Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Alperen Açıkol

1/72|Longe Range Recon Platform|Airfix, Revel|Alperen Açıkol

Recommended Posts

Hazır kurgusal araç kampanyası var, uzun zamandır aklımda olan projeye girişeyim dedim ben de, biraz Baki abiden biraz da internette gördüğüm diğer modellerden esinlenerek uçağı dört tekerli araca dönüştürmeye karar verdim. Tezimi bitirebilmek için işten ayrıldığımdan dolayı bu ara makete ayıracak vaktim var 2 aya yayılmayacak inşallah Ocak ortası bitirmeyi planlıyorum bunu :D.

İnce mühendislik eseri olmasından ziyade post apokaliptik bir evrende hurdalardan toplanmış bir araç kurguladım kafamda, eğrilikler ve yamukluklar bolca olacak yani. Ana gövdeyi zamanında haşat ettiğim Focke-Wulf Fw190 D-9 oluşturacak. Haşat ettiğim halinin fotoğrafını çekmeyi unuttum maalesef, şu aşamada aklıma geldi fotoğrafı çekmediğim. ZImparayla boyaya giriştim, kuyruğu kısalttım ve kanatları kestim. 

IMG_20171225_204046IMG_20171225_204043

Ön takımları daha önce haşat ettiğim bir kitten söktüm, evet çok fazla haşat ettiğim kit var :D

IMG_20171225_204135

Egzoz çıkışlarını eğeyle düzleştirdim, ardından iki yana kendi ekleyeceğim egzoz çıkışı için delik açtım, bu arada ön tekerleri oturtamyacağımı farkettim alt gövdede yuva açıp ek bir plastik parça yerleştirdim onun içine gelecek ön takım.

IMG_20171227_200844IMG_20171227_200903

Pilot kokpite rahat girip çıkabilsin diye, basamak ekledim 

IMG_20171227_200854

Başta bombayı yedek yakıt deposu olsun diye taktım ama sonradan su tankı yapmaya karar verdim, içeriye bir hortum uzanacak post apokaliptik bir evrendeyiz ama pilotun rahatı hala önemli :D 

IMG_20171227_200833

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Aslında haftasonu yaptım bu eklemeleri ama fotoğraflamamışım ondan yüklemesi akşama kaldı. Benzin deposunu ekledim, kutsal krem tüpünden kestiğim parçalardan ek zırh yaptım. Pilot kabininin arkasına ek bir kapak ekledim gerekli ıvır zıvıra kolay erişebilsin diye pilot.  maket ağacının dallarından egzoz boruları yaptım her iki tarafa yerleştirdim. Ayrıca ön takımları birleştirdim 

IMG_20180108_200358IMG_20180108_200343IMG_20180108_200328IMG_20180108_200321IMG_20180108_200333IMG_20180108_200407

Son olarak tekerleri takıp nasıl durduğuna baktım, arkadaki bombadan bozma su tankını plansız taktığımdan biraz aşağıda kaldığını fark ettim arka takımı monte ederken problem çıkartıyor, ya da arka takımı ana gövdeden biraz daha geride tutacağım henüz karar vermedim ona. 

IMG_20180108_200511IMG_20180108_200519

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
38 minutes ago, Taha Aydın said:

Aslında konsepti eksik parçalı kitleri vb değerlendirme olan bir yarışma olsa çok güzel olur.  Çok yaratıcı şeyler ortaya çıkar. Bu arada ellerine sağlık abi bitmiş halini çok merak ediyorum :D 

Teşekkürler Taha, ben de çok merak ediyorum bitmiş hali nasıl olacak diye :D 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Elinize sağlık. Böyle 0 dan üretilen şeyler daha fazla emek istiyor. Daha zor. Çok taktir ediyorum.

Tekerleride dakınca iyi canavar gibi olmuş. Amortisörlerin yaylarını gerçek yaydan da olabilirmiş.

Kişisel fikrim arkadaki bombadan bozma depoyu çıkartabilirsiniz. Yada en azından kuruklarını çıkartın. Eskiden Yakıt deposu değildi ki şimdi depo olsun.

Tabi dediğim gibi kişisel görüşüm. Sonuçta Bu bir What If :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
58 minutes ago, Bulut Solmaz said:

Elinize sağlık. Böyle 0 dan üretilen şeyler daha fazla emek istiyor. Daha zor. Çok taktir ediyorum.

Tekerleride dakınca iyi canavar gibi olmuş. Amortisörlerin yaylarını gerçek yaydan da olabilirmiş.

Kişisel fikrim arkadaki bombadan bozma depoyu çıkartabilirsiniz. Yada en azından kuruklarını çıkartın. Eskiden Yakıt deposu değildi ki şimdi depo olsun.

Tabi dediğim gibi kişisel görüşüm. Sonuçta Bu bir What If :D

Çok teşekküler, cidden sıfırdan üretim zormuş ama bir o kadar da keyifli. Gerçek yaydan yapmayı düşündüm ama ilk kez böyle bir işe giriştiğim için işkenceye dönüşmesin diye vazgeçtim amörtisörleri elde imal etmekten. O bombadan bozma depoyu niye takdığıma dair bir fikrim yok açıkcası taktıktan sonra bununla ne yapsam diye düşündüm :D Büyük ihtimalle bugün tezgaha oturduğumda ilk yapacağım iş onu çıkartmak olacakç

46 minutes ago, Ahmet Aslanlı said:

Güzel oluyor👍

35 minutes ago, ali yasin ulaş said:

dizayn güzel olmuş, kolay gelsin

İkinize de çok teşekkürler, bu konunun uzmanı iki ustanın gidişatı beğenmesi mutluluk sebebi :) 

42 minutes ago, Tolga Çatal said:

Üç tekerli olmaz mı? Arkada tek bir yol tekeri ! Bu ölçek için iri kıyım bir WWII dönemi uçağın iniş takımlarından arka yol tekeri uydurulabilir mi?

Üç tekerli yapmayı düşünüyorum sadece arka teker biraz kalın olacak. İri kıyım iniş takımından arka tekeri uydurmak güzel fikir, maalesef elimde öyle bir malezeme yok :( 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
27 dakika önce, Alperen Açıkol yazdı:

Üç tekerli yapmayı düşünüyorum sadece arka teker biraz kalın olacak. İri kıyım iniş takımından arka tekeri uydurmak güzel fikir, maalesef elimde öyle bir malezeme yok :( 

Buluşmaya gideceksen, bir ihtimal üyelerimizden çıkma/atık parça bulabilirsin belki de Ender Ağabey'in atölyeden bile çıkma parça bulunabilir. Bu arada amortisör yaylarını lehim telini çiviye sararak kolayca elde imal edebilirsin. Forumda çokça örneği var. Bence güzel ilerliyor, hayalgücünü hiç kaybetme.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
42 minutes ago, Tolga Çatal said:

Buluşmaya gideceksen, bir ihtimal üyelerimizden çıkma/atık parça bulabilirsin belki de Ender Ağabey'in atölyeden bile çıkma parça bulunabilir. Bu arada amortisör yaylarını lehim telini çiviye sararak kolayca elde imal edebilirsin. Forumda çokça örneği var. Bence güzel ilerliyor, hayalgücünü hiç kaybetme.

Aldığım en güzel tavsiyelerden biri hayal gücünü kaybetmemek çok teşekkür ederim :) Buluşmaya gitme konusunda talihsizim ben biraz en son sanırım 2016 Ekim buluşmasına gittim, ne zaman gitmeye niyetlensem bir şey çıkıyor umarım bu sefer bir şey çıkmaz. İlla ki birilerinden parça çıkar onunla ilgili buluşmaya yakın bir başlık açayım ben en iyisi, forumdaki örneklere de bakacağım. Tekrar çok teşekkürler :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
7 hours ago, baki temel said:

alperen güzel ilerliyorsun bence o bombayı çıkar oraya varsa elinde bir adet varil koy motora dogruda iki hortum çek ilave yakıt tankı gibi .Arkayı tek teker yap ama kuyruğu teker girecek gibi yar yada olmuyorsa genişlet öyle aç. gibi

Teşekkürler abi,  bombayı çıkartıp varil koydum dediğin gibi. Arka teker konusunda hala kararsızım, tek olacak ama nasıl olacağına karar vermedim hala, kuyruğun içine oturtmak güzel fikir, bugün biraz üstüne çalıştım yarın ya da perşembe tam anlamıyla girişirim arka tekere büyük ihtimalle.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bugün tezgaha çok oturamadım ufak bir ilerleme kaydettim o yüzden, arka tekere üstüne çalıştım biraz kalın tek bir teker olmasıan karar verdim.  Arka teker için kullanacağım tekerler, 500lük zımparayla biraz üstlerinden geçtim eski gözüksün diye. Hizalamada problem olmasın diye ufak bir parça taktım tekerlerden birine.

IMG_20180109_174641IMG_20180109_174651

Tekerlerin son hali böyle 

IMG_20180109_211457IMG_20180109_211444IMG_20180109_211507

Ayrıca arka tekerler için bir koruma yapmaya karar verdim, iki uzun ağaç parçasını ısıtarak eğdim sonra uçları eriterek birleştirdim fazlalıkları temizlerken lüzumsuz baskı uyguladığım için kırıldı, sonra tekrar yapıştırdım macunladım çok az bir zımparaya daha ihtiyacı var.

IMG_20180109_211526

Son olarak arkadaki bombayı söktüm, Baki abinin tavsiyesiyle varil takmaya karar verdim, eski yerine takmak yerien biraz daha yukarıya taktım. Yakıt borusu dışarda mı içerde mi olsun derken motora kadar dışardan verdim, 0.5'lik misina kullandım, ufak tutma noktaları yapmayı düşünüyorum üstüne ama bakalım becerebilecek miyim?

IMG_20180109_212602

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Nasıl ilerleyeceğime tam karar vermediğimden biraz yavaş ilerliyorum, arka tekerleri düzgün hizalayabilmek için ön tekerleri monte ettim.

IMG_20180112_190052

Arka teker için yaptığım korumayı monte ettim, düzgün durması için jantların ortasına ufak birer delik açıp metal tel yerleştirdim sonra bütün parçayı japonla birleştirdim 

IMG_20180112_190016IMG_20180112_190032

Arka kuyrukla ilgili ufak bir talihsizlik yaşadım, ilk fotoğrafta kısa olduğu gözüküyor zaten eğeyle arka kuyruğa biraz eğim vereyim biraz da düzelteyim derken birazın ayarı kaçtı ve baya kısaldı. Neyse ki kutsal krem tüpü devreye girdi arkayı kapattım, üstteki çıkıntıyla ilgili de bir çözüm düşünüyorum.

IMG_20180112_190157

Arka tekerle ilgili iki plan var kafamda birincisi alttaki fotoğraf teker koruması farklı bir işlev edinmiş olacak haliyle. Not: kuru montaj ondan eğri duruyor. İkincisi de kuyruğa plastik çubuklarla uzatma yapıp tekeri öyle monte etmek, kuvvetli ihtimal ilkini yapacağım ama

IMG_20180112_190118IMG_20180112_190132

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 10.01.2018 at 9:28 AM, Gökay Yalçın said:

Güzel araç olacak, kolay gelsin.

Abi çok teşekküler, gidişat güzel gözüküyor.

On 10.01.2018 at 10:24 AM, Bulut Solmaz said:

Güzel oluyor valla, sevdim bu arkadaşı :D

Yaşasın kutsal krem tüpleri :D

Çok teşekkürler bitmiş halini de beğenirsiniz umarım :) Kutsal krem tüpü maketçinin can dostuymuş meğer yeni anladım  :D 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Boyaya geçmeye 5 kala safhasına gelebildim en sonunda, arka tekerle daha fazla uğraşmamaya karar verdim ve monte ettim kutsal krem tüpünden ufak parçalar kesip gövdeyle tekerin birleşim yerlerine ekledim.

IMG_20180113_135445IMG_20180113_135439

Pervanenin kanatlarını kesip burun olarak ekleme yaptım 

IMG_20180113_135426IMG_20180113_135417IMG_20180113_135432IMG_20180113_135451

Bir kaç aksesuar eklemeyi düşünüyorum, bidonlar vs belki bir de silah eklerim henüz karar vermedim. Pazar günü boyamaya geçerim diye düşünüyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kolay gelsin iyi gidiyorsun.

rOdnmN.jpg

Bence şu okla gösterdiğim parçanın ucu fazla çıkmış. revize et. Çıkmasa daha iyi.

Arkadaki yarım kesik ucu uzatıp sivriltsen daha hoş görüne bilir. Model için olan çift bileşenli macunla yapılabilir. Şekil şemal verip kesilebilir. kuruyunca zımpara olur vs.

4aRXPq.jpg

Gibi

Yapışık çift teker hoşuma gitti :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hızlı bir güncelleme, boyaya biraz hızlı girdim bu hafta çok fazla oturamadığım için tezgaha. Ek iki bidon ekledim, ve arka teker aksamını biraz uzattım, iki tarafa da sivri birer parça ekledim. Ana renk olarak valejjo haki kullandım, sonrasında üstünde yellow ochre, alman sarısı ve dark sand renkleriyle oynadım, son olarak wash kıvamında seyreltilmiş ingiliz üniforması rengini uyguladım. Pervanenin ucunu, yakıt tankları ve bidonları alman koyu yeşil rengiyle boyadım. Egzoz borularına pas uygulayacağım için hull red ve pas karışımı bir renkle boyadım, biraz da dökülme efekti verdim gövdeye. Daha yapacak çok iş var, eskitme konusunda elimin ayarı olmadığı için biraz ağırdan alacağım bu kısmı.

2018-01-18_09-05-49

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 13.01.2018 at 2:49 PM, Bulut Solmaz said:

Kolay gelsin iyi gidiyorsun.

rOdnmN.jpg

Bence şu okla gösterdiğim parçanın ucu fazla çıkmış. revize et. Çıkmasa daha iyi.

Arkadaki yarım kesik ucu uzatıp sivriltsen daha hoş görüne bilir. Model için olan çift bileşenli macunla yapılabilir. Şekil şemal verip kesilebilir. kuruyunca zımpara olur vs.

4aRXPq.jpg

Gibi

Yapışık çift teker hoşuma gitti :D

3

Birleşme noktalarını düzelttim,  parçayı uzatma fikrinizi şimdi gördüm gayet hoş gözüküyor yapmaya çalışacağım onu becerebilirsem tabi :D 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.