Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Alp Eray Tugcular

1/24 | Volkswagen Type 2 Micro Bus (1963) | Hasegawa | Alp Eray Tuğcular

Recommended Posts

Herkese Merhaba,

Üçüncü Model. Bugün başladım, Verniksizdir, Tentesi ve cam kenarları siyah olacak. İç detaylar konusunda kararsızım. Elimden geldikce yapım aşamalarını paylaşacağım.

Oto Baz Renk Kodları;

L041 Black,  Volkswagen

LH2U Honey Orange Met. Volkswagen

Referans

ebay363834

Yapım Aşamaları I.

IMG_0079

IMG_0080

IMG_0083

IMG_0067

IMG_0076

IMG_0077

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Erhan Kordon yazdı:

Mükemmel görünüyor. Bal turuncusuna bayıldım. Bu renkten bende istiyorum :) Kolay gelsin çok güzel görünüyor. Oto boyasımıdır? Boyacıya gidip kodunuzu versem aynı renkten verebilirmi?

2 saat önce, Bugra Ozbek yazdı:

Boya markasını öğrenebilir miyim? Enamel mi, akrilik mi bu arada?

Teşekkür ederim. Oto Baz Boyası

Renk Kodları;

L41 Black, Volkswagen

LH2U Volkswagen Caddy Honey Orange Met

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 13.08.2017 at 21:12, Bugra Ozbek yazdı:

Gerçek otomobil boyası kullanıldığını ilk defa duyuyorum. Denemek lazımmış demek ki. 

Gerçekten harikulade gözüküyor.

Modelciliğe ilk başladığımda oto baz boylarını hobimaket.com'dan öğrenmiştim. Biraz araştırma yaptım. Hatta hobimaket.com'a sorular sordum. İstediğiniz rengi Kod ile bulabiliyosunuz. Yanlız altına mutlaka astar atmak gerekiyor.Çünkü kalitesiz kitlerde, içine girdiğimiz tiner kiti eritebiliyor. Astar diyince, oto selülozik astarlarıda kullandım. Çok pis kokuyorlar. Mr Color serisi astarlara geçtim. Duruma göre 500,1000,1200 kullanıyorum gayet başarılı. Baz Met. ve Opak (Kendinden vernikli) iki çeşiti mevcut. Sadece Oto Akrilik tineri ile incelebiliyor (Selülözik, Mr Color leveling, ilede tecrübe edilmiştir. En iyi sonucu kendi Oto Akrilik tineri veriyor.)

Biraz merak birazda ilgiden dolayı 7-8 ay boyunca hemen hemen tüm modelcilik boyalarını (Vallejo, Tamiya, Gunze, Mr Color)  dört farklı tipte Sivil Kaportalarda test etme fırsatı buldum. Kullanım şekline göre hepsi başarılı. Ancak bence en başarılı olan Mr. Color serisi (Solvent bazlı). Ha bide eskisi gibi kullanılmıyormuş ama bazı enamel boyaların iyi olduğunu okumuştum. Plastiği eritmesi sebebiyle yüzeye iyi tutunuyormuş.

Kısaca Oto baz boyaları kapatıcılığı güçlü ve model boyalarına oranla oldukca başarlı. Ancak sağlık açısından  kaliteli filtreli bir gaz maskesi ve boya kabini ile birlikte kullanılmalı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgiler için çok teşekkürler. Bir kaç sorum olacak -madde madde sıralayayım;

1. Oto baz boyasında tecih ettiğiniz marka nedir?

2. Chrome, antrasit ve aluminyum renklerde tercih ettiğiniz marka nedir? Ben yeni AK extreme metal silver aldım. Air brush'da çok iyi fakat fırçada Tamiya'nınki kadar başarılı bulmadım.

3. Mr. Surfacer'da 500, 1000 ,1200 seçerken nelere dikkat ediyorsunuz? Resin astarlamak için hangisini almak lazımdır? Ya da Tank detayı yapmak için hangisini almak gerekir başlangıçta?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Bugra Ozbek yazdı:

Bilgiler için çok teşekkürler. Bir kaç sorum olacak -madde madde sıralayayım;

1. Oto baz boyasında tecih ettiğiniz marka nedir?

2. Chrome, antrasit ve aluminyum renklerde tercih ettiğiniz marka nedir? Ben yeni AK extreme metal silver aldım. Air brush'da çok iyi fakat fırçada Tamiya'nınki kadar başarılı bulmadım.

3. Mr. Surfacer'da 500, 1000 ,1200 seçerken nelere dikkat ediyorsunuz? Resin astarlamak için hangisini almak lazımdır? Ya da Tank detayı yapmak için hangisini almak gerekir başlangıçta?

1.Dyo, marka boyaları kullanıyorum. Bir ara diğer markalarıda deneyeceğim. Standox'un iyi olduğunu forumda okudum. Ancak henuz kulanmadım. Yukardaki, Micro Bus'u  Dyo marka boya ile boyadım. Fena olmadı.

2.Ak İnteractive Extreme Metal,  Alclad Serisi,  Molotow Liquied Chrome Marker Refill. Tabi bu ürünlerin hepsi pahalı ve stoklarda bulmak zor olabiliyor. Molotow Chrome ile daha gerçekci bir görünüm elde ediliyor. Yanlız Molotow'un kuruması için 2-3 gün beklemek gerekiyor. Alclad ve Ak İnteractive genelde ortam sıcaklığına bağlı olarak hızlı kuruyor.  

Bu arada  Ak İnteractive Extreme Metal fırça için değildir. Airbrush için atıma hazır bir boyadır. Fırça için True Metal Serisini deneyebilirsiniz. Bide Vallejo'nun Metal Serisi var ancak fırça için uygunmudur bilmiyorum. Tüm Krom vb. boyalar için  Siyah Astar şart. En iyi sonucu Alclad parlak siyah astar ile aldım.  Bide Gunze'nin siyah astarı var. O ön gölgeleme için daha uygun.

3. Gunze astarlar aynı zımpara gibi kalından inceye doğru gidiyor. Yani numara artıkça inceliyor.  500'ü kısmen putty gibi kullanıyorum ince çizikler için. Bazende inceltip airbrush ile atıyorum. Aşırı tozuma yapıyor. Ama yüzeydeki bazı küçük boşlukları doldurabiliyorum. Belkide uygulama şeklim yanlıştır. Araştırmak lazım.

Genelde  Mr.Surfacer 1000 Gri, zımpara sonrasında 1200 Gri yada kullanacağım renge göre Mr.Surfacer 1000 Beyaz.  Geçenlerde Mr. Primer Surfacer 1000'i denedim.  Hepsinden daha başarılı buldum. Yumuşak bir yüzey elde ediliyor ve astar zımparaya dayanıyor.

Resin kit yapmadım. O konuda birşey diyemiyeceğim. Tank konusunda da gene aynı şekilde hiç tank yapmadım. Bu hususta forumda tank yapanlar size yardımcı olacaklardır. Youtube'da izlediğim bazı videolar'da Mr.Surfacer 500 tank için kullandıklarını gördüm.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 15.08.2017 at 11:10, Bugra Ozbek yazdı:

Bilgiler için teşekkür ediyorum. Oldukça açıklayıcı yzmışsınız.

On 15.08.2017 at 17:29, Ahmet Aslanlı yazdı:

Renk çok iyi olmuş👍

On 15.08.2017 at 18:02, Umut Can Aydın yazdı:

Kolay gelsin Renk çok iyi duruyor.

Teşekkür ederim :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.