Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
buğra erkal

Fırçayla Vernik

Recommended Posts

Merhabalar, merak ettiğim bir konu var, Fırçayla plastik model üzerine vernik sürülebilir mi? Yoksa sadece sprey ve airbrush ile mi vernik atılır? Endişem şudur,fırçayla vernik hiç denemedim. İz kalır mı kalmaz mı emin olamıyorum bu sebeple. Teşekkür ederim bilgilendirme için :)

Verniği fırça ile atıyorum.Marka olarakta valejjo'nun verniklerini kullanıyorum.Deneme yanılmalarıma göre çok fazla kat atılmadığı sürece hiçbir iz kalmıyor ancak bazı noktaları düzetlicem daha düzgün olucak diye abartısız 6-7 kez aynı noktadan geçince ufakta olsa birikmelerle beraber iz kalıyor.Kısacası fırçayla vernikte problem yaşamazsınız.

12 saat önce, ibrahim Alikılıç yazdı:

Sprey vernik direktmi uygulanıyor acaba yoksa bir prosadür varmı?

Sıcak suda 10 dakika bekletip, kutuyu 1 dakika çalkalayıp, 20 25 cm uzaktan, kısa kısa sıkarak atılır. Katlar arası bekleme süresi vernik üzerinde yazar, genelde katlar arası 20 30 dakika beklenmesi önerilir üretici tarafından. Bekleme süresini toz olmayan bir yerde geçirmek gerekir, wc banyo bunun için en ideal yerlerdir. 

Yeni konu açmamak için buradan yazmayı daha uygun gördüm. Ben hobiye yeni başlıyorum. Siteden araştırdığım kadarı ile bütün malzemeleri yavaş yavaş toplamaya başladım. Boyalar, yapıştırıcılar, el aletleri, yardımcı aletler, fıçalar vesaire hepsi kafamda oturdu fakat tek içinden çıkamadığım konu vernik. Boya firmalarının verniklerinin, kişilerin tecrübelerine göre değişkenlik gösterdiğini okudum sitede. Bir marka bir kişide olumlu sonuç verirken diğer bir kişi kesinlikle uzak durulmasını söylüyor. Tamiya gibi sprey verniklerin fiyatları açıkçası çok yüksek gözüküyor (100 ml için 60 lira civarı fiyatları var). Boyalarımı vallejo marka kullanacağımdan, vernik için de vallejo markası ile yine fırça kullanarak vernik atmayı deneyeceğim. Bu iş için mat ve parlak olarak vallejo'nun hangi verniklerini kullanmamı önerirsiniz? Bu verniği inceltmeye gerek var mıdır? Gerek varsa ne ile, hangi oranda incelterek kullanmalıyım?

Fırça ile vernik atmadığımdan pek bir şey diyemiyeceğim. Yakın zamanda bir iki defa kullanan birileri ile karşılaştım. Vallejo verniği Direkt uyguluyorlardı. 

Fırça ile vernik biraz sıkıntılı bir iştir. Ben AB ile sıkıyorum. Yakın zamanda Ahmet Dupli Color Model Sprey parlak vernik alıp kullandı. Daha uygun fiyatlı. Ama geç kuruduğundan şikayet etti.

1 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Fırça ile vernik atmadığımdan pek bir şey diyemiyeceğim. Yakın zamanda bir iki defa kullanan birileri ile karşılaştım. Vallejo verniği Direkt uyguluyorlardı. 

Fırça ile vernik biraz sıkıntılı bir iştir. Ben AB ile sıkıyorum. Yakın zamanda Ahmet Dupli Color Model Sprey parlak vernik alıp kullandı. Daha uygun fiyatlı. Ama geç kuruduğundan şikayet etti.

Teşekkürler cevabınız için. Sprey vernik bakacağım fakat hobi markalarının sprey vernikleri çok pahalı geldi açıkçası. İlk maket ilk denemeler olacak. İki yolu da izleyebilirim devamına karar vermek açısından.

1 saat önce, Hakan Yalçınkaya yazdı:

Vallejo polyurethan verniği fırça ile direkt kullanabilirsiniz. Fiyatı nisbeten uygun. İnceltme gerekirse Vallejo ModelColor tinerini kullanın.   

Yardımınız için teşekkür ederim. Vallejo'nun 2 tür verniği var. Polyurethan olanı denemem lazım. Fakat model color incelticisini hiçbir yerde bulamadım. Sanırım, okuduğum kadarı ile su ve/veya izopropil alkol ile gerekirse inceltme yapacağım.

Çalışmak istediğiniz ölçek nedir acaba? Eğer küçük ölçek (1/72) çalışacaksanız vernik kısmı biraz can sıkıcı. Fırça ile vernik uygulaması çok sıkıntılıdır. Yine de tecrübe edip buna siz karar vermelisiniz. Bende fırça ile boyama yapıyorum. Bir çok sprey vernik denedim. Fırça ile boyamada zaten kalın olan(airbrush'a göre) boyadan sonra normal sprey vernik girintileri fazlası ile dolduruyor. Bu da eskitme sırasında(özellikle wash kısmında) istediğiniz sonucu alamamanıza neden oluyor. Ben parlak vernik olarak Tamiya spreyi mat olarak hobi spreyleri ya da akçalı vs. gibi markaların spreylerini kullanıyorum. Size tavsiyem daha iyi sonuç alabilmek için en azından parlak verniği Tamiya kullanmanızdır.

On 24.11.2018 at 02:00, Bayram KOÇER yazdı:

Çalışmak istediğiniz ölçek nedir acaba? Eğer küçük ölçek (1/72) çalışacaksanız vernik kısmı biraz can sıkıcı. Fırça ile vernik uygulaması çok sıkıntılıdır. Yine de tecrübe edip buna siz karar vermelisiniz. Bende fırça ile boyama yapıyorum. Bir çok sprey vernik denedim. Fırça ile boyamada zaten kalın olan(airbrush'a göre) boyadan sonra normal sprey vernik girintileri fazlası ile dolduruyor. Bu da eskitme sırasında(özellikle wash kısmında) istediğiniz sonucu alamamanıza neden oluyor. Ben parlak vernik olarak Tamiya spreyi mat olarak hobi spreyleri ya da akçalı vs. gibi markaların spreylerini kullanıyorum. Size tavsiyem daha iyi sonuç alabilmek için en azından parlak verniği Tamiya kullanmanızdır.

Bayram Bey önerileriniz için teşekkür ederim. Çalışmak istediğim ölçek 1/35 tank modeli. Hepsini deneyip ondan sonra karar vereceğim. Fırça ile verniği incelterek uygulamayı deneyeceğim bakalım nasıl birşey çıkacak ortaya :)

Merhabalar herkese,

fırça ile vernik daha önce uygulamadım ama sprey vernikler ve AB ile vernik atma ile biraz deneyimim oldu. Vallejo polyüretan mat ve parlak ile bayağı haşirneşir oldum ancak parlak olanı akrilik üzerine bir türlü çalışamadım panel çizgisi ve wash yaparken söküldü enamel wash direk akrilik boya ile yüzyüze geldi. sonuç bilmem kaç günlük iş çarpı 2 olarak elimde kaldı. zaten 2 - 3 akrilik ve AB vernik fiyaskosundan sonra bir küçük plastik parçasında laquer boya denedim ve dertlerim bitti. akrilik kadar hızlı kuruyor parlak boya üzerine direk tamiya panel cizgisi bile çekebiliyorum parlak vernik olmadan. bazen astar atmadan maketi direkt boyuyorum ve akrilik gibi ilk tırnaklamada teslim bayrağı çekmiyor. üzerine direkt olarak mr metalizerdan alcladd metal boyalarına kadar herşeyi atabiliyorum. 

vernik olarak MR hobby spray vernik kullanıyorum hem mililitresi tamiyadan daha fazla hemde UV cut versiyonları mevcut. UV cut makette renk solması veya sararmayı geciktiriyor bu da bir kat daha koruma demek. sanırım ya vallejo polyüretan verniklerin yada AK interactiveinde UV protect versiyonu mevcut ama tam hatırlamıyorum.

Spray vernikler konusunda bir tek ufak uyarım var oda çözücüsünün çok kuvvetli olması 2 kere dışarıda kullaniyim ev kokmasın dedim ve rüzgarda dağılıyor diye maketle arasındaki mesafeyi daralttım. akrilik ile boyanmış parçanın üzerinde parlak vernik göllenince ne oldu sanırım tahmin edebilirsiniz. parçayı olduğı gibi boya çözücüzü ile yıkayıp yeniden boyamak zorunda kaldım. laquerden beri böyle bir sıkıntım yok koku mücadelesi vermek yerine de çalışma odamın kapısını kapıyorum ve ABEK filtreli maske kullanıyorum.

3 paragrafım sonucu Mr Hobby spray vernik :)

iyi çalışmalar :)

Öyle belli bir oranı yok bu işin. Hiç belli olmaz.

Verniği atana, fırçaya, girinti çıkıntıya vs ye göre değişir.

AB ile atılır mı diye sorsan %100 yeter de artar derdim de, fırça için biraz muamma (BENCE).

26 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Öyle belli bir oranı yok bu işin. Hiç belli olmaz.

Verniği atana, fırçaya, girinti çıkıntıya vs ye göre değişir.

AB ile atılır mı diye sorsan %100 yeter de artar derdim de, fırça için biraz muamma (BENCE).

Teşekkür ederim. oran ne olmalı. vallejo 17 ml ve vallejo satin. fırça kaç numara ile atılmalı hangisi daha az fırça izi bırakır?

Fırça ile vernik kullanmadığımdan (tavsiye de etmediğimden) oranı bilemiyorum. Vallejo fırça kullanılan bir videoda inceltmeden kullanıldığını görmüştüm. Ben AB da %40 vernik %60 inceltici kullanıyorum. Kesinlikle aynı şey değil tabiki. Acemiler için sprey vernik tavsiye ediyorum. 

Birkaç yerde söyledim,  Bence bu hobide kimyasallar için belli bir formül ve oran yok. Kişiden kişiye, boyaya, markaya, istenilen etkiye vs göre her şey değişiyor. Bende ilk başlarda nette, şu şu oranda boya vernik inceltici diye bir formül araştırdım. Bulamayınca dedim herhalde ben bulamadım. Ama öyle değilmiş. Öyle bir oran yokmuş. Tamamen tecrübe ile alakalı. 

Bir önceki konuda bir arkadaş Primer'i 1:1 oranında inceltmiş mesela. Ben 40:60 yada 30:70 kullanıyorum. Kullandığım AB'dan tutun, ortamın hava sıcaklığı nem miktarı bile sonucu değiştirebiliyor. 

Tabi bu yorumlarım benim kişisel tercihim ve düşüncem :) Farklı düşünen bir çok kişi bulabilirsin.