Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Can SARICAN

1/72 │ MİL Mİ-26 "HALO" │ Revell │ Can Sarıcan

Recommended Posts

2 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Ayakta alkışlıyorum. Valla Brawo

Vay Anasını Sayın Seyirciler

A68Ng.gif

Bulut teşekkürler... İstediğim gibi bitsin ben de alkışlayacağım kendimi...:D

2 saat önce, Ahmet Gürkan yazdı:

vay arkadaş bu nedir ya, intiharın eşiğine geldik artık ! :) 

Ahmet daha gençsin ve bize lazımsın. Şu Ecnebilerin yaptıklarını görünce hepimizin intihar etmesi lazım. :D

2 saat önce, Evren İmgel yazdı:

Hocam zaten az yapıyoruz model işini , bıraktıracaksın valla :)

Evren duymamış olayım... :D

2 saat önce, Mutlu Toker yazdı:

Can hocam,

İşçilik ve anlatım harika. Benim ricam bu kablo detaylarını boyarken ve montaj ederken hangi ekipmanları (fırça, cımbız, gözlük) kullanıyor ve nasıl bir yol izliyorsun. 45 yaşında gözler gitti yakını hiç seçemiyorum, kablolara bakıyorum sıfır el titremesi lazım bunlara diyorum (benim eller de bir miktar titriyor) ehtiyarım ben. Kısaca bilgi verebilirsen müteşekkir olurum :) .

Sevgili Mutlu yaşı elli (!) yi geçmiş bir insan olarak kısaca anlatayım. Zaten göz hekimlerinin söylemesine göre yaş kırkı geçince yakını görme problemi başlıyor. Zaten gözlükler 1.75 miyop. Çoğunlukla hepimizin yaptığı gibi kafa büyüteci kullanıyorum. Fırçalar ve cımbızlar yine hepimizin vazgeçilmezi olan şeyler... Ama çok ince telleri kavrayacak olan https://www.hobimodels.com/Cimbiz-Seti,PR-3313.html şöyle bir ürün almıştım çok memnunum.

Kablo için elime ne geçerse ( ölçeğe uygun olarak ) kullanıyorum. Bunun yanında 0.30 dan başlayan lehim telleri hem güzel boyanıyor hem de güzel yapışıyor. Bir de Eminönü'nde incik boncuk satan dükkanlardan aldığım değişik renkteki ve ölçekteki takı telleri var. Bu telleri boyarken 30*30 bir tahtanın üzerine çaktığım çivilerden gerdirip boyuyorum. Boyadığım kablolara ince bir kat vernik atıyorum ki güzel tutunsun. Boyasızlara gerek kalmıyor. Yapıştırıcı olarak da Japon yapıştırıcısı kullanıyorum. Kablonun önce bir ucunu yapıştırıyorum sonra açısına göre gidiyorum. ( Japonu bir mercimek tanesi kadar asetat ve ya benzeri bir parçanın üzerine koyup bir dikiş iğnesi yardımıyla yapıştıracağım Kablolaya değdirip yerine sabitliyorum. Hepsi bu... Gerisi elinin titrememesine kalıyor.:D

1 saat önce, baki temel yazdı:

ben diyecek söz anlatacak kelime bulamadım .Vayyyyyyyyyyyy la başlayıp adam ne yapmış be ile bitireyim mevzuuyu:D

Hadi hadi sen de az değilsin hani...:D

36 dakika önce, Şenol Topcu yazdı:

İstesen şimdide yaparsın abi kandırma bizi...

Yok be Şenol'um gerçekten zamanı var. Şu anda kendimi hazır hissetmiyorum...:D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
19 saat önce, Musa Peker yazdı:

abi bu benim sana verdiğim kit olamaz? Baştan yaptın resmen. Değil Türkiye'DE, dünyada bukadar detaylı yapan yoktur bu kiti.

Valla almakla iyi mi yaptım kötü mü zaman gösterecek. Artık beni ziyarete gelirsiniz Bakırköy'e... :D Aman sakın kit getirmeyin, meyve falan getirirsiniz... Şaka bir yana Musa gerçekten keyif alarak yapıyorum ( sinirlendiğim zamanlar da olmuyor değil hani ). Ama ben de araştırdım gerçekten bu kadar detay çalışan yokmuş...  :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 10.01.2018 at 23:23, Can SARICAN yazdı:

Evet nihayet kokpit ve hangar gövdeye sabitlendi...:) 

Yine referanslar dahilinde bir kaç kablo çalışması yapıldı. Pervanelerin oturacağı - daha önce kablolama çalışması yapılan - kaide yerine sabitlendi. Sağ ve sol gövde duvarlarına yıkama yapıldı. Gövde birleşiminden önce kablolara, oturaklara ve turuncu kutulara da biraz yıkama ve kirletme uygulanacak. 

Sağ ve sol tarafta hangar girişindeki merdivenler plastik çubuklar yardımıyla elde imal edildi ve metalik aşındırma uygulandı.

132

Alıntı

145

Şimdilik son durum budur...:)

Abi eline sağlık, her aşaması çok güzel. Şu kapıları sormak istedim, iki tarafta duran dikey merdivenler var ya diğer yerlere göre tertemiz duruyorlar. Yıkama vs. olacak mı abi buraya?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Veysel ilgine teşekkürler. Aşağıdaki bilgilendirme notunu yazmışım ama gözden kaçmış galiba...:)

On 10.01.2018 at 23:23, Can SARICAN yazdı:

Kapılar özellikle yerlerine konuldu ama yapıştırılmadı. Astar ve boya'da maskeleme işleminden kurtulmak ve ve kamuflaj bütünlüğü için... Bu arada kapıların yıkaması ve kirletmesi daha sonra yapılacak... ;)

Bu bölümü biraz daha açıklayalım o zaman; Ref. resimlerde gördüğüm bazı detaylandırmaları merdiven kapılarına uygulamam gerekiyor. ( tabi sıkıntı yaratmazsa ) Mesela elek teli koymak istiyorum basamaklara... Fakat o alanın çok aciliyeti olmadığı için şimdilik sadece astar ve boya aşaması için kapattım kapıları...:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
22 saat önce, Can SARICAN yazdı:

Veysel ilgine teşekkürler. Aşağıdaki bilgilendirme notunu yazmışım ama gözden kaçmış galiba...:)

Bu bölümü biraz daha açıklayalım o zaman; Ref. resimlerde gördüğüm bazı detaylandırmaları merdiven kapılarına uygulamam gerekiyor. ( tabi sıkıntı yaratmazsa ) Mesela elek teli koymak istiyorum basamaklara... Fakat o alanın çok aciliyeti olmadığı için şimdilik sadece astar ve boya aşaması için kapattım kapıları...:)

Abi pardon bayağı gözden kaçırmışım o iletiyi. Basamaklara elek teli işini merak ettim şimdiden.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.