Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Alperen Yüksel

1/72 | P-47D "Thunderbolt" Türk Hava Kuvvetleri| Academy | Alperen Yüksel

Recommended Posts

Modelcilik hayatımda yaptığım ilk pervaneli uçak olması sebebiyle bu uçakta jetlerde denemekten korktuğum wash uygulamalarından birkaçını denedim ve tam istediğim gibi olmasa da ufak tefek sorunları saymazsak sorunsuz şekilde bitirebildim.Bitiş fotoğraflarından önce yapım kısmından birkaç fotoğraf paylaşayım :) 

EDOnzv.jpg

Kitimiz piyasada çok uygun fiyatabulunabilecek ve içinde Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde uçmuş iki uçağıda barındıran bir kit.P-47D'den sonra F-86E gelecek :) 

EDOnYq.jpg

Fiyatına göre oldukça kaliteli ve detaylı bir kit.0 oturma problemi yaşadım ve hiç macun kullanmadım.

0z0jkV.jpg

Pek beceremesemde ufak tefek kokpit ve yan panel boyamalarını yapıp biraz eski görüntüsü vermeye çalıştım.

DDOVkZ.jpg

Kahverengi astar ile boyamanın ilk adımını attım iniş takımı yuvaları ve kapakları olması gereken yeşil renge boyanıp maskelendiler.

1Epmkb.jpg

Wash işleminden öncesi.Ana boya olarak Gunze Aluminium,panellerdeki ise Gunze Stainless.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Gökay Yalçın yazdı:

Ellerine sağlık güzel görünüyor.

Finali parlak vernik ile yapsan daha da güzel görünecektir, çok fazla mat kalmış.

Metalik uçaklar ne kadar parlak görünürse o kadar gerçekçi oluyor.

Teşekkürler Gökay abi :) yarı parlak atıcam fotoğrafları son verniği atmadan çekmiştim ondan mat gözükmüştür muhtemelen.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Alperen ellerine sağlık..Bir kaç tavsiyem olacak kusura bakmazsan..

- Ben metalik uçakların panel çizgilerine , iyice incelttiğim siyah boya ile  son gölgeleme yapıyorum.meteor modelimde görebilirsin..Çok daha gerçekçi duruyor.

- Bu uçaklar çıplak metal değil..Metalik yüzeye  astar üstüne aliminyum ile boyanan uçaklar bunlar..zaman içersinde bu boya matlaşıyor bildiğim kadarıyla..Yani öyle cayır cayır parlama işi fabrika çıkışında mevcut..Bize de 1945 sonrası gelip bi 10 yıl kadar uçtukları için boyası matlaşmıştır..

Tabii en güzelini sen bilirsin , ama bu modelini diğer t-33 ve f-104g'ye nazaran çok daha beğendim..Çok temi duruyor boya işçiliği..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
39 dakika önce, ilyas orhan yazdı:

Alperen ellerine sağlık..Bir kaç tavsiyem olacak kusura bakmazsan..

- Ben metalik uçakların panel çizgilerine , iyice incelttiğim siyah boya ile  son gölgeleme yapıyorum.meteor modelimde görebilirsin..Çok daha gerçekçi duruyor.

- Bu uçaklar çıplak metal değil..Metalik yüzeye  astar üstüne aliminyum ile boyanan uçaklar bunlar..zaman içersinde bu boya matlaşıyor bildiğim kadarıyla..Yani öyle cayır cayır parlama işi fabrika çıkışında mevcut..Bize de 1945 sonrası gelip bi 10 yıl kadar uçtukları için boyası matlaşmıştır..

Tabii en güzelini sen bilirsin , ama bu modelini diğer t-33 ve f-104g'ye nazaran çok daha beğendim..Çok temi duruyor boya işçiliği..

Ne kusuru abi sizlerden edindiğim bilgilerle ilerletebiliyorum dolayısıyla her türlü eleştiriye ve tavsiyeye açığım :) Abi Meteor modelinde yaptığın çok güzel bir işçilik öncelikle eline sağlık panel çizgileri kaç mm ile boyandı 0.2mm ise bende bir deneyim açıkçası bu tür doğrudan boyaya işleyecek yöntemlerden epey çekiniyorum ve cesaret edemiyorum.Uçağın bitişini mat vernikle yapsam sorun çözülür heralde diye düşünüyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, Alperen Yüksel yazdı:

Ne kusuru abi sizlerden edindiğim bilgilerle ilerletebiliyorum dolayısıyla her türlü eleştiriye ve tavsiyeye açığım :) Abi Meteor modelinde yaptığın çok güzel bir işçilik öncelikle eline sağlık panel çizgileri kaç mm ile boyandı 0.2mm ise bende bir deneyim açıkçası bu tür doğrudan boyaya işleyecek yöntemlerden epey çekiniyorum ve cesaret edemiyorum.Uçağın bitişini mat vernikle yapsam sorun çözülür heralde diye düşünüyorum.

Kardeşim benim tabancanın nozulü kaç mm bilmiyorum ama 0,2 ise haydi haydi işini görür..Bu noktada çok incelteceksin siyahı , yüksek basınçla hafifçe geçeceksin panel çizgilerinden..çok fazla aynı noktaya takılırsan oya birikme ve akma yapar veya çok siyah olur..hafifçe , gölge şeklinde..Bir de yolun başındasın..Bu hobi sana yaşlılığında da yoldaşlık edecek allahın izni ile..O yüzden ilk modellerinde korkma , dene  ileriye ışık tutacaktır..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Şimdi, ilyas orhan yazdı:

Kardeşim benim tabancanın nozulü kaç mm bilmiyorum ama 0,2 ise haydi haydi işini görür..Bu noktada çok incelteceksin siyahı , yüksek basınçla hafifçe geçeceksin panel çizgilerinden..çok fazla aynı noktaya takılırsan oya birikme ve akma yapar veya çok siyah olur..hafifçe , gölge şeklinde..Bir de yolun başındasın..Bu hobi sana yaşlılığında da yoldaşlık edecek allahın izni ile..O yüzden ilk modellerinde korkma , dene  ileriye ışık tutacaktır..

Anladım abi yani kapatmak için değilde ufaktan atıp geçicem boyayı.İnşallah öyle olur abi şimdiden Türk Hava Kuvvetlerindeki tüm uçakları yapıp bitirdiğimde ne yapıcam diye düşünüyorum inşallah bu hobiyle uzun sene beraberim yolun başındaki boyası olsun yeter fikrim şimdi paneller belli olmazsa olmaz düşüncesine kadar geldi git gide bu hobideki bakış açım ve tatminlerimde değişiyor :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Alperen eline sağlık, konu P-47 olunca, ustaların affına sığınarak, bir kaç öneride de ben bulunayım.

Jug yapacaksan 72 ölçekte revell kitinden şaşma, bütçen varsa tabiki tamiyasan daha makbul, bizde uçmuş tayyareler de kanopi arkasından kuyruğa doğru uzanan rüzgarlık benzeri bir sırt parçası mevcut, bir sonrakinde aklında bulunsun, anti glare boya da kuyruğa doğru daralarak gelir, panel ronlamasını bu kadar koyu yapmasan ve arka kuyrukta olmasa daha şık durur sanki, eline sağlık tekrar, iyi modeller...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, mehmet serper yazdı:

Alperen eline sağlık, konu P-47 olunca, ustaların affına sığınarak, bir kaç öneride de ben bulunayım.

Jug yapacaksan 72 ölçekte revell kitinden şaşma, bütçen varsa tabiki tamiyasan daha makbul, bizde uçmuş tayyareler de kanopi arkasından kuyruğa doğru uzanan rüzgarlık benzeri bir sırt parçası mevcut, bir sonrakinde aklında bulunsun, anti glare boya da kuyruğa doğru daralarak gelir, panel ronlamasını bu kadar koyu yapmasan ve arka kuyrukta olmasa daha şık durur sanki, eline sağlık tekrar, iyi modeller...

Öncelikle önerileriniz için çok teşekkür ederim :) Kuyruğa doğru uzanan çıkıntının bu kitte olmamasına bende anlam veremedim açıkçası F-16’lardaki gibi farklı varyasyonları var sanırım bunlarında ama elim bir kere değmişken bitiriyim dedim :) Panel tonlamarını biraz daha açabilirdim belki dediğiniz gibi ama gözüme güzel gözükünce üzerinde pek uğraşmak istemedim metalik uçaklarda en sevmediğim şey ne kadar kurursa kurusun üzerinde ek boyama yaparken maskeleme bandı kullanınca boyayı kaldırması o yüzden hızlı hızlı atıp geçtim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Güzel olmuş +1, temiz işçilik+boya.

Küçük bir bilgi vereyim bize gelen P-47'ler Eskişehir'e indikten sonra kanat altlarında bulunan amerikan forsları komple siyah yapılıp o haldeyken üzerlerine kare fors boyanmış. Bir kısım siyahlık kare forsun altından görünüyor. Elbette bu erken dönem için geçerli, uçakalr peyderpey overhaul yapıldıkça oralar komple metalik yapılıp kare fors eklenmiş. Ben bunu 1 HİBM'den bulduğum bir fotoda gördüm.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, Alper Akkurt yazdı:

P-47'ler Eskişehir'e indikten sonra kanat altlarında bulunan amerikan forsları komple siyah yapılıp o haldeyken üzerlerine kare fors boyanmış. Bir kısım siyahlık kare forsun altından görünüyor. Elbette bu erken dönem için geçerli, uçakalr peyderpey overhaul yapıldıkça oralar komple metalik yapılıp kare fors eklenmiş. Ben bunu 1 HİBM'den bulduğum bir fotoda gördüm.

Böyle güzel ince ayrıntı ve bilgileri çok seviyorum :) Özkan Türker üstadın sitesindeki gibi

Teşekkürler. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.