Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Bulut Solmaz

1/20 | S.A.F.S. (Super Armored Fighting Suit) Prototype | Maschinen Krieger | Bulut Solmaz

Recommended Posts

5 dakika önce, Fatih Taş yazdı:

Ellerine sağlık Bulut :) Eskitmeler çok başarılı duruyor. Tüfek benim de gözümü tırmaladı biraz, Ali'nin de söylediği gibi arka/yan bir yere monte etsen daha iyi olur gibi sanki.

Ok Fatih hocam. O tüfenk akşam gider :D

Sandığı becerebilirsem ona dayarım artık :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
22 saat önce, Ahmet Aslanlı yazdı:

Uzun sürdü ama güzel oluyor. Sandığı resin dökersen bol bol yap, ben de isterim, ayrıntılı bir sandık. 

Sen iste yeter. Doğru düzgün becerebilirsem, ne kadar istersen yollarım :D

Elemanın elinden tüfengini aldım :D sanırım 4 - 5 tanede sandık yapamadım :D yapmaya çalışıp çalışıp beğenmeyince baştan yaptım. Önce beyaz tutkal kullandım. Ama geç kuruyor hatta kurumuyor. Halen yapış yapış. Birde az sulandırsan bile çok sızıyor. Yaptıklarımdan birinin ön tarafıda komple tutkal oldu. Şeffaf, gözükmüyorda. Tutkalı silmek için bir saat zımpara attım. En iyisi Aktivatörlü Japon gibi geldi. Gerçi oda sızıyor ama beyaz tutkaldan daha iyi geldi. Hiç değilse kuruyor ve ihtiyaç olursa daha rahat zımpara oluyor.

En son hali ekteki gibi. ilk iki çalışmada Menteşe ve kilit için metal parçalarda yapmıştım ama referansa baktım olmadığını gördüm. o yüzden menteşeleri kaldırdım.

IMG_20180701_203821

Uçlar Hafif bombeli gözüküyor. Ben zımparalıyorum diğer ucu sapıtıyor. baktım zımparalaya zımparalaya dibe gireceğim bıraktım. Aslında o kadar bombeli değil. ölçünce yada bir yere dayayınca sadece çok minacık bir sıkıntı var. Gerçek sandıkta çok kusursuz değil deyip geçtim artık.

IMG_20180701_204112

Bağcıklarım sökülmüş. Bir el atında düzeltelim :D Ben eğilemiyorumda

IMG_20180701_204310

IMG_20180701_204343

İpi sandığın içine bir delik açıp sokabilirdim ama kalıp alacağım zaten. Master olacak bu sandık.  o sıkıntılı bölümler ise dolacak. Hatta muhtemelen kalıptan sonra sıkıntılı çok alan çıkacak ve baştan yapacağım. Çizgilerin arasından geçip daha belirginleştireceğim. Bazı çizgilerin içi japon dolu aslında. Kalıpta o çizgiler belli olmayacağından çizgilerden geçmek şart. Zaten kalıp ustası değilim. Başıma bin tane sorun çıkacak daha. :D

IMG_20180701_204427

IMG_20180701_204506

Doğru düzgün, sıkıntısız kesebilmek için, Şöyle bir tezgaha ihtiyaç var.

27004.jpg

Ama fiyat 130-150TL arası. Kırk yılda bir yapacağım bir iş için bu kadar para yatırılmaz. Elle keserim dedim. Ama nekadar beceriksiz olduğum tescillendi :D Bundan Kenan Komutanda da var. Kenan komutanın evine gizlice girip malzemeyi çalayım dedim, önce Baki bey davranmış :D bulamadım... 4 tane kürdan alıp çıktım gizlice :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Merhaba Kıvanç.

Aslında özel bir şeyi yok. Planı çizip Çay karıştırma çubuklarından yaptım sadece. Dil bastırma (muayene) çubuğu kullanmak istedim. Tahtayı keserken kontrolü kaybettiğimden kötü kesiliyordu.  Bendeki kutuda bazılarının abuk sabuk kalınlıkları vardı. Aynı çubuğun bir tarafı başka bir tarafı başka kalınlıktaydı. Tutarlı değildi.  Uğraşmadım. Çay çubukları en kolayı geldi.

Çubukların Önce bir yüzlerinin oval uçlarını kesip düz bir yere dayadım. Benim sanığın üstü için 4, yan yüzler için 3 adet çubuğu yan yana koyup Sabitleyip yapıştırdım.

Sonra plana göre maket bıçağı ve cetvelle kestim. Yan yüzler vs de birbirlerine yapıştırdım sadece.

Yapıştırıcı olarak ilk başta beyaz tutkal kullandım ama yukarıda yazdığım gibi sonucu sevmeyince aktivatörlü japon kullandım. Tabi japonun da dez avantajlarıda yok değil.

aşağıdaki gibi bir kesici giyotinler var (açılı maçılı bir zımbırtı). İşi çok kolaylaştırıyor. Ama topu topu 8-10 tane parça keseceksen (hehehe sanırım 100 den fazla kestim ben :D ) gereksiz bir yatırım. 

27004.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Zaten elim yavaş birde evde hastamız olduğundan bir süre şu kalıp işine bakamadım.

Sağolsun geçen sene Kenan komutandan kalıp ve döküm ile ilgili biraz bilgi alıp, bir şeyler yapmaya çalışmıştım.

Önce dekotadan bir kalıp yapıp, elimde kalan son kalıp silikonunu bu kalıba döktüm. Ama sanırım kimyasal bozulmuştu. 2-3 gün geçtikten sonra bile yapış yapış muhallebi kıvamında bir şey oldu. Bu yapış yapış "şey"'i sandıktan zor temizledim. Üstelik Kalıp ayrıma silikonu bile sıkmıştım.

42889503704_d8c6dc5b28_z_d.jpg  

Elimde kalan kalıp silikonu kını kınına yetmişti. Hatta alan kaplasın diye için elimdeki 1/35 varili soktum.

42704968025_f7664eb731_z_d.jpg

Bu yapış yapış şeyden sonra Elimde silikon kalmadı.

Bütçeydi, bilmem neydi, halledip 1-2 hafta sonra yeni kalıp silikonu nu temin edip kalıbı yeniden döktüm. Bu sefer iyi çıktı.

42889080354_20c218e987_k_d.jpg

İçine, Silikonla birlikte yeni aldığım reçineyi döktüm. Sonuç fena değil. Bu reçine biraz yumuşak geldi bana. Ayrıntılara iyi giriyor. Kabarcık baya az oldu ama biraz yumuşak. Zımpara yaparken biraz hoyrat davranırsanız hafif ufalanıyor. Çok değil ama bir önce kullandığım Reçineden yumuşak gibi.

Aslında iyi mi kötü mü olduğu boya atınca ortaya çıkar.

42891151704_cefba0ab1d_k_d.jpg

43606522771_aa54205d53_k_d.jpg

IMG_20180723_211259

IMG_20180723_211339

IMG_20180723_211314

Sonuç fena değil gibi.

Bu arada, hazır kalıp alıyorken, bir de bir sonraki projemde kullanmak için varil kalıplamıştım (eskiden de yapmıştım ama kalıplarımı sevmedim) renklendirip hatalarını göreyim diye içine biraz Vallejo Boya attım. SEVMEDİ :D:D:D kabardı :lol:

42888943034_be93cf7ee9_z_d.jpg  

41798940020_626ca5eb4c_k_d.jpg

Sağda Vallejo'lu varil, ortada normal reçineli varil. Alt kısmı YİNE olmadı :(

Şimdilik bu kadar. Aklımdaki sahneyi yapmam biraz uzun sürecek. Evdeki hastamız :( yüzünden (ciddi birşey değil de evde kalıcı misafir olunca pek uğraşamıyorsunuz) pek zaman ayıramıyorum.

Belkide aklımdaki sahneyi es geçer basit birşey yaparım. Zaten 1/20 tuğla ölçüleri araştırmayı bıraktım.

On 01.07.2018 at 13:42, Ahmet Aslanlı yazdı:

Uzun sürdü ama güzel oluyor. Sandığı resin dökersen bol bol yap, ben de isterim, ayrıntılı bir sandık. 

Adres yolla sana istediğin kadar sandık yollayayım. Biraz yavaş oluyor ama :) tek kalıbım var. Tek tek dökmek lazım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Zeminde Bir arpa boyu yol katettim.

Sandıkları boyadım. Yağlı boya ile yıkadım. (Aşağıdaki fotoda bazılarında daha yıkama yapılmamıştı. Renk tonu olsun diye boya filan var).

Bir iki tanesinde farklı şeyler denedim. En uçta yatay duran Sepiya suluboya mürekkep ile yıkandı. Sulu boya kalem ile bir şeyler yapıldı filan.

IMG_20180811_205351

Sağdaki sandık gerçek ahşap karıştırma çubuğuyla ilk yaptığım master. 

Geçen gördüğüm bir yöntemle reichsadler işaretini sandıklara işleyeyim dedim. Yöntem aslında ahşap yüzey için. Normal Kağıda ters olarak lazer yazıcıda bastım. Beyaz tutkalla sandığa yapıştırıp bir gün bekledim. Sonra su ile ıslatıp kağıdı kazıdım. Sonuç çok tatmin etmedi. 3-4 defa denedim bir kere tuttu. Beyaz tutkal iz bıraktı. Aşağıdaki için baya uğraştım. Başka bir yöntem daha deniyorum. Bakalım o olacak mı? Beyaz tutkalı şeffaf epoksi ile değiştirdim. Akşam bakacağım nasıl olmuş diye. (Aşağıda ki resimde ahşap sandıktan bile çıktığı gözüküyor)

IMG_20180816_214805

IMG_20180816_214734

Aklımdaki şeyi tam olarak nasıl yapacağımı topralayamadım. Nasıl görüneceğini Denemek için yıkılmış bir kapı eşiğini kartondan maket olarak yaptım. Sevemedim. Kalın olmuş. 35mm kalınlık vermiştim. 25mm ye düşüreceğim. Maketi yapmak iyi oldu. Ana çalışmada boşa zaman harcamam böylece. Elemanın eklemleri hareketli ama çok da fazla değil. İstediğim pozu verdiremedim :( 

IMG_20180816_223116

IMG_20180816_223123

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, Ahmet Aslanlı yazdı:

Bence zemini daha küçük alan  yaparsan dikkat adamda kalır

thinking-face.png hımmm Haklısın aslında...

Benimde aklımda daha ufak bir çerçeve almak vardı ama aldığım dükkanda en ufak bu vardı :D Çok da önemsemedim, ama haklısın. içinde güdük kalacak. Benimde doldurmak için işimi uzatacak. Bir bakınayım daha ufak bir çerçeve bulayım. Bunu bir Tanka, kamyona filan kullanırım artık.

Bu arada kağıttaki baskıyı transfer etmek için olan epoksi çözümünü sevmedim. İlk başta çok sağlam çıktı diye düşündüm, ama kağıdı iyice kazıyınca bir film şeridi gibi olduğunu fark ettim. Sanki çooook kalın bir decal kullanmışım yada asetata baskı yapmışım da onu yapıştırmışım gibi oldu. Sandığın çizgi detaylarından geçeyim derken de kırıldı :D. Sandık değil kartalın ucu kırıldı!!!! :D bende sanki jelatini söker gibi söktüm.

İyi kötü sanırım beyaz tutkal ile yapmaya çalışacağım ama bayramdan sonra. Bayram sonuna kadar yokum :D 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.