Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Samet Arısoy

Plastik modelcilik nedir deseler?

Recommended Posts

En iyi okullarda okumuş, en başarılı gençlerin çalıştığı Türkiye'nin ilk 10'teki şirketlerinin birinde çalışan (fortune 500'e göre, isim vermek istemedim) insanların içinde, uzun uğraşlar sonucu 1 kişinin maket modelcilikle uğraştığını, o kişininde ahşap gemi yaptığını öğrendiğim, yani çok nadir yapılan, ülkemizde doğmadan öldürülen, soyu tükenme tehlikesinde olan bir hobi dalıdır. Herkes oyuncak ve boş iş der. Uzun uğraşlar sonucu yapılan maketler gösterilir, aaa ne güzel aferim sana denir, göz ucuyla he la he dendikten sonra ötekileştirilen kişilerede plastik maket modelci denir.

Bu hobi işinin ekonomik boyutu da başkası anlatsın.

Devlet bile oyuncak der, ama gümrük vergisini de alır bir güzel.

Lakin cahel ve radikal bir coğunluğun olduğu yerde sanatın hiçbir türü yetişmeyeceği için, bu maket modelciliğinde gelişmesi ve popileritesinin artması hayaldir. Daha tiyatro, sinema, edebiyat, müzik vs gibi temel olan ve ruhu/ insanlığı besleyen kültürel aktiviteler oturmamış, plastik ne, maket ne....

Maketçi ne arar la bazarda... :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Plastik modelcilik nedir?

öğrenmektir. eksoz patelinin nasıl kirlendiğini öğrenirsiniz, hidrazin tankının ne işe yaradığını öğrenirsiniz

gelişmektir. sabrınızı geliştirir, elinizi geliştirir, dikkatinizi geliştirir.

Tarihtir. Otomobilin icadından girer, popeye datalink ten çıkar. battle of bulge 'in ne olduğunu öğretir.

Bilimdir. Turbo fan ile turbo jet arasındaki farkı anlatır. gaz türbinli tankı öğretir 

Fotoğrafçılıktır. ister istemez onu da öğretir.

Kısacası, modelcilik öğretmendir. sizi geliştirir. Hep öğretir. Hangi modeli yaparsanız yapın, hep öğrenirsiniz. öğrendikçe gelişirsiniz.

Benim için tanımı budur arkadaşlar ;)

Selamlar...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Plastik modelcilik insanın kendine yakışanı yapma sanatıdır :P 

Yapamayanın bu hobiye oyuncak ve boş iş diyerek kendini avutmasıdır. Plastik modelcilik sanattır , emektir , gözlemdir , detaycılıktır. 

Yukarıda Erkan Akman'ın yazdığı gibi fotografçılıktır. 

Model bittikten sonra bakıp , zevklenmedir ,kendisiyle gururlanmadır:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bir işi nasıl yaptığını tam olarak anlatamiyorsan, bil ki o yaptığın iş cok kıymetlidir...

Ama kisaca benim icin neler ifade ettigini anlatayim.

Yillarin birikimi, surekli yeni birşeyler ogrenme hevesi, her zaman eksik buldugun yardimci  malzemeler :) , eve gelen meraklilara neyin nasil yapildigini anlatmaya calismak, yere dusen ufak parcalari bulmak icin fener yardimiyla santim santim yerde emeklemek, her defasinda "kor olacam ulan yeter" diyene kadar ugrasmak, isine yarayabilecegini düşündüğün her parcayi toplamak...vb. 

Ve en guzeli sorunsuz biten bir model ise zevkle vitrininde yer verip izlemek..Kisacasi bir hastalik 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bence modelcilik, sevdiğin ya da beğendin bir aracın sadece ölçekli versiyonunu yapmak değil, aynı zamanda hayalinde o aracın içine binmek ve onu kullanmaktır. Bundan dolayı uçak yaparken bir pilot, gemi yaparken de kendimi bir kaptan olarak bulurum genelde (İyice hayal dünyasına bağladım ;) )

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.