Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Bulut Solmaz

1/20 | S.A.F.S. (Super Armored Fighting Suit) Prototype | Maschinen Krieger | Bulut Solmaz

Recommended Posts

Bu arada Ahmet bey'in takıldığı gibi japoncaya takıldım.

Kılavuzda bazı yerlerin İngilizce çeviriside verilirken, bazı yerlerde sadece Japonca bırakılmış.

Bende taradığım kılavuzu, Abby Fine Reader ile işledim (OCR programı). Programın ayarını Japonca yapınca bana birşeyler yazdı verdi. Ama müdehale etmek gerekiyor.

B3 ü 83 gördü, B2 yi japonca bir karakter gördü. (Ekleme Not: Çeviri ayarını Japonca ve İngilizce diye yapınca daha iyi oluyor)

Ekran Görüntüsü (49)

Ekran Görüntüsü (50)

Hımmmm anlamadım???? :huh:

1838723.png

Yaparken anlarım sanırım.

Aşağıda B3 leri tam anlayamadı. Ben elle müdehale ettim

Ekran Görüntüsü (51)

Ekran Görüntüsü (53)

Abby Programını sık sık kullandığımdan, inceleyi iptal edip yazı alanlarını ben elle göstermeyi tercih ediyorum. Kullanmayı düşünüyorsanız aklınızda bulunsun.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kerem, Denedimde sonuç değişmedi.

Zaten OCR dan da çok verim aldığım söylenemez. Musluktan Su akarken Hortumdan ayran çıkmaz. Belgeyi taradığımda çıkan sonuçtan emin değilim. Japonca, japon olmayana tuhaf bir dil. Neyin ne olduğunu anlıyamıyorum. Düzeltemiyorumda.

Ekran Görüntüsü (54)

Bu çeviri sağlam. Bunda sorun yok ama diğer paragrafta ise;

Ekran Görüntüsü (55)

Gösterdiğim yerler gibi birkaç yerde hatalı olduğunu düşündüğüm yerler var. Türkçede olduğu gibi sağ tuştan olası şeyleri deneme seçeneği var ama, japoncada bir çizgi bile çok şey değiştirdiğinden anlamsız bir şey çıkabiliyor.

Ekran Görüntüsü (56)

hönööö diye bakıyorum ekrana. Halbuki o 5'in yanındaki alana sağ tıkladıydım :D Abi sen neyin peşindesin yaw :D

Google da ise Japonca - İngilizce - Türkçe ile Japonca - Türkçe Arasında bir fark çıkmadı.

Ekran Görüntüsü (59)Ekran Görüntüsü (58)

Aslında şekillere bakınca neyin ne olduğu aşağı yukarı belli zaten. Biraz boşuna tırmalıyorum :D Kendimize iş çıkartıyoruz işte.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Abi bunların tercümesi ile uğraşılmıyor ya valla vakit kaybı resmen... Ne dediği anlaşılmıyor zaten, iyice kafası karışıyor insanın... kafa göz dalacaksın artık yapacak birşey yok :) Eğer kitte birden çok versiyon varsa o zaman karışabilir işler ama... Standart tek kit ise, gönder gelsin...  

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 03.01.2018 at 12:25, Bulut Solmaz yazdı:

Aslında şekillere bakınca neyin ne olduğu aşağı yukarı belli zaten. Biraz boşuna tırmalıyorum :D Kendimize iş çıkartıyoruz işte.

Benim asıl derdim gerçek bir sorun olsa nasıl çözeriz. Eminim başka Japonca mağdurlarıda vardır :)

Mig-3 ü mefta edince hafiften başladım zaten... oğlanın ödevi, çocuğun zartı, şuna misafirlik derken ancak Tek bacak yaptım daha :D

Pollycap eklem yerlerinde kalıp izi vardı. Normalde silerim o izleri. Ama bu eklem yerlerindeki plastik acayip birşey. Kalıp izini tesviye etmek isterken üstündeki bir parça zar gibi soyuluyor. Çok yumuşak. Önce Maket bıçağı ile kalıp izini sıyırdım, sonra 800 zımpara, üstüne 2000 sulu zımpara, bilmem ne, 2 parçacık birşey 1 saat sürdü. Attığım taş ürküttüğüm kurbağaya değmedi valla. Zaten zamanım az. O kalıp izide kalıversin diyeceğim.

img_5870.jpg

Fotoğrafladım da makinede kaldı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Mig 3 hazretlerini Hakkın Rahmetine uğurladıktan sonra evde bir mevlüt okuttum. Helvasını filan da yidik...

CEYHAN-BELED%C4%B0YES%C4%B0-KALD%C4%B0L-

(Mig'imizin baya seveni varmış ya.)

Model yaptığım odama bir iki tibet rahibi getirtip negatif enerjiyi attırdım. Umarım Bu projemde bir sorun yaşamam.

24793527157_b5113c1c30_z.jpg

(Tibet rahibi helvamı yerken)

E ölenle ölünmez. Kırkını bekleyecek halim de yok, Yeni kanpanya modelini tezgaha koyalım dedim.

Bu tür modeli ilk defa yapıyorum. Bana da tecrübe olacak. Bu yüzden biraz uzaylı gören masum köylü kıvamında anlatacağım.

Kutu içeriği aşağıdaki gibi.

27883529119_9a5ae0e39c_b.jpg

Daha  önce bu modellerden hiç yapmamıştım. Plastiği biraz garip geldi.

Neredeyse tüm parçalarda dalgalanmalar var. Sanmıyorum ama umarım boyadan sonra kendini göstermez. Kalıbın içine basılan plastiğin farklı derecelerde olmasından/soğumasından kaynaklanıyor bu dalgalanma.

100_2142

Dediğim gibi neredeyse tüm parçalarda var bu dalgalanma.

39631462202_3675961046_b.jpg    24793332707_b7c1025a62_b.jpg

PolyCap parçalarda biraz takıldım. Önceki mesajlarımın birinde yazmıştım, kalıp izi var. Onları tesfiye etmek isteyince kendime gereksiz bir iş çıkarttım. Ama yapmaktanda kendimi alıkoyamıyorum. Bu elastik parçalar zımparaya pek gelmiyor. Üstündeki katman soğan zarı gibi soyuluyor. Tesfiyesi uzun sürüyor. Bıçak ile önce biraz kazıyorum. Sonra Bolca sulu susuzu zımpara. Bir parçaya yarım saatten fazla zaman harcayabiliyorum. Elim yavaştır zaten :D Buna itirazım yok. Birde bunlar eklenince :lol: iş iyice sünüyor :)

100_2147

100_2146

Aslında yapıştırmadan da olur kıvamında deniyor ama (snap it) racona ters :D yapıştırmadan olmaz.

Bazı parçaların araları açık kalıyor. Macun vs ile dolduruyorum. Astar atınca ortaya çıkan başka birşey varsa ona da müdahale edilecek.

100_2171

Kılavuzu çok iyi okumak, anlamak, sindirmek, hatmetmek lazım. Bazı ayrıntılar çok önemli. Hareketli parçalar çok olunca ince ayrıntılarda önem kazanıyor.

Ayağı monte ederken yanlış taktığım bir parça yüzünden (önü arkasına gelecekmiş) ayağı söküp (yapıştımıştım yaaaaa :wacko:) tekrar takmak zorunda kaldım.

Tarama (2)

Polycap parçaların nereye baktığı çok önemli yoksa kolun/bacağın kıvrılması yanlış oluyor.

Tarama (1)

Yukarıdaki resimdeki gibi, parçanın tepesinde daha geniş boşluk bulunan tarafın şu yöne bakması lazım. Ama pratikte bir hımmm neyy  thinking-face_1f914.png  diye kalabiliyorsunuz. Yada sadece bana öyle oluyor (Umarım öyle değildir. sırf bana değil, değil değil mi...? )

Kollar

100_2176100_2177

Bacaklar

100_2180100_2186

100_2197

(Sol ayaktaki macun kurumadan resimlendi. Kuruyunca silinip zımparalandı)

100_2200100_2207

Bence hata yaptım. Önce modeli toplamalı, montajlamalı sonra yapıştırmalıydım. Ama alışkanlık yapıştırmadan duramadım. Bu tercihim yüzünden bir iki hata yaptım. Kablonun birini takmayı unutup parçayı sökmem gerekti. Allahtan daha tam yapışmamıştıda söktüm.

SnapIt model. Tık tık birbirine geçiyor ve duruyor. Capon yapmış abi... Çok iyi bir mühendislik. Yapıştıma istemiyor. Ama yapışmaz ve macunlanmazsa boyada çok pis sırıtır.

Şimdilik bu kadar :D

(Rahip efendi, başka helva kalmadı ya bitti... Cenaze biteli bir haftayı geçti. Tibete yollculuk kısmetse ne zaman? )

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.