yada gri renkle- gri yada başka renkse siyah ) boya ile kuru fırça yapman detayları ortaya çıkarır diğer ufak detayları ise zaten zamanla alışırsın boyamaya 

Teşekkür ederim :) Kuru fırça yapmayı bilmediğimden fazla üzerine düşmek istemedim ama siz diyince baktımda zor bir yanı yokmuş bu kokpitte deneyemeyeceğim sanırım ama diğer uçaklarda muhakkak kullanıcam güzel bir görüntü veriyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yaklaşık 2 saatlik bir uğraş sonucu kanatları ve gövdeyi birleştirdim tabi bu sırada kafayı yedim.Kanatları arka iniş takımı yuvasında tesviye yaparak oturtabildim başka türlü oturması imkansızdı,şansıma mı böyle denk geldi bilmiyorum ama yapacakların bilgisine.

r14v6N.jpg

Pylonlar takıldı,yakıt tankları birleştirildi,iniş takımı yuvaları ve kapak içleri boyandı.Hava alığını boyamadan sonra birleştiricem.Ek olarak füze kapağını istemesem de kapalı yapmak durumunda kaldım.Füze yuvasını boyayıp maskelemeyi gözüm pek kesmedi maalesef.Şimdi sırada alt kısmı ve gözden kaçırdığım yerleri macunlamak var.

LDM0yj.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kanopi ve iniş takımı  yuvaları maskelendi.Kanopi maskelemesi zor bir kanopiydi,en azından ben zorlandım o yüzden maske bandı üstüne hatları kurşun kalemle çizerek maskeleme yaptım maskeleme bandı biraz kirli oldu ancak düzgün bir maskeleme oldu diyebilirim.

whatsappimage2018-09-06at183257.jpeg

whatsappimage2018-09-06at183301.jpeg

Kanopinin arka kısımlarında gövdeye geçen dişler vardı ancak bunlar uyumsuzdu ve kanopinin oturmasını zorlaştırıyordu.Nasıl olsa boyadan sonra kanopiyi çıkarıp sarı çerçeve kısmını boyayacağım diyerek dişleri kesip yerlerini plastik parçayla doldurup zımparaladım ve macunladım ardından da hafifçe bastırmadan kanopiyi kapadım ki sökmem kolay olsun.

whatsappimage2018-09-06at202244.jpeg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Astarı biraz korka korka attım diyebilirim.Daha yeni kompresöre ve tabancaya pek alışamadığım ve inceliklerini bilmediğim için elimden geldiğince düzgün atmaya çalıştım umarım düzgün ve güzel olabilmiştir,yarın da beceribilirsem ön gölgelendirme deneyeceğim bakalım nasıl olacak :) Bu arada astarın kapatıcılığını arttırmak için yüksek basınçta attım yaklaşık 1.5-2 bar kadar,boyada da aynını mı yapmalıyım yoksa 1 bar gibi normal bir basınçtamı atmalıyım?

WhatsApp Image 2018-09-07 at 23.38.23

WhatsApp Image 2018-09-07 at 23.44.21

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Nurtekin Taşkurt yazdı:

Kolay gelsin. Acaba astar biraz kalın mi olmus ? 

Teşekkür ederim.Mr.Surfacer 1200 attım astar olarak.Astardan emin olamayıp üstünden biraz daha geçtim belki ondan biraz kalın duruyor olabilir.

3 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Eline sağlık. İyi gözüküyor.

Basınca, inceltmeye vs Boyaya göre sen karar vereceksin. Şu şu diye kesin bir formülü yok. Ben boyaya göre karar veriyorum. Tamiya gunze de 1 barda atıyorum mesela.

Teşekkür ederim abi bende Tamiya ve Gunze'de 1 barda atma denemeleri yaptım gayet güzel sonuç veriyor diyebilirim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ana boyadan sonra niş takımı kapakları,yakıt tankları ve hava alıkları boyandı.Tam olarak istediğim renk olup olmadığında kararsız kaldım çünkü bildiğim kadarıyla F-102'ler bizde gri ve mavi olmak üzere iki renkte uçmuşlar,şimdilik içime sinmedi sizlerinde yorumlarını alıp olmadı boyanın üstüne farklı bir renkte bir kat daha atacağım.

WhatsApp Image 2018-09-08 at 18.22.55

WhatsApp Image 2018-09-08 at 18.22.47

WhatsApp Image 2018-09-08 at 18.23.01

WhatsApp Image 2018-09-08 at 18.23.46

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Renk konusunda kafayı sıyırma eşiğine geldim bir zamanların meşhur "Elbise mavi mi sarı mı" muhabbetine döndü iş git gide :D Aşağıda gördüğünüz TF-102 ve F-102 renkleri griye yakınken(386 kuyruk numaralı olan mavi boyamayla sergileniyor sanırım veya bukalemun gibi renk değiştiriyor çünkü iki renkte de gördüm bu uçağı :wacko:) bizde uçan F-102'lerde 3-4 farklı renge denk geldim.Bu iki fotoğrafıda görünce en iyisi bu renkte kalsın dedim.

F-102A-01

182992eb54533c280d1eaac398d74cb4

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Müze ve sergileme uçaklarının rengine fazla güvenme. Bazen seni yanıltıyorlar. Müzede olması gerektiğinden farklı renklere boyanan ilk araç olmayabilir.

Kaldı ki çekilen fotoğrafın kalitesi de seni yanıltabilir (Hatta monitörünün kalibrasyonu bile :D ). 

Uzmanı değilim ufak bir araştırma yaptım. Aynı referansa sende ulaşmışsındır.

f-102-THKsm.jpg

106_1_b1.jpg

106_1_b2.jpg

http://www.tayyareci.com/digerucaklar/turkiye/1951ve2006/f102.asp

Bu işin mutlaka pirleri vardır. O renkleri kod olarak verebilirler.

Senin bulduğun aynı uçağın farklı bir açıdan fotoğrafı

6255336232_8128288969_b.jpg

Aynı uçak farklı ışıkta farklı renkler gösteriyor.

1442937-large.jpg     67160_1430484865.jpg

106_1.jpg

Kolay gelsin

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Müze ve sergileme uçaklarının rengine fazla güvenme. Bazen seni yanıltıyorlar. Müzede olması gerektiğinden farklı renklere boyanan ilk araç olmayabilir.

Kaldı ki çekilen fotoğrafın kalitesi de seni yanıltabilir (Hatta monitörünün kalibrasyonu bile :D ). 

Uzmanı değilim ufak bir araştırma yaptım. Aynı referansa sende ulaşmışsındır.

f-102-THKsm.jpg

106_1_b1.jpg

106_1_b2.jpg

http://www.tayyareci.com/digerucaklar/turkiye/1951ve2006/f102.asp

Bu işin mutlaka pirleri vardır. O renkleri kod olarak verebilirler.

Senin bulduğun aynı uçağın farklı bir açıdan fotoğrafı

6255336232_8128288969_b.jpg

Aynı uçak farklı ışıkta farklı renkler gösteriyor.

1442937-large.jpg     67160_1430484865.jpg

106_1.jpg

Kolay gelsin

Evet bende aynı uçağı hem mavi hem gri gördüm :D Bu renk kodu sadece valejjoda mevcutmuş anladığım kadarıyla.Dün epey kafa patlatıp 3-4 farklı renk denemesi yaptım ve fotoğrafta gördüğünüz 3  farklı rengi elde ettim 3 numaralı olan uygun gibiydi ama yakıt tanklarında deneme yaptığımda pek istediğim gibi bir renk olmadığını yeşilimsi olduğunu farkettim.Hala epey kararsızım renk değiştirip değiştirmemem gerektiği konusunda çünkü fotoğraftaki F-102 bariz bir şekilde gri(yani umarım gridir :unsure:) ve buda bana bu uçaklar sadece mavi uçmamış gibi geliyor kararsızlık çok kötü şey valla :D  Rengi değiştirip pişman olmaktan korkuyorum .

WhatsApp Image 2018-09-10 at 11.46.51

WhatsApp Image 2018-09-10 at 11.46.21

f102-10_jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Nette araştırdığım kadarıyla; FS 16473 Gunze H67 ye filan denk geliyor MUŞ (Light Blue) Bana biraz daha gri olması gerekiyor gibi geldi. 

Senin şu resmindeki 3 (senin de dediğin gibi) uygun gibi geldi.

42779976970_93f46bd14e_b.jpg

Bu 3 rengi de tamiya light blue ile birkaç rengi karıştırınca oluşturdum ancak uçağa uygulayınca yeşilimsi bir renk oluyor hala çözebilmiş değilim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

hocam kafanız çok karışmış. light blue yanlış olur, bu uçakların orijinal rengi gri tonu. hava şartları etkisiyle boya farklılaşıyor. çekilen fotolarda hem eskime hem ışık nedeniyle sizi yanıltabilir. kesinlikle müze uçaklarına bakmayın kafadan yanlış onlar. size tavsiyem türk f012 diye aratmayın amerikan 102 olarak aratın oradan referans çıkartın.

uçakların rengi kirli süt grisi gibi tarif edebileceğimiz bir renk. xf19 yakın gibi dursa da açma-koyulaştıma lazım, birkaç deneme yapmak gerekebilir.

F-102.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
51 dakika önce, Alper Akkurt yazdı:

hocam kafanız çok karışmış. light blue yanlış olur, bu uçakların orijinal rengi gri tonu. hava şartları etkisiyle boya farklılaşıyor. çekilen fotolarda hem eskime hem ışık nedeniyle sizi yanıltabilir. kesinlikle müze uçaklarına bakmayın kafadan yanlış onlar. size tavsiyem türk f012 diye aratmayın amerikan 102 olarak aratın oradan referans çıkartın.

uçakların rengi kirli süt grisi gibi tarif edebileceğimiz bir renk. xf19 yakın gibi dursa da açma-koyulaştıma lazım, birkaç deneme yapmak gerekebilir.

F-102.jpg

Evet baya bir karıştı diyebilirim :D Şuan boyadığım renk Xf-19’un biraz daha koyu hali aslında Gunze H307 Gray.Biraz incelediğimde aslında rengin pekte yanlış olmadığını düşündüm bizde mavi ve gri olarak uçmuşlar ancak Amerikadakiler grinin farklı tonlarında attığınız görseldeki gibi,yani bizde de bu renk tonuyla uçmuşlar eğer gözlerim yanılmıyorsa.En iyisi bu renk tonundan şaşmamak ve birdaha F-102 yapmamak :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Dayanamayıp kanat üstündeki kanatçıkları ve hava alığını boyadım.10 hektarlık kağıt ve maske bandı kullanmama rağmen bazı yerlerde kaçaklar oluşmuş sırada gövdedeki kaçak ve düzeltilecek yerleri ana renge boyayıp verniğe geçmek var.

WhatsApp Image 2018-09-14 at 21.19.10

WhatsApp Image 2018-09-14 at 21.19.09

WhatsApp Image 2018-09-14 at 21.19.09(1)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.