Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Levent Burak Kara

1/48 THK F-16D Block 50+ icin maket

Recommended Posts

Selamlar. 1/48 ölçekte bizim Block 50+ icin en uygun kit hangisi acaba? Sirttaki elekronik aksami ve CFT'li olsun istiyorum, istegim kitte bulunsun bunlar. 

Hasegawa'nin F_16 kitiyle yapılabileceğini biliyorum (block 50 parcalar icinde mevcut):

https://www.1999.co.jp/eng/10112456

Fakat, Kinetic bulursam onu da incelemek istiyorum. Fakat Kinetic'in Block 52 kutularında 50 parcalari cikmiyor gördüğüm kadarıyla:

https://www.super-hobby.com/products/F-16D-Hawk-Block-52-HAF-Poland-AF.html

Opsiyonlarim nedir acaba?

Tesekkurler.  

Block 50 için Tamiya idealdir, but you'd have to go aftermarket for the spine & CFTs and it's single seater... Kinetic de parça çeşitliliği ve silah açısından zengin, and it's a double seater...

Ben Tamiya alırdım, aftermarket yerine bir tane de Kinetic alırdım, parçaları çapraz kullanırdım ve biri C diğeri D iki F-16 modelim olurdu... Hatta RTV2 silikon ile kalıp alarak spine ve CFT'leri kopyalayıp Tamiya'ya da kullanabilirsin seti bozmadan. Polonya Block 52'si de olur, Sufa da olur... Yalnız, Polonya Block 52'lerinde Pratt & Whitney motoru mevcut, bizim uçaklar GE motorludur, dolayısıyla nozzle'lar farklıdır. Sadece nozzle'lar değil, hava girişleri de değişiktir. GE motorlu uçaklarda Big Mouth denilen hava girişi var ve hava alığının üstüne doğru her iki taraftaki ECS Scoop geometrisi de farklı. Sufa modellerini de kontrol etmek lazım, zira İsrail iki motor tipini de kullanıyor. 

Bizim Block 50+'lar için ufak tefek farklılıkları scratch üretmek mümkün...

En ön koltuğu ben kaptım, oradan seyredeceğim :)

Selamlar.

Kinetik'in C modelini yapmıştım. Güzel kit fakat plastiği biraz pütürlü idi. Hasegawa tabi daha iyi oluyor plastik bakımından.

Bir de Kinetik'de radom hatalıydı. Aşağıya doğru sarkık durumdaydı. Gövde ile birleştirdikten sonra alttan, eğe ile girişip o sarkıklığı gidermek zorunda kalmıştım.

Umarım yeni kitde düzeltmişlerdir bu radom durumunu.

Merhaba,

Hasegawa F-16 D Block52 Advanced kitini almış birisi olarak; Kutudan çıktığı gibi bizim block 50+ 'ları genel olarak yapabilirsiniz (Son uyarılar kısmına göz atın ancak). Ancak Hase kiti oldukça detaysız, ben aldığımda hayal kırıklığına uğramıştım, pek çok kısmını elimde fazladan olan italeri F-16 DG/DJ kitinden devşirerek bir Block 50 yapmıştım. Kokpitin detaysız ve yanlış olması, iniş takımı yuvalarının bomboş olması, tekerleklerin doğru olmaması, mühimmatın detaysız olması, perçin olmaması, bazı detay çizgilerinin eski bloklara ait olması, hava alığının motora kadar ulaşmaması en önemli eksileri, Ayrıca lantırn ve sniper podları kitte yok.

Link verdiğiniz kinetic kitini bilmiyorum ama aynı kalıptan olan italeri F-16 DG/DJ kitinden 2 tane elimde var. Detay olarak haseye göre çok daha iyi ama plastiği yumuşak ve bir acayip, yüzeyler pütürlü ama hasedeki eksikliler yok (kinetic aynı mıdır bilemem). Fakaaaat kinetic kalıplarda burunda uçağı bana göre çok kötü gösteren bir aşağı eğiklik var! Düzeltildi mi bilmiyorum.

Eyer C Block 50+ yapacaksanız bir tamiya kiti ve bir kinetic kiti alın derim (Maliyetli ancak bence değer), Kinetic ilave parçaları ile tamiya kitini yapın, 

D Block 50+ yapacaksanız kineticin ana problemi burnu, hasenin ana problemi hava alığının tam olmaması, diğer eksiklikler iki kit için de nispeten daha kolay giderilebilir. Tercih sizin :)

Bu arada iki kitte de dikkat edilmesi gereken nokta, block 50+ larda ön iniş takımı kapaklarının içi diğer eski block'lardan farklı, sanırım iki kit için de düzeltme gerekli. Referans fotoları incelemenizde fayda var, 

Yine iki kitte de bildiğim kadarıyla kuyruk tepe navigasyon lambası çıkmıyor, doğru lamba tamiya kitlerde mevcut. 

Levent bey, opsiyonlar dediğiniz gibi sınırlı.

1) Hasegawa F-16D Block 52+ alınır. İçindeki Block50+ için olan motor parçaları kullanılır.(Ucuz yol)

2) Kinetic F-16D Block52+ alınır. Varsa motor ve hava alığı setleri ile dönüşüm yapılır. Veya aynı firmanın GE motorlu bir versiyonu ile birlikte alınıp diğer kitin motor ve hava alığı alınır.(Pahalı yol)

3) Tamiya F-16C/N(WAR hudu resin set olarak alırsanız CJ kitide olabilir) kiti, Hasegawa F-16D Block 52+ ve aires kokpit set alınır. Sizin daha önce yaptığınız Tamiya kitini D versiyonuna dönüştürme işlemi yapılır. (En pahalı yol)

Ben kendi adıma 3. yolu seçtim. Çünkü hasegawa yeni nesil kitler yanında bence çok sırıtıyor. Kinetic'in yapımıda meşakatli o yolu seçip seçmemek size kalmış.

Cok teşekkür ediyorum tum bilgiler icin. Oldukça yararlı oldu, opsiyonlarımı net bir sekilde görebiliyorum simdi. Kinetic F-16F'in de olabileceğini okudum ARC'de. Burun paneli normal F-16lara gore farkli ama düzeltilebilir. Burun ucu pitosuz ve sekli orjinal Radom degil, biraz o düşündürüyor simdi. 

Uzun vadeli bir yapım olacak, önümde yapmak istediğim bir kaç model daha var. Ama bilgi toplamak ve geceleri uykudan once mental 'demlenme' icin super yararli bilgiler. 

4 saat önce, Levent Burak Kara yazdı:

Cok teşekkür ediyorum tum bilgiler icin. Oldukça yararlı oldu, opsiyonlarımı net bir sekilde görebiliyorum simdi. Kinetic F-16F'in de olabileceğini okudum ARC'de. Burun paneli normal F-16lara gore farkli ama düzeltilebilir. Burun ucu pitosuz ve sekli orjinal Radom degil, biraz o düşündürüyor simdi. 

Uzun vadeli bir yapım olacak, önümde yapmak istediğim bir kaç model daha var. Ama bilgi toplamak ve geceleri uykudan once mental 'demlenme' icin super yararli bilgiler. 

Burak merhaba,
F kitinde iki farklılık var bunlardan birincisi radom, diğeri dorsal spine. doğru olan F kitinden değil. Doğru dorsal spine barkeet kitinde var;

http://www.luckymodel.com/scale.aspx?item_no=KI-K48009

Bir italeri D kiti al ve bana adresini gönder. sana dorsal spine ve conformal tank yollayayım. böylece yeteri kadar mühimmatın ve doğru bir kitin olur.

http://www.luckymodel.com/scale.aspx?item_no=IT 2683

selamlar...