Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
mehmetvarlik

Rehber

Recommended Posts

Konunun başlığından anlamış olmalısınız diye tahmin ettim. Bu hobiye yeni başladım.fazla incelemelerde bulunmadan da direk kurulum boyama yaptım ama beni tutmadı. çünkü boyamam da fırça izleri oldu,hatta bazı parçalar yamuk du düzeltmek için çok uğraştım.Ve en önemlisi maket birleştirmelerinin ardında birleşim yerlerinde boşluklar oldu. Sonra mesela cam yerine şefaf pvc yi pls yapıştırıcı tutmadı diye japon sürdüm pvc de sanki buğulama oldu. Yani kısacası maket bana göre pert oldu.Bunlar beni üzdü tabiki. Sizden ricam bana yol göstermeniz. Ve rehber niteliğinde sizden aldığım tavsiyeleri geliştirmek.

sizden tavsiyeleri almadan önce elimde ki malzemelerden bahsetmek isterim. Revell Enamel boyalar , Terebentin tiner, Selülozik Tiner. Tamiya Composs fine ve finish.Tamiya yeşil kapak yapıştırıcı, revel pls professıonall yapıştırıcı 

Bu composs lar neye kullanılır hiç bilmiyorum. Size sormak istediklerim şunlar.

1. Maketin kurduk. Kurulumunun ardındadan boyama aşaması nasıl olacak misal : astar,macun,boya,vernik vs. ... 
  2. 2. bende reveel enamel boyalar olsada şaun yolda olan kompresorum var.Ama ben kendimi geliştirene kadar fırça da devam etmek istiyorum belki kompresoru astar vernik için kullana bilir. Akrilik boyadan mı yoksa enamel boyadan mı devam etmeliyim?
  3. astar nedir , nasıl kullanmalıyım ne tavsiye edersiniz?
  4. macun nedir? Ne için kullanmalıyım öneriniz nedir
  5. Vernik nedir ? nasıl uygulamalıyım.
  6. (astar,macun,vernik) olarak neleri tercih etmeliyim.
  7. compass denen şey nedir niye aldığımı bile bilmiyorum.

sizden ricam bana yardımcı olmanız. Ve eğlenmeme sebeb olamınızdır. şimdiden teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Modelciliği baştan aşağı anlat demişsin :) Başına gelenler hepimizin başına tek tek geldiler zamanında.

Alıntı

çünkü boyamam da fırça izleri oldu

Boyamanda fırça izi oldu çünkü kapatsın diye kalın boyadın. Yeterli oranda inceltip bir kaç kat boyayarak bu izlerden kurtulabilirsin.

Alıntı

bazı parçalar yamuk du düzeltmek için çok uğraştım.Ve en önemlisi maket birleştirmelerinin ardında birleşim yerlerinde boşluklar oldu.

Çünkü birleştirmeyi hızlı yaptın ve parçaların üzerindeki kalıntıları temizlemedin. Basamaklar halinde birleştirme yaptığımız için en başta yapılan bir hata sırasıyla tüm basamakları etkiler ve belli bir yerden sonra düzeltmek imkansız olur.

Alıntı

Sonra mesela cam yerine şefaf pvc yi pls yapıştırıcı tutmadı diye japon sürdüm pvc de sanki buğulama oldu.

Şeffaf parçalar için özel yapıştırıcılar var iz bırakmayan onlardan kullanırsan bu sorunun da çözülür.

Alıntı

Maketin kurduk. Kurulumunun ardındadan boyama aşaması nasıl olacak misal : astar,macun,boya,vernik vs. ... 

Maketi bitirdikten sonra önce tercihen astar atılır. Daha sonra astarın ortaya çıkardığı hatalar macunla giderilir. Ardından model boyanır. Sonra parlak verniik ve üzerine dekaller eklenir. Dekallerden sonra tekrar parlak vernik atılır. Yıkama yapılır ve mat vernik atılır. Daha sonra eskitme yapılır ve en son mat vernikle tüm işlemler koruma altına alınır. Bu kabaca bi anlatım istersen aradan kendine göre değişiklik yapabilirsin.

Alıntı

bende reveel enamel boyalar olsada şaun yolda olan kompresorum var.Ama ben kendimi geliştirene kadar fırça da devam etmek istiyorum belki kompresoru astar vernik için kullana bilir. Akrilik boyadan mı yoksa enamel boyadan mı devam etmeliyim?

Airbrushla bile boyasan bazı yerlere fırçayla boyama yapman gerekeceğinden önce fırçayı geliştirsen iyi olur. Bence vallejo akrilikleri ve revell akrilikleri fırça için kullanabilirsin. Airbrush için de Mr.Hobby ve Tamiya akrilikleri tercih edebilirsin.

Alıntı

astar nedir , nasıl kullanmalıyım ne tavsiye edersiniz?

Astar hem modelin üzerini kaplayarak boyamayı kolaylaştırır, hem de hataları gösterir. Kullanmak zorunlu değildir. Tercihe bağlıdır. Sen boyama tarzına göre karar vermelisin.

Alıntı

macun nedir? Ne için kullanmalıyım öneriniz nedir

Macun macundur. Modelde kalan açıklıkları ve hataları düzeltmek amaçlı kullanılır. Ben sıvı putty kullanıyorum.

Alıntı

Vernik nedir ? nasıl uygulamalıyım.

Vernik hem boyayı koruma altına alır, hem de yıkama ve eskitmeyi kolaylaştırır. Kullanmak gereklidir.

Alıntı

(astar,macun,vernik) olarak neleri tercih etmeliyim.

Modelcilik sitelerine bakarak bunlardan sana en uygununu çözebilirsin. Şu iyidir şu kötüdür diyemeyiz. Sana en uygun olanı almalısın.

Alıntı

compass denen şey nedir niye aldığımı bile bilmiyorum.

Kesinlikle nedir bilmiyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bir sürü yanıt illa olacaktır ama ben kendimce bildiklerimi yanıtlamaya çalışayım;

1) Maketi kurduk derken, birleştirdik diye anladım. Önce Astar atılır. Sonra bakılır ki, birleşme yerlerinde ve gövdede kusurlar boşluklar var mı diye. Sonra macun ile bunlar doldurulur. Buradaki önemli nokta, macunun astardan da önce uygulanıyor olmasıdır. Hani hala boşluk ve aralık varsa (gözden kaçan) macuna devam edilir, sanra tekrar astar. Ardından boyanır, Sonrasında da sırayla, parlak vernik (dekal için), dekal, tekrar parlak vernik, varsa eskitme (bir sürü türü var, başlı başına bir topik, yığınla nette kaynak var), en son da modelin türüne göre parlak, yarı mat, mat vernik

2) Aribrush için akrilik idealdir..... diye bişey yok :) Sadece daha az zararlıdır, tüm boya çeşitlerinin kendine göre avabtajları ve dezavantajları var. Sanırım ağırlıklı kullanım kolaylığı ve sağlık sebebiyle akrilik boya popüler diyebiliriz. Fırça ile boyama hakkında Gürkan Özkan'a danışmak lazım.

3) Astar, astardır :) kabaca, boyanın tutunacağı zemin boyasıdır diyebiliriz. Aynı zamanda gövdedeki kusurları da fark etmemizi sağlar. Yine bir sürü astar türü var (ben kolaylık bakımında tamiyanın spreyini kullanırım ama görece pahalı)

4) Macun boşlukları doldurmak, çizik benzeri kusurları gidermek içindir (youtube'a Tamiya putty ya da direk model putty yaz, bir ton uygulama videosu görürsün)

5) Vernik nedir diye google'a yaz; http://maket.blogcu.com/maket-boyama-teknigi/11844895

6) Deneyip görmen lazım, bir sürü farklı amaca hizmet eden marka var, başlangıç olarak: Tamiya Putty, Tamiya Astra Sprey önerebilirim. Vernik konusunda başlangıç için şu iyidir diyemem.

7) Sanırım Compass derken, Compound demeye çalışıyorsun; 

Şimdi dostum yanlış anlamazsan bir eleştirimi dile getirmek istiyorum. Yani sorularının çoğu direk Google'a yazarak bulunacak kolay sorular (astar nedir gibi). Burada herkes tabiiki geldiğince yeni arkadaşlara yardım edilmeye çalışılıyor. Önce bir ön araştırma yapılıp, ardından işin içinden çıkılamayan durumlarda soru sorulmasının daha uygun ve doğru olduğunu düşünüyorum, tabiiki şahsi fikrimdir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, mehmetvarlik yazdı:

Konunun başlığından anlamış olmalısınız diye tahmin ettim. Bu hobiye yeni başladım.fazla incelemelerde bulunmadan da direk kurulum boyama yaptım ama beni tutmadı. çünkü boyamam da fırça izleri oldu,hatta bazı parçalar yamuk du düzeltmek için çok uğraştım.Ve en önemlisi maket birleştirmelerinin ardında birleşim yerlerinde boşluklar oldu. Sonra mesela cam yerine şefaf pvc yi pls yapıştırıcı tutmadı diye japon sürdüm pvc de sanki buğulama oldu. Yani kısacası maket bana göre pert oldu.Bunlar beni üzdü tabiki. Sizden ricam bana yol göstermeniz. Ve rehber niteliğinde sizden aldığım tavsiyeleri geliştirmek.

sizden tavsiyeleri almadan önce elimde ki malzemelerden bahsetmek isterim. Revell Enamel boyalar , Terebentin tiner, Selülozik Tiner. Tamiya Composs fine ve finish.Tamiya yeşil kapak yapıştırıcı, revel pls professıonall yapıştırıcı 

Bu composs lar neye kullanılır hiç bilmiyorum. Size sormak istediklerim şunlar.

1. Maketin kurduk. Kurulumunun ardındadan boyama aşaması nasıl olacak misal : astar,macun,boya,vernik vs. ... 
  2. 2. bende reveel enamel boyalar olsada şaun yolda olan kompresorum var.Ama ben kendimi geliştirene kadar fırça da devam etmek istiyorum belki kompresoru astar vernik için kullana bilir. Akrilik boyadan mı yoksa enamel boyadan mı devam etmeliyim?
  3. astar nedir , nasıl kullanmalıyım ne tavsiye edersiniz?
  4. macun nedir? Ne için kullanmalıyım öneriniz nedir
  5. Vernik nedir ? nasıl uygulamalıyım.
  6. (astar,macun,vernik) olarak neleri tercih etmeliyim.
  7. compass denen şey nedir niye aldığımı bile bilmiyorum.

sizden ricam bana yardımcı olmanız. Ve eğlenmeme sebeb olamınızdır. şimdiden teşekkür ederim.

Öncelikle foruma hoş geldiniz. Sorularınıza bildiğim kadarı ile cavaplamaya çalışacağım.

1: Maketi toparladıktan sonra birleşim yerleri zımparalanır. ( minimum detay kaybı ile ) Ardından birleşim yerlerdeki boşluklara Tamiya putty ( macun ) sürün kuruduktan sonra ben sırası ile 100/1200 ve 2000 numara zımpara ile tesviyesini yapıyorum. Ardından gözle kontrol ettikten sonra boya öncesi astar atıyorum ki gözden kaçmış bir hata var ise boyadan önce fark edeyim hemde kullancağım boya ( Gunze veya Tamiya akrilik) yüzeye daha iyi tutunsun. Arından Parlak vernik. Dekal tekrar vernik eskitme ( Yapacagın modele göre değişir Svillerde durum farklı ) ardında mat veya yarı mat olarak bitiriyorum.

2:  Fırça ile devam etmek istiyorsanız. Vallejo çok rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ben Airbrush kullanıyorum ve gerekmediği sürece akrilikten başka bir şey kullanmıyorum.

3: Yine kendimden örnek vereceğim Gunze nin şişe astarlarını kullanıyorum 1200 / 1500 numaralar benim için ideal bu astarıda yine Gunze (mr.color) Lacquer tine ile inceltiyorum. Selülozik kullananda var tabi. Astar nedir e kısaca 1. soruda cevap verdim.

4: Macun olmazsa olmazlardan demirbaşdır kendisi. Ben tamiya nın beyaz ve gri olanını kullanıyorum ama her zaman elimin altında vallejo plastic putty de vardır. Not: Vallejo plastic putty zımparaya gelmez akrilik bazlıdır kurumaya yakın ıslak kulak temizleme çöpü ile çektirirsin.

5: Vernik hem attığın boyayı korur hemde dekal dediğimiz işlemlerin daha gerçekçi olması için önce ve sonrasında uygularız. ( ve eskitme wash vb. tekniklerde boya ile bu işlemler arasında sana + bi yüzey verir boyaya zarar vermezsin. )

6: Senin tercihin dediğim gibi ben Airbrush kullanıyorum ve Gunze - Tamiya karışık kullanıyorum. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır :) 

7: Compass dediğin şey Tamiyanın compound ürünü ise çoğunlukla şeffaf parçalarda ki kalıp izlerini temizledikten sonra kullanılan ( otomobillerde ) pasta türevi bir ürün int. videolarını izleyebilirsin. 

Not: Ben yazarken Abilerim cevap vermiş zaten.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.