Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Gökay Yalçın

1/48 | F/A-18 A Hornet '' Top Gun/ Adversary | Hasegawa | Gökay Yalçın

Recommended Posts

4 saat önce, Umut Can Aydın yazdı:

Kolay gelsin Gökay Abi sevdiğim kamuflajlardan biriside bu, bence gayette iyi üstesinden gelirsin. Takipteyim. :) 

3 saat önce, Ahmet Gürkan yazdı:

Abowww kocaman da birşey ya.. kolay gelsin Gökay...

2 saat önce, Kenan Turhan yazdı:

Kolay gelsin Gökay,efsanedir fe18 eşşekoğlueşşekarusu :D

1 saat önce, Osman Yener yazdı:

Seçim on numero, buraların biraz modern jet ihtiyacı vardı👍

Bir saat önce, Doğanay Balaban yazdı:

adım adım bekliyoruz, haydin hayırlısı

11 dakika önce, Cem AKÇA yazdı:

Şimdiden tebrikler! :) Herşey gönlünüzce olsun ;)

Teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, Eren Erdogan yazdı:

Kanopi kalıp izi için  1200-1500-2000 zımpara ardından fine ve finish mi yapmayı düşünüyorsunuz ?

Detaylarını bekliyoruz :)  İyi modeller

800 numara zımpara ile temizledikten sonra 2000 zımpara ile üstünden geçiyorum.

Tamiya fine ve finish ile iyice pasta yaptıktan sonra Pronto'nun yer ahşap cilasına batırıp, tozlanmayacak bir şekilde kuruması için bekletiyorum.

İşlemi yaptım ama daha fotoğraflamadım, sonucu paylaşacağım.

11 saat önce, Can SARICAN yazdı:

Kolay gelsin Gökay... Çok güzel seçim... Artık modern  jet yapmanın zamanı gelmişti.:)

Teşekkürler Can abi, bu kiti çok beğenerek almıştım.

Bakalım sonuç nasıl olacak ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Gökay Yalçın yazdı:

Amerika'da Red flag isimli tatbikatta birinci olan filoya veya pilota verilen ödülün ismi diye biliyorum.

3 Mart 1969'da Amerikan Donanması, unutulan hava savaşı sanatını en iyi % 1 arasındaki pilotlarına öğretmek amacıyla bir okul açmış ve buna "Fighter Weapons School" adını vermiş, yani Avcı Silah Okulu. Ama bu okulun pilotların arasındaki adı Top Gun imiş. 

Bu modelin Top Gun/Adversary olarak adlandırılmasının filmle ilgisi hem var hem yok. Şöyle ki; 

Bu uçak günümüzde bu okulda eğitimlerde kullanılan uçaklardan birisi, dolayısıyla var.

Filmde geçen uçaklardan değil, dolayısıyla yok.

İşin özü, okulda düşman uçaklarını simüle etmek maksadıyla ABD donanma/hava kuvvetleri bünyesinde kullanılan kamuflaj ve boya paterninden farklı boyamalarla uçurulan uçaklardan olduğu için Adversary (düşman) olarak adlandırılıyor.

Bilgi kısmını geçtiğimize göre, merakla bekliyoruz modelin gidişatını Gökay Bey :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Emir İŞAŞIR yazdı:

3 Mart 1969'da Amerikan Donanması, unutulan hava savaşı sanatını en iyi % 1 arasındaki pilotlarına öğretmek amacıyla bir okul açmış ve buna "Fighter Weapons School" adını vermiş, yani Avcı Silah Okulu. Ama bu okulun pilotların arasındaki adı Top Gun imiş. 

Bu modelin Top Gun/Adversary olarak adlandırılmasının filmle ilgisi hem var hem yok. Şöyle ki; 

Bu uçak günümüzde bu okulda eğitimlerde kullanılan uçaklardan birisi, dolayısıyla var.

Filmde geçen uçaklardan değil, dolayısıyla yok.

İşin özü, okulda düşman uçaklarını simüle etmek maksadıyla ABD donanma/hava kuvvetleri bünyesinde kullanılan kamuflaj ve boya paterninden farklı boyamalarla uçurulan uçaklardan olduğu için Adversary (düşman) olarak adlandırılıyor.

Bilgi kısmını geçtiğimize göre, merakla bekliyoruz modelin gidişatını Gökay Bey :)

Bilgi için teşekkürler. :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

İşe kanopi de ki kalıp izini temizlemek ile başladım.

800 numara zımpara ile izi yüzey seviyesine indirdikten sonra 2000 numara zımpara ile yüzeyi biraz daha az pürüzlü hale getirdim.

Tamiya Compound Fine ve Finish kullanarak yüzeye pasta işlemi yaptıktan sonra Future alternatifi Pronto ahşap cilasına batırıp çıkarttığımız parçaları tozdan korumak için bir kapta muhafaza ederek kurumasını bekledim, sonu. aşağıda ki gibi.

IMG_20171210_230206_zpssnayxzvd.jpg

Dijital panelimiz bu şekilde fotoğraf zoomlu olduğu için biraz traş görünüyor ama güzel oldu. 

Ekranları yeşile boyadıktan sonra birer damla parlak vernik bırakarak ekran hissi uyandırmaya çalıştım.

IMG_20171210_225652_zpsdg8f4zpr.jpg

Kokpit yapmayı hiç sevmiyorum, kemer yapmayı düşünüyorum. :) 

IMG_20171210_225743_zps7xglv7hr.jpg

Kokpitimizin kuru montaj hali.

IMG_20171210_225820_zps5gray29g.jpg
IMG_20171210_225858_zpsm45otevc.jpg
IMG_20171210_225843_zpsbbhfivsj.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Sertaç Bayar yazdı:

Gökay bitişi çok güzel olacağını düşünüyorum ama kokpit nedense kötü geldi gözüme !
Uğraşmak mı istemedin? Senden çok daha iyi bir kokpit bekliyordum...

Sağolasın abi, kokpit çok içeri de kalıyor çok uğraşsam da pek bir şey görünmüyor.

Resimlerin çok yakından olması biraz daha kötü göstermiş, çok ta kötü değil aslında beni tatmin etti.

Kemer falan kurtarır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Fotoğraflar kitin yapımındaki işçiliği tam yansıtmayabiliyor. Kokpit gibi küçük detayların çok olduğu ve yakında çekilen bölümler göz ile görünenden daha kötü gözükebilirken, üzerinde birçok hata barındıran, daha uzaktan çekilmiş, bitmiş bir model çok güzel gözükebiliyor. Burada modelcinin ortaya çıkanla kendini iyi hissetmesi öncelikli olan olmalı diye düşünüyorum. Gökay bey dikey stabilizeler henüz yapıştırılmadı sanırım, açıları bayağı yatık duruyor. Kalanı içinde şimdiden kolay gelsin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Osman Yener yazdı:

Fotoğraflar kitin yapımındaki işçiliği tam yansıtmayabiliyor. Kokpit gibi küçük detayların çok olduğu ve yakında çekilen bölümler göz ile görünenden daha kötü gözükebilirken, üzerinde birçok hata barındıran, daha uzaktan çekilmiş, bitmiş bir model çok güzel gözükebiliyor. Burada modelcinin ortaya çıkanla kendini iyi hissetmesi öncelikli olan olmalı diye düşünüyorum. Gökay bey dikey stabilizeler henüz yapıştırılmadı sanırım, açıları bayağı yatık duruyor. Kalanı içinde şimdiden kolay gelsin.

Evet onları boyadan sonra montaj yapacağım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Gökay Yalçın yazdı:

Sağolasın abi, kokpit çok içeri de kalıyor çok uğraşsam da pek bir şey görünmüyor.

Resimlerin çok yakından olması biraz daha kötü göstermiş, çok ta kötü değil aslında beni tatmin etti.

Kemer falan kurtarır.

Ben ışık tutup bakarım kokpite :) Evet fotolar da kötü gösterebiliyor bazen.
Bitişi meraklar bekliyorum. Sevdiğim renkler var üzerinde. Kolay gelsin ;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.