Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Zafer Güler

Airbrush ve Vallejo

Recommended Posts

Selam.

Vallejo boya kullanıyorum. Airbrushıma noldu bilmiyorum ama ömrünü tamamladı galiba. Çin'den getirtmiştim. Enteresan bir şekilde püskürtme bir anda durdu. Kompresörden hava akışı olmasına rağmen ab su bile püskürtmüyor. İğneyi sökmeme rağmen sıkıntı var. Tıkanıklı vs de yok :). Bende Sparmax 35c serisi ab sipariş ettim.

Sorum şu;

Bu airbrushı Vallejo nun ab cleanerı ile temizlemem tavsiye ediliyor. Ama 200 ml 35-40 TL para vermektense izopropil alkolle iyi sonuç alır mıyım temizlikte?

Vallejo boyaları su ile inceltiyorum. Vallejonun flow improver ve vallejo thinneri var. Farkı ne? Fiyatları 200 ml 50 TL vermektense sudanda daha iyi sonuç alabileceğim ne olabilir? Airbrush cleanerda iyi sonuç verir demişlerdi. Kararsız kaldım. 

Son olarak kimisi Vallejo boyaları çok övmüş kimisi yermiş :). Airbrushta özellikle Vallejo gri astar atarken korkunç tıkanıyor :). Vallejodan daha iyi sonuç alabileceğim boyalar neler? Vallejonun damlalık olmasına bayılıyorum. Çok pratik. Ancak inceltme için ab içi yerine yine dışarıda bir kapta karıştırıp su ile falan öyle ab ye koyuyorum. Yine boya kaybı oluyor aslında ama damlatırken çok rahat. Başka kapaklı boyaları kaba dökme bile bir kaşık yada kürdanla falan bile çok sıkıntı. Sizler neler yapıyorsunuz?

Saygılar

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Nozzle tıkanmis olabilir o yüzden atmiyordur.

Vallejo ve ab alışana kadar sıkıntılı. Özelliklw astarlar, iyi sallamam hazneye az az koyman gerek. Boya eski ise partikül oluyor ne yapsan atmiyor. Ben genelde fırca ile kullaniyorum su ile inceltmek yeterli geliyor. Ab de epey inceltmek gerek, cabuk dondugu icin az koymak gerek bu yüzde kendi incelticisi ideal. Illa ab ile vallejo kullanacam diyorsan Air serisi daha da ideal.

Ab temizlemek için kesinlikle kendi temizleyicisini kullan derim, en iyi sonucu veriyor. Ipa yerine kolonya daha iyi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Merhaba,

Vallejo boyalar her güzel gibi çok nazlı oluyor. Ama fazla naz aşık usandırır :D Boyayı temizlemek hakikaten bir bela. Özellikle Çin malı AB'ımda bazen en ufak hücresine kadar sökmem gerekebiliyordu. Geri tepmede varsa Mustafa bey'in dediği gibi Nozzle tıkanmış olabilir. En uçtaki parçayı söküp bir bak.

nicholsens-nel-airbrush-nozzle.jpg

Temizlik için ben önce bir iki defa yüksek basınçta alkol atıyorum. Cap'a alkol doldurup Fırça ile temizliyorum. Capta kalan alkol'ü sıkmayıp döküyorum. Cap'a biraz alkol koyup Ucu tıkayıp geri teptirtiyorum. Ama en son Vallejo AB cleaner ile tekrar yüksek basınçta sıkıyorum.

Tam temizlik yapacaksam, komple söküp tualet kağıdı yardımı ile temizliyorum. Plastik contalara gelmeyecek şekilde selulozik tiner kullanıyorum. Nozzle'ı selulozik tinere atıp, tualet kağıdının ucunu sararak çok inceltir nozzle'ın içini silerim. Ziya Günce bey'in çok iyi bir resimli anlatımı vardı ama bulamadım.

10 saat önce, Victorious MAG yazdı:

Vallejo boyaları su ile inceltiyorum. Vallejonun flow improver ve vallejo thinneri var. Farkı ne?

Su ile inceltenler tabiki var. Tabi tavsiyem içme suyu olacak, musluk suyu değil. Ama cam sil'i daha çok tavsiye ederim. Kendi tineri ise tabiki asıl olması gereken.

Flow Improver  Boya Akışkanlık Arttırıcıdır. Birde retarder var oda kuruma önleyicidir. Çabuk donması ve ab'ı tıkamasını önler.

10 saat önce, Victorious MAG yazdı:

Vallejodan daha iyi sonuç alabileceğim boyalar neler?

Vallejo çok iyi bir boyadır, yüzeye yayılır, renk skalası çok fazladır. Fırçada çok iyidir. Fakat çoook nazlıdır. Beni de kasıyor açıkçası. Bu temizlik sorunu yüzünden az kullanmaya çalışırım. Alternatif olarak seni üzmeyecek boyalar Tamiya ve Gunze boyalar.

Vallejonun damla uç olayını bende çok seviyorum. Çok pratik. Ben evde Ufak kullan at pipet damlalıklar kullaıyorum. Çinden 200 adet getirttim. Kulanıp atıyorum.

100-ADET-10-ML-Transferi-Pipetler-mevcut

Ben çinden aldım da Türkiye de de satılıyor. Ben 2ml lik olanı aldım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Gün geçmiyor ki vallejo ile bir sorun yaşanmasın :) Ben de gri astarını kullanıyorum..Akrilik astar olması nedeniyle tercih ediyorum..Sıkıntılı bir boya ..Vallejo'dan yukarıda sayılan nedenlerle sıtkım sıyrıldığı için astar hariç alıp da kullanmadım , kullanmayı da düşünmem..Akriliklerde en güzeli tamiya ve gunze..İncelt limon kolonyası ile , mis gibi koksun ortalık :) İncecik at boyayı :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Cevaplar çok bilgilendirici teşekkür ederim:)  Nozzle temizledim sanıyordum dilkatli bakınca hala astar boyanın içinde kalmış olduğunu gördüm. Eski bir iğne ile selülozik tinere banıp git gelle güzelce temizledim. Du bakalım denicem. Sonuç alıcağımı tahmin ediyorum. 

Anladığım şu. 

Alkolle temizle en son cleaner ile son püskürtmeyi yap. 

İnceltici olarak vallejo tiner en iyisi ama cam sil yada içme suyu kullanabilirsin. 

Airflow improver sadece boyanın akışkanlığını artırıyor inceltici değil. Doğru mu? :)

son olarak airbrush clenar vallejo tinerin gördüğü inceltme görevi görür mü? Deneyen oldu mu?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Vallejo geniş renk skalasına rağmen insanı hasta eden bir boya. Arkadaşlar zaten yazmış tekrar gibi olacak ama bu kadar berbat bir şekilde tabanca tıkayan boya görmedim. Kendi incelticisi, izopropil alkol, su, tiner, airbrush cleaner... hatta içine votka bile damlattığım oldu (absolute:)). Denemediğim inceltici kalmadı bir türlü optimal çalışanını bulamadım. Aynı renk sklasında bile (mesela yeşil grubu diyelim) bir boya x inceltici ile güzelce çalışırken bir ton farklısı aynı incelticiye berbat tepkiler verebiliyor. Vallejo yüzünden kaç tane iğne, conta, kafa ucu değiştirdim hatırlamıyorum çünkü temizleyeceğim/boyayacağım diye sinirlenip bu malzemeleri hasarladım.

Şu anda evde belki 100 şişe Vallejo boya vardır ama çok çok çok zorda kalmazsam bir daha bunları kullanmam. Şu anda tercihim Gunze/Tamiya. Metalikte ise tek tercih Alclad. Yalnız Youtube videolarında AK boyalarını bayağı bir methediyorlar. Yakın dönemde AK akriliklerini deneyeceğim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
33 dakika önce, Victorious MAG yazdı:

Nozzle temizledim sanıyordum dilkatli bakınca hala astar boyanın içinde kalmış olduğunu gördüm. Eski bir iğne ile selülozik tinere banıp git gelle güzelce temizledim. Du bakalım denicem. Sonuç alıcağımı tahmin ediyorum.

Dikatli ol nozzle'a zarar verme.

33 dakika önce, Victorious MAG yazdı:

Alkolle temizle en son cleaner ile son püskürtmeyi yap. 

Belli bir kuralı yok. Bu benim yöntemim. AB Cleaner'a kıyamıyorum da :lol: yoksa kafadan AB Cleaner da sıkılabilir. AB Cleaner'ı Biraz su ile de çoğaltabilirsin. Ben bir ara amonyak/IPA/SU/Retarder karışımı yapıp onu da kullanmıştım. Temizledikten sonra tam bir şu diye kuralı yok.

36 dakika önce, Victorious MAG yazdı:

İnceltici olarak vallejo tiner en iyisi ama cam sil yada içme suyu kullanabilirsin. 

Gibi. O da kişiye göre değişir. Alper bey'in dediği gibi bazen farklı tondaki boyası bile farklı tepki veriyor. Kolanya kullanan yada sadece Flow Improver  da var. Ama genel hatlarıyla evet. Kullandıkça sana göre doğru metod değişiyor.

38 dakika önce, Victorious MAG yazdı:

Airflow improver sadece boyanın akışkanlığını artırıyor inceltici değil. Doğru mu?

Bunu inceltici yerine kullanalarda var.

42 dakika önce, Victorious MAG yazdı:

son olarak airbrush clenar vallejo tinerin gördüğü inceltme görevi görür mü? Deneyen oldu mu?

Ben denemedim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Dikatli ol nozzle'a zarar verme.

Belli bir kuralı yok. Bu benim yöntemim. AB Cleaner'a kıyamıyorum da :lol: yoksa kafadan AB Cleaner da sıkılabilir. AB Cleaner'ı Biraz su ile de çoğaltabilirsin. Ben bir ara amonyak/IPA/SU/Retarder karışımı yapıp onu da kullanmıştım. Temizledikten sonra tam bir şu diye kuralı yok.

Gibi. O da kişiye göre değişir. Alper bey'in dediği gibi bazen farklı tondaki boyası bile farklı tepki veriyor. Kolanya kullanan yada sadece Flow Improver  da var. Ama genel hatlarıyla evet. Kullandıkça sana göre doğru metod değişiyor.

Bunu inceltici yerine kullanalarda var.

Ben denemedim.

Süpersin :) 👍🏻

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.