Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Fikret turan

Hepinize merhaba, yardımınıza ihtiyacım var

Recommended Posts

43 yaşındayım, ismim Fikret

Yıllarca aradan sonra tekrar amatörce maket yapmaya başladım. Bircok malzememi tamamladim.Sitenizi inceleyince ne kadar çok yanlış ve eksik işler yaptığımı gördüm. Birçok konuda aradiklarimi sitenizde buldum ama bazılarını ya atladım yada bulamadım. Üyeligim onaylanincaya kadar zor sabrettim. Izniniz ile sizlere sormak isterim.

Önceden enamel boya kullanıyordum ancak eşimden dolayı revell aqua color akrilik boyalar almak zorunda kaldım. Maketlerde akrilik-enamel birlikte kullanacağım.( akrilik ağırlıklı ) Bu şekilde kullanımda akrilik vernik mi atılır?

Akrilik vernik ne ile inceltilir? Akrilik tiner mi?

Enamel boya ne ile inceltilir ? Sentetik tiner mi, selülozik tiner mi? Yoksa bu ikisi aynı mi?

Tavsiye edebileceğiniz su bazlı astar boya var mi?

Uçağın detaylarını belirginlestirme ( detayları çizme ) astar ve boyama işleminden önce mi yapılır?

Yıkama işlemi uçağın detaylarını ortaya çıkartmak için yapılan bir nevi kirletme işlemi mi ve hangi aşamada yapılır?

1/72 ölçek Rewell Solo Türk maketi aldim, normal savaş uçaklarından farklı gösteri amaçlı bir ucak olduğu için yıkama ve eskitme gibi işlemlere gerek var mi? Solo Türk'e son kat vernigi yine mat mi atmak lazım yoksa parlak mi atmalıyım?

Son olarakta Sertaç BAYAR üstadın yaptığı Solo Türk maketindeki Metin beyin yaptığı pist çizimine bayıldım. Izniniz olursa bir benzerini yaparak zemin olarak kullanabilir miyim? 

Çok uzun oldu, kusuruma bakmayın. Hepinize teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
27 dakika önce, Fikret turan yazdı:

43 yaşındayım, ismim Fikret

Yıllarca aradan sonra tekrar amatörce maket yapmaya başladım. Bircok malzememi tamamladim.Sitenizi inceleyince ne kadar çok yanlış ve eksik işler yaptığımı gördüm. Birçok konuda aradiklarimi sitenizde buldum ama bazılarını ya atladım yada bulamadım. Üyeligim onaylanincaya kadar zor sabrettim. Izniniz ile sizlere sormak isterim.

Önceden enamel boya kullanıyordum ancak eşimden dolayı revell aqua color akrilik boyalar almak zorunda kaldım. Maketlerde akrilik-enamel birlikte kullanacağım.( akrilik ağırlıklı ) Bu şekilde kullanımda akrilik vernik mi atılır?

Akrilik vernik ne ile inceltilir? Akrilik tiner mi?

Enamel boya ne ile inceltilir ? Sentetik tiner mi, selülozik tiner mi? Yoksa bu ikisi aynı mi?

Tavsiye edebileceğiniz su bazlı astar boya var mi?

Uçağın detaylarını belirginlestirme ( detayları çizme ) astar ve boyama işleminden önce mi yapılır?

Yıkama işlemi uçağın detaylarını ortaya çıkartmak için yapılan bir nevi kirletme işlemi mi ve hangi aşamada yapılır?

1/72 ölçek Rewell Solo Türk maketi aldim, normal savaş uçaklarından farklı gösteri amaçlı bir ucak olduğu için yıkama ve eskitme gibi işlemlere gerek var mi? Solo Türk'e son kat vernigi yine mat mi atmak lazım yoksa parlak mi atmalıyım?

Son olarakta Sertaç BAYAR üstadın yaptığı Solo Türk maketindeki Metin beyin yaptığı pist çizimine bayıldım. Izniniz olursa bir benzerini yaparak zemin olarak kullanabilir miyim? 

Çok uzun oldu, kusuruma bakmayın. Hepinize teşekkür ederim.

Fikret bey hoşgeldiniz,

Verniğin akrilik veya enamel olması sadece vernik üstüne uygulayacağınız eskitme malzemeleri açısından önemli.

Akrilik vernik kullandığınız zaman eskitmeyi enamel malzeme ile enamel vernik kullandığınız zaman akrilik malzeme kullanmanız gerekir ki vernik ile etkileşime girmesin.

Akrilik vernik, akrilik tiner ile incelir.

Enamel boya hiç kullanmadım.

Akrilik astar boya kullanmadım ama var.

Ön gölgeleme işlemi astardan sonra boyadan önce yapılır.

Yıkama işlemi her türlü girinti ve çıkıntıyı belirginleştirir.

Eskitme işlemi referanslara göre yapılırsa doğru olur.

Uçaklarda son kat olarak yarı parlak vernik ile bitirmek daha doğru olur.

Kolay gelsin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.