Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Mustafa Yıldırım

1/72 | Spitfire mk v | Revell | Mustafa Yıldırım

Recommended Posts

İlk maketimi yapıyorum vatana millete hayırlı olsun :)

Ana gövdeyi yapıştırana kadar her şey normaldi. Ana gövdeyi düz tam oturacak şekilde yapıştırdım revellin pensleriyle sıkıştırdım fakat kuruduğunda yamuk yapıştığını fark ettim sanıyorum pensler fazla baskı yapıp kaydırmış olabilir bilemiyorum. Velhasıl olan oldu :) Macunla düzeltmeye çalıştım fakat tecrübesizlikten fotoğraflardaki kadar ancak yapabildim. Daha fazla düzeltmeyle uğraşayım mı sizce yoksa zaten ilk maket bir şekilde bitireyim mi yardımınıza ihtiyacım var :) 

IMG_20180809_144957

IMG_20180809_145403

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yapıştırma kaymasından şüpeleniyorsan , maket bıcağı yardımı ile parçaları tekrar söküp yapıştırıcı kalıntılarını temizleyip önde arkaya veya arkadan öne doğru komple değilde yarım yarım yapıştırarak işlemi tekrarlaya bilirsin ...

ufak bir tavsiye özellikle büyük parçaları yapıştırma öncesi kuru montaj dediğimiz yapıştırıcı sürmeden kontrol yapıp sıkıntıları önceden tespit etmeye çalışırsan daha sağlıklı bir üretim süreci takip etmiş olursun ...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Çok fazla zımpara izi var gibi gözüküyor. 1500-2000 numara gibi yüksek numaralar ile SULU olarak zımparala. Size daha önce önerdiğim Tırnak törpüsü varsa o da işe yarar. 

Boya ve yıkamadan sonra o zımpara izleri daha belirgin olur. 

İşin bittikten sonra bir iğne vs gibi bir şeyle (detay açıcı) detay panel çizgilerinin üstünden hafif hafif birkaç defa geç. 

Alt arkada panel çizgileri birbirine tam denk gelmiyor sanırım. Komple zımparalayıp o çizgileri yeniden açabilirsin. Ama dur daha 1. maketim ne oluyor dersen (denir bence :D ) öyle de bırakabilirsin.

Aydın bey çok güzel açıklamış. Tüm gövdeyi tek seferde yapıştırmaya çalışmamak lazım. Önce arkayı yaparsın sonra öne geçersin. Tamiya yeşil kafa yapıştırıcı bu konuda çok yardımcı olur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.