Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Alperen Yüksel

1/72 I F-84G Türk Hava Kuvvetleri I HobbyBoss I Alperen Yüksel

Recommended Posts

Öncelike herkese uzun bir aradan sonra tekrardan merhabalar.Türk Hava Kuvvetleri'nin jetlerle tanıştığı 50'li yıllara ve o yıllarda tanıştığımız jetlere aşırı derecede ilgi duymaktayım ve ne kadar modern jet varsa kenara kaldırıp bu jetleri toplamaya başladım.Henüz hepsini toplayamamış olsamda büyük bir kısmını toplayabildim.Bazılarını bulmam çok uzun zaman aldı ancak onlarıda çok kıymetli modelci abilerim sayesinde buldum.Sadede gelecek olursam bu koleksiyonu sabırsızlıkla kutudan rafa koymak istediğimden ilk kit olan ve gerçekten çok sevdiğim ve keşke uçarkende görebilseydim dediğim F-84G'den başladım.Kitimize başlarken fotoğraf çekmeyi ihmal ettiğimden yapım aşamasının ortalarından giriş yapacağım kusuruma bakmayın :P.Kitimiz piyasada 30 tl'ye bile bulabileceğiniz,48 parçalı fiyatına göre son derece güzel detaylı ve birleşim problemi olmayan bir kit.Öyleki gözden kaçan bazı yerler dışında sadece 2 yere macun uygulama gereği duydum.

Bu fotoğraf sırasıyla gelecek olan kitlerimizin ufak bir karesi.Kesinlikle en sevdiğim jetler olan F-84F ve RF-84F'i bana sağlayan @Tanzer Mustafa Kırar abime çok teşekkür ederim.

jyXnbr.jpg

Referans olarak seçtiğim bu iki fotoğraftaki gibi oldukça sade bir bitiriş yapacağım.Gelecek planım ise F-84G filolarında kurulmuş ilk akrotimlerimizden "Milli" ve "Akrep" ekiplerinin kullandıkları F-84G'leri yapmak.

3Evob9.jpg

A1nJ4z.jpg

Kitimizin kutusu ufak bir yavru kedi boyutunda ve parça dalları kanopi ile birlikte 5 adet.Decaller hafiften sararmaya başlamış ancak kullanmayacağım için bir sorun teşkil etmiyor.

m24Ln8.jpg

Yapım aşamasına gelecek olursam astar atıp kanopiyi maskeledikten sonra Tamiya X-11 Chrome Silver ile boyamaya başladım.Ondan önce iniş takımı yuvalarını ve kokpiti boyadığım için gerekli maskelemeleri yaptığımdan tek yapmam gereken boyayı atıp kurumasını beklemek oldu.

A1nJjv.jpg

XP94m5.jpg

İniş takımlarını,tekerleri ve kanopinin beyaz olması gereken yerlerini boyadıktan sonra gövde üzerindeki panelleri farklı farklı gümüş renklerine boyayıp gövdeye canlılık katmayı ardındanda burundan kuyruğa giden yeşilimsi rengi boyamayı düşünüyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Haftasonu yoğunluğundan yapamadığım maketime bugün tekrardan başladım.Burundan kuyruğa kadar giden şeridi maskeledim ve boyadım.Ek olarak kanatta gördüğünüz üzere renk tonunu denemek için bir iki panele siyahla karışık alüminyum uyguladım ne yazık ki sonuç istediğim gibi olmadı veya ben içime sindiremedim.Yarın tekrardan panelleri boyayıp boyama faslını bitiricem.Fotoğraf kalitesi için kusura bakmayın telefondan ve ışıktan anca bu kadar oldurabildim maalesef.

y03AOk.jpg

A1k0Bq.jpg

YgNjXE.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

fena değil ya. Siyahı çok az koyarsan olurmuş gibi duruyor. yani sadece tonunu hafif kırsın. 2 damlaya kürdanın ucuyla gibi birşey. hatta bir iki ton da olabilir.

monotonluğu iyi kıracaktır.

Aynen öyle yapacağım sanırım fazla kaçırmışım siyahı..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Burun ve bazı bölgeler kırmızıya boyandı ve birleştirildi.Burunda ufak bir uyum sorunu vardı parçayı  birleştirmeden önce macunla sorunlu noktaları doldurup birleştirdim çok iyi olmadı ama en azından artık sırıtmıyor :D Arka taraftaki kırmızı çizgileri decal kullanmak yerine maskeleyip boyamak istedim ilk defa böyle bir şey denedim umarım becerebilmişimdir :rolleyes:.Sıradaysa bazı boya kusurlarının  (kanattaki kırmızılık) üzerinden geçip boyama işlemini bitirmek var ardından verniğe ve decallere geçeceğim.

Vr3y8y.jpg

Ooydl3.jpg

az1BAd.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Alperen öncelikle kolay gelsin. Amaç çok güzel ama bir kaç tavsiye. Aşağıda görebileceğin gibi bende Türk Hava Kuvvetlerinde uçmuş jetlerin 1/72 lerini yaptım. Bunu yaparken de bende diğer maketleri bir kenera kaldırdım. Bu da bir müddet sonra sıkılmalara ve biran önce bitsin moduna girmeme sebep oldu. Bu yüzden daha güzel bitirebilecekken, kötü bitirdiğim, özensiz maketlerim oldu. Sen benim düştüğüm hataya düşme. Canın istedikçe yap. Ara sıra başka tarz maket yapmak iyidir.

25453324837_a6f9703176_b.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Musa Peker yazdı:

Alperen öncelikle kolay gelsin. Amaç çok güzel ama bir kaç tavsiye. Aşağıda görebileceğin gibi bende Türk Hava Kuvvetlerinde uçmuş jetlerin 1/72 lerini yaptım. Bunu yaparken de bende diğer maketleri bir kenera kaldırdım. Bu da bir müddet sonra sıkılmalara ve biran önce bitsin moduna girmeme sebep oldu. Bu yüzden daha güzel bitirebilecekken, kötü bitirdiğim, özensiz maketlerim oldu. Sen benim düştüğüm hataya düşme. Canın istedikçe yap. Ara sıra başka tarz maket yapmak iyidir.

25453324837_a6f9703176_b.jpg

Abi öncelikle eline emeğine sağlık hepsi çok güzel görünüyorlar hayalimdeki vitrin diyebilirim :) Abi dediğiniz gibi bir acele etme durumu oluyor ve elindeki stoğu bir an önce eritmek istiyorsun ama zaten vakitsizlikten 1 maketi 2-3 ayda bitirdiğim için pek de bir acele etme söz konusu olmuyor.Araya devamlı uçak yapmayım diye birkaç helikopterde sıkıştıracağım ve bunlarda geçmişte kullandığımız helikopterler olacak maksat sadece tek bir araca odaklanmamak :) Vaktim ve kabiliyetim el verdikçe özen göstermeye çalışıyorum abi baştan savma yaptığımı hissettiğim an içimde bir acı hissediyorum tavsiyeler için çok teşekkür ederim abi dikkat edeceğim :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Parlak  vernikten sonra decaller halledildi ancak bu esnada başıma gelmeyen kalmadı..Model üzerinde son bir hataları kapatıcı boyama yaparken elimle bile zar zor açtığım ab boya kapağı açıldı ve tüm boya sağ kanadın üzerine döküldü..Düzeltmek için epey bi çaba sarf ettim ve iz kalmasına rağmen zorda olsa toplayabildim.Eksik ve hatalarla dolu bir model olsada rafa koymak ve odaya her girişimde izlemek beni mutlu etti.Son olarak bir parlak vernik daha atacağım ve kafama eser ise(becerebilirsem demek istedim:P) panel line ile eskitme yapacağım.

3Eg950.jpg

5Dq865.jpg

oOyARX.jpg

MdR63M.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.