Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Bugra Ozbek

1/35 | KV-2 | Zvezda | Buğra Özbek

Recommended Posts

Herkese selamınhello.

Zvezda'nın bu kitini 80 lira gibi bir paraya geçenlerde satın almıştım. Komik görünümlü olduğu için herhalde bunu seçtim.

Minnacık türlü türlü, çıkarırken canınızı çıkaran parçalar var. toplamda 390 parça olması gerkiyor. Bunun yanı sıra gövdesi 4 parça. Yani hazır gelmiyor. Puzzle yapar gibi birleştirmeniz gerekiyor. Yapım aşamasında eğlenceli bir yer olmadığı için detaylardan başlayayım dedim fotoğraflamaya.

Paletlerde normalde vinyl çıkması lazımdı ama bende çıkmadı nedense. 

Herneyse bunların dışında kit güzel. Liseli ağzıyla fiyat Performans canavarı. 

Şimdi burada weld seams yani kaynak izlerini nasıl yaptığımı biraz göstereyim:

IMG_4813_zps4rpqkby1.jpg

Öncelikle spruce'dan böyle bir parça alıyoruz anten.

IMG_4814_zps4eruoewu.jpg

Anten yapar gibi hazırlıyoruz sonra. Boyut olayı önemli. İstediğim boyuta gelene kadar ben biraz uğraştım. 

Spruce çekerken aslında iki kere çekmek gerekiyor. Biraz çekiyoruz, 2 saniye veya daha az bekleyip çekmeye devam ediyoruz. Bu bekleme kalınlığı oluşturuyor.

IMG_4815_zps54ms2mkd.jpg

Kaynak izi istediğimiz yere spruce'u dikkatlice yerleştiriyoruz. Bu şamada üstüne tekrar plastik semen koyup biraz erimesini bekleyeceğiz.

IMG_4817_zpsiy8s5r1m.jpg

Ardından bıçağın arka tarafı, birazda ön tarafıyla bu izleri oluşturmak mümkün.

IMG_4819_zpsjrrsbcuc.jpg

IMG_4820_zpsqyjgy4s9.jpg

IMG_4822_zpsvotbmxw0.jpg

Sonra bu turret detayları var. Bunlarda Bildiğiniz Putty ile yapıldı. İnce yerleri Putty, Pva ve su. Kalın yerleri ise Puttyy turret'e değdirilerek.

IMG_4835_zpscdelyjgx.jpg

Bu da boyanmış hali. Boya: Vallejo (Valyeho diye okunuyor) Russian green. Daha iki kat daha modülosyon gelecek.

IMG_4837_zpsfclgdz8g.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
9 minutes ago, murat toker said:

Aynısı stokta bekliyor Buğra dediğin gibi fiyat makul , takipteyim kolay gelsin ?

Teşekkürler Murat. Bu da benim stoğun son kalan parçasıydı. Haha.

Şimdi firma adı veriliyor mu bilmiyorum. Fakat kesin verilmiyordur. 

Her neyse bu firmaya uygun fiyattan bayaa bir Trumpeter'da gelmiş. 1/35 80 liraya 5-6 kit gördüm. Makul yani.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kolay gelsin Buğra, modellere acımadan girişi veriyorsun ! :)  Kaynak izleri yapmak istediğin yerleri biraz daha naifleştir, zımpara izi olduğu çok belli oluyor,düküm izleri de ölçek dışı kalmış, bakan döküm izi değil, bozulmuş boya olarak algılayacaktır.

Cesaretin taktir edilesi böyle de olmalı ama uygulamaları başka bir yerde deneyip sonrasında modele uygularsan daha başarılı sonuçlar alacaksın.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
12 hours ago, Kürşat Kaan AKKOYUN said:

Kaynak izi için çok güzel bir uygulama. O putty ile yaptığın döküm izleri çok kalın geldi gözüme.

1 hour ago, Gökay Yalçın said:

Kolay gelsin Buğra, modellere acımadan girişi veriyorsun ! :)  Kaynak izleri yapmak istediğin yerleri biraz daha naifleştir, zımpara izi olduğu çok belli oluyor,düküm izleri de ölçek dışı kalmış, bakan döküm izi değil, bozulmuş boya olarak algılayacaktır.

Cesaretin taktir edilesi böyle de olmalı ama uygulamaları başka bir yerde deneyip sonrasında modele uygularsan daha başarılı sonuçlar alacaksın.

Kaynak izlerini spruce ve kretuarın arkasıyla yaptım aslında. Fakat olmamış. Haklısınız. Ölçek tutturmak hakikatten zor.

Şu fotoyu şimdi buldum.

http://www.worldwarphotos.info/gallery/ussr/tanks-2/kv-2/abandoned-kv-2-heavy-assault-tank-with-the-m-10-152-mm-howitzer-front-view/

Bu fotoğrafa göre gerçekçilikten çok hoşuma giden görünümü tercih ediyorum gibi olmuş. Aslında gerçekçi olanı resimde görüldüğü neredeyse izsiz. Olduğu gibi bırakabilirdim aslında.

Bu arada bozulmuş boya fikri aklıma yattı. :) Şimdi düşündüğümde bunu aslında havya ile yapmalıydım. O zman ölçek daha doğru olurdu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Teşekkürler Murat. Bu da benim stoğun son kalan parçasıydı. Haha.

Şimdi firma adı veriliyor mu bilmiyorum. Fakat kesin verilmiyordur. 

Her neyse bu firmaya uygun fiyattan bayaa bir Trumpeter'da gelmiş. 1/35 80 liraya 5-6 kit gördüm. Makul yani.

firma adı söyleniyor diye biliyorum çünkü söyleniyor :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, Kürşat Kaan AKKOYUN said:

Aslında cidden bu tanklarda döküm izi oluyor ama bu derece büyük değil. Ahmet Gürkan'ın Rus tanklarına yaptığı çok güzel döküm çalışmAları var. Onlara bi bakıp uygularsan çok güzel çalışmalar ortaya çıkartırsın bence.

Bir tane 1/72 t55 tankını gördüm. O küçük ölçekte adam aşmış tabi.

Aslında beyaz boya vurunca çok az belli oluyor artık. Bana olmuş gibi geldi. Bitince bir daha resim koyacağım. 

1 hour ago, Samet Arısoy said:

firma adı söyleniyor diye biliyorum çünkü söyleniyor :)

Ben Mmyhobby'de gördüm. Maket alışverişini de genelde oradan yapıyorum. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bu da boyanmış hali. Boya: Vallejo (Valyeho diye okunuyor) Russian green. Daha iki kat daha modülosyon gelecek.

ispanyolcan iyimis :) benim iyi degil ama asagida ornegini buldum arada l olmadan okunuyormus haberin olsun.  Ayrica  modülosyon  degil modülasyon :)

yani bence sen bu yazim ve okuma olaylarina pek takilma maketin keyfini cikar, bak bende de turkce klavye yok tarzan gibi yaziyorum :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

ispanyolcan iyimis :) benim iyi degil ama asagida ornegini buldum arada l olmadan okunuyormus haberin olsun.  Ayrica  modülosyon  degil modülasyon :)

yani bence sen bu yazim ve okuma olaylarina pek takilma maketin keyfini cikar, bak bende de turkce klavye yok tarzan gibi yaziyorum :)

Bu castellano okunuşu tabi resmi İspanyolca castellano (Madrid İspanyolcası) olduğu bu şekilde verilmesi normal.

Sevillana da baceho diye de okunur. Benim şive buraya kadar. Catalan, yukatek, portuyol vs. şivelerinde nasıl okunur bilmem.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 4/15/2017 at 10:10 PM, Gürkan Özkan said:

Kv2 cast turret değil. Kv1ler, sonrasında t34lerin çoğunda cast turret var

On 4/15/2017 at 10:11 PM, Gürkan Özkan said:

Döküm izi için bence en güzeli mr surfacer 500-1000 kullanmak. Sherman ve t-34/76 cast taretlerde çok iyi durur

Gürkan bilgi ve öneri için çok teşekkür ederim. Modellerim "authenticity" den çok kendi beğenilerime göre gidiyor sanırım. Bunu değiştireceğim zamanla.

Bunun yanı sıra önerdiğin ürünün Tamiya Putty'den farkları nelerdir? Zımparalaması daha kolay her şey kabulüm şu an.

On 4/15/2017 at 11:09 PM, Tolga Uzuner said:

Selam;

Bilgi ve "modülasyon" düzeltmesi için teşekkür ederim. İspanyolca bilmiyorum ama dil kullanımına maketten daha çok önem veriyorum. O yüzden elimden geldiğince düzgün yazmaya, noktalama işaretlerini doğru yerlerde kullanmaya önem gösteriyorum. Okunuşlar da ilgimi çektiği için farklı dillerdeki sözcükleri doğru telaffuz etmeye çalışıyorum.  Fakat yeni model heyecanı ile hızlı yazarken bu tip yazım hataları yapabiliyorum.

Bunun yanı sıra bende Amerikan klavye var. Türkçe'ye geçmek çok kolay. Windows için win+space tuş kombinasyonu yeterli oluyor. Arzu edersen detaylı bilgiyi verebilirim. 

Bu arada model bitti. Kış kamuflajı yaptım ama şimdi biraz yayınlamaya çekiniyorum. Biraz deneme tahtası gibi oldu bu sefer çünkü. Moraller de altüst -tabii biliyorsunuz. O yüzden lahmacun ustası kıvamında pigmente abandım. Sinirim biraz tankdan çıktı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Gürkan bilgi ve öneri için çok teşekkür ederim. Modellerim "authenticity" den çok kendi beğenilerime göre gidiyor sanırım. Bunu değiştireceğim zamanla.

Bunun yanı sıra önerdiğin ürünün Tamiya Putty'den farkları nelerdir? Zımparalaması daha kolay her şey kabulüm şu an.

Selam;

Bilgi ve "modülasyon" düzeltmesi için teşekkür ederim. İspanyolca bilmiyorum ama dil kullanımına maketten daha çok önem veriyorum. O yüzden elimden geldiğince düzgün yazmaya, noktalama işaretlerini doğru yerlerde kullanmaya önem gösteriyorum. Okunuşlar da ilgimi çektiği için farklı dillerdeki sözcükleri doğru telaffuz etmeye çalışıyorum.  Fakat yeni model heyecanı ile hızlı yazarken bu tip yazım hataları yapabiliyorum.

Bunun yanı sıra bende Amerikan klavye var. Türkçe'ye geçmek çok kolay. Windows için win+space tuş kombinasyonu yeterli oluyor. Arzu edersen detaylı bilgiyi verebilirim. 

Bu arada model bitti. Kış kamuflajı yaptım ama şimdi biraz yayınlamaya çekiniyorum. Biraz deneme tahtası gibi oldu bu sefer çünkü. Moraller de altüst -tabii biliyorsunuz. O yüzden lahmacun ustası kıvamında pigmente abandım. Sinirim biraz tankdan çıktı.

Sağol mac kullanıyorum evde fiziksel olarak tr klavye yok doğal olarak Windows tuşu da yok.  Çevirmesi kolay ama bu sefer y.dışı ekiple yazışmalarda zorluk oluyor iyiyim ben böyle. 

Bence paylaş mutlaka tankı hep beraber bakalım öğrenelim gelişelim geliştirelim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.