Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
ilyas orhan

1/72 | f-10od| Tamiya|İlyas Orhan

Recommended Posts

Bu kiti bitmiş bir modelden ziyade revize edilmiş bir model olarak kabul edersek daha iyi olur..Yaklaşık beş yıl önce tamamladığım bu kitin görünüşü hoşuma gitmiyordu..Neden mi ? Kısaca bi tarihçe çalışması ile sorunun cevabını vermeye çalışayım..

1980'li yılların başı..Türk Hava Kuvvetleri o dönemde yana yakıla f-100 , f-5 ve f-104 filolarını yaşanan kaza kırımlar dolayısıyla azalan uçaksayısı nedeni ile takviye etmek için uçak aramaktadır..O dönemde NATO üyesi ; Danimarka , Norveç , Belçika  ve Hollanda f-16'lara geçiş yapmaya başlamış ve envanterlerindeki o dönem için demode olmuş uçakları envanter dışına çıkartmaya başlamıştı..Bu uçaklar Türk Hava Kuvvetleri'nin yarasına o dönem için merhem olacaktı..

İşte böyle bir dönemde Diyarbakır'daki 181 ve 182. filoları takviye etmek için danimarka'nın envanter dışına çıkarttığı f-100d/f'lere talip olundu..Uçaklar yapılan anlaşma ile İngiltere'de peyderpey teslim alınarak Diyarbakır'a uçarak getirildi..Uçakları diğer f-100'lerden ayırt eden bir takım özellikleri vardı..Neydi bunlar ?

- Uçakların kamuflaj boyası .. Koyu yeşil renkliydiler..Bu uçaklar bu renkleri ile 1988'e kadar Diyarakır'dan  sonra intikal ettikleri Konya'da da kullanıldılar..

- Uçakların kanat uçlarında RWR antenleri vardı..Diğer f-100'lerde yoktur..

- Ayrıca uçaklarda klasik f-100c/d/f'lerde kullanılan kova tip koltuklar yerine MB tip 0 knot/0 feet prensibine göre çalışan daha güvenli koltuklar bulunuyordu.

- Kokpittte roller map diye adlandırılan muhtemelen seyrüsefer kolaylığı sağlayan bir harita mekanizması da bulunuyordu..

Uçaklar yaklaış 8 sene bizde uçtular.FASBAT vb. uygulamalarda renkleri değiştirilmedi..Hal böyle olunca önce Diyarbakır sonra Konya'nın sıcak havası nedeni ile renkleri tabiri caizse , yeşilin her türlü tonuna , sarıya , kahverengiye dönerek benim gibi eski uçak sevenler için harika referanslar verdi..

İşte bu uçağı revize etme nedenimde buydu..Önceki hali smoke ile karartılmış bir f-100d iken akşam facebook'taki f-100 super sabre grubunda gördüğüm bir fotoğraf ile gece yarısı bu uçağın boyasını iyice soldurmak için harekete geçtim..Ne mi yaptım ; ilk önce beyaz renkle panel ortalarına giriştim :) sonrası sarı ile aynı işlemi uyguladım..Ardından açık yeşile beyaz ve sarı katarak panel çizgilerinden geçtim.Son olarak tan rengini iyice incelterek panel çizgilerine motor bölgesine atarak eskitmeyi sonlandırdım..

Umarım sizi fazla sıkmamışımdır ..

selamlar hürmetler..

41970846040_72de5d94e9_c.jpg

41970838310_4b2e5dae1e_c.jpg

43063048814_99df82191e_c.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.