Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Veysel TURGAY

1/48 I F-15E I Revell I Veysel Turgay

Recommended Posts

Uçağa son olarak takılacak ufak tefek parçalar takıldı. Uçağın farklı renklerde boyanacak olan yerleri boyandı maskelendi. Burnu gövdeye göre biraz daha açık tonda boyanıp maskelendi, F-15 lerde burun gövdeden biraz daha açık renk olur. Şimdi ön gölgeleme var arkasından boya atılacak. Hava freni ön gölgelemeden sonra takılacak. Şu aralar çok ilgilenemedim.

PllOY6.jpg

bBBLj0.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Boya bitti.

QV8J6A.jpg

Oo8kG0.jpg

Maskeleme bantlarını çıkartayım derken bunu görmemle başımdan aşağı soğuk sular döküldü. Maskeleme bandının izi kalmış. Çokta beklememişti halbuki. Aldım karşıma düşündüm ne yapılabilir herhangi bir şeyle ovsam bir şey sürsem düzelirmi diye. Çare yok, yeniden maskelenip boyanacak. Düzeltilecek diğer yerlerle burayı da yeni baştan yapacağım.

Böyle durumlarda boya harici çözüm önerisi olan-bilen varsa yazabilir.

jyr4JJ.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, Gökay Yalçın yazdı:

Tekrar boyamaktan başka çare yok.

Ama güzel gidiyor, ellerinize sağlık.

Sağol Gökay, boya işi tamamlandıktan sonra bitiş yakındır.

11 saat önce, Kenan Turhan yazdı:

Veysel ellerine sağlık,radom için üzüldüm,Gökay yazmış tekrar boya gerekli :) boya tam kurumadan maskeleme bandı kullanılmamalı bana çok kez olmuştur,ama sıkıntı etme düzelir ;)

Teşekkürler Kenan abi. Bütün bunlar boyanın tamiya olmasından kaynaklı bence. Tamiyanın bazı şişelerinden çok acayip şeyler çıkabiliyor. Parmağımı boya üstünde gezdirince hala parmağımın izi kalıyor mesela şu an. Bu kitte boya ile maskeleme arasında da 1 hafta var temiz. Gunze olsaydı böyle olmazdı. Yeniden düzeltir çiçek gibi yaparım bunu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Metin ALDEMİR yazdı:

Veysel selamlar Kit güzel işçilik ondan da güzel .

7 saat önce, Metin ALDEMİR yazdı:

Bu durumda takibe devam kolay gelsin umarım daha az aksilik hatta hiç aksilikle sorunsuz bir final yaparsın eline emeğine sağlık.

Sağol boya+vernik işini atlattıktan sonra tamamdır iş. Metin sen nerdesin? En son forumda ne zaman gördüğümü bile unuttum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 07.03.2018 at 00:01, Veysel TURGAY yazdı:

Sağol boya+vernik işini atlattıktan sonra tamamdır iş. Metin sen nerdesin? En son forumda ne zaman gördüğümü bile unuttum.

Sorma tam 3 sene oluyor arada stok ve forum takibi haricinde birşey yapamıyorum malum ev ufak çocuk da olunca iş güç derken ayrı kaldık.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 13.01.2018 at 01:34, Nezih yazdı:

Gazet güzel gidiyor elinize sağlık

bu kiti elime hiç geçmedi inceleyememiştim ama kokpitten anladığım kadarıyla beklediğimden çok çok iyi

bence piyasadaki en iyi F-15E kiti ;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Düzeltmeleri yaptım ve maskeleme bantlarını söktüm. Fotoğraflar telefondan idare edin. Maskelediğim yerler tam istediğim gibi korunmuş. Şimdi bir süre diğer parçalarla uğraşacağım. Arkasından buna tekrar devam.

dOEBnQ.jpg

0EAzqV.jpg

RnRDYo.jpg

NZJDWN.jpg

BLgz4j.jpg

rOv18B.jpg

Birde Musanın dediği gibi oldu. Bu kit için uygun renkte tamiya boya almıştım, sadece buna kullandım. Uçağın boyanması, ekipmanların boyanması, hataların düzeltilmesi derken sıfır şişede şu an çeyrekten biraz daha fazla kaldı. Bir şişenin yarısından fazlasını yedi tek başına :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 09.03.2018 at 00:45, Metin ALDEMİR yazdı:

Sorma tam 3 sene oluyor arada stok ve forum takibi haricinde birşey yapamıyorum malum ev ufak çocuk da olunca iş güç derken ayrı kaldık.

Dediğin gibiyse üretmek gerçekten zor. Bende ufacık yerde çalışıyorum biliyorum nasıl olduğunu. Tekrar eskisi gibi model çalışabilirsin inşallah.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 12.03.2018 at 00:13, Veysel TURGAY yazdı:

Birde Musanın dediği gibi oldu. Bu kit için uygun renkte tamiya boya almıştım, sadece buna kullandım. Uçağın boyanması, ekipmanların boyanması, hataların düzeltilmesi derken sıfır şişede şu an çeyrekten biraz daha fazla kaldı. Bir şişenin yarısından fazlasını yedi tek başına :)

Sırf şu boya masraflari yüzünden 72 ye geri donebilirim. Hatta 144 e:P ne güzel bir boyayla 5 maket boya.

Güzel boyamissin, tertemiz olmuş boya. Motor kısmı biraz daha tonlama ister. Sonuçta uçakta panel çizgileri belirginlestiyse motor gıcır gıcır olmaz;)

Bu arada ufak bir soru. Benim baktığım f-15lerde panel çizgileri belli olmuyor hiç. Neredeyse hepsi gicir gicir. Bir referans mi buldun yoksa keyfi mi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 13.03.2018 at 23:00, Musa Peker yazdı:

Sırf şu boya masraflari yüzünden 72 ye geri donebilirim. Hatta 144 e:P ne güzel bir boyayla 5 maket boya.

Güzel boyamissin, tertemiz olmuş boya. Motor kısmı biraz daha tonlama ister. Sonuçta uçakta panel çizgileri belirginlestiyse motor gıcır gıcır olmaz;)

Bu arada ufak bir soru. Benim baktığım f-15lerde panel çizgileri belli olmuyor hiç. Neredeyse hepsi gicir gicir. Bir referans mi buldun yoksa keyfi mi?

Sağol Musa elimden geldiğince uğraşıyorum :) Motor kısmının işi göründüğü kadar değil. Şimdilik sadece farklı tonlarda panelleri boyadım. Parlak vernikten sonra o bölgeye biraz dekal gelecek, yıkama yapılacak, duman izi yapılacak ve belki birazda yağ akıntısı yapılacak. Oranın işi var daha.

Bulduğum referanslara göre bir şeyler yapmaya çalışıyorum, biraz keyfi yaptığım şeylerde var :) Bazı uçak modellerini gıcır gıcır değilde eski ve yıpranmış olarak seviyorum, F-15 te bunlardan biri. Başta şu aşağıda görünen uçak gibi boyası solgun ve belli bölgelerde kiri yoğunlaşmış bir uçak düşünüyordum mesela. Sonradan farklı referanslar bulunca şimdi yaptığım gibi panellere yüklenmeye karar verdim. Referanslar bulup ona göre çalışıyorum, birazdan kendimden ekliyorum.

EPBmaZ.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
19 saat önce, Veysel TURGAY yazdı:

Sağol Musa elimden geldiğince uğraşıyorum :) Motor kısmının işi göründüğü kadar değil. Şimdilik sadece farklı tonlarda panelleri boyadım. Parlak vernikten sonra o bölgeye biraz dekal gelecek, yıkama yapılacak, duman izi yapılacak ve belki birazda yağ akıntısı yapılacak. Oranın işi var 

Cevaplar için çok teşekkürler. 

Şu motorla oynarken zahmet olmaz ise adım adım paylaşır mısın? Bende öğrenmiş olayım :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Mühimmatlar ve ekipmanlar bitti sayılır. Uçağın mütevazi yükü aşağıda görüldüğü gibidir. Bilen arkadaşlarımız bilir F-15 teknik olarak bu mühimmat kadar daha mühimmatı alabiliyor. Tipi ön planda olsun diye fazla yükleme işine girmedim. Şu mühimmata da mütevazi diyelim geçelim :) Havadan yere mühimmatların daha yapılacak işleri var, diğerleri bitti. 

EP0XNz.jpg

Şunlardan özellikle bahsetmek istedim. 4 tane boru makarna kadar Mk-82 neredeyse bir günümü komple kapattı. Hasegawanın silah setinden çıkarttım bunları. Koca uçağa doğru düzgün tesviye yapmadım ama bunlara yapmak durumunda kaldım. Uçlara dekal vs. vermemiş boyayarak yaptım. Önce uçları sarıya boyadım, sonra maskeledim. Şekli yüzünden maskesi biraz uğraştırdı. Arkasından uçakta takılacakları pilonların pimlerinin ölçüsünü kumpasla çıkartıp bunların üstlerini ona göre deldim. Arkasından yeşile boyadım. Ve daha bir iki ufak işi var.

vjDOV4.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.