Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Taha Aydın

1/390 │ Boeing 747-400│ Revell │ Taha Aydın

Recommended Posts

Herkese merhaba abilerim. İlk kez maket yapacağım. Rehberdeki birkaç parçayı çıkarıp fazlalıklarını temizledim. Şimdi rehberden bakarak birleştireyim mi ? Yoksa boyanması gereken parçalar var mı ? 

LO9m61.jpg

EyvkjA.jpg

Sınav haftası bitsin hemen başlayacağım. Model zaten fazla detaylı değil ilerlememi hemen paylaşırım :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tek renk bir uçak. Ben olsam önce birleştirir sonra boyardım. Geniş alanları çok olduğundan bence daha büyük ve küt bir fırça kullan.

Fırça ile boyamada

1- Boyayı direkt kullanma incelterek kullan (Enamel boya ise tiner, akrilik boya ise Alkol, camsil, içme suyu vs kullan)

2- Tek katta kapatmaya çalışma. İnce ince bir kaç kat at.

3- Fırçayı ilk tek yöne çekerek boya, Bir sonraki katta diğer tarafa çekerek boyarsın.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Tek renk bir uçak. Ben olsam önce birleştirir sonra boyardım. Geniş alanları çok olduğundan bence daha büyük ve küt bir fırça kullan.

Fırça ile boyamada

1- Boyayı direkt kullanma incelterek kullan (Enamel boya ise tiner, akrilik boya ise Alkol, camsil, içme suyu vs kullan)

2- Tek katta kapatmaya çalışma. İnce ince bir kaç kat at.

3- Fırçayı ilk tek yöne çekerek boya, Bir sonraki katta diğer tarafa çekerek boyarsın.

Boyalar kitin içinden çıktı. Koyu yeşil , beyaz ve gümüş renkler var . Yeşil neden anlamadım . Boyama tüyoların için çok teşekkür ederim abi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, Taha Aydın yazdı:

Boyalar kitin içinden çıktı. Koyu yeşil , beyaz ve gümüş renkler var . Yeşil neden anlamadım . Boyama tüyoların için çok teşekkür ederim abi.

planlarda yeri yazıyordur.

Kutu üstündeki rengin Alternatif bir rengi olabilir. Tekerler için siyaha'da ihtiyacın olduğunu unutma.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bende tartmıyorum. Elimde kurşun saçmalar var. onları kullanıyorum (4,5 lik BB saçmalarım 0,5gr dır). av malzemesi satan yerlerden olta ağırlığıda alıp kullanabilir (gramajı yazar), somun vs de sığıyorsa kullanabilirsin.

tabi onları birde oraya sabitlemek lazım. Model yapıştırıcısı değil beyaz tutkal, yada fazla olmamak kaydıyla Japon kullanabilirsin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
40 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Bende tartmıyorum. Elimde kurşun saçmalar var. onları kullanıyorum (4,5 lik BB saçmalarım 0,5gr dır). av malzemesi satan yerlerden olta ağırlığıda alıp kullanabilir (gramajı yazar), somun vs de sığıyorsa kullanabilirsin.

tabi onları birde oraya sabitlemek lazım. Model yapıştırıcısı değil beyaz tutkal, yada fazla olmamak kaydıyla Japon kullanabilirsin.

Teşekkür ederim sıcak silikon işimi görür galiba.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kişisel deneyim olarak, sıcak silikona fazla güvenmiyorum. Zaman içinde kendini salabiliyor.

Sıktığın yerde ağırlık sıkışıp kalıyorsa boşluk kalmadığından sabit durabiliyor ama boşluk varsa 1-2 senede kendini bırakabiliyor.

Alternatif olarakda epoxy yapıştırıcılarda iş görür.

Alıntı

Bu arada inernetten baktım 5 kuruş 2,95 grammış :D

E iyiymiş o zaman. Modelin sana olan maliyeti artıyor :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Kişisel deneyim olarak, sıcak silikona fazla güvenmiyorum. Zaman içinde kendini salabiliyor.

Sıktığın yerde ağırlık sıkışıp kalıyorsa boşluk kalmadığından sabit durabiliyor ama boşluk varsa 1-2 senede kendini bırakabiliyor.

Alternatif olarakda epoxy yapıştırıcılarda iş görür.

E iyiymiş o zaman. Modelin sana olan maliyeti artıyor :D

Denedim ama 5 kuruş sığmadı :( Su bazlı yapıştırıcı ve somun kullansam olur mu ? Önce plastik artıklara biraz sıkayım yapıştırıcıyı eğer zarar vermezse kullanayım. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sınavlarım ve performans ödevlerim olduğu için fazla uğraşamadım sınavlar biter bitmez devam ettim.

Resimler aşırı amatör oldu. Telefonu dik tutmuşum ve odaklama yapamamışım . Düşük ışıkta telefonum çok kötü çekiyor .

Kanatları ve gövdeyi birleştirdim. Parçalarda biraz uyumsuzluk vardı zımparayla eşitledim. Kokpit camını beyaza boyadım.

Ön tarafa yaklaşık 3 gram olan cıvata koydum.

Z92gDg.jpg

Arkadaki küçük kanatları (adını bilmiyorum :( ) ve motorları yapıştırdım . Kanattaki boyayı inceltmeden kullanınca nasıl olduğunu merak ettiğim için yaptım boyarken beyaz burayı kapatır mı yoksa çıkarayım mı ? 

gOjz5Z.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Merhaba,

Birleşimi güzel yapmışsın gibi gözüküyor. Tabi biraz modelin beyaz olmasından ve resim kalitesinden de kaynaklanıyor olabilir. Arada boşluk varsa putty adı verilen macunla kapatıp sonra zımpara ile burayı revize edebilirsin.

Astar bir boya atarsan zımpara, tesviye isteyen bir yer varmı daha iyi görebilirsin. Ama ana renk beyaz olacak. Bu yüzden astar KULLANACAKSAN beyaz yada gri tercih et.

14 saat önce, Taha Aydın yazdı:

boyarken beyaz burayı kapatır mı yoksa çıkarayım mı ? 

Silme imkanın varsa sil. Alattan sırıtmasını engellemek için beyazı bol tutman gerekebilir.

14 saat önce, Taha Aydın yazdı:

Kokpit camını beyaza boyadım.

Niye????? keşke yapmasaydın. Şeffaf kalmalıydı. Normalde model için olan maske bantıyla kapatılır, en son sökülür. o parça şeffaf kalır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Parçalar arasında boşluk yok denecek kadar az eğer kötü görünürse puttyi deneyebilirim. Rehberde camı beyaza boyayın diyordu. Yanlış görmüşte olabilirim. Ama boyanacaksa  neden şeffaf yapıldı ki. Eve gidince boyamaya başlayacağım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

XPYZXR.jpg

İniş takımlarının parçalarını yapıştırdım. Ne kadar doğru bilmiyorum ama tekerleri sonra takacağım.

oOzJ6k.jpg

Tekerlekleri de taktım ama boyamada çok sıkıntı var bir yere sabitlemeden boyamak çok zor kürdan vb denedim ama yapamadım. Yapıştıktan sonra tekrar boyamayı deneyeceğim inşallah iyice batırmam.

JQEjOo.jpg

Kanatların üstünü , motorların arka taraflarını ve arkadaki küçük kanatları Alüminyum rengine boyadım 

LbojOG.jpg

Boyama yaparken planlardan ve aşağıdaki resimden faydalandım. ( Evet hayaller-hayatlar gibi oldu :D )

2JQpJj.jpg

3 gramdan fazla ağırlık olduğu halde ön kaldırıyor :D O yüzden resim için arkaya destek koydum. :D 

XPYZER.jpg

Boyarken bazen kurumayan yerlere yanlışlıkla dokundum. Parmak izim vb çıktı fırçayla boyamak gerçekten zormuş . Keşke bir yere sabitleyip boyasaydım bir elimle tutup diğer elimle boyayınca böyle oldu :( 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.