Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Mustafa Çağrı

İlk Maketim Hakkında Bazı Sorular

Recommended Posts

Öncelikle tüm üstatlara selamlar,

Hayatımda ilk defa maket yapıyorum ve kısmet olursa bu hobiyi devam ettirmek ve geliştirmek istiyorum. Bir süredir forumu takip ediyorum ve okuyarak bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum ama geldiğim noktada sanırım biraz bilgi zehirlenmesine maruz kaldım:) 

ilk maket olarak revell antonov an-2 colt modelini yapmaya başladım ve montaj aşamalarını tamamladım. daha sonra tamiyanın sprey astarı ile maketi boyadım ve birleşim yerlerindeki hataları macun ve zımpara ile yapabildiğim kadarıyla düzelttim. sonrasında maketime ilk kat ana renk olan parlak kırmızı boyayı fırça ile vallejo akrilik boya uyguladım. şimdi ise son kat boyayı yapıp decalleri uygulamak ve vernik ile sonlandırmak istiyorum. tahmin edeceğiniz üzere maketi ilk çalışmam olduğu için biraz berbat ettim ama yine de bitirmek istiyorum. elimde tamiya ts-65 ve tamiya ts-80 vernikleri var. ikinci kat boya sonrasında enamel boya üzerine bu vernikler uygun mudur ve hangi sıra ile uygulamam gerekiyor? (resim eklemek istedim fakat "resim ekleme anlatımı"ndaki resimler ölü olduğu için bir türlü beceremedim.

bu uzun mesaj ile vaktinizi aldığım için özür diliyorum.

iyi çalışmalar.. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Çoğunu yapmışsın zaten :)

TS 65 Parlak verniktir. GENEL SIRALAMADA Ana boyadan sonra atılır. Decal uygulanır. Sonra Tekrar Parlak vernik atılır. Parlak vernikten sonra yıkama (Washing), eskitme (Chiping vs), iklimlendirme (Weatering) gibi işlemler yapılır.

TS-80 ise Mat verniktir. GENELDE en son atılır. Modeli korur.

Neden genelde dedim. Bazı durmlarda, verilmek istenen etkiye göre, kullanılan malzemeye göre  Watering, chiping gibi işlemler mat vernikten sonra yapılabilir. Bazı parçalar Mat vernikten sonra yapıştırılabilir boyanabilir. 

Ama genel olarak Modeli toplama Astar, boya Parlak vernik, decal, parlak vernik, diye gider en son mat atılır.

Kolay gelsin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
33 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Çoğunu yapmışsın zaten :)

TS 65 Parlak verniktir. GENEL SIRALAMADA Ana boyadan sonra atılır. Decal uygulanır. Sonra Tekrar Parlak vernik atılır. Parlak vernikten sonra yıkama (Washing), eskitme (Chiping vs), iklimlendirme (Weatering) gibi işlemler yapılır.

TS-80 ise Mat verniktir. GENELDE en son atılır. Modeli korur.

Neden genelde dedim. Bazı durmlarda, verilmek istenen etkiye göre, kullanılan malzemeye göre  Watering, chiping gibi işlemler mat vernikten sonra yapılabilir. Bazı parçalar Mat vernikten sonra yapıştırılabilir boyanabilir. 

Ama genel olarak Modeli toplama Astar, boya Parlak vernik, decal, parlak vernik, diye gider en son mat atılır.

Kolay gelsin.

Yaptım ama pek güzel olmadı:) cesaretimi toplarsam resimlerini de eklemeye çalışacağım:)

Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. ben yıkama eskitme vs. yapmayı bilmediğim için bodoslama gidiyorum:) 

bir de boyada dalgalar oluştu acaba bu durumun fazla incelttiğim için midir?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hiç birimiz model yaparak doğmadık. Çoğumuz berbat modeller yaparak başladık. İlk aldığım modeli 40 sene önce uhu ile yapıştırıp guaj boya ile boyamıştım :D Bak sen astar mastar, putty filan diyorsun. her şekilde benim ilk modelimden iydir.

Fırçadaki dalgalanmalar inceltme probleminden kaynaklanıyor olabilir. Ama çok inceltmiş yada az da inceltmiş de olabilirisin. Fırça ile boyada ilk kural tek katta kapatmaya çalışmamaktır. İyi inceltilmiş bir kaç kat boya ile daha iyi sonuçlar alırsın. Fırçayı tek yöne sür. Bir sonraki katta diğer yöne sür.

Tecrübe ile çok daha iyi sonuçlar elde edebilirsin.

Forumu çok iyi oku. hemen hemen her sorunun cevabı bir şekilde forumda var. Bire bir şu başlığın altında olmayacaktır. Forumu okuyup inceledikçe istediğin bilgiye parça parça kelime kelime ulaşacaksın. İlk başlarda çince gelen konuşmalar, zaman geçtikçe ve sen model yaptıkça anlam kazanacaktır.

YouTube ise sana çok ama çok yardımcı olacaktır. Yüzlerce kanal ve kaynak var. Çoğu Air Brush denilen hava tabancası kullanıyor ama izledikçe bir çok nüansı yakalayabileceksin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
26 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Hiç birimiz model yaparak doğmadık. Çoğumuz berbat modeller yaparak başladık. İlk aldığım modeli 40 sene önce uhu ile yapıştırıp guaj boya ile boyamıştım :D Bak sen astar mastar, putty filan diyorsun. her şekilde benim ilk modelimden iydir.

Fırçadaki dalgalanmalar inceltme probleminden kaynaklanıyor olabilir. Ama çok inceltmiş yada az da inceltmiş olabilirisn. Fırça ile boyada ilk kural tek katta kapatmaya çalışmamaktır. İyi inceltilmiş bir kaç kat boya ile daha iyi sonuçlar alırsın. Fırçayı tek yöne sür. Bir sonraki katta diğer yöne sür.

Tecrübe ile çok daha iyi sonuçlar elde edebilirsin.

Forumu çok iyi oku. hemen hemen her sorunun cevabı bir şekilde forumda var. Bire bir şu başlığın altında olmayacaktır. Forumu okuyup inceledikçe istediğin bilgiye parça parça kelime kelime ulaşacaksın. İlk başlarda çince gelen konuşmalar, zaman geçtikçe ve sen model yaptıkça anlam kazanacaktır.

YouTube ise sana çok ama çok yardımcı olacaktır. Yüzlerce kanal ve kaynak var. Çoğu Air Brush denilen hava tabancası kullanıyor ama izledikçe bir çok nüansı yakalayabileceksin.

abi ilgin yönlendirmelerin ve verdiğin cesaret için gerçekten çok teşekkür ederim:) öğreneceğiz:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.