Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Can SARICAN

1/72 │ MİL Mİ-26 "HALO" │ Revell │ Can Sarıcan

Recommended Posts

Evet bu senenin yine uzun soluklu bir projesi... Sevgili @Musa Peker 'in Ölçekli Dünyalar Yarışmasında hediye ettiği model... 2008 Zvezda kalıp... 2009'da Revell yeni decal setiyle kutulamış.

Öncelikle helikopter hakkında derlediğim bilgi;

Mi-26, askeri ve sivil operasyonlar için Rusya Mil Moskova Helikopter Şirketi tarafından tasarlanan ve üretilen çift motorlu ağır nakliye helikopteridir. Dünyanın en büyük helikopteri olan Mi-26 yaklaşık olarak üç katlı bir bina ile aynı yüksekliktedir. 1977'de ilk uçuşundan beri, NATO çağrı kodu "Halo" olarak da bilinen Mi-26, ultra ağır yük taşıma sektöründe güçlü bir oyuncudur.

Yaklaşık 276 Mi-26 helikopteri şu anda dünya çapında hizmet vermektedir.
Bu tür helikopterler, ulaşım yeteneklerinde benzersizdir ve büyük boy taşıtlar ve ekipmanlar da dahil olmak üzere, birliklerin mobil teslimatı için kullanılırlar. Mi-26, her türlü operasyon için tasarlanmıştır: nakliye, tahliye, yangın söndürme vs.

Her biri 11,399 hp gücünde 2 adet Lotarev L-136 turboshaft motoruyla çalışan Mi-26, beş kişilik mürettebatı ile, aynı anda 20,000 kg. kargo ile nakliye görevi yapabilir. Halo'nun gücü ve taşıma kapasitesi, Birleşik Devletler Ordusu'nun iş makinası görevi gören CH-47 Chinook helikopterinin iki katından fazladır. Avia-Rusya'ya göre, askeri versiyonlarda 90'a varan savaş askerini ya da 63'ü oturan sivili, hatta 60 sedyeyi taşıyabiliyor. Helikopterin performansı efsanevi Lockheed C-130 Hercules nakliye uçağıyla aynı seviyede olduğu bilinmektedir.

Halo'nun en yüksek hızı 295 km/s  ve seyir hızı ise 255 km/s 'tir. Helikopterin uçuş menzili maksimum 1.952 km ve çıkış yüksekliği 4.600 m' dir. Helikopterin ağırlığı 28.200 kg ve maksimum kalkış ağırlığı 56.000 kg... Mi-26, uçuş güvenliği ve güvenilirliğini artıracak şekilde tasarlanmıştır. Uçuş ekibinin iş yükünü, görev planlama süresini ve toplam işletme maliyetini de azaltır.

Mi-26, büyük bir kilometre aralığında erişilemeyen ya da olağandışı yerlere büyük yüklerin yüklenmesi ve indirilmesi gereken durumlarda sık sık çağrılır. Çin'in Sichuan kentinde meydana gelen 2008 depreminin ardından Mi-26, taşkın ve çamur kaymalarını önlemek için, uzakta dağ köylerine yerden hareket eden ağır ekipman taşımıştır. Ve hatta CH-47 Chinook’u taşıyan dev olarak da bilinmektedir...

Şimdi de gelelim kutu içeriğine;

Oldukça detaylı, çok parçalı ve çapaksız bir kit. ( ki detay konusunda ağzım açık kaldı :D ) Özellikle iç mekandaki çalışmalar gerçekten çok güzel. Bana fazla iş düşmeyeceği için mutluyum. Oturma problemi olup olmadığı ilerleyen zamanlarda belli olacak. ( inşallah bir sıkıntı yaşamam.) Kullanılan plastiği pek sevmedim. ( bana fazla yumuşak geldi.) Beni en fazla zorlayacak şey modelin büyüklüğü... 72 ölçek olmasına rağmen 47 cm uzunluk ve 44,5 cm pervane dönüş çapı... ( zaten çalışma alanım dar, genel boyama için bir formül üretmem gerekecek.:()

Tabi çalışmalarımızın olmazsa olmazı detay çalışmaları... Planım yine tek motorun elde imal edilmesi ve detaylandırılarak açık bırakılması...:) iç mekanda eksikliklerin giderilmesi...

Yani kısaca -uzun- bir sürece hoşgeldiniz.:)

KUTU İÇERİĞİ...

1

2

3

4

5

TATMİNKAR ŞEFFAF PARÇALAR...

6

DOYURUCU BİR DECAL SET.

7

ÇOK SAYFALI YAPIM, ÇOK FORMÜLLÜ BOYAMA KILAVUZU...:)

8

9

10

11

REFERANS FOTOLAR:

12

13

14

DETAY FOTOLARI...

14a

14b

15

16

17

18

LOTAREV L-136 TURBOŞAFT MOTOR ( Elimden geldiğince detaylandırmaya çalışacağım.:huh: )

19

DİĞER HELİKOPTERLERLE BÜYÜKLÜK KARŞILAŞTIRMASI (!):D

20

BUNLAR DA BONUS FOTOLAR...

21

22

23

24

O zaman kolay gelsin bana...:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

can  müdürüm sen bunda ne motor detayları ne içmekan ve kokpit detayları yaparsın simdi .bizde ağzımızı açar bakarız .Cıtayı sen çektin yukarıya gözüm bekliyoruz bunları.Koçun yarışmasına heli yapayım diyordum şimdi vaz geçtim bizimki çerez:lol: olur seninkinin yanın da

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Ahmet Gürkan yazdı:

Geçen akşam belgesel kanalında gösteriyordu bunu, hakikaten su katılmamış bir hayvanmış yani, tuttuğunu götürüyor tuttuğunu götürüyor:)  

ha hahha... Ya Ahmet alemsin valla... Ama ne diyeyim Aslan Tuna'da bunu ilk gördüğünde "baba bu ne ya ayı gibiymiş" diyerek kibarca modelin büyüklüğünü anlatmaya çalışmıştı...:D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, baki temel yazdı:

can  müdürüm sen bunda ne motor detayları ne içmekan ve kokpit detayları yaparsın simdi .bizde ağzımızı açar bakarız .Cıtayı sen çektin yukarıya gözüm bekliyoruz bunları.Koçun yarışmasına heli yapayım diyordum şimdi vaz geçtim bizimki çerez:lol: olur seninkinin yanın da

Bak şimdi olmadı... Sen yine heli'yi yap... Da bu masada bir hayli yer kaplayacak gibi...:D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Gökay Yalçın yazdı:

ufff...diyorum başka da söze gerek yok. :) 

Bence de...:D

4 saat önce, Enes Çatal yazdı:

Tank taşıyan Chinook'u taşıyan Halo 😯

:D

4 saat önce, Semih Cavdar yazdı:

Kallavi bişeymiş bu. 1/72 ölçeğe göre 47 cm. Kolay gelsin şimdiden, merakla bekliyorum :) 

Valla ben de merakla bekilyorum Semih... Zaten çalışma alanım 1metrekare bu hayvan neredeyse yarısını kaplıyor...;)

3 saat önce, Gürkan Özkan yazdı:

Bu ne yahu? Kemik yaşına baktırmak lazım. Bildiğin ayı

Ayının havada gideni...:D

3 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Muhteşem bir çalışma daha bizi bekliyor. Kolay gelsin. Takipteyim.

Teşekkürler Bulut... Ama biraz zaman alacak...:D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
58 dakika önce, Kürşat Kaan AKKOYUN yazdı:

Bu nası bi hayvanatmış. Yalnız o karşılaştırma resminde soldan ilk sıranın en altında yer alan AT-AT'ye benzeyen helikopter hepten fena hayvanatmış.

Kürşat onu da trafik sıkışıklığına çözüm olsun diye üretmiş Ruslar...:D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, Hakan Söylemezoğlu yazdı:

Kolay gelsin , zorluk derecesi biraz yüksek bir kit .

2-3 sene önce almıştım sabrım elvermedi bitiremedim..

detay ve ve toplama kalitesi güzel sadece ön kanopi tek parça ve yumuşak oturma problemi oluyor..

bitince yer ayarlamak gerekli..  :) 

Detayları ben de çok beğendim Hakan... Zaten 3 -4 aylık bir çalışma süresi belirledim... Kanopi konusunda inşallah Osprey'i yaparken zorlandığım kadar zorlanmam... Ama en "büyük" sıkıntı "büyük" olması...:D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.