Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Volkan Deniz ÖZBUDAK

1/72 │ F-16C Solo Türk │ Revell │ Volkan Deniz ÖZBUDAK

Recommended Posts

Herkese Merhabalar,

Model hobisine yeni başlayanlardanım. Uzun süredir ilgilendiğim bir hobiydi ama başlayacak zaman ve cesareti bulamıyordum, dolayısıyla şimdiye nasip oldu.

Esasen başlangıç için görece basit / kolay bir kit istiyordum ancak abimin zorlamasıyla ona daha önceden hediye edilen Revell Solotürk ile başlamak zorunda kaldım.

Öncelikle söylemeliyim ki başlamak için çok yanlış bir maket almışım :D Ancak ne yaparsam yapayım en azından kendi el işim deyip korkmadan makete başladım. 

Maketin kendisiyle gelen renklere ek olarak, Vallejo marka ve lazım olabilecek tonlarda farklı boyalar satın aldım. Nozzle için ise gunmetal grey buldum. Yine vallejo olması lazım. 

Ayrıca törpü, cımbız, bistüri, masking tape, decal solüsyonları, mat ve parlak vernik vb. malzemeleri de maketi aldıktan 3 gün sonra tedarik ettim.

Boya sıçraması, fırça izi, dekali tam yerine oturtamama gibi problemleri yaşayarak öğrendim. Problemleri yaşayarak görünce tedarik edilecek malzemeleri de daha doğru seçmiş olduğumu düşünüyorum zira ihtiyacım olmayan malzemeleri şimdiden almak istemiyorum.

Akrilik boya kullanıyorum, farklı ebatlarda düz ve yuvarlak uçlu fırçalarla çalışmaya gayret ediyorum. 

Her türlü yönlendirme ve önerilerinize açığım zira çok yeniyim bu hobide.

Fotoğraflar yapım aşamalarına göre sıralanmıştır ve aşağıdaki gibidir: 

625653E9-49C6-4ED0-99A6-25F3EC399C39_zps

6F9AB859-B030-4729-9A89-9174A9183403_zps

4DCB8878-8ED2-439C-A14C-233A90664E57_zps

WhatsApp%20Image%202018-07-09%20at%2013.[/img]

Boyama tekniğim olmak üzere eksiklerim çok, ancak sizlerin de yardımlarıyla ilerleyen zamanlarda daha iyi bir noktaya geleceğime inanıyorum.

Herkese iyi eğlenceler diliyorum :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Merhabalar,

Modelcilikte olmaz sa olmaz bir kaç nokta var bunlardan birincisi tesviye! modelin montajı devam ederken ağaçlardan çıkardığınız parçaları zımpara yardımı ile çapaklardan temizlemeniz gerekmekte bu işlemin ardında kalıp izlerini ve birleşim yerlerinde oluşabilecek boşlukları macun ile doldurup tekrar zımpara ile düzeltmeniz ve modeli tek bir bütün halinde gözükecek şekilde tesviye etmeniz gerekiyor.

Fotoğraflar çok net olmadığı için eksikler ile ilgili çok bir şey söylemek mümkün değil ama gövde üstünde doldurulması gereken boşluklar kalmış gibi.

Boyamada ise ince katlar halinde her katı farklı yönlere olmak üzere bir boyama yaparsanız boyanız üstünde o kadar az fırça izi kalır ve boya daha ince görünür.

Kolay gelsin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, Gökay Yalçın yazdı:

Merhabalar,

Modelcilikte olmaz sa olmaz bir kaç nokta var bunlardan birincisi tesviye! modelin montajı devam ederken ağaçlardan çıkardığınız parçaları zımpara yardımı ile çapaklardan temizlemeniz gerekmekte bu işlemin ardında kalıp izlerini ve birleşim yerlerinde oluşabilecek boşlukları macun ile doldurup tekrar zımpara ile düzeltmeniz ve modeli tek bir bütün halinde gözükecek şekilde tesviye etmeniz gerekiyor.

Fotoğraflar çok net olmadığı için eksikler ile ilgili çok bir şey söylemek mümkün değil ama gövde üstünde doldurulması gereken boşluklar kalmış gibi.

Boyamada ise ince katlar halinde her katı farklı yönlere olmak üzere bir boyama yaparsanız boyanız üstünde o kadar az fırça izi kalır ve boya daha ince görünür.

Kolay gelsin.

Merhabalar,

Tesviye konusunda çok haklısınız, ben de süreç içerisinde öğrendim ve birkaç farklı ebat revell zımpara ile başladım. İlk etapta bu konuda biraz çekingen davrandım zira abartıp parçaların şekliyle oynamak istemedim. Macun konusunda marka / model tavsiyeniz varsa çok makbule geçer zira bir çok malzeme var hangisi uygun olur bilemedim. 

Boyama ile ilgili tavsiyeniz için teşekkür ederim. Özellikle metalik sarı / altın rengi boya konusunda çok zorlandım zira zemine iyi yapışmıyor, akıyordu. Önce antrasit astar atıp sonra altın rengi boya attığımda biraz daha iyi tutundu. Fırça izi konusunda söylediğiniz yöntemi direkt uygulayacağım bundan sonra.

Çok teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
32 dakika önce, Volkan Deniz ÖZBUDAK yazdı:

Merhabalar,

Tesviye konusunda çok haklısınız, ben de süreç içerisinde öğrendim ve birkaç farklı ebat revell zımpara ile başladım. İlk etapta bu konuda biraz çekingen davrandım zira abartıp parçaların şekliyle oynamak istemedim. Macun konusunda marka / model tavsiyeniz varsa çok makbule geçer zira bir çok malzeme var hangisi uygun olur bilemedim. 

Boyama ile ilgili tavsiyeniz için teşekkür ederim. Özellikle metalik sarı / altın rengi boya konusunda çok zorlandım zira zemine iyi yapışmıyor, akıyordu. Önce antrasit astar atıp sonra altın rengi boya attığımda biraz daha iyi tutundu. Fırça izi konusunda söylediğiniz yöntemi direkt uygulayacağım bundan sonra.

Çok teşekkür ederim.

Geniş boşluklar için Tamiya putty white, ince boşluklar için ise Vallejo masilla plastica putty öneririm.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tekrar merhabalar.

Eksik gedik de olsa ilk seferin günahı olmaz diyerek dekallerle devam ediyorum. Aynı zamanda dekal yapıştırma sürecini de acı tatlı deneyimliyorum. 

Decat setter ve sol sıvılarını kullanarak yapıştırıyorum ancak dekallerden bir tanesinde (hemen fark edersiniz zaten :D) ufak bir yırtılma yaşadım zira dekal çok büyüktü ve oturturken biraz uğraştırdı.

Bu fotoğrafta biraz kıvrımlı görünse de, micro sol uyguladıktan sonra dekaller tam olarak oturdu ve kıvrımları kavradı. 

F7B54FE9-9A3A-481C-BEEC-97E2E4EECB5C_zps

Bu arada 2 sorum var:

• Kesme biçme için bistüri kullanıyorum ama kaliteli uçlara ihtiyacım var anlaşılan. Benim kırtasiyeden aldıklarım çok çabuk eğilip bükülüyor. Ne önerirsiniz?
  • Yapıştırıcı olarak tamiya extra thin cement ve revell extra thin iğne uclu yapıştırıcı kullanıyorum. Genelde önce revell ile yapıştırıp sonra kenarlara tamiya uyguluyorum. Ancak revell biraz tehlikeli zira fazla damlatabiliyorum bazen ve iz oluyor. Yapıştırıcı olarak tamiya extra thin gibi (fırçalı) bir model önerebilir misiniz? Özellikle daha büyük parçaları yapıştırırken?

Şimdiden teşekkürler :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, Volkan Deniz ÖZBUDAK yazdı:

Tekrar merhabalar.

Eksik gedik de olsa ilk seferin günahı olmaz diyerek dekallerle devam ediyorum. Aynı zamanda dekal yapıştırma sürecini de acı tatlı deneyimliyorum. 

Decat setter ve sol sıvılarını kullanarak yapıştırıyorum ancak dekallerden bir tanesinde (hemen fark edersiniz zaten :D) ufak bir yırtılma yaşadım zira dekal çok büyüktü ve oturturken biraz uğraştırdı.

Bu fotoğrafta biraz kıvrımlı görünse de, micro sol uyguladıktan sonra dekaller tam olarak oturdu ve kıvrımları kavradı. 

Bu arada 2 sorum var:

• Kesme biçme için bistüri kullanıyorum ama kaliteli uçlara ihtiyacım var anlaşılan. Benim kırtasiyeden aldıklarım çok çabuk eğilip bükülüyor. Ne önerirsiniz?
  • Yapıştırıcı olarak tamiya extra thin cement ve revell extra thin iğne uclu yapıştırıcı kullanıyorum. Genelde önce revell ile yapıştırıp sonra kenarlara tamiya uyguluyorum. Ancak revell biraz tehlikeli zira fazla damlatabiliyorum bazen ve iz oluyor. Yapıştırıcı olarak tamiya extra thin gibi (fırçalı) bir model önerebilir misiniz? Özellikle daha büyük parçaları yapıştırırken?

Şimdiden teşekkürler :)

Merhabalar,

1. Her zaman modelcilik için üretilen malzemeleri kullanmak daha doğru sonuçlar verecektir, aşağıdaki link işinize yarayacaktır.

https://www.hobimodels.com/kategori/malzemler#labels=255-2,246-3

2. İki yapıştırıcıyı aynı anda kullanmanız gereksiz, çok büyük parçaları yapıştırırken Revell iğne uçluyu diğer kısımlar için ise Tamiya extra thin isimli yapıştırıcıları kullanabilirsiniz.

Kolay gelsin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, Gökay Yalçın yazdı:

Merhabalar,

1. Her zaman modelcilik için üretilen malzemeleri kullanmak daha doğru sonuçlar verecektir, aşağıdaki link işinize yarayacaktır.

https://www.hobimodels.com/kategori/malzemler#labels=255-2,246-3

2. İki yapıştırıcıyı aynı anda kullanmanız gereksiz, çok büyük parçaları yapıştırırken Revell iğne uçluyu diğer kısımlar için ise Tamiya extra thin isimli yapıştırıcıları kullanabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Tavsiyeniz için çok teşekkür ederim :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kolay gelsin. Sıkıntılı bir modeldir kendisi. Yinede iyi kotarmışsın sayılır.

Özellikle o büyük decal deneyimliler için bile can sıkar.

2 saat önce, Volkan Deniz ÖZBUDAK yazdı:

Kesme biçme için bistüri kullanıyorum ama kaliteli uçlara ihtiyacım var anlaşılan. Benim kırtasiyeden aldıklarım çok çabuk eğilip bükülüyor. Ne önerirsiniz?

Bisturi iyidir aslında. Tabi sapı varsa.

Bahsettiğin eğilip bükülen bıçak bu aşağıdakindense bırak onu. Bulaşma.

sdi-30-derece-acili-profesyonel-maket-bi

Tavsiyem Bu aşağıdaki bıçaklardan.

9077720350770.jpg

Ancak revell biraz tehlikeli zira fazla damlatabiliyorum bazen ve iz oluyor.

Sık sık söylerim. Önce bir yere dök (ben metal soda kapağına, 25 kuruşun üstüne döküyorum), sonra döküleni kürdan vs gibi bir aparat ile kullan.

SAKIN döküleni, bulaşanı silme. Bırak kurusun. Sonra zımpara yaparsın. Bu yapıştırıcılar maket plastiğini eriterek birbirine kaynatır.

Yapıştırıcı olarak tamiya extra thin gibi (fırçalı) bir model önerebilir misiniz? Özellikle daha büyük parçaları yapıştırırken?

Tamiya gibi fırçalı mr cement var.

2187_rd.jpgs-l300.jpg

Ama Gökay beyin de dediği gibi şimdilik ihtiyacın yok. Revell'i dediğim gibi kullan. Hatta Al dandik Plastik bir fırça onunla kullan :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Kolay gelsin. Sıkıntılı bir modeldir kendisi. Yinede iyi kotarmışsın sayılır.

Özellikle o büyük decal deneyimliler için bile can sıkar.

Bisturi iyidir aslında. Tabi sapı varsa.

Bahsettiğin eğilip bükülen bıçak bu aşağıdakindense bırak onu. Bulaşma.

sdi-30-derece-acili-profesyonel-maket-bi

Tavsiyem Bu aşağıdaki bıçaklardan.

9077720350770.jpg

Sık sık söylerim. Önce bir yere dök (ben metal soda kapağına, 25 kuruşun üstüne döküyorum), sonra döküleni kürdan vs gibi bir aparat ile kullan.

SAKIN döküleni, bulaşanı silme. Bırak kurusun. Sonra zımpara yaparsın. Bu yapıştırıcılar maket plastiğini eriterek birbirine kaynatır.

Tamiya gibi fırçalı mr cement var.

2187_rd.jpgs-l300.jpg

Ama Gökay beyin de dediği gibi şimdilik ihtiyacın yok. Revell'i dediğim gibi kullan. Hatta Al dandik Plastik bir fırça onunla kullan :D

Tavsiyeler için çok teşekkür ederim.

Bistüri olarak sizin tavsiye ettiğinizi kullanıyorum ben de. Ancak bıçakların kalitesinden memnun değildim, Gökay Bey'in tavsiye ettiklerinden sipariş edeceğim. 

Mr. Cement tavsiyesi için teşekkürler. Revell yapıştırıcı ile ilgili söylediğiniz riskleri yaşayarak acı acı tecrübe ettim :D

Bu arada Solotürk gerçekten sıkıntılı bir model oldu, ancak öğrenme ve hataları görme açısından da bir o kadar faydalı oldu. 

Bir sonraki modelim Academy F/A 18 Jolly Rogers olacak. Burada öğrendiklerimle orada daha iyi bir sonuç yakalarım inşallah. 

**

Not: Sürekli olarak airbrush aşeriyorum, ancak kendimi dizginliyorum. Ne olursa olsun fırça ile en az 10 maket bitirmeden airbrush'a yatırım yapmayı düşünmüyorum. Zira onun da bir öğrenme süresi ve farklı gereksinimleri var diye düşünüyorum (temizliği, kullanımı, uçları, boyaları vs). Siz ne dersiniz? Doğru mu yapıyorum?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, Volkan Deniz ÖZBUDAK yazdı:

Not: Sürekli olarak airbrush aşeriyorum, ancak kendimi dizginliyorum. Ne olursa olsun fırça ile en az 10 maket bitirmeden airbrush'a yatırım yapmayı düşünmüyorum. Zira onun da bir öğrenme süresi ve farklı gereksinimleri var diye düşünüyorum (temizliği, kullanımı, uçları, boyaları vs). Siz ne dersiniz? Doğru mu yapıyorum?

Evet bekleyerek en iyisini yapıyorsunuz. Fırça bu işin temelidir. AB'ınız da olsa eninde sonunda fırçaya ihtiyaç duyacaksınız. Deneyim kazandıkça AB'dan beklentileriniz ve kullanım şeklinizde değişecek. Önce model yapmanın temellerini bir kavrayın sonra AB'a geçmek istiyorsanız geçersiniz.

AB'ında kendine göre dez avantajları var tabi. Her boyadan sonra temizle, basıncı ayarla, ince işler için maskele, doğru oranda incelt vs gibi... Birde işin ekonomik yönü var. Sadece Komprasörün 0'ı şu aralar 700-800TL ye dayanmış durumda. Resif'in sitesinde Komprasör satışı yok şu anda. Belki 2. el güzel birşey çıkar oda şanslıysanız.

Birde iyi bir AB alacaksınız.... Baya maliyetli.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 12.07.2018 at 10:43, Bulut Solmaz yazdı:

Evet bekleyerek en iyisini yapıyorsunuz. Fırça bu işin temelidir. AB'ınız da olsa eninde sonunda fırçaya ihtiyaç duyacaksınız. Deneyim kazandıkça AB'dan beklentileriniz ve kullanım şeklinizde değişecek. Önce model yapmanın temellerini bir kavrayın sonra AB'a geçmek istiyorsanız geçersiniz.

AB'ında kendine göre dez avantajları var tabi. Her boyadan sonra temizle, basıncı ayarla, ince işler için maskele, doğru oranda incelt vs gibi... Birde işin ekonomik yönü var. Sadece Komprasörün 0'ı şu aralar 700-800TL ye dayanmış durumda. Resif'in sitesinde Komprasör satışı yok şu anda. Belki 2. el güzel birşey çıkar oda şanslıysanız.

Birde iyi bir AB alacaksınız.... Baya maliyetli.

Fırsattan istifade sormuş olayım o zaman: 1.500 TL bütçe ile ortalama bir AB seti alabilir miyim? Kompresör, başlık ve lazım olabilecek uçlar dahil paket olarak.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, Volkan Deniz ÖZBUDAK yazdı:

Fırsattan istifade sormuş olayım o zaman: 1.500 TL bütçe ile ortalama bir AB seti alabilir miyim? Kompresör, başlık ve lazım olabilecek uçlar dahil paket olarak.

Alırsın...

Değişen uçlarla uğraşma zaten. Değişen uçlar Çin malı AB'ların genelinde ve bazı iyi AB'larda var.

Mesela benim iwata AB'ımda düşük uç seçeneği var ama ayrıca alıyorsun. Hiç bulaşmadım doğrusu. Onun yerine Sparmax 'ın 2mm liğini aldım.

Çin malı AB'ımın yanında verilen 3 ucu var ama 1 kere biledin 2 kere değiştirmişimdir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
49 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Alırsın...

Değişen uçlarla uğraşma zaten. Değişen uçlar Çin malı AB'ların genelinde ve bazı iyi AB'larda var.

Mesela benim iwata AB'ımda düşük uç seçeneği var ama ayrıca alıyorsun. Hiç bulaşmadım doğrusu. Onun yerine Sparmax 'ın 2mm liğini aldım.

Çin malı AB'ımın yanında verilen 3 ucu var ama 1 kere biledin 2 kere değiştirmişimdir.

Çok teşekkür ederim bilgi için. Ben biraz daha piştikten sonra AB alma aşamasında sizi özel mesajdan rahatsız edicem o kesinleşti artık :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sıkıntı yok. Bir çok arkadaş da sana yardımcı olacaktır.

Almaya heveslenmeden önce ön bilgi olarak

bu konuyu bir oku istersen. Biraz uzun ama aradığın bir çok şey bu linkte mevcut. Bir günde okumak mecburiyetinde değilsin. Sindire sindire oku...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tekrar merhabalar,

Bu kitin ana dekallerini de yapıştırdıktan sonra tamamlamaya karar verdim. Günahıyla sevabıyla amatör bir çalışma oldu. Son halinin fotoğraflarını gün içinde koyacağım. 

Süreçte öğrendiklerim kuşkusuz çok oldu, ancak Revell'in dekalleri (özellikle de bu kitin dekalleri) beni çok uğraştırdı.

Micro sol ve Micro set kullanmama rağmen dekaller yılan gibi cımbıza sarılıp yırtılmalara uğradılar. Yanlış yapıştırıcıdan dolayı kanopide yaşanan buharlanmadan bahsetmiyorum bile :D

Gerçi sonra kanopinin üzerine çok hafif mikro kristal klear solüsyonu uyguladım ama çok işe yaradığını söyleyemem. Bu Mikro Kristal Klear'ı kanopiler için almıştım ancak tam işlevi ve nerede kullanmam gerektiği konusunu unutmuşum, hatırlatabilecek biri olursa çok sevinirim.

Görüş ve önerilerini sunan herkese çok teşekkür ederim. Bu forum oldukça seviyeli ve faydalı bir platform, geç bile kalmışım keşke makete başlarken kayıt olsaydım dediğim anlar çok oldu. 

Herkese tekrar teşekkür ederim :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kolay gelsin. En iyi model biten modeldir. Her molelin bir tecrübe.

Büyük decalleri cımbızla vs ile yerinden çıkartıp modele yapıştırmaya kalkma. Dediğin gibi döner, kendi arkasına yapışabilir. Kağıdından modelin üstüne kaydırarak aktar. Gerçi Solo Türk'deki büyük decaller için aynı tehlike yine var.

Micro Kristal Klear; sıvı cam diyebileceğimiz bir ürün. Genel olarak, Far üstü vs gibi küçük alanlardaki eksik şeffaf parçayı tamamlayabilirsin. Kanat ucundaki lamba gibi bir alanı düşün. Zemine biraz kırmızı atarsın. kuruyunca boşluğa uygun bir şekilde kürdan vs ucuyla bunu damlatırsın. Ufak pencereleri yaparsın. Konsol üstündeki göstergelerin üstüne cam yaparsın, şeffaf parçaları yapıştırırsın.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
31 dakika önce, Zahit Dikkaya yazdı:

Hocam merhaba, bende model uçak yapmak istiyorum. SoloTürk'ün altında bulunan yeşil tabakayı nereden temin edebilirim?

Kesme matı deniyor. Üzerinde Tamiya markası yazıyor. Bir çok hobi mağazasında (nette bulabilirsin) satılmakta. Ben aynı ürünü (markasız)  Bakırköy'de bir sanat kırtasiye gibi bir yerden 3 te bir fiyatına almıştım. Sizde resim için boya fırça satan yerlere uğrayın muhakkak bulursunuz

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Nurtekin Taşkurt yazdı:

Kesme matı deniyor. Üzerinde Tamiya markası yazıyor. Bir çok hobi mağazasında (nette bulabilirsin) satılmakta. Ben aynı ürünü (markasız)  Bakırköy'de bir sanat kırtasiye gibi bir yerden 3 te bir fiyatına almıştım. Sizde resim için boya fırça satan yerlere uğrayın muhakkak bulursunuz

Çok teşekkür ederim hocam, hayırlı geceler :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.