Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Bugra Ozbek

1/72 | Gegen die Wand | Hind-italeri | Buğra Özbek

Recommended Posts

Evet çayınızı kahvenizi alın size nasıl pas yaptığımı ve resin denememi anlatacağım gençler.

Olay lise yıllarında sanırım merak edip aldığım bir kaç maketten biriydi. Hepsini yapıp gri gri bırakmıştım. Boya falan yok.

Mesela bu Hind'ın hiç bir yerinde putty uygulamadan ve ağaçtan elle sökerek birleştirdiğim bir helikopter. Büyük ihtimal UHU ile yapmış dahi olabilirim.

Sonra "bu ne la?" diyip kenara koymuşum. Familya saklamış tabii. Yıllar önce maket yapmayı bıraktığım maket bu olabilir diye düşünüyorum.

Şimdi bunu tekrar alıp bir dioramaya kaza yapmış bir biçimde değerlendirmek istedim.

Öncelikle yeni aldığım mr dissolver putty ve tamiyanın gri putty'si ile bol bol tesfiye yapmam gerekti. Mr Dissolver kullandığım en iyi putty diyebilirim şimdiye kadar. Zımpara yapmadan fazla kalan yeri elle atabiliyorsunuz kurumadan.

Sonra Dremel ile kuyruğu kestim. Parçalanacak yerleri parçaladım. Kapılar, motor kapağı vs. 

Kuyruğa iskeletini kürdan ve bakır elektrik teli ile atmasyon detaylar yaptım. Modern helikopterlerde böyle bir iskelet olmuyor. Ben daha kaotik bir görüntü istediğimden formu, fonksiyonun üstünde tutuyorum. (Bu lafı yazın bir kenara. Atmasyon iş yaparken lazım olur) 

36360608703_1ba35559c6_b.jpgIMG_6140 by bugra ozbek, on Flickr

Ayrık yerlerin açıklığı 2mm'den daha fazlaya kadar çıkabilmekte. Gene Tamiya ve Mr dissolver putty kullanarak zımparaladım. 

37003034892_2997142835_b.jpgIMG_6141 by bugra ozbek, on Flickr

Bu bildiğiniz kalın elektrik kablosundan çıkan bakır tel. Hiç memnun olmadığım Zap A Gap ile tutturdum. Bu Kuruduğunda çok sert bir yapıştırıcı olduğundan eğilip bükülmelere karşı hassas ve hemen kırılabiliyor. Daha iyi bir şey biliyorsanız lütfen söyleyin.

36360604653_1a3968cfd0_b.jpgIMG_6142 by bugra ozbek, on Flickr

Bir çok parçayı söküp düzeltmek durumunda kaldım. Çok garip bir yapıştırıcı kullanmışım seneler önce. Bir kısmını da atmam gerekti.

IMG_6143

Lehim ile pervaneleri biraz erittim. Çarpmadan dolayı düz duramazlardı tabii. Ayrıca egzos kısmına bir takım etaylar yaptım. Form-fonksüyon-atmasyon.

36338125734_a2332cf0e9_b.jpgIMG_6147 by bugra ozbek, on Flickr

Bu gördüğünüz kullandığım astar. Türk malı, ucuz, hataları direk gösteriyor. Boya tutuşu da çok iyi. ana renkleri de Pebeo aldım. Kırmızı, mavi, yeşil, sarı, siyah beyaz. Fazla fazla, ucuz ve iyi inceltince gayet iş görüyorlar. Kalan bütün malzeme Tamiya, Vallejo, AK.

36338119084_d9c05e6fe4_b.jpgIMG_6151 by bugra ozbek, on Flickr

Bu da beğendiğim Putty ve Mr'in pasltik yapıştırıcısı. Çok güzel bir kokusu var ve Tamiya olandan hafifçe daha hızlı kuruyor. Üstelik bu 4 lira falan daha ucuz. Tamiya olandan daha çok sevdim bunu da.

36338120964_6fe12ff7ed_b.jpgIMG_6150 by bugra ozbek, on Flickr

Bu da cadence astar sonrası hatalarımı incelerken. Kuruk üstüne dikkat ederseniz tesfiye zayıf.

36338123234_a748be861b_b.jpgIMG_6148 by bugra ozbek, on Flickr

En kral tutkal bu da. Kral yani. Fakat beyaz iz bırakıyor. Suyla inceltmek lazım hep. Yada boya karıştırmak.

37003022122_64ae5eb65f_b.jpgIMG_6152 by bugra ozbek, on Flickr

Şimdi "pas" olayına gelelim. Burada oldukça fazla deneme yanılma var. Arada içine ettiğim bir çok resmi çıkardım. Fakat genel bir fikir vermesi açısından bir sıralama yaptım. Neredeyse her "layer"da saç spreyi kullandım. bu da 10tl olan en dandik saç spreyi. Çok parlak bir doku veriyor ama işe yarıyor. Çöok büyük parçalar halinde dökülme yapacaksanız budur.

Öncelikle dark red brown gibi bir renk attım. Ben mig kullandım burada.

37174771645_ec67fc87f8_b.jpgIMG_6153 by bugra ozbek, on Flickr

Sonra şu masada görmüş olduğunuz ve 3'te bir'i su olan akriliklerle sıçratma tekniğini uyguladım. Her renkten birer posta aıyorsunuz. Minik olması için fırçayı boyaya biraz daldırın, sonra kağıt havluya airbrush yardımı ile üfletin. kalan az miktarda ve küçük parçalar halinde olacaktır.

Bunu orange rust, sarı ve diğer açık renklerle yaptım.

37174767865_beba5a8bb0_b.jpgIMG_6156 by bugra ozbek, on Flickr

36360586843_48148d064c_b.jpgIMG_6155 by bugra ozbek, on Flickr

Mat vernik ve ardından Worn effects uyguladım. 

36338113164_7a8a9b6ef4_b.jpgIMG_6157 by bugra ozbek, on Flickr

Hafifçe light grey attım.

36338112084_40fd5cfa8c_b.jpgIMG_6158 by bugra ozbek, on Flickr

Bunu koyu metal dokusu için uyguladım.

37003013102_d03006838d_b.jpgIMG_6159 by bugra ozbek, on Flickr

Vernik sonrası tekrar yellow ochre ve fırça ile çizgiler çizdim.

36338109784_6d6070f3a6_b.jpgIMG_6160 by bugra ozbek, on Flickr

Sarı ile çizgileri birazık yumuşatma girişimi

36985088986_ac9cea0f1e_b.jpgIMG_6161 by bugra ozbek, on Flickr

Öncesinde saç spreyi olduğu için bir güzel temizledim. Elimde böyle ham bir görüntü oluştu. Yavaş yavaş geliyoruz.

36985085426_cebf18f248_b.jpgIMG_6171 by bugra ozbek, on Flickr

36985079456_bd51b9386c_b.jpgIMG_6172 by bugra ozbek, on Flickr

Bu arada helikopterin iç kısmına yaptığım detayları görebilirsiniz. Düşen kablolar vs. Atmasyon.

36985076506_426becc312_b.jpgIMG_6173 by bugra ozbek, on Flickr

Mig'in light red brown rengi tekrar.

36777068830_3dd8406c14_b.jpgIMG_6175 by bugra ozbek, on Flickr

Saç spreyi gene:

36985070736_8ea0d50b2f_b.jpgIMG_6210 by bugra ozbek, on Flickr

Tatmin olunca kalın gri atıp bol bol boya dökülmesi yaptım. Rust pigmentleriyle azıcık elleştim oynaştım derken diorama base'i ne başladım. Bu bildiğiniz 5cm köpük. Büyük bir parçayı Karaköy'den 18tl'ye aldım.

Alixpress'ten aldığım elektrikli foam Cutter ile şekil verip kestim. Zımpara sonrası böyle bir şey oldu. Duvarı ayrıca kesip epoksi ve kürdanla gçlendirirek yapıştırdım.

37003000762_c02b33e19a_b.jpgIMG_6220 by bugra ozbek, on Flickr

Sonra Gesso ile doku verdim. "Gesso nedir" derseniz; ressamların tablolarındaki tekstil dokusunu düzleştirmek için kullandıkları putty/astar. Bununla duvardaki delikleri kapatabilirsiniz mesela. telden ağaç yapınca gövde de yapılabilir. Oldukça da hızlı kuruyor. Putty yerine de kullanılabilir belki. Daha denemedim.

37002999682_e38ec77689_b.jpgIMG_6222 by bugra ozbek, on Flickr

"Test Fit" Dikkat ederseniz kuyrukta hala saç spreyi var ve parlak. Sonrasında mat vernik ile düzelttim orayı.

36985064806_99cf304e10_b.jpgIMG_6223 by bugra ozbek, on Flickr

Detaylara başladım. Burada boru olan şey bakır kablonun dışı, dikkenli teller de bunun içi. Kalem vasıtasıyla yuvarladım bunları. Çok da güzel yuvarlandı şerefsizler.

36777063120_bf05c935f4_b.jpgIMG_6224 by bugra ozbek, on Flickr

Zemine red brown atarak başladım. Bataklık olacak sonuçta. Fakat şimdi önemi yok.

37174746575_e798b7d531_b.jpgIMG_6225 by bugra ozbek, on Flickr

Yıkama ve drybrush. Hep boşuna yaptım bunları.

36777060360_50a229a067_b.jpgIMG_6226 by bugra ozbek, on Flickr

Ortaya çıkanı beğenmeyip, Vallejo Thick mud kullandım. Oldukça prenses sonuçlar aldım.

36777058850_a2135ac0ed_b.jpgIMG_6227 by bugra ozbek, on Flickr

Alixpress'ten 4 dolara aldığım yapraklar. Bunlar biraz "oversize" oldu ama Nazım'a lazım işte.

36338084164_cfea1445f4_b.jpgIMG_6228 by bugra ozbek, on Flickr

Tekrar "test fit" ve plastik akvaryum bitkilerinden kestiğim parçalar. Bunlar çok gözükmeyecek.

37174736555_b7ac7072b7_b.jpgIMG_6229 by bugra ozbek, on Flickr

Epoksi öncesi bant. Şimdi en büyük hatayı burada yapıyorum.

1. Kullandığım epoksi biraz sıvı kıvamda ve bu dandik boyacı bantının kenarlarında aktı.

2. Epoksi o kadar çabuk kurudu ki; bir yerini kırmak zorunda kaldım.

3. Epoksi kururken buharlar ve baloncuklar çıkarmaya başladı. Sanırım Vallejo thick mud ile tepkimeye girdi. Çünkü ikinci katta böyle bir sorun olmadı. 

Ya ilk katı çok kalın attım ya da bu tepkime hadisesi oldu. Bilemiyorum.  

36777054600_f7d4a269b0_b.jpgIMG_6230 by bugra ozbek, on Flickr

36360535403_a265c63ee1_b.jpgIMG_6231 by bugra ozbek, on Flickr

Camlara kretuarın arkasıyla krılmalar ve çatlamalar yaptım. Bu arada baloncukları saklamak için bol bol yaprak dökmek zorunda kaldım. Her yer yaprak oldu.

36360533653_d1841cfcb6_b.jpgIMG_6232 by bugra ozbek, on Flickr

Akıntıydı, duvarına detaydı Jüpiter ne verdiyse daldım.

36338070244_e3260824bf_b.jpgIMG_6233 by bugra ozbek, on Flickr

36360528513_b0a6ba48c6_b.jpgIMG_6235 by bugra ozbek, on Flickr

Şu sazları musluk şeysinden yapıp arkalara yerleştirdim. Birazcık yeşil yıkama ile renge elledim.

36360525853_90e3a14b15_b.jpgIMG_6237 by bugra ozbek, on Flickr

Bu da bitmeye yakın;

36985035366_025a0b2db0_b.jpgIMG_6238 by bugra ozbek, on Flickr

Sorular, öneriler, eleştiriler yağdır mevlasu.

Ellerine sağlık Buğra, ilk resimlere bakarken bir felakete doğru gidiyor diye düşünmedim değil ama sonunda yüzey falan fena olmamış.

Ana bir kamo üstüne dökülme,pas, çürüme efektleri yapabilme imkanın olsaymış çok güzel bir çalışma olabilirmiş, böyle bir deneme işi olarak kalmış.

Genel olarak modellere pek acımıyorsun, Allah ne verdi ise giriyorsun. :) teknikleri biraz daha naif uygulayabilirsen çok daha başarılı işler çıkarabilirsin.

Eline sağlık Buğra... Değişik bir çalışma olmuş gerçekten. Eski modelleri değerlendirmek adına güzel bir yapım... 

Epoksi reçinedeki baloncuklar yeterince karıştırmamaktan olabilir mi acaba? Bir de dökümü tek noktadan yavaşça yapıp, kurumadan evvel titreşim yaparak baloncukların yüzeye çıkmasını sağlamak faydalı olabilir...

Suyun altında kalan kuyruk parçası için daha yoğun ve farklı bir paslanma yapılabilirdi, belki biraz da yosunlanma... 

3 hours ago, Mutlu Toker said:

Ellerine sağlık Buğra hem işçilik hem de anlatım on numara olmuş. Keyifle, eğlenerek okudum. 

Mutlu bazı arkadaşlar dalga geçiyor. Bundan sonra  "Taa Beylikdüzün'den fanlarım var." diye hava atacağım. Teşekkürler.

1 hour ago, Gökay Yalçın said:

Ellerine sağlık Buğra, ilk resimlere bakarken bir felakete doğru gidiyor diye düşünmedim değil ama sonunda yüzey falan fena olmamış.

Ana bir kamo üstüne dökülme,pas, çürüme efektleri yapabilme imkanın olsaymış çok güzel bir çalışma olabilirmiş, böyle bir deneme işi olarak kalmış.

Genel olarak modellere pek acımıyorsun, Allah ne verdi ise giriyorsun. :) teknikleri biraz daha naif uygulayabilirsen çok daha başarılı işler çıkarabilirsin.

İlk resimlerde pesimist hava yarattım. İlgi/heyecan artsın diye. 

Kamo konusunda sana bir soru; Bende Paache Talon Airbrush var. Ucu 0,30 olması lazım. Bununla kamo yapılmaz gibi geliyor bana. 0,10 alayım mı sence? Boya hemen kurur diye tırsıyordum ama "retarder" aldım. (Ne komik isim koymuşlar heheheh) Yani 0,30'la da atılabiliyormu? Bana biraz kalın geldi.

Modellere çok acımıyorum ama buna sen olsan Vizigot baltası ile girerdin buna. Vallahi bak. İlk halini görsen hele... İbrahim Tatlıses'in bir lafı vardır; çok önemli. Yıldız Tilbe'ye söyledi zamanında. Forumda yazamıyorum. (Uyarı geliyor.) İşte ben modeli öyle kurtardım aslında.

1 hour ago, Furkan Orkun ÖZMALKOÇ said:

kaotik bir görüntü istediğinden formu, fonksiyonun üstünde tutmuşsun eline sağlık hayranlıkla inceledim 

Teşekkür ederim Furkan. Rahmetli Little Finger'ın bir lafı vardır; Kaos merdivendir, çık çık bitmez diye. Hayat felsefesi, net.

1 hour ago, Ahmet Gürkan said:

Eline sağlık Buğra... Değişik bir çalışma olmuş gerçekten. Eski modelleri değerlendirmek adına güzel bir yapım... 

Epoksi reçinedeki baloncuklar yeterince karıştırmamaktan olabilir mi acaba? Bir de dökümü tek noktadan yavaşça yapıp, kurumadan evvel titreşim yaparak baloncukların yüzeye çıkmasını sağlamak faydalı olabilir...

Suyun altında kalan kuyruk parçası için daha yoğun ve farklı bir paslanma yapılabilirdi, belki biraz da yosunlanma... 

Tahta kaşıkla 5dk karıştırdım aslında. Fakat sonra dediğim gibi kaynamaya başladı bu. Bayaa dumanlar çıktı; su kaynar gibi hani. Bildiğin cadı kazanına döndü. Sonra bir anda kurudu. Bütün bunlar 10-15 dakika sürdü. Oysa kutuda 6 saat yazıyor. Kuruğu yerine sokmam için kurumuş resini kırmam gerekti ortasından. Tamamamen tecrübesizlik. Önce başka bir şeyde denemeliydim aslında. "Ne olacak ülen?" diyip daldım.

Şimdi Vallejo aldım. Onda olmaz diye umuyorum. Ya da senin dediğin 100 kat verniği de ilk kat olarak uygulayabilirim. Onda sallamak falan işe yarıyor çünkü. Bunda kürdanla ellesen bile balonlar gitmiyor. Çok enteresan.

Suyun altında kalan kuyruk parçası için çok haklısın. Benim de hoşuma gitmedi. Onun yosun kaplı olması gerekirdi. Tepede kalan kısmın ise hiç boya tutmaması, hatta yer yer delik ve yırtıklar olması gerekiydi. Bunun ilerleyen zamanlarda başka modeller'de deneyeceğim. Bu da böyle bir deneme olarak kaldı.

51 minutes ago, Umut Can Aydın said:

Ellerine sağlık keyifle okudum :) 

Teşekkürler Umut.

Buğra en başından son satırına kadar inceleyerek merakla hem okudum hem inceledim.. Üşenmeden tüm malzeme detaylarıyla fotograflandırman bile bir iş... Ellerine sağlık... Karelerde görünen tüm malzemeyi nerede ne şekilde kullandığını anlatırken sadece ''Tuborg'' u nerede kullandığını yazmamışsın, ben de bunu merak ettim işte.. :)

58 dakika önce, Taner Onagül yazdı:

Buğra en başından son satırına kadar inceleyerek merakla hem okudum hem inceledim.. Üşenmeden tüm malzeme detaylarıyla fotograflandırman bile bir iş... Ellerine sağlık... Karelerde görünen tüm malzemeyi nerede ne şekilde kullandığını anlatırken sadece ''Tuborg'' u nerede kullandığını yazmamışsın, ben de bunu merak ettim işte.. :)

Modelci mazotu olarak kullanılıyordu o sanırsam :) .

10 hours ago, Gökay Yalçın said:

:) Serbest el kamuflajı 0,2 ile çok rahat atarsın, maskeleyerek kamo çalışacaksan 0,3 te iş görür.

Dediğim gibi böyle modelleri deneme, yanılma işleri için kullanmak çok mantıklı. 

Tamamdır Gökhan çok teşekkürler. Bir tane daha böyle model var. Schnellboot s100. Önerin varsa dalayım ona da. 0,2 bulursam alacağım.

9 hours ago, Kürşat Kaan AKKOYUN said:

Eline sağlık. Bence bol yaprak olması daha da güzelleştirmiş.

Teşekkürler Doktor. Yaprak olmasa patlıyorduk.

9 hours ago, Taner Onagül said:

Forumun amacına yönelik böyle daha iyi oluyor kanaatindeyim. Bir de bilmediğimiz malzemeleri birbirimize anlatmak lazım bence. Tecrübeler birinin işine yararsa çok mutlu olurum. Zira ben öyle oluyorum. Mesela Can'ın hayalet ipini burada bendee alıp kullandım ve çok memnun kaldım. Diğer iplerden farkı salkım saçak olmuyor. Bilgi işte.

İlk maketleri hep Vodka kullanarak yaptım. Tuborg'a geçince biraz daha düzgün çıkıyorlar. Bak malzeme tavsiyesi. hehehe

Yorumun için tekrar teşekkürler Taner.

8 hours ago, Mutlu Toker said:

Modelci mazotu olarak kullanılıyordu o sanırsam :) .

Birde böyle aynı işi tekrar tekrar yaptığın şeyler var ya hani; palet dizmek gibi. Orada düşüneceğin fazla bir şey yoksa aklına "Serdar Ortaç-Binlerce dansöz var" falan gelir. Bir türlü çıkmaz hani kafandan. Baron Von Munchen buna "ohrwurm" sendromu der hatta.  

İşte öyle bir durumda hemen dolaba gidip açıyorum bir tane pssst, ohhhh. Hemen işe devam.

8 hours ago, Umut Can Aydın said:

Bende de AB olarak Paache Talon Airbrush var 0.3 ve 0.2 uçları mevcut 0.3 kalın gelir Gökay abinin dediği gibi, 0,2 serbest el rahatlıkla atabilirsin ama dikkat ucu oto b... yamuluyor :D:D 

0,1'i var mıdır? Türkiyede bulamadım ama... Sanki o daha kullanışlı gibi. 0,30 ile 0,20 arasında çok fark var mı? Sen daha iyi bilirsin Umut. Bir anlat hele.

10 saat önce, Bugra Ozbek yazdı:

Tamamdır Gökhan çok teşekkürler. Bir tane daha böyle model var. Schnellboot s100. Önerin varsa dalayım ona da. 0,2 bulursam alacağım.

Teşekkürler Doktor. Yaprak olmasa patlıyorduk.

Forumun amacına yönelik böyle daha iyi oluyor kanaatindeyim. Bir de bilmediğimiz malzemeleri birbirimize anlatmak lazım bence. Tecrübeler birinin işine yararsa çok mutlu olurum. Zira ben öyle oluyorum. Mesela Can'ın hayalet ipini burada bendee alıp kullandım ve çok memnun kaldım. Diğer iplerden farkı salkım saçak olmuyor. Bilgi işte.

İlk maketleri hep Vodka kullanarak yaptım. Tuborg'a geçince biraz daha düzgün çıkıyorlar. Bak malzeme tavsiyesi. hehehe

Yorumun için tekrar teşekkürler Taner.

Birde böyle aynı işi tekrar tekrar yaptığın şeyler var ya hani; palet dizmek gibi. Orada düşüneceğin fazla bir şey yoksa aklına "Serdar Ortaç-Binlerce dansöz var" falan gelir. Bir türlü çıkmaz hani kafandan. Baron Von Munchen buna "ohrwurm" sendromu der hatta.  

İşte öyle bir durumda hemen dolaba gidip açıyorum bir tane pssst, ohhhh. Hemen işe devam.

0,1'i var mıdır? Türkiyede bulamadım ama... Sanki o daha kullanışlı gibi. 0,30 ile 0,20 arasında çok fark var mı? Sen daha iyi bilirsin Umut. Bir anlat hele.

0,1 olanı  hiç araştırmadım bilmiyorum ama 0,30 ile 0,20 arası fark var tabi. Asetatlı kalemden örnek verirsek 0,30: L boyu 0,20 M ile S arası bir şey sanırım :D:D  ama dediğim gibi iğne çok hassas ben 3 kere büktüm ve düzelttim 4. bükme de kesin kırılır :D 

4 hours ago, Umut Can Aydın said:

0,1 olanı  hiç araştırmadım bilmiyorum ama 0,30 ile 0,20 arası fark var tabi. Asetatlı kalemden örnek verirsek 0,30: L boyu 0,20 M ile S arası bir şey sanırım :D:D  ama dediğim gibi iğne çok hassas ben 3 kere büktüm ve düzelttim 4. bükme de kesin kırılır :D 

Umut çok teşekkürler. Bulursam yapıştırıyorum buna parayı.

4 hours ago, ali yasin ulaş said:

eline saglık Bugra, ben okurken çok keyif aldım, teşekkürler :) 

100% tecrübelik iş olmuş 

Ali selamlar, çok teşekkürler.

Herekese merabayın maketdaşlar.

Öncelikle Epokem iki parça resin olayına tekrar gireyim. Bu çünkü su efekti yapmak isteyen arkadaşlar için uygun fiyatlı bir alternatif. 35TL gibi bir fiyatı var. Aynı ürün AK interactive'de  de var. 50 Tl gibi bir fiyatsa tabii ki AK alınması daha mantıklı olabilir.

Resimde gördüğünüz karıştırma kavanozunda kalan "artık-leftover" resin. Bu fotoğraflarda göreceğiniz üzere baloncuk sayısı parmakla sayılabilecek kadar az. Demek ki dioramaya dökünce bu bir şeyle etkileşime girdi. Benim fikrim tam kurumamış Vallejo Thick Mud olabilir şeklinde.

Buyrun iki resim;

36805409150_8fe89fc87e_b.jpgIMG_6240 by bugra ozbek, on Flickr

37012717266_a6c81987bd_b.jpgIMG_6242 by bugra ozbek, on Flickr

Her neyse dün dioramaya baktım baktım, bir şeyler eksik. Gidip Epson L386 printer satın aldım Vatan'dan. 652 tl gibi bir fiyatı vardı. Fakat mürekkebi sıvı olarak dolduruluyor ve uzun süre uygun fiyatlı kullanıma izin veriyor diye bu modele yöneldim. Şimdi İstanbul'da harıl harıl dekal kağıdı arıyorum. Bilenler burada bana yardım etsin yoksa Alixpress'ten bir ay bekleyeceğim.

Hemen bastım arapça bir kaç birşey, gazete dergi falan. Gazeteleri google resimlerden kopyalayıp fotoşok'da açıp Ruler ile küçülttüm. Arapça yazıları kretuarla keseceğim için *.png olarak indirdim. Onları da boyutlandırdım. Ne yazıyor hiç bir fikrim yok tabi. Umarım müstehcen bir şeydir.

Bir de keleşinkof tutan Saddam buldum. Dekupe edip boyutlandırdım. Çıktı aldım ve kestikten sonra kenarlarını keçeli kalmle kahverengiye boyadım. (Beyaz izler kalmasın diye.)

36805408240_f25f6e8650_b.jpgIMG_6239 by bugra ozbek, on Flickr

Bu da uygulama sonrası. Nükleer ağaç, gazete, nükleer yosun tam bir Arap Stalker'ı oldu olay. Benim hoşuma gitti. (Andrei Tarkovsky-Stalker izleyin bunu)

36805411430_98b5996603_b.jpgIMG_6243 by bugra ozbek, on Flickr

37012721876_9d960fa588_b.jpgIMG_6244 by bugra ozbek, on Flickr

37012725356_418b17fd4b_b.jpgIMG_6245 by bugra ozbek, on Flickr

36366078244_5f3d1d6562_b.jpgIMG_6246 by bugra ozbek, on Flickr

36388871733_78a2d2f8f9_b.jpgIMG_6247 by bugra ozbek, on Flickr

37030976632_5f6f07bb7a_b.jpgIMG_6249 by bugra ozbek, on Flickr

36805411430_98b5996603_b.jpgIMG_6243 by bugra ozbek, on Flickr

Yakışıklı resimleri makineyle çektikten sonra bu hafta içi "bitenlerde" olacak.

Herkese yorumları için teşekkür ediyorum. Kib bye.

15 hours ago, murat toker said:

Buğra hocam çılgın adamsın 😊😊 zevkle okudum çok ilginç , çok güzel bir çalışma , bu Hobi de bu tip denemeler yaparak iyi deneyimler kazanılıyor mutlaka birilerinin de işine yarıyordur eline sağlık 😆😆😊

Çok teşekkürler Murat. Beğenmene ve işine yarayabilme potansiyeline çok sevindim.

Çılgın olsam tostçu açardım herhalde.

104154987_541004548.jpg

23 minutes ago, Bulut Solmaz said:

Eline sağlık. Çok iyi gidiyor.

Son rötuşları yaparken lastiğede elleşmeyi unutma. Çok temiz, sırıtıyor...

Haklısın ekmek çarpsın. Çamur ve yosun basayım mı Bulut? Başka gözüne çarpan varsa yaz.