Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Doğanay Balaban

Türkiye'deki plastik gemi modelciliği hakkında

Recommended Posts

Öncelikle başlığı doğru yere açıp açmadığımdan emin olamadım. Bundan dolayı başlığın yerinin değiştirilmesi gerekiyorsa yardımınızı rica ederim.

Benim burada aslında değinmek istediğim, yaklaşık 10 seneden beri gözlemlediğim bir durum; Gerek yarışmalar, gerek facebook ya da gerek forumda olsun, gemi modeli yapan arkadaş sayısı diğer modelleri yapanlara kıyasla epey az (Sadece son 4-5 aydır ayın güzelleri yarışmasına bakılması yeterli sanırsam)

Her ne kadar Kara-hava ve deniz araçları olarak genelleme yapamasak da (bunun Sci-Fi'yı, figürü vs var) bizde bu 3'lüden en az rağbet göreni genelde (benim gözlemim) hep deniz modelleri (sivil askeri fark etmiyor) oluyor. Bunun sebebini sizlerle konuşmak ve değerlendirmek için bu başlığı açtım.

Bana göre çok detay işine girmedikçe (Ki her tür için detay kısmı baya zorlayıcı olabiliyor), gemi modelciliği aslında diğer türlerden çok farklı değil Hatta boyama açısından genelde kamuflaj olmaması sebebiyle görece daha kolay bile diyebiliriz (Tek renk ağırlıklıdır). ama nedense Türkiye'de ağırlıklı tank-uçak veya sivil araç olarak bir eğilim bulunmakta.

Bu konuda sizlerin görüşlerinizi merak ediyorum açıkçası

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben kendi adıma konuşursam; çok tek düze geliyor. Denizaltı ya da diğerlerine hiç elim gitmedi hiç almadım. Kaldı ki sabit bir türe bağlı model yapmıyorum. Çok iyi yapamasam da her türden yapıyorum ama deniz araçları nedense hiç ilgimi çekmiyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bende her tür modeli yapmaya çalışsam da 4 sene de 1/350 u-boot ve 1/72 torpido bot yapmışım.

Son zamanlar da uçak ve sivil araç modelciliğinde de bir düşüş var, Kara araçları modelciliği ise çok fazla ilgi görmekte, bunun sebebi bence kara araçlarında çok fazla efekt yapılabilmesi yapana da, izleyene de, çekici gelmesi.

Bilim Kurgu için ise kitlere ulaşılabilirlikleri kolaylaşırsa üretimin artacağını düşünüyorum. İşin özü daha fazla yaratıcılık gösterilebilecek kategoriler, daha fazla talep görüyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben Denizin kendisine hastayım zaten :) Daha önce 2 adet gemi modeli yapmıştım. Hatta ilk iki modelimdi. Yine yapmayı düşünüyorum zaten ama dediğiniz gibi gemi modeli yapanlar parmakla sayılacak kadar azlar. ilk iki modelimdi ve Fırçayla boyamıştım. Çok eğlenerek yapmıştım. Resimlerini paylaşıyorum birazdan :D Eski defterleri kurcalamam gerekicek biraz :D Aslında çekindiğim için resimlerini paylaşmak istemediğim modellerdi. Ve 2 gemimide yakınlarıma hediye verdim. Lakin tekrar yapmak istediğim modeller.

38573879005_b4e96553c9_z.jpgFB_IMG_1441284710711 by Erhan Kordon, on Flickr

24586393077_40f6719a4c_z.jpgDSC03450 by Erhan Kordon, on Flickr

39421737772_4987e8b8bc_z.jpgFB_IMG_1438096429438 by Erhan Kordon, on Flickr

Viktory ilk modelimdi :) Santa Maria ise 2. Hayatımda ilk kez model yapımına 5. seviye bir gemiyle başlamak inanılmaz bir maceraydı. Çok eğlenmiştim. Her ipinde her ilmiğinde.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tek sıkıntı yer sıkıntısı... Yoksa gemi modelleri bence modelciliğin amiral gemisi :)  Yapımı en keyifli tür bana göre... Ama koyacak yer bulamamak uzak durmak için bir sebep! Bir de fiyat konusu var elbette, eli yüzü düzgün bir 350 ölçek gemi modeli, kompresör parasına nerdeyse! aftermarket ürünleriyle birlikte tam takım birşey dizeyim dediğin zaman 1 Yamato = 1 H&S Evo Silverline :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Fiyat, yer, zaman hepsi etken ama en önemlisi merak bence.
Ülkemizde durum tam nedir bilemiyorum ancak forumda ve haricinde tanıdığım-bildiğim çok az gemi modeli toplayan modelci mevcut.

Fiyat olarak başlarsak gemi modelciliğinde sadece kiti almakla iş bitmiyor. Kutudan çıktığı gibi modeli toplamak gerçek anlamda gemi modeli yapanlar için tatminkar değildir. Yani modeli almakla beraber kendinizi birde modelin ederi kadar, belki de daha da pahalı detay setini almış olarak bulursunuz. Metal namlular, PE setler tercihe göre ahşap güverte de işin içine girince fiyat ikiye hatta üçe katlanıyor. Maalesef bu aftermarket ürünlerin hepsi bildiğiniz üzere ülkemizde bulunmuyor ve siparişleri yurtdışına vermek ve ekstra kargo ücretleri de ödemek durumunda kalınıyor. Bugün gerçekten sadece kutudan çıktığı gibi yapabileceğiniz gerçekten modelciyi tatmin edecek tüm setleri ile birlikte gelen üst seviye modellerde mevcut fakat fiyatlarıda o oranda yüksek seviyelerde.

ikinci olarak yer büyük problem, yapmadan önce kitlerin kutu boyutları epey yer kaplıyor. Dolap üstlerinde vb. geniş alanlarda muhafaza etmek durumunda kalıyorsunuz.
Kit bittikten sonrasın da da zaten hemen hemen kutu boyutlarında oluyor.Yani muhafaza etmek hem modeli toplamadan hemde topladıktan sonrası için büyük sorun yaratıyor.
Ayrıca direkler, PE antenler, rigging vs parçalar oldukça hassas olduğundan muhafaza açısından daha dikkat gerektiriyor.

Üçüncü olarak zaman diyorum, çünkü gemi modelleri bana sorarsanız diğer modellere göre daha fazla işçilik barındıran modeller. Daha doğrusu gemi modeli yapanlar galiba detay işine biraz daha yatkın. Bir hava aracında iniş takımlarına kablo çekmek,emniyet kemeri yapmak  yada kara araçlarında motor ızgarası takmak, gerçekçi hasar efektleri yapabilmek tabi ki zor ama detay işlemleri gemi modellerinde bir tık daha ötede. 350 ölçekte Enterprise'da görev yapan bir F-14'ün motorunu yada fırlatan sandalyesini toplamak gerçekten her modelcinin harcı değil bence. Neden derseniz herkes keyif alamaz bu işten. Bir noktadan sonra birçok modelciye işkence gelmeye başlayan böyle ufak tefek mikroskopik işlerden gemi modelcisi ciddi ciddi keyif alır.

Son olarak üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde modelcilerimizin tercihleri genelde kara araçları ve uçaklar üzerine.Son zamanlarda sivil araç ve bilim kurgu modelciliğide yükselmekte.Belki toplanmasının rahatlığı,  daha çok çeşitlik, birçok efekti uygulamaya daha müsait olduğunda tercih ediliyorlar.Yıllardır birçok model topladım, hava-kara-deniz araçları içinde tercihim herzaman ilk olarak deniz araçları olmuştur.

Ayrıca şunuda belirtmek isterim ki ülkemizde maalesef çok fazla markanın modelini veya çeşitlerini bulabilmek de epey zor. Fujimi'nin IJN serisini veya Aoshima'nın IronClad serisini ne zaman ülkemizde görebiliriz hiçbir fikrim yok, görebilsek de fiyatları hangi seviyelerde olur bilinmez.

Bence her modelci ölçeği çok önemli değil bir deniz aracı toplasın. Eminim ki keyif alacaklardır.

Son olarak bir denizci deyimi ile sözlerimi bitireyim.

Denizleriniz sakin, pruvanız neta olsun.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
22 dakika önce, Barış ACAR yazdı:

Fiyat, yer, zaman hepsi etken ama en önemlisi merak bence.
Ülkemizde durum tam nedir bilemiyorum ancak forumda ve haricinde tanıdığım-bildiğim çok az gemi modeli toplayan modelci mevcut.

Fiyat olarak başlarsak gemi modelciliğinde sadece kiti almakla iş bitmiyor. Kutudan çıktığı gibi modeli toplamak gerçek anlamda gemi modeli yapanlar için tatminkar değildir. Yani modeli almakla beraber kendinizi birde modelin ederi kadar, belki de daha da pahalı detay setini almış olarak bulursunuz. Metal namlular, PE setler tercihe göre ahşap güverte de işin içine girince fiyat ikiye hatta üçe katlanıyor. Maalesef bu aftermarket ürünlerin hepsi bildiğiniz üzere ülkemizde bulunmuyor ve siparişleri yurtdışına vermek ve ekstra kargo ücretleri de ödemek durumunda kalınıyor. Bugün gerçekten sadece kutudan çıktığı gibi yapabileceğiniz gerçekten modelciyi tatmin edecek tüm setleri ile birlikte gelen üst seviye modellerde mevcut fakat fiyatlarıda o oranda yüksek seviyelerde.

ikinci olarak yer büyük problem, yapmadan önce kitlerin kutu boyutları epey yer kaplıyor. Dolap üstlerinde vb. geniş alanlarda muhafaza etmek durumunda kalıyorsunuz.
Kit bittikten sonrasın da da zaten hemen hemen kutu boyutlarında oluyor.Yani muhafaza etmek hem modeli toplamadan hemde topladıktan sonrası için büyük sorun yaratıyor.
Ayrıca direkler, PE antenler, rigging vs parçalar oldukça hassas olduğundan muhafaza açısından daha dikkat gerektiriyor.

Üçüncü olarak zaman diyorum, çünkü gemi modelleri bana sorarsanız diğer modellere göre daha fazla işçilik barındıran modeller. Daha doğrusu gemi modeli yapanlar galiba detay işine biraz daha yatkın. Bir hava aracında iniş takımlarına kablo çekmek,emniyet kemeri yapmak  yada kara araçlarında motor ızgarası takmak, gerçekçi hasar efektleri yapabilmek tabi ki zor ama detay işlemleri gemi modellerinde bir tık daha ötede. 350 ölçekte Enterprise'da görev yapan bir F-14'ün motorunu yada fırlatan sandalyesini toplamak gerçekten her modelcinin harcı değil bence. Neden derseniz herkes keyif alamaz bu işten. Bir noktadan sonra birçok modelciye işkence gelmeye başlayan böyle ufak tefek mikroskopik işlerden gemi modelcisi ciddi ciddi keyif alır.

Son olarak üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde modelcilerimizin tercihleri genelde kara araçları ve uçaklar üzerine.Son zamanlarda sivil araç ve bilim kurgu modelciliğide yükselmekte.Belki toplanmasının rahatlığı,  daha çok çeşitlik, birçok efekti uygulamaya daha müsait olduğunda tercih ediliyorlar.Yıllardır birçok model topladım, hava-kara-deniz araçları içinde tercihim herzaman ilk olarak deniz araçları olmuştur.

Ayrıca şunuda belirtmek isterim ki ülkemizde maalesef çok fazla markanın modelini veya çeşitlerini bulabilmek de epey zor. Fujimi'nin IJN serisini veya Aoshima'nın IronClad serisini ne zaman ülkemizde görebiliriz hiçbir fikrim yok, görebilsek de fiyatları hangi seviyelerde olur bilinmez.

Bence her modelci ölçeği çok önemli değil bir deniz aracı toplasın. Eminim ki keyif alacaklardır.

Son olarak bir denizci deyimi ile sözlerimi bitireyim.

Denizleriniz sakin, pruvanız neta olsun.

Bu arada uygun fiyatlı Ironclad bulursam Civilization hatırına yaparım :) .

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Erhan Kordon yazdı:

Ben Denizin kendisine hastayım zaten :) Daha önce 2 adet gemi modeli yapmıştım. Hatta ilk iki modelimdi. Yine yapmayı düşünüyorum zaten ama dediğiniz gibi gemi modeli yapanlar parmakla sayılacak kadar azlar. ilk iki modelimdi ve Fırçayla boyamıştım. Çok eğlenerek yapmıştım. Resimlerini paylaşıyorum birazdan :D Eski defterleri kurcalamam gerekicek biraz :D Aslında çekindiğim için resimlerini paylaşmak istemediğim modellerdi. Ve 2 gemimide yakınlarıma hediye verdim. Lakin tekrar yapmak istediğim modeller.

38573879005_b4e96553c9_z.jpgFB_IMG_1441284710711 by Erhan Kordon, on Flickr

24586393077_40f6719a4c_z.jpgDSC03450 by Erhan Kordon, on Flickr

39421737772_4987e8b8bc_z.jpgFB_IMG_1438096429438 by Erhan Kordon, on Flickr

Viktory ilk modelimdi :) Santa Maria ise 2. Hayatımda ilk kez model yapımına 5. seviye bir gemiyle başlamak inanılmaz bir maceraydı. Çok eğlenmiştim. Her ipinde her ilmiğinde.

Valla eline sağlık, el ile boyanmasına rağmen çok titiz çalışmalar olmuş. İşte bana bunlarla gelin :) 

3 saat önce, Umut Can Aydın yazdı:

Bende hevesli olmama rağmen nedense elim gitmiyor ama aklımda var Yamoto yada Bismarck yapacağım.

Bismarck candır, inşallah görürüz burada

Son olarak hem Ahmet'in hem de Barış'ın yazdıklarını alıntı yapmıyorum çünkü uzun olmuş (Sayfada çok yer kaplamasın diye). Katıldığım noktalar çok olmakla beraber, piyasada uygun kitlerin de olduğunu unutmamak lazım. Örnek olarak hem facebook'dan. hem de bizim hobi sitelerimizden (isim vermek doğru olmaz diye belirtmiyorum, lakin soranlara özelden cevap verebilirim) 60-150 TL arasında (bazıları PE'li olmak üzere) kitler bulunmakta. Ek olarak her ne kadar bazı kitin PE'si olmasa da, güzel bir deniz dioraması ile görsel açıdan yine tatmin edici bir sonuç elde edilebiliniyor (Deniz yapımını ilerleyen haftalarda ayrıca paylaşacağım)

Ayrıca düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. İnşallah birgün Ahmet'i Yamato yaparken bu forumdan izleriz

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Doğanay Balaban yazdı:

Ayrıca düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. İnşallah birgün Ahmet'i Yamato yaparken bu forumdan izleriz

Yamato yapma kontenjanımı doldurmuş olabilirim :)  1/350 ve 1/700 yapmıştım... ama başka bir Japon zırhlısına (Kongo veya Nagato olabilir)  ve bir Abd uçak gemisine (Midway çok isterim) kesinlikle niyetim var... 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Görsel olarak çok beğensemde bana kolay değil tam tersi çok zor geliyor. o ölçeklerde gerçekliği yansıtmak her modelcinin harcı değil diye düşünüyorum. Müzelerde en çok dikkatimi çeken parçalar hep gemiler oluyor ama önceden değinilmiş yer büyük sıkınıtı, ayrıca o boyutta o detayda kit yapmak çok daha bağlılık,zaman gerektiriyor, emekli olunca belki :) Şu anda benim aklımdaki süre bir kit için max. 2 ay. 

mesela ben doğma büyüme Büyükadalıyım, kayıkhanelerde şişsin diye kayık batırıp, yazları gece gündüz denizde kaldım diyebilirim ama hala bir gemi modeline elim gitmiyor, hoş ben araba veya motorda sevmiyorum, bilim kurgu, olmayan bir şeyi veya aklımdakini yapabilmeyi seviyorum. Bu açıdan denizaltılar biraz cezbediyor, ayrıca spaceship yamatolarda var ama onlarda bana gemi gibi geliyor, hatta ondan cok ufak ölçek bir kit aldım, ama çok keyif almadım (lakin bitireceğim-zaten parmak kadar). 

toplamak gerekirse beni gemi yapmaktan geri tutan sebep zor oldugunu düşünmem, gemi dendimi aklıma kocaman yelkenler, veya bismarck gelmesi :)  suda favorim cigarette ve dolvikler

yine son olarak denizaltılar belki bilim kurguyu andırdıgı için daha yakın bir zamanda deneyebilirim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kuzenim bir tane almış kendine zamanında. Kutuyu açınca kapıp bize geldiydi. Beraber yaptık. Yelkenliler hep hoşuma gitmiştir. Görsel olarak da çok güzel duruyorlar. Ama muhtemelen bir daha yapmam :)
Kitin içinden çıkan plastik yelkenler yerine amerikan kumaşı kullandık. Şerbet gibi bir şey hazırlayıp :) İçinde batırdık kumaşı ve plastik yelkenlerin üstüne koyduk. Şerbet kuruyunca kumaşlar sertleşti ve kesip kullandık. İpler tam çile hiç bahsetmicem :)
Ama bitince seyretmesi güzel (di)... Di  dedim çünkü şu anda bakımsızlıktan dolayı ve korunmadığından dolayı haşat halde teyzemlerin evinde. :(

IMG_4641

IMG_4642

IMG_4645

IMG_4647

IMG_4649

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Aslında gemi modelleri diğerlerine nazaran çok daha keyiflidir ama gel gelelim detaylı bir iş olsun isterseniz 350 ölçek den az modellerde (Bazı devasa modeller hariç) bu biraz sıkıntılı olabiliyor , e hali ile yer sıkıntısı oluşturuyor ama bu her gemi modeli için geçerli değil belli başlı ağır abiler var  "Bismarck ve ailesi , Yamato ve ailesi ve tabiki uçak gemileri bunların dışındaki 350 ölçek savaş gemileri genelde bitmiş hali ufak olabiliyor özelliklede rus gemileri , Gemi modellerinin boyutu bir bahane olmakla birlikte bir kaç arkadaşın ve bence genelin çekindiği kısım direkler arasındaki gergi telleri :D onuda birkaç kez yaptıktan sonra zaten el alışıyor ve kolaylaşıyor , bazı arkadaşlar tek tip , boi , sade gibi görsede gemilerde eskitilince efsane çalışmalar çıkabiliyor . Gemi modelleride sivil modeller gibi sabır ve titiz bir çalışma istiyor. Aşağıdaki fotolarda bir kaç boyut örneklerine bakabilirsiniz.

Üstteki model 1/350 Ölçek kazma revell kiti bismarck benim bu hobiye başladığım ilk model :) , Alttaki benim gemiler içinde en çok beğendiğim model  350 ölçek Yamato

QTdz80jNzYQO5DBSVDZ45oi1nMrI7MsaHmBoYNYZ

350 ölçek rus gemileri

V3ZjBj.jpg

350 ölçek hms yanındaki heralde 1200 dü tam hatırlayamadım denek olarak almıştım :)

PORjG8.jpg

ZOrljg.jpg

Bunların kapladığı yer ahanda bu kadar

5GAjED.jpg

Viking gemisi tırın dorsesinden ufak :D

qJgzNq.jpg

rJqGpV.jpg

Mazj2k.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

İyiki açtım konuyu diyorum, yeminlen duygulandım çalışmaları görünce :)

Sertaç, Volkan, sizlerin de eline sağlık yalnız. Özellikle Yamato'yu baya beğendim.

Not: benim de ilk başladığım gemi modeli Bismarck'tı (revell) enteresan birşekilde (cımbız olarak kaş cımbazı kullanmam gibi ilkel aletlerime ve fırça ile boyamama rağmen) baya güzel bir iş çıkmıştı. Lakin annemlerin evdeki hizmetçi saolsun gerçeğinde olmayacak kadar hasar verdiğinden (toz alıyorum diye) atmak durumunda kalmıştım

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Doğanay Balaban yazdı:

İyiki açtım konuyu diyorum, yeminlen duygulandım çalışmaları görünce :)

Sertaç, Volkan, sizlerin de eline sağlık yalnız. Özellikle Yamato'yu baya beğendim.

Not: benim de ilk başladığım gemi modeli Bismarck'tı (revell) enteresan birşekilde (cımbız olarak kaş cımbazı kullanmam gibi ilkel aletlerime ve fırça ile boyamama rağmen) baya güzel bir iş çıkmıştı. Lakin annemlerin evdeki hizmetçi saolsun gerçeğinde olmayacak kadar hasar verdiğinden (toz alıyorum diye) atmak durumunda kalmıştım

Benimkini rahmetli papağınım parçaladı :D diğer gemilerde onun gazabına uğradı zaten bakınız fotolardan direkler teller yamuk yumuk :D 

Gemi modelini artırmanın bir yolu aynı kızıl ordu ve bilim kurdu kampanyaları gibi bir kampanyadan geçer

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Gemi modelciliği aslında bence zevkli bir uğraş bundan on beş sene kadar önce ahşap gemi modelciliğle  epey uğraştım 13 veya 14 adete  yakın gemi yaptım gemi kesitleri yaptım yarım gemilerden duvar panoları vs yaptım hepsinide eşe dosta hediye ettim çünkü yer sıkıntı oldu elimde sadece bir tane kaldı o günlerden hatıra .Daha sonra da bıraktım ahşap gemi modelciliğini  çünkü kızım doğmuştu ve bebekli evde ahşapın tozu talaşı büyük sorundu.Yıllarca ara verdikten sonra bir plastik yelkenliyle sahalara döndüm ardından bir viking gemisi yaptım ama ahşaptan aldığım tadı bulamayınca vurduk kendimizi uçağa tanka topa vesaireye.Ama yamato yu full detayıyla yapmak aklımın bir köşesinde ama bakacaz zaman neler gösterecek

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Osman Yener yazdı:

Konunun uzmanı arkadaşlardan yelkenli önerisi almak isterim. Revell'in 1/225 H.M.S. Victory  ve 1/72 Black Pearl bayağı güzel görünüyor. Tavsiye eder misiniz?

Geçenlerde Revell'in Gorch Fock adında bir kitini gördüm mağazada... Feci hoşuma gitti valla, ilginizi çekiyorsa bir göz atın isterseniz... Her modelci, hayatında öyle bir kit yapıp evin baş köşesine koymalı bence! Dekorluk resmen... 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Gemi maketi candır. Ülkemizde gerek askeri gerekse sivil gemiciliği oldukça ileri seviyede görüyorum.  14 denetleme, 16 ülke onbinlerce mil seyir yapmış olmanın verdiği birikim neticesinde yaptığım kitleri aşağıya yazacağım. Gemide kirletme pisletme paslandırma filan süper olur arkadaşlar. mesela demir loçaları, kurt ağızları, bosalar, kastanyola etrafı, ırgatlar, fenerler, sarılar. Bacaları saymıyorum bile :D

Namlu tesviyesini sağlam yapıp, ölçeğe yakın delerseniz metal namluya para vermenize gerek kalmaz. ben antenleri, savloları hanımın saçlarından yapıyorum mesela.

velhasıl gemi modelciliği dendi hemen heyecanlandım. hepinize bol maketli günler

NOT: Resimleri paylaşamıyorum. zira hem eskiler, hem de kolleksiyon Deniz Ticaret Başkanı Odası ahiretliğime hediye gitti

1/400 revell Enterprise Ucak gemisi

1/350 Biscmark

1/350 Tirpitz (bu forumda mevcuttur)

1/350 Ticonderoga ucak gemisi

1/350 USS New Jersey

1/72 Uboat Revell

1/72 gato class submarıne revell (yenı baslayıp kırdım. yenıden toplanacak)

1/700 USS arizona

Stok sürpriz olsun. yukarıdakinin 5 misli :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Ahmet Gürkan yazdı:

Geçenlerde Revell'in Gorch Fock adında bir kitini gördüm mağazada... Feci hoşuma gitti valla, ilginizi çekiyorsa bir göz atın isterseniz... Her modelci, hayatında öyle bir kit yapıp evin baş köşesine koymalı bence! Dekorluk resmen... 

Yakında bi arkadaşı gemi modelciliğine kazandırıcaz biz de :D:D 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, Ahmet Gürkan yazdı:

REV-05472-2.jpg?1456472651

Bundan yapmıştım zamanında. En sevdiklerimden di.

Tavsiye ederim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.