Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Taha Aydın

1/390 │ Boeing 747-400│ Revell │ Taha Aydın

Recommended Posts

İlk modele göre fena sayılmaz. Kusursuz bir iş bekleme zaten.

Tekerlere gelince ben kürdan ucuna sabitliyip (patafix ile) boyuyorum. boyanmayan alan olursa boyası kuruyan alandan tutup revize ediyorum.

Model yaptıkça bunları daha çok öğrenip kendi pratik çözümlerine ulaşacaksın. Bazı şeyler tecrübe kazanmadan öğrenilmiyor. Parmak izi kalan bölgelerin boyasını silip yada zımparalayıp tekrar boyayabilirsin.

Sağlam tutabileceğin bir alanı boyamadan bırakıp sonra kuruyan bir yerden eldiven ile tutup boyayabilirdin.

Eldiven kullanmak önemli. Bende sık sık unutuyorum :D Markette bir kutu plastik muayene eldiveni aldım. Onunda ölçüsü varmış bende gıcığına en küçüğünü (ç)almışım . Takıyorum elime, her 3 tanesinden biri yırtılıyor. Bende kalitesine küfrediyordum. Sonra ayıktım. Eldivenleri hanımın mutfak malzemeleri çekmecesine usulca geri koydum :D Gidip kendime L eldiven aldım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
31 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

İlk modele göre fena sayılmaz. Kusursuz bir iş bekleme zaten.

Tekerlere gelince ben kürdan ucuna sabitliyip (patafix ile) boyuyorum. boyanmayan alan olursa boyası kuruyan alandan tutup revize ediyorum.

Model yaptıkça bunları daha çok öğrenip kendi pratik çözümlerine ulaşacaksın. Bazı şeyler tecrübe kazanmadan öğrenilmiyor. Parmak izi kalan bölgelerin boyasını silip yada zımparalayıp tekrar boyayabilirsin.

Sağlam tutabileceğin bir alanı boyamadan bırakıp sonra kuruyan bir yerden eldiven ile tutup boyayabilirdin.

Eldiven kullanmak önemli. Bende sık sık unutuyorum :D Markette bir kutu plastik muayene eldiveni aldım. Onunda ölçüsü varmış bende gıcığına en küçüğünü (ç)almışım . Takıyorum elime, her 3 tanesinden biri yırtılıyor. Bende kalitesine küfrediyordum. Sonra ayıktım. Eldivenleri hanımın mutfak malzemeleri çekmecesine usulca geri koydum :D Gidip kendime L eldiven aldım.

14 yaşındayım ve ellerim  küçük :D Bana uygun bir eldiven bulamam galiba :D  

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, Ahmet Gürkan yazdı:

Beyaz rengi fırça ile boyamak! İyi cesaret tebrik ederim genç dostum... ilk modellerin değeri bir başkadır, modelcilik hayatın boyunca işini kolaylaştıracak dersler verir çünkü 

Elimde sadece beyaz boya ve fırça vardı ben de yaptım :D Kötü olsa bile rafımda güzel görünüyor :) İlk modelim sayesinde çok şey öğrendim. Nasıl hatalarımın olduğunun farkına vardım. İnşallah diğer modelimde bu hataları yapmam :D 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Maket bıçağı ya da makasla düzgünce kes önce. Elinde decal yumuşatma sıvısı olmadığını varsayıyorum. Yüzeyi suyla ıslat. Sonra decaller hafif ılık suya bırak 15 saniye kadar bekle ve peçete üzerine al. Daha sonra model üzerine koy ve kulak temizleme çubuğu ya da yumuşak bir bezle üzerine hafifçe bastırarak hava kabarcıklarını al. Decaller ve yüzeye parmakla dokunmamanı, bir cımbız yardımıyla yapmanı tavsiye ederim.

Bundan sonraki modellerin için, decal yumuşatma ve yapıştırma solüsyonu edinmen yararlı olacaktır. Microscale marka ya da tamiya marka öneririm. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Ahmet Gürkan yazdı:

Maket bıçağı ya da makasla düzgünce kes önce. Elinde decal yumuşatma sıvısı olmadığını varsayıyorum. Yüzeyi suyla ıslat. Sonra decaller hafif ılık suya bırak 15 saniye kadar bekle ve peçete üzerine al. Daha sonra model üzerine koy ve kulak temizleme çubuğu ya da yumuşak bir bezle üzerine hafifçe bastırarak hava kabarcıklarını al. Decaller ve yüzeye parmakla dokunmamanı, bir cımbız yardımıyla yapmanı tavsiye ederim.

Bundan sonraki modellerin için, decal yumuşatma ve yapıştırma solüsyonu edinmen yararlı olacaktır. Microscale marka ya da tamiya marka öneririm. 

Çok teşekkür ederim abi. Yarın sabahı sabırsızlıkla bekliyorum :) .

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Eline sağlık. Fena da olmadı hani :)

19 saat önce, Taha Aydın yazdı:

Pencere delikleri ve decallerdeki pencerelerin aralıkları eşit olmadığı için boşluklar kaldı 

Pencerelerde decal kullanmak yerine siyah yağlı boya ile yıkama gibi renklendirebilirdin.

19 saat önce, Taha Aydın yazdı:

Ön ağırlık sorununun bir çözümü var mı ?

Varda senin için (aslında herkez için) zor olabilir.

Önden dremelle bir delik açar. içine kurşun saçmalardan ağırlık atarsın. Enjektör ile biraz yapıştırıcı basıp beklersin. Sonra açtığın deliği macunlar/zımparalar tekrar boyarsın. Uzun ve meşakatli bir yol. Bende de var ve arkasına birşeyler sıkıştırıyorum :D

On 13.01.2018 at 17:06, Taha Aydın yazdı:

Kutudan çıkan bu parçayı takacak bir delik vb de yok. Yapıştırmadan takıp çıkarabileceğim bir sistem yapabilir miyim ? Önerileriniz neler ?

Yine delik delinmeli. kaidenin üstünde ki çıkıntıyı keser(aslında kesmeye gerek de yok. tercihe bağlı) , ana parçaya bir çivi yada vida vs için delik açarsın. Sonra karşılığını modelde açarsın.  Böylece ağırlığa da gerek kalmaz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Gökay Yalçın yazdı:

Ellerine sağlık bu model tecrübe kazandırdı, bundan sonra ki bundan da güzel olacak.

Ağırlık koymadıysan yapılacak tek şey bir yüzeye sabitlemek.

Çok teşekkür ederim abi. Bulut abinin anlattığı gibi standı vidalı şekilde yapacağım. Ağırlık standda sıkıntı çıkarmaz büyük ihtimalle.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Eline sağlık. Fena da olmadı hani :)

Pencerelerde decal kullanmak yerine siyah yağlı boya ile yıkama gibi renklendirebilirdin.

Varda senin için (aslında herkez için) zor olabilir.

Önden dremelle bir delik açar. içine kurşun saçmalardan ağırlık atarsın. Enjektör ile biraz yapıştırıcı basıp beklersin. Sonra açtığın deliği macunlar/zımparalar tekrar boyarsın. Uzun ve meşakatli bir yol. Bende de var ve arkasına birşeyler sıkıştırıyorum :D

Yine delik delinmeli. kaidenin üstünde ki çıkıntıyı keser(aslında kesmeye gerek de yok. tercihe bağlı) , ana parçaya bir çivi yada vida vs için delik açarsın. Sonra karşılığını modelde açarsın.  Böylece ağırlığa da gerek kalmaz.

Bu makette bana çok yardımcı oldun çok teşekkür ederim abi. Stand için vidalı bir sistem yapmaya çalışacağım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bugün tarihe bakınca çok üzücü bir olayı hatırladım. En sevdiğim uçak 747 lerdir.  Geçen sene bugün ACT Havayollarından kiralanan Turkish Cargo'ya (THY)  ait  TC-MCL tescilli Boeing 747-400F (Freighter) kargo uçağı Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te Kötü hava koşulları nedeniyle kırım geçirdi. Geçen yıl bugün haberi aldığımda çok üzülmüştüm . Olayda hayatını kaybeden Kaptan Pilot İbrahim Gürcan Dirancı, İkinci Pilot Kazım Öndül ile Yükleme Uzmanı Melih Aslan ve Teknisyen İhsan Koca'ya Allah'tan rahmet , yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yaptığım uçak ne kadar olayın kahramanı uçakla aynı olmasa da bu uçağı olayın anısına yapmış kabul ediyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.