Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Can SARICAN

1/72 │ MİL Mİ-26 "HALO" │ Revell │ Can Sarıcan

Recommended Posts

8 saat önce, Tolga Uzuner yazdı:

çok enteresan bi cihazmış gerçekten, merakla takip edeceğim, boyaması eskitmesi sarf malzemesi de çok yer bu :)

Evet ya Tolga en az dört uçak bitirecek kadar malzeme yer bu... Şimdiden sipariş geçsem iyi olacak sanki...:D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
57 dakika önce, Musa Peker yazdı:

Güle güle yap abim. Senin kalitene yakışır bunu yapmak. O yüzden sana hediye ettim ;)

İzlemesi çok ama çok keyifli ve öğretici  maket olacak eminim.

Eyvallah Musa... Şimdi bunun yanında bi de malzeme sponsoru bulduk mu tadından yenmez...:D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Evet nerede kalmıştık?;)

Konuyu açalı yaklaşık bir buçuk ay olmuş... Tabi araya kızıl ordu kampanyası ve hho yarışması girince bu "minik" kuşa bir müddet ara verdim. Ama bu arada ref. çalışmalarım da devam etti.

Öncelikle ana parçalar toparlanıp tesviyesi yapıldı. Uyum sorunu olup olmadığı test edildi... Şu kadarını söyleyebilirim; benim kriterlerime göre gayet kalite kokan ve fiyat politikasına göre detay seviyesinin de - özellike pervane bölümlerinde - bayağı yüksek olduğu bir kit diyebilirim.

25

Öncelikle sağ taraftaki motor kapağı açık olacağı için bu bölüm kesildi. Bu bölüme tamamen el yapımı olan LOTAREV L-136 TURBOŞAFT MOTOR gelecek...:rolleyes:

26

Egzos çıkışının yeri belirlendi. bir miktar kesildi...

27

Elde yapılacak olan motor, egzos çıkışına ve egzos içindeki pervaneye bağlanacak. Bu arada kapağın duruş pozisyonu test edildi. kesilen motor kapağı kenara ayrıldı. Daha sonra tesviyesi ve iç detaylandırması yapılacak.

28

Motorumuzun ana parçaları...:D Bunun için sıvı sabun sıkma aparatından yararlanacağım. Ölçek olarak gayet güzel ve çok parçalı olması en büyük etken oldu benim için...

29

30

İki egzos arasındaki fark... Sol tarafa herhangi bir işlem yapmayacağım için oradaki parça aynen korunacak... Sağ motor galeriye oturacağı için aradaki bölümden diğer taraf görünmeyecek zaten...

31

Ve ana hatlarıyla egzos, egzos tahliye pervanesi ve motor iskeleti...

32

Yeri gelmişken kablo detay çalışmalarına öncelikle pervane kablolarından başladım. Bunun için Eduard amcanın bu kit için ürettiği dış detay PE setinin çıktısını aldım ve ölçeğe göre küçülttüm. Atıl durumdaki plastik yardımıyla şablon çıkararak 0.30 mm ölçüsündeki metal teli şablona göre bir kürdan yardımıyla büktüm.

33

Sonuç aşağıdaki gibi oldu. Bağlantı noktaları için yine kulak temizleme çubuğundan çektiğim sprue'lardan yararlandım.

34

Pervane kablolarının toplu gösterimi... ( 5'li olan arka pervane için )

35

Ana pervanelerin ( 8 adet ) tesviyeleri yapıldı...

36

37

Arka pervane toparlandı. Kabloları yapıştılıp astar atılacak daha sonra boyaması yapılacak.

38

Arka hangar kapaklarının enjeksiyon itici izleri mümkün olduğunca temizlenmeye çalışıldı. Bazı yerler istediğim şekilde olmayınca o bölümleri maskeleme bandı ile kapattım. Bu bölümdeki camlar yerlerine yapıştırılıp maskelemeleri yapıldı.

39

40

Ağır ağır cockpit toparlamasına başladım. Bir yandan da motor detayları ile uğraşacağım.

41

Şimdilik bu kadar...:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, Umut Can Aydın yazdı:

Gece gece tezgaha oturasım geldi :D 

Ellerine sağlık Can abi. Sıvı Sabunlu jet motorunu çok merak ediyorum. 

Kolay Gelsin.. :D  ( yorumu bile düzgün yazamadım abi hayranlıkla izliyorum )

Teşekkürler Umut Can. Açıkçası bi fizibilite çalışması yaptım.:D İnşallah istediğim gibi olur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Gökay Yalçın yazdı:

Efsane geliyor.

İmreniyorum vallahi sana, Kenan abiye... Sıvı sabun aparatın dan motor yapmak hiç aklıma gelmez. 😁

Teşekkürler Gökay'ım. İnşallah öyle olur.:)  Sabun aparatından motor yapma fikri aklımda yoktu baştan. Ama son benzin zamları beni bu yola itti...;) Kimbilir belki de insanlığa yeni ufuklar açmış olurum...:D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kenan abiyi krem tüpüyle anıyoruz,  seni de sıvı sabun pompası ile mi anacağız yani :)   Herşeyden bi'şey yapma yeteneği eşsiz bir şey... Rahmetli dedem de böyleydi yav, adam bütün gün elinde bi'şeylerle gezerdi, gün sonunda ondan başka bi'şey yapmış olurdu :) 

Kolay gelsin... merakla bekliyoruz minik kuşu! 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Ahmet Gürkan yazdı:

Kenan abiyi krem tüpüyle anıyoruz,  seni de sıvı sabun pompası ile mi anacağız yani :)   Herşeyden bi'şey yapma yeteneği eşsiz bir şey... Rahmetli dedem de böyleydi yav, adam bütün gün elinde bi'şeylerle gezerdi, gün sonunda ondan başka bi'şey yapmış olurdu :) 

Kolay gelsin... merakla bekliyoruz minik kuşu! 

Teşekkürler Ahmet... Deden de mucit adammış vesselam. Toprağı bol olsun.

Kimbilir belki bizde günün sonunda Kenan komutanımla beraber maketten değil ama yaptığımız çalışmalardan  "kimya" alanında nobel ödül alırız...:D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Yine akıllara ziyan, Osprey gibi efsane bir çalışma olacak anlaşılan.

Teşekkürler Bulut... Yine elimden geldiğince birşeyler yapmaya çalışacağım. Bu kitin güzel tarafı özellikle hangar detaylarının güzel verilmiş olması. O yüzden osprey gibi fazla kablo çalışması olmayacak. Bu da benim işimi biraz daha rahatlatacak...:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Tankut ÇETİN yazdı:

Hocam ellerinize sağlık, çok güzel detaylar insanın aklını alıyor. Böyle akla gelmeyecek malzemeler ile birşeyler üretilince bana Macgyver'ı hatırlatıyorsunuz :) 

Teşekkürler Tankut... Artan döviz kurlarından dolayı bu hobiyi yapmak bile sıkıntı olmaya başladı ülkemizde... O yüzden bizler de değişik materyellere yöneliyoruz...:D Ama bence de en güzeli yokluktan var etmek. ( Bu arada Mac Gyver'ı bende severek takip ederdim zamanında...)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
50 dakika önce, Kenan Turhan yazdı:

Ellerine sağlık,kolay gelsin ,size baş üstat diyebilir miyim amca :lol: bizim bir kitimiz bile yok biliyomusunuz amca :D

İstediğin kit senin köpeğin olsun komutanım..;) Bu arada senin yanında üstat kelimesi bize ağır gelir taşıyamayız. Saygılar...:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben en çok bu "ders notu" tadındaki anlatımları seviyorum;

10 "Adımı kurgula"
20 "Tezgaha konumla"
30 "Fotoğrafla"
40 "Uygulamayı gerçekleştir"
50 "Sonraki adımı kurgula"
6
0 IF "çalışma bittiyse fotoğrafları kategorile, foruma yükle, ders notlarını ekle"
70 IF "çalışma bitmediyse" GOTO 20

RUN=FUN

Şu teşkilatı kurmak ve model sonlanıncaya kadar sıkılmadan uygulamak, çok büyük emek demek, aşk demek. Çok şey yazacağım ama gece gece duygusala bağlamayayım, elimde sabaha yetiştirmem gereken zor bir metin var, diyeceğim o ki eline sağlık abi...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Tolga Çatal yazdı:

Ben en çok bu "ders notu" tadındaki anlatımları seviyorum;

10 "Adımı kurgula"
20 "Tezgaha konumla"
30 "Fotoğrafla"
40 "Uygulamayı gerçekleştir"
50 "Sonraki adımı kurgula"
6
0 IF "çalışma bittiyse fotoğrafları kategorile, foruma yükle, ders notlarını ekle"
70 IF "çalışma bitmediyse" GOTO 20

RUN=FUN

Şu teşkilatı kurmak ve model sonlanıncaya kadar sıkılmadan uygulamak, çok büyük emek demek, aşk demek. Çok şey yazacağım ama gece gece duygusala bağlamayayım, elimde sabaha yetiştirmem gereken zor bir metin var, diyeceğim o ki eline sağlık abi...

Tolga daha ne söyleyeyim. O kadar güzel özetlemişsin ki... Ben de işte bu hobiyi keyif aldığım için yapıyorum... Hani bir söz vardır ya; "emek olmadan yemek olmaz" diye bizimkisi de o hesap... Bir kez daha teşekkürler güzel düşüncelerin için...:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, Alperen Açıkol yazdı:

Can abi'den akıllara zarar bir model daha, sonuç muhteşem olacak merakla takipteyim abi. Pervane kabloları ve bağlantı noktalarını yapmak için peygamber sabrı lazım insana eline gözüne sağlık abi.

Teşekkürler Alperen. Aslında şunu farkettim ki şablon çıkararak yapmak ( tabi yapılacak kabloların sayısı fazlaysa ) işi baya bir kolaylaştırıyor. Tabi her modelde farklı bir şey denemek zamandan da tasarruf sağlıyor...:) İnşallah bundan sonrasında da herşey planlandığı gibi gider...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   1 kullanıcı