Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Samet Mimar

Merhabalar ben Samet ­čĹő

Recommended Posts

Merhabalar, 

Ben aran─▒za yeni kat─▒ld─▒m bu tarz konular─▒ pek sevmesem de sizleri tan─▒mak i├žin b├Âyle konular biraz elzem oluyor san─▒r─▒m.

Ben Samet, 18 ya┼č─▒nday─▒m, ─░zmir'de oturuyorum ve okuyorum. Bu yaz s─▒navlardan s─▒k─▒ld─▒kca kafa da─č─▒tmak, rahatlamak amac─▒yla maket yapmak istiyorum.Bolca zaman ay─▒r─▒p eski konular─▒n san─▒r─▒m tamam─▒n─▒ okuyamam ├žokca ve uzunca konular var g├Âz gezdirdi─čim kadar─▒yla kafa da─č─▒tmak amac─▒yla u─čra┼čmak istedi─čim i├žin okuduk├ža ├žok farkl─▒ fikirler edinip bunlar daha da kafam─▒ doldurmama sa─člayacak­čśä yani teori yerine pratikde ├Â─črenilmesi m├╝mk├╝nse daha rahat olur.

Bisiklete binmeyi ve y├╝zmeyi ├žok seviyorum.

─░zmir'de di─čer maket yapanlar─▒n bir whatsapp grubu veya bulu┼čmalar─▒ oluyor mu?

Daha ├Ânce plastik maket hi├ž yapmad─▒m ka─č─▒t ve birle┼čtirme ah┼čap(gibi bir malzeme) maketler denemi┼čtim.

Sivil ve T├╝rk askeri ara├žlar─▒n─▒ yapmak ├Ânceli─čim olur gibi ├Âzellikle askeri T├╝rk ara├žlar─▒na b├╝y├╝k ilgim var.

Mesela ara├žlar─▒n bir yap─▒m s─▒ras─▒ oluyor mu? Mesela ilk jet yaparsan daha rahat ├╝st├╝ne koyup geli┼čebilirsin diye denen alanlar var m─▒? Mesela ├Âl├žekler i├žin de var m─▒ bu? 1\72 , 1\48, 1\32 falan

├ťyeli─čim onaylanana kadar baz─▒ konulara bakabildim.

G├Ârd├╝─č├╝m kadar─▒yla f─▒r├ža, sprey, bir de hava tabancas─▒ ile maketlerinizi boyuyorsunuz f─▒r├ža uzun zamand─▒r elime almad─▒m becerim vard─▒ biraz ne oldu ne gitti bilmiyorum, sprey daha rahat olur san─▒r─▒m hava tabancas─▒ i├žin kompres├Ârler gerekiyor bildi─čim kadar─▒yla bunlar y├╝ksek desibel ses ├ž─▒karabiliyorlar onu eve alsam bile ses konusunda evdekiler rahats─▒z olabilir. Sprey boya her i┼čimi g├Ârebilir mi?

Temel olarak

-Bist├╝ri(Maket B─▒├ža─č─▒)

-Maket Yap─▒┼čt─▒r─▒c─▒s─▒(Uhu, 404 falan olmuyormu┼č)

-Z─▒mpara(kal─▒n, ince ├že┼čit ├že┼čit)

-Ve boyalardan ba┼čka temel malzeme var m─▒ okudu─čum kadar─▒yla dolgu malzemesi falan demi┼čler ama onlar hakk─▒nda fikrim yok s├╝rekli laz─▒m oluyorlar m─▒? ├ťst├╝ndeki bask─▒lara dekal(decal) deniyormu┼č bunlar i├žin de solisyon falan laz─▒m demi┼čler bunlar─▒n markas─▒ modeli farkediyor mu internette ├žok say─▒da ├že┼čitte var sanki

Benim hakk─▒nda merak ettikleriniz varsa ├žekinmeden sorabilirsiniz.

Siz de kendinizi tan─▒tabilir misiniz? Sorular─▒ma da cevap verme ┼čans─▒n─▒z olursa ├žok sevinirimÔś║┬á

-Samet

─░letiyi payla┼č

Sitelerde Payla┼č

Selamlar Samet,

├ľncelikle foruma ho┼č geldin, modelcilik derin bir deniz gibi ne kadar derine dalarsan o kadar zevkli oluyor ve ihtiya├žlar─▒nda ona g├Âre ├žo─čal─▒yor.

Ba┼člang─▒├ž olarak Tamiya ( ye┼čil kafa ) ve Revell i─čne u├žlu yap─▒┼čt─▒r─▒c─▒lar i┼čini g├Ârecektir.

Zımpara, yan keski, cımbız ve bisturi kullanman gereken el aletlerin olacak, dolgu malzemesi olarak Tamiya ve Vallejo putty ve maske bantları da edinmelisin. 

Sonras─▒ derya, deniz al, al bitmez.┬á:)┬áTavsiyem ucuz az par├žal─▒ kitler ile ba┼člaman i┼čin temeli iyi montaj, iyi tesviye g├╝zel bir boya ve dekal uygulamas─▒ gerisi s─▒ra ile...

F─▒r├ža ile boyayarak ba┼člaman─▒ ├Âneririm, e─čer sivil ara├ž yapacaksan ┼čimdilik sprey boya ve vernikler i┼čini g├Âr├╝r, askeri ara├žlarda kamuflajlar oldu─ču i├žin sprey pek kullan─▒┼čl─▒ olmayacakt─▒r.

Modelcilik ├╝rettik├že geli┼čen bir hobi, pratikten uzak ├žok bilginin i├žin de bo─čulmak yerine pratik yaparken ├Â─črenmeni tavsiye ediyor ve sana kolay gelsin diyorum.

─░letiyi payla┼č

Sitelerde Payla┼č

Ho┼čgeldin Samet. Bende bu sene kafa dag─▒t─▒y─▒m d─▒ye hed─▒ye gelen bir kit ─▒le ba┼člad─▒m, dikkat et kafay─▒ dag─▒t─▒cam d─▒ye ─▒y─▒ce muptelas─▒ yapar bu i┼č bastan uyarmas─▒ :). Bunu yen─▒ baslayan birisi olarak soyluyorum, sen bir de ustalar ne der oras─▒n─▒ d├╝┼č├╝n :). Kolay gelsin.┬á

─░letiyi payla┼č

Sitelerde Payla┼č

@G├Âkay Yal├ž─▒n┬áTe┼čekk├╝r ederim G├Âkay abi ho┼čbuldum

yan─▒t─▒ndan esinlenerek 2 soru sormak istiyordum;

1-C─▒mb─▒z, yan keski gibi ├╝r├╝nlerde ba┼člar─▒na maket koyup arat─▒rsak farkl─▒ biraz daha hassas ├╝r├╝nler kar┼č─▒ma geliyor bunlardan m─▒ al─▒nmal─▒ yoksa evde bulunabilecek s─▒radan yan keski ve c─▒mb─▒z kullan─▒labilir mi?

2- Ucuz, az par├žal─▒ ve sorunsuz maketler genelde hangi markalara ait oluyor abi?

^^^^^^^^

@Mehmet Kemal SONDA┼×┬áHo┼čbuldum, te┼čekk├╝r ederim size de kolay gelsin :)┬á

─░letiyi payla┼č

Sitelerde Payla┼č
3 saat ├Ânce, Samet Mimar yazd─▒:

@G├Âkay Yal├ž─▒n┬áTe┼čekk├╝r ederim G├Âkay abi ho┼čbuldum

yan─▒t─▒ndan esinlenerek 2 soru sormak istiyordum;

1-C─▒mb─▒z, yan keski gibi ├╝r├╝nlerde ba┼člar─▒na maket koyup arat─▒rsak farkl─▒ biraz daha hassas ├╝r├╝nler kar┼č─▒ma geliyor bunlardan m─▒ al─▒nmal─▒ yoksa evde bulunabilecek s─▒radan yan keski ve c─▒mb─▒z kullan─▒labilir mi?

2- Ucuz, az par├žal─▒ ve sorunsuz maketler genelde hangi markalara ait oluyor abi?

^^^^^^^^

@Mehmet Kemal SONDA┼×┬áHo┼čbuldum, te┼čekk├╝r ederim size de kolay gelsin :)┬á

Her zaman modelcilik i├žin ├╝retilmi┼č ├╝r├╝nleri kullanmak daha iyi sonu├ž verecektir.

Evde ki yan keski ve c─▒mb─▒zlar─▒n kullan─▒m ama├žlar─▒ farkl─▒ oldu─ču i├žin zamanla yeterli gelmeyecek ve i┼čine yaramayacaklar.

Her markan─▒n mevcut kitleri var benim ilk yapt─▒─č─▒m kit Revell 1/72 ├Âl├žek Bf-109 ile ba┼člam─▒┼čt─▒m.

─░letiyi payla┼č

Sitelerde Payla┼č

Samet hosgeldin kardesim.. Malzeme konusunda arkadaslar bilgileri aktarmislar.. Izmir de Kemeraltinda hem fikir hem malzeme temin edebilece─čin CCA hobby var, bunun disinda internet uzerinden tum malzemeyi tedarik edebilirsin...

Boya konusunda imkanlar el veriyorsa bir kompresor ve ab almani kesinlikle tavsiye ederim.. Kompresorun sesi konusunda endisen olmasin ekovattan yapilmis bir kompresor yada bir cogumuzun kullandigi 3 lt. Lik bir kompressor isini rahatlikla gorurken evde de senin boya yaptigini kimse anlamayacaktir..

─░letiyi payla┼č

Sitelerde Payla┼č

Daha ├Ânce hi├ž boya, resim veya maket yapm─▒┼čl─▒─č─▒n var m─▒?

Fikrimce i┼če yava┼čtan ve az para harcayarak ba┼člamakta yarar var. Ho┼čuna giden ve gitmeyen ┼čeylerden yola ├ž─▒karak malzeme tedari─čine ve farkl─▒ teknikler denemeye ba┼člars─▒n.

─░letiyi payla┼č

Sitelerde Payla┼č

@Deniz Albayrak┬á Hocam daha ├Ânceden 1 kez karton maketler olur ya b├Âyle saat kulesi falan onlardan yapt─▒m, 1 kez de ah┼čap tarz─▒nda malzemeden bir gemi yapmaya ├žal─▒┼čm─▒┼čt─▒m pek ┼čans yan─▒mda de─čildi onu yaparken san─▒r─▒m ├ž├╝nk├╝ g├╝zel olmam─▒┼čt─▒┬á

bir de bir sorum olacakt─▒ birazdan forumda da ara┼čt─▒raca─č─▒m ama elinizde T├╝rk askeri kara ve hava ara├žlar─▒n─▒n hangisinin hangi marka taraf─▒ndan maketi ├ž─▒kar─▒ld─▒─č─▒n─▒ yazan belge,pdf tarz─▒nda dosyalar var m─▒? Her ara├ž maket edilmemi┼č galiba

─░letiyi payla┼č

Sitelerde Payla┼č

Tamiya n─▒n 1/35 ├Âl├žekte ucuz maketleri vard─▒ bulabilirsen onlardan ba┼člayabilirsin. K├╝├ž├╝k ├Âl├žeklerde zorlan─▒rs─▒n. Birde yine Tamiya marka 1/48 askeri kara ara├žlar─▒ da g├╝zeldir onlar─▒ da deneyebilirsin.

─░letiyi payla┼č

Sitelerde Payla┼č

1/35 M151A2 W/CARGO TRA─░LER TAM─░YA

40 ML. EXTRA ─░NCE YAPI┼×TIRICI TAM─░YA

Contacta Clear REVELL

B─░ST├ťR─░ VE YEDEK BI├çAKLARI

TAM─░YA PUTTY

VALLEJO 984 (xf-64)

VALLEJO 842 (xf-2)

VALLEJO 893 (xf-65)

VALLEJO 861 (xf-1)

Tamiya xf-57'nin kar┼č─▒l─▒─č─▒n─▒ vallejo vermemi┼č xf-57 ile xf-2'yi kar─▒┼čt─▒r─▒p bir renk elde edin ve bunu uygulay─▒n demi┼č xf-64 ile xf-2 i├žin de demi┼č ayn─▒s─▒n─▒ xf-57 yerine kullanabilece─čim bir vallejo boyas─▒ var m─▒ veyahut kar─▒┼čm─▒┼č ┼čekilde bize sunulan

https://www.super-hobby.com/zdjecia/5/3/0/1695_2_tam35130_4.jpg boya k─▒sm─▒ burada belirtilmi┼č

Ve son olarak bir sorum olacakt─▒ bunlar─▒n hepsini tek seferde sunan bir yerel ma─čaza, site var m─▒d─▒r?

─░letiyi payla┼č

Sitelerde Payla┼č

Markalar aras─▒ kar┼č─▒l─▒klara ├žok tak─▒lma, genelde do─čru de─čiller. G├Âz├╝ne uygun gelen boyay─▒ kullan. F─▒r├ža i├žin Vallejo ideal Tamiya uygun degil. Vallejo satan iki magaza var ..... ve bereneda, tamiya urunlerini bu ikisi hari├ž digerlerinde bulursun. Tamiya putty tup olan─▒ al, ├žok daha pratik. Ba┼člang─▒├ž icin benim de onerim Tamiyanin ucuz kitleri (Panzer2 /35009┬ágibi mesela) yada Italerinin 8-9 par├žal─▒ kutudan iki tane ├ž─▒kan 1/72 leri olabilir.

─░letiyi payla┼č

Sitelerde Payla┼č

Merhabalar

─░yi ak┼čamlar herkese bir sorum olacakt─▒ bana 1 soruluk yard─▒m edebilecek birileri var m─▒? m151a2 yapmaya ├žal─▒┼č─▒yorum ama y├Ânergeye g├Âre imkan─▒ yok denk d├╝┼čm├╝yorlar yanl─▒┼č bir ┼čey mi yapt─▒m acaba merak ettim alt tak─▒m─▒nda?

─░letiyi payla┼č

Sitelerde Payla┼č
2 saat ├Ânce, Bulut Solmaz yazd─▒:

Revelse normaldir. Nette gezinip referanslara bakmaya ├žal─▒┼č.

Hay─▒r Tamiya marka 35 ├Âl├žek ama yap─▒m k─▒lavuzuna g├Âre par├ža uymuyor ama uymas─▒ laz─▒m

10 saat ├Ânce, Samet Mimar yazd─▒:

─░letiyi payla┼č

Sitelerde Payla┼č

Tamiyada bahsetti─čin sorunlarla fazla kar┼č─▒la┼čmad─▒m? Tabiki olmaz, caponlar yapmaz, yapamaz diye bir┼čey yok. ├ľrnek verme ┼čans─▒n varsa iyi olur.

Ama Revell i├žin ge├žerli olan ┼čey Tamiya i├žinde ge├žerli. Sonu├žta hatalar olur. Bakt─▒n hata var, nette bir referans ara┼čt─▒r. YouTube zibil gibi video dolu. Onlara bir bak. ┼×u anda aramad─▒m ama build Tamiya M151A2 diye bir arattabilirsin. (─░lk ba┼čta ├ž─▒kan a┼ča─č─▒daki video. Hi├ž incelemedim. ─░yi bir kaynak m─▒ bilmiyorum)

https://www.youtube.com/watch?v=2H3B6xro1Mo

Dry Fit denilen kuru montaj ├žok ├Ânemli. Yap─▒┼čt─▒rmadan ├Ânce Mutlaka bir kuru montajda bak. Ben modele ba┼člamadan ├Ânce (Referans toplamay─▒ incelemeyi saym─▒yorum) Bir ─░ki g├╝n sadece plana bak─▒yorum. Bak─▒yorum baz─▒ ┼čeyler plandaki s─▒rlama ile yap─▒l─▒rsa beni yorar yada zorlar, farkl─▒ s─▒ralama ile yap─▒yorum. Kimi par├žay─▒ daha ├Ânceden boyuyor kimisini yap─▒┼čt─▒rd─▒ktan sonra. Tecr├╝be edindik├že y├Ântemlerimde de─či┼čiyor. Sende de ayn─▒ ┼čey ge├žerli. Tecr├╝be edindik├že hatalar─▒n─▒ ve hatalar─▒ daha iyi fark edeceksin.

─░letiyi payla┼č

Sitelerde Payla┼č

Te┼čekk├╝r ederim eve gidince tekrar inceleyeyim T├╝rk bir abimiz yapm─▒┼č ama her detay─▒n─▒ g├Âstermemi┼č genel bir video olmu┼č ondan pek o konuda i┼čime yaramad─▒ o video yabanc─▒lara da ├╝st├╝nk├Âr├╝ bakm─▒┼čt─▒m detayl─▒ inceleyeyim

─░letiyi payla┼č

Sitelerde Payla┼č

Hesap olu┼čturun veya yorum yazmak i├žin oturum a├ž─▒n

Yorum yapmak i├žin ├╝ye olman─▒z gerekiyor

Hesap olu┼čtur

Hesap olu┼čturmak ve bize kat─▒lmak ├žok kolay.

Hesap Olu┼čtur

Giri┼č yap

Zaten bir hesab─▒n─▒z var m─▒? Buradan giri┼č yap─▒n.

Giri┼č Yap

• Konuyu G├Âr├╝nt├╝leyenler   0 kullan─▒c─▒

Sayfay─▒ g├Âr├╝nt├╝leyen kay─▒tl─▒ kullan─▒c─▒ bulunmuyor.

├Ś