Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Tolga Kaya

Başlangıç Aşamasında Gerekli Olan Malzemeler

Recommended Posts

Merhabalar

Forumdaki başlangıç malzemeleri adlı konuya da göz atarak kendime bir set oluşturdum.Naçizane görüşlerinizi,eksik ve olmazsa olmaz malzemeleri ve tavsiyelerinizi söylerseniz sevinirim.

Yan keski(Elimde var.)

Mr. Cement Deluxe sürülebilir yapıştırıcı

Revell iğne uçlu yapıştırıcı

Tamiya Putty macun

10 mm maskeleme bandı

Revell 3 lü cımbız seti

No : 1 maket bıçağı

Zımpara

1) Vernik olarak ne alacağımı bilmiyorum.Akrilik eskitme için enamel bazlı,enamel eskitme için akrilik bazlı vernik atıldığını öğrendim.Eskitme için vallejo wash oiled eart, ve mr.dark iron metal color düşünüyorum.İthal ürünler olduğu için verniklerin ne bazlı olduğunu çözemiyorum.Yine listemde Tamiyanın x-22 clear ve xf-86 flat clear ürünleri var.Doğru bir tercih midir?Bu konuda görüşlerinizi bekliyorum.

2)Boya olarak su bazlı akrilik kullanmak istiyorum.Ayrıca tiner de kullanmam gerekiyor mu?Vernikler de dikkate alınarak.

3)Mümkünse bir AB set almayı düşünüyorum.O konuda da epeyce bir araştırma içerisindeyim.AB su bazlı boyaların enamel boyalara göre daha sağlıklı olduğunu öğrendim.Bir de Trumpter 1/35 ölçekli Is3 kit satın aldım.Aldığım sitede renk skalası yoktu.İnternette bu bilgilerin olduğu söylendi.Ama ben maalesef bulamadım.Bunun renk skalasını nereden temin edebilirim.Vakit kaybı olmaması adına malzemeleri sipariş verdiğimde boyaları da sipariş etmek istiyorum.

4)Başka edinmem gereken malzemeler var mıdır?

Şimdi yukarıya doğru bakınca ne işlere girdim ben diyorum.İleriye doğru bakınca da , edinmem gereken o kadar çok malzeme var ki.Gözümde büyür gibi oluyor.Yanlış bir şeyler söylemiş olabilirim.Bu yüzden af diliyor ve yardımlarınızı bekliyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Oncelikle kolay gelsin... Ana temel malzemelerin tamsm gibi... Bunun yanında ihtiyacin olacak yada yaptigin modelin ihtiyaci olacak bir cok eksigin ortaya cikacaktir.. Bunlari zaman icinde ihtiyaca gore alir eksiklerin tamamlanır... Dipnot : Eksigin hic bir zaman bitmeyecek...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, Tolga Kaya yazdı:

Merhabalar

Forumdaki başlangıç malzemeleri adlı konuya da göz atarak kendime bir set oluşturdum.Naçizane görüşlerinizi,eksik ve olmazsa olmaz malzemeleri ve tavsiyelerinizi söylerseniz sevinirim.

Yan keski(Elimde var.)

Mr. Cement Deluxe sürülebilir yapıştırıcı

Revell iğne uçlu yapıştırıcı

Tamiya Putty macun

10 mm maskeleme bandı

Revell 3 lü cımbız seti

No : 1 maket bıçağı

Zımpara

1) Vernik olarak ne alacağımı bilmiyorum.Akrilik eskitme için enamel bazlı,enamel eskitme için akrilik bazlı vernik atıldığını öğrendim.Eskitme için vallejo wash oiled eart, ve mr.dark iron metal color düşünüyorum.İthal ürünler olduğu için verniklerin ne bazlı olduğunu çözemiyorum.Yine listemde Tamiyanın x-22 clear ve xf-86 flat clear ürünleri var.Doğru bir tercih midir?Bu konuda görüşlerinizi bekliyorum.

2)Boya olarak su bazlı akrilik kullanmak istiyorum.Ayrıca tiner de kullanmam gerekiyor mu?Vernikler de dikkate alınarak.

3)Mümkünse bir AB set almayı düşünüyorum.O konuda da epeyce bir araştırma içerisindeyim.AB su bazlı boyaların enamel boyalara göre daha sağlıklı olduğunu öğrendim.Bir de Trumpter 1/35 ölçekli Is3 kit satın aldım.Aldığım sitede renk skalası yoktu.İnternette bu bilgilerin olduğu söylendi.Ama ben maalesef bulamadım.Bunun renk skalasını nereden temin edebilirim.Vakit kaybı olmaması adına malzemeleri sipariş verdiğimde boyaları da sipariş etmek istiyorum.

4)Başka edinmem gereken malzemeler var mıdır?

Şimdi yukarıya doğru bakınca ne işlere girdim ben diyorum.İleriye doğru bakınca da , edinmem gereken o kadar çok malzeme var ki.Gözümde büyür gibi oluyor.Yanlış bir şeyler söylemiş olabilirim.Bu yüzden af diliyor ve yardımlarınızı bekliyorum.

Bu kadar çok soru ile kafanızı meşgul etmeyin, basit bir model ile başlayın önce nasıl tesviye yapılır ? nasıl montaj yapılır ? bunları tecrübe edin.

Daha sonra bu montajı basit ve ucuz kitleri boyama ya başlayın, boyaları ve vernikleri tecrübe edin.

Dekal uygulamalarını tecrübe edin, en son eskitme ve artistik bitişleri tecrübe etmeye başlayın.

Sonrasın da paranızı ve zamanınızı maliyeti yüksek kitler ve malzemelerin temini için yorarsınız.

Yaptıklarınızı burada paylaşın, öneri ve eleştirileri dikkate alın, mutlaka uygulama yapmadan önce sorun ve modelden önce bir yoğurt kabında deneme yapın.

Benim size bir modelci olarak tavsiyem budur, kolay gelsin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.