Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Fatih YILDIZ

1/72| Stearman Kaydet | Revell | Fatih Yıldız

Recommended Posts

Stearman Kaydet İkinci Dünya Savaşı sırasında temel uçuş eğitimi için ABD Ordusu ve Donanması tarafından kullanılan standart bir uçaktı. Binlerce Amerikan ve Müttefik pilotlar bu tip uçak'ta eğitilmiştir. Bu uçağa "Sarı tehlike" lakabı verilmiştir.

Orjin: USA
Yılı: 1936
Motor: Lycoming R-680 Motor
Hızı: 200 km/h

Kitin içeriği bu şekilde.

IMG_20180228_234207[1]

Çok fazla kalıp izi ve çapak mevcut. Resimlerinde ve referanslarda arma donanımı da görünüyor, rigging adıyla videolara biraz baktım ama benim tecrübemle yapılacak gibi durmadığından halat kısımlarını yapmamaya karar verdim. Benim üçüncü modelim olacak bakalım altından kalkabileceğiz mi.

IMG_20180302_203303[1]

Pilot amcaları boyadık.

IMG_20180322_203125

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kolay gelsin. O gergi telleri bence en zor işlerden biri. Sırf o yüzden hiç bulaşmıyorum.

Konu ile ilgili Can bey'in yaptığı güzel bir model ve yapım aşamaları mevcut.

Ayrıca

Özkan Türker'in http://www.ozkanturker.com/makaleler/gergi/index.htm yazısı size yardımcı olabilir.

Sen yapar mısın deseniz ^_^ yemez şu an ama bilgi olsun....

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 17.04.2018 at 16:10, Bulut Solmaz yazdı:

Kolay gelsin. O gergi telleri bence en zor işlerden biri. Sırf o yüzden hiç bulaşmıyorum.

Konu ile ilgili Can bey'in yaptığı güzel bir model ve yapım aşamaları mevcut.

Ayrıca

Özkan Türker'in http://www.ozkanturker.com/makaleler/gergi/index.htm yazısı size yardımcı olabilir.

Sen yapar mısın deseniz ^_^ yemez şu an ama bilgi olsun....

Gergi telimi bayılırımmmm :D:D:D:D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yiğit ellerine sağlık modelin çok güzel olmuş. Sendeki gergi telleri de harbi gergi teliymiş. Nasıl bir sabırla bitirdin o modeli anlamadım. O gergi telleri adamı bile gerer :D Ben cesaret edemiyorum. Can Sarıcanın tekniği ile mi yaptın?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, Fatih YILDIZ yazdı:

Yiğit ellerine sağlık modelin çok güzel olmuş. Sendeki gergi telleri de harbi gergi teliymiş. Nasıl bir sabırla bitirdin o modeli anlamadım. O gergi telleri adamı bile gerer :D Ben cesaret edemiyorum. Can Sarıcanın tekniği ile mi yaptın?

Benim teknik biraz doğaçlama oldu Can Beyin telleri halkalar benimkiler direkt gövdeye yada kanada entegre modelden dolayı ama cidden çok keyifli bulabilirseniz hayalet ip alın örgü yün satan yerlerde var genelde şeffaf oluyo siyaha yada istenilen renge boyanabilir

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Parçalar birleştirilip boyandı. Ancak tekerleklerden birisinin ufak bir parçası kayboldu, onun yerine ağaçtan doğaçlama bir parça yaptım. Daha ayrıntılı bir fotosunu yükleyeceğim.

IMG_20180506_200034

IMG_20180502_212314

Motorun rengini mat siyah ve alüminyum gösteriyordu ancak referans fotolarda tamamen metalik göründüğünden gun metal ve alüminyum kullandım.

IMG_20180502_212222

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Parçaları birleştirdim ve üzerine mat vernik attım. Neden mat vernik derseniz ben de bilmiyorum. Bunun sonucunda da metalik boyanan parçaların tüm parlaklığı gitti. Bu normal ama neden boyanın da inceldiğini, altındaki plastiğin renginin çıktığını anlamadım. Nasıl bir işlem yapmalıydım bilemedim.

IMG_20180625_202745

IMG_20180625_202755

IMG_20180625_202818

Dekalleri Mr.Mark Softer ile yapıştırdım. Üzerine parlak vernik attım ve son hali aşağıdaki gibi oldu. Bir önceki modelde olduğu gibi bunda da dekallerde hava kabarcığı oluştu. Bu neden oluyor bilemedim.

IMG_20180707_151155

IMG_20180707_151203IMG_20180707_151217IMG_20180707_151227_1IMG_20180707_151238

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Merhaba elinize sağlık. En iyi model bite modeldir. Her yaptığınız modelde biraz daha tecrübe sahibi olacaksınız. Hatalarınızı tekrarlamayacaksınız.

2 saat önce, Fatih YILDIZ yazdı:

Parçaları birleştirdim ve üzerine mat vernik attım. Neden mat vernik derseniz ben de bilmiyorum. Bunun sonucunda da metalik boyanan parçaların tüm parlaklığı gitti. Bu normal ama neden boyanın da inceldiğini, altındaki plastiğin renginin çıktığını anlamadım. Nasıl bir işlem yapmalıydım bilemedim.

Öncelikle modeli topladığınız zaman mat değil tam tersine parlak vernik atmalıydınız. Bu yüzeyi daha (mikron düzyde) pürüzsüz yaptığı gibi decallerin parlamasınıda önler.

Vernik Mat olduğu için metal boyalar dediğiniz gibi parlaklığını kaybedecektir. İstemiyorsanız Mat vernikten sonra üstünden tekrar geçebilirdiniz.

Fakat normalde Metal boyalar sizde olduğu gibi farklı bir renge dönmez. Metal boylardan kastınız iş takımı ve pervane ise onlar farklı bir renk olmuşlar. Mat vernik sadece soluk bir metal rengine sebep olur. Sizdeki sorun başka olabilir.

Yıkama işlemi uygulamamışsınız. Forumu bir arştırarak yıkama nedir? nasıl yapılır bir öğrenmenizi tavsiye ederim. Yıkama ve iklimlendirmeden (weatering) den sonra çalışmanız daha iyi gözükecektir.

2 saat önce, Fatih YILDIZ yazdı:

Bir önceki modelde olduğu gibi bunda da dekallerde hava kabarcığı oluştu. Bu neden oluyor bilemedim.

Onlar hava kabarcığı değil. Boyo yüzeyindeki pütürler. Decal yüzeye iyice yapışınca gözükmeye başlamışlar sadece.

Yıkama yapsaymışsınız dedim ama yıkama yapsaydınız o boya hataları daha çok gözükecekti.

Tekrar ellerinize sağlık. Size yeni modellerinizde başarılar dilerim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bulut bey yorumunuz için teşekkürler. 

Model genel olarak dışa detay olduğu için yıkama yapmadım. Çukur kısımlara yıkama yaptığım boya tutumacak diye düşünmüştüm. Sanırım yapmalıydım. 

Fırça ile boyama yapıyorum ve mümkün olduğunca ince katlar atmaya çalışıyorum. Acaba çok ince katlar atıyorum ve hava kabarcığı oluşup pütürlenmeye mi sebep oluyor. Tahmini 4 veya 5 kat atıyorum. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Merhaba Fatih bey,

Dışa detay olduğunu açıkçası alayamamıştım. Yinede kanatlarda bazı çukur alanlar gördüm. Biraz Pinwash iyi durur gibi geliyor.
O pütürlerin hava kabarcığı olduğunu sanmıyorum. Sanırım boya patikülleri yada tesviye sırasındaki toz gibi şeyler olabilir. Sprey Asar kullandıysan o da olabilir (kullandığını sanmıyorum). Boya iyi karışmadıysa, inceltilmediyse benzer sorunlar olabiliyor. incel olmayan Çok fazla kat atınca bile olabilecek şeyler. 

Sprey vernik kullandıysan büyük ihtimalle o yapmıştır. Hava sıcak/ vernik iyi çalkalanmamış/çok uzaktan sıkılmış olabilir, bu durumda vernik daha yüzeye ulaşmadan havada kurumuş ve o şekilde yüzeye yapışmış olabilir. Zamanla tecrübe ile çözülecek şeyler.

Baktın pütürler var. 1500-2000 sulu zımpara ile dikkatlice revie edilebilir.

İleride daha iyi olacağından emin olabilirsin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Merhaba Bulut Bey,

Dediğiniz gibi toz v.b. şeyler olabilir. Çünkü biraz pis çalıştım açıkçası. Birleştirme sonrasında boya yapmadan yıkamadım maketi, eldivensiz elle tuttum ve çalışma alanım balkon olduğundan bekleme sırasında üzerinde biriken tozları temizlemeden yeni işlemlere başladım. Anlayacağınız şimdi düşününce bu kadar kabarcık bile iyiymiş sanırım :) Sprey oto verniği kullandım. Bir dakika kadar çalkaladım ve 30-40 cm uzaklıktan sıktım.

Bir önceki modelde boya sonrası 2000 zımpara ile pütürleri gidermeye çalışmıştım. Bunda öyle birşey yapmadım. Zamanla bişeyleri yerine oturtacağız sanırım. Şimdi elimde bi spitfire var, ona fırsat bulunca başlayacağım. Bakalım onda neleri unutucaz..

Yorumunuz için teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.