Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Umut Can Aydın

Astronomi & Astrofotoğrafçılık

Recommended Posts

Merhabalar yaklaşık 3 yıldır amatör olarak astronomi ve astrofotoğrafçılıkla uğraşıyorum. Gerek ODTÜ gerekse İstanbul Üni. de Astronomi ve Fizik bölümünde bir çok arkadaş ile içli dışlıyım. Ayrıca amatör olarak ilgilenen arkadaşlar ve abilerim ile etklinlikler ve bilgi paylaşımı içerisindeydim ta ki bu modelcilik hobim ağır basana dek :) 

Aşağıdaki Resimleri Teleskop ile amatörce çekimini yaptığım Güneş ve Ay. Bu hobi ciddi ekipman ve para istediğinden kendimi çok geliştiremedim.

- Celestron Astromaster 114EQ ( Manuel Takip )

-Philips Webcam spc900

-Frame:600x18adet (18 adet fotografın birleştirilmesi ile oluşturuldu)

-Firecapture

-RegiStax6

-Microsoft ICE

38271212896_55ec511d0f_b.jpg

Güneş ve Lekesi

-Celestron Astromaster 114 EQ 

- Solar Filter

38326533741_cc24ca8acf_z.jpg

Aşağıda ki Resimlerde Amatör Astronom Ahmet Kale Abime aittir.

Not: Resimler Hubble teleskobu ile ÇEKİLMEMİŞTİR :D 

Ay

2013-10-14-1831_stitch_final_PS2

M42 - Orion Nebula & Running Man ( BULUTSU )

20171021_M42_HDR_DBE_PCC_HT_HDRMT_TGVD_ACDNR_PS_CT_PSColor

Heart Nebula (IC1805)

20171022_IC1805_Heart2_DBE_PCC_HT_TGVD_HDRMT_CT2_PS

Saklikent, Antalya

DSC05565_PS_resized

Flame & Horsehead Nebula

20151205_NGC2024c_DBE_CC_HT_HDRMT_LHE_ACDNR_PS_CT

M31 - Andromeda Galaxy

20151206_M31_DBE_HT_HDRMT_LHE_ACDNR_PS_CT

M42 - Orion Nebula & Running Man

20151205_M42_HDR_DBE_CC_MskStr_HDRMT_LHE_ACDNR_PS_CT

C/2013 US10 Catalina ( Kuyruklu Yıldız )

20151206_Catalina_DBE_HT_TGVD_PS_w1_w_PS2

Horsehead & Flame Nebula

20150125_IC434_integration_DBE2_CC_MskStr_HDRMT_LHE_ACDNR_PS_CT2

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Can SARICAN yazdı:

Umut Can seni tebrik ediyorum... Bu kadar güzel hobilerle uğraştığın; ayrıca bir o kadar da mutluyum-ki seni tanıdığım için... :) Bu arada Ahmet Kale'nin de çektiği fotolar muhteşemmiş... Kendisine tebriklerimi ilet...:)

Güzel sözlerin için teşekkür ederim Can Abi. Bende Seni ve Aslan Tuna' yı tanıdığım için çok mutluyum. :) Ahmet Abi ye tebriklerini ilettim. O da ayrıca teşekkür ediyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Enes Çatal yazdı:

Ben de Celestron 70EQ kullanıyorum, kullanmayı öğrendikten sonra alınan zevk tarif edilemez :D Ay fotoğraflarını genelde dslr ile çekebiliyoruz da satürn halkaları dedik mi teleskop şart :D

Enes Senin adına sevindim. DSLR makinaların lensini çıkararak T-ring vs. aparatlar takarak teleskoba bağlanabiliyor evet yani DSLR önüne Koca bir Lens takmaya benziyor. :D Bu arada aklında bulunsun her sene Agustos ayının başlarında Tubitak Gözlem etkiliği düzenliyor Antalya/Saklıkent de 3 gece çadır kamp alanı ve kapkaranlık bir gökyüzü keyfi ile :) 

Not: Biliyorsun dur gerçi ama senin teleskop mercekli yani görüntü aynada ters çevrilip gözüne yansıyor. Bu durum Aynalı teleskoplarda olmuyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, a.mümtaz yıldız yazdı:

umut fotoğraflar çok etkileyici

biliyorsun ben ; macro, nature ve birds ornito çalışıyorum 

ama bu resimleri gördükten sonra gerçekten cok etkilendim bak şimdi kanıma girdin iyi mi ? :D

Teşekkür ederim Mümtaz Abi

Biliyorum bilmez miyim. Ama Derin uzay fotoğrafçılığı çok teferruatlı abi :( Işık kirliliği çoook çok az olacak. nem olmayacak seeing dedikleri görüşün açık olması gerek. Teleskop ekvatoryal olarak ayarlanıp resmini alacağımız objeye toplamda 1 2 saat  pozlamalar felan yapılıyor. Hiç titreşime ve çevresel ışığa maruz kalmaması gerekiyor. Normal görüntü dışında Dark frame / Bias frame / Flat frame ve nice çekimlerin birleşimi sonrası oluyor :D

Umarım soğutabilmişimdir :D:D 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Umut Can Aydın yazdı:

Teşekkür ederim Mümtaz Abi

Biliyorum bilmez miyim. Ama Derin uzay fotoğrafçılığı çok teferruatlı abi :( Işık kirliliği çoook çok az olacak. nem olmayacak seeing dedikleri görüşün açık olması gerek. Teleskop ekvatoryal olarak ayarlanıp resmini alacağımız objeye toplamda 1 2 saat  pozlamalar felan yapılıyor. Hiç titreşime ve çevresel ışığa maruz kalmaması gerekiyor. Normal görüntü dışında Dark frame / Bias frame / Flat frame ve nice çekimlerin birleşimi sonrası oluyor :D

Umarım soğutabilmişimdir :D:D 

kafama takarsam bu işinden de üstesinden gelirim neden olmasın Umut :)

fakat bu iş, gerçekten çok teferruatlı , şimdilik soğuttun seni tebrik ediyorum :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, Umut Can Aydın yazdı:

Enes Senin adına sevindim. DSLR makinaların lensini çıkararak T-ring vs. aparatlar takarak teleskoba bağlanabiliyor evet yani DSLR önüne Koca bir Lens takmaya benziyor. :D Bu arada aklında bulunsun her sene Agustos ayının başlarında Tubitak Gözlem etkiliği düzenliyor Antalya/Saklıkent de 3 gece çadır kamp alanı ve kapkaranlık bir gökyüzü keyfi ile :) 

Not: Biliyorsun dur gerçi ama senin teleskop mercekli yani görüntü aynada ters çevrilip gözüne yansıyor. Bu durum Aynalı teleskoplarda olmuyor.

Aynalılar çok meşakkatli geliyor bana ya, refraktör tam tembel işi :D Ama işte büyük bi refraktör alacaksan evi barkı satacaksın :D:D Derin uzaydan çok gezegenler ilgimi çektiği için bunla başladım devam ediyorum, 2-3 sene sonra belki aynalıya geçiş yaparım ama bunu bile çok sık kullanamıyorum işten güçten.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Enes Çatal yazdı:

Aynalılar çok meşakkatli geliyor bana ya, refraktör tam tembel işi :D Ama işte büyük bi refraktör alacaksan evi barkı satacaksın :D:D Derin uzaydan çok gezegenler ilgimi çektiği için bunla başladım devam ediyorum, 2-3 sene sonra belki aynalıya geçiş yaparım ama bunu bile çok sık kullanamıyorum işten güçten.

Malesef öyle Enes kalibrasyon ayarı çok hassas. Zaten mega şehirlerde anca gezegen gözlemi ve fotoğrafçılığı yapabilirsin. İşin içine derin uzay girince malesed çoğu yerde ışık kirliliği söz konusu. Yani arabaya atlayıp ıssız bir yere gitmek gerek 😂

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

IC410 - Tadpole Nebula

"IC 410 yani Tadpole (İribaş/Kurbağa Yavrusu) Bulutsusu’ndaki toz salınımı bizden 12.000 ışık yılı uzaklıkta, Charioteer (Arabacı) kuzey takımyıldızının içinde uzanıyor. Akkor halde parlayan bulut, boydan boya 100 ışık yılından daha uzun ve gömülü açık yıldız kümesi NGC 1893’den yayılan yıldız rüzgarları ve radyasyon ile yontulmuş. Yeni doğmuş parlak küme yıldızları,  yıldız oluşum bulutsusunun etrafında görülüyor. Yıldızlar arası bulut içinde yaklaşık olarak  sadece 4 milyon yıl önce oluşmuşlar. Görüntü merkezinde göze çarpan nispeten yoğun  materyal akıntıları bulutsunun merkezi bölgelerinden uzağa süzülüyor. IC 410 içindeki potansiyel yıldız oluşumu bölgeleri yani bu kozmik iribaş şekilleri 10 ışık yılı uzunluğunda."
(Kaynak: gokyuzu.org)
Camera: Canon Rebel T2i Hutech Modified
Filter: CLS Clip-in Filter
Guiding: ZWO ASI120MM & Celestron 9x50
Software: PixInsight 1.8, PS CS5

20171022_IC410_DBE_PCC_HT2_TGVD_PS_CT

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

M42 - Ülker Yıldız Kümesi

"Ülker veya Süreyya (M45, Yedi Kız Kardeş, Peren veya Pervin olarak da anılır, ing. The Pleiades) bir açık yıldız kümesidir. Boğa takımyıldızında (Taurus) bulunur (Yahudilerce kutsal olduğu kabul edilir). Dünya'ya en yakın açık yıldız kümelerinden ve büyük ihtimalle de en ünlü ve çıplak göze en güzel gözükenlerdendir. Ülker yıldız kümesinin yaklaşık 440 ışık yılı (135 parsek) uzaklıkta olduğu bilinmektedir.

Yıldız kümesinde son 100 milyon yıl içinde oluşmuş sıcak mavi yıldızlar başı çekmektedir. Astronomların hesaplarına göre Ülker yıldız kümesi gelecek yaklaşık 250 milyon yıl boyunca varlığını sürdürdükten sonra dağılacaktır.

Ülker'in görünen yıldızları Yedi Kızkardeşler olarak da bilinir. Doğulu ve batılı pek çok şair, eserlerinde bu yıldız kümesine atıfta bulunmuştur. Bunlar arasında Homeros, Ömer Hayyam, Hafız, Sadi, Milton... sayılabilirler. Mehmet Akif'in Çanakkale Şehitleri şiirinde geçen "yedi kandilli Süreyya" da Ülker olmalıdır. Fakat pek çok insan çıplak gözle kümenin yalnızca altı yıldızını görebilir. Bir varsayıma göre, yıldız ve takımyıldızlara ilk kez isim verenler zamanında, kümedeki yedinci yıldız da görülebilecek kadar parlaktı veya her nasılsa yedinci yıldız da fark edilmiş olmalı. Eski denizciler, bu gruba yelken açma yıldızları derler, yalnızca Ülker'in gözüktüğü dönemlerde denize açılırlarmış. Görünmediği zamanlar fırtınalar yakın sayılırmış."
(Kaynak:Wikipedia)
Camera: Canon EOS 6D (Unmodified)
Guiding: ZWO ASI120MM & Celestron 9x50
Software: PixInsight 1.8, PS CS5

20171021_M45_DBE_HT2_HDRMT_PS_CT

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.