Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal
             
Erhan Atalay

Sabra Tankı....M60T ve M60T1

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba, 

Malum, sınır ötesi müdahalelerimiz nedeni ile Silahlı Kuvvetlerimizin araçları medyada sık sık yer alıyor. Bu durum yurtdışı için de geçerli. Özellikle silahlara ilgi duyanlar ve bizim gibi modelciler...

Hikaye biraz eski aslında, herşey biz henüz sıcak savaşa başlamadan önce 1 yıldan az uzun süre önce Cromwell Models in sahibi Gordon Brown ile yazışmayla başlamıştı. Cromwell Models resin kit üretiyor. 1/72 ve 1/76 ölçek..  Öyle böyle değil, kimsenin üretmediği / ürettiği ne varsa, geniş bir yelpazeye sahip ve oldukça da kaliteli kitler.. İlgi  duyanlar için "miniafv"nin Hollandalı üyesi Henk amcanın sitesinden ürünleri inceleyebilirsiniz

http://henk.fox3000.com/Crommod.htm

Kit ilk çıktığı tarihte radarlarıma girmişti, Dünyada sadece TSK nın kullandığı bir tankın modeli yapılmıştı ve hemde 1/72 :)  Mr. Brown'da  benden kiti miniafv de tanıtmamı istemişti. Ben de hayır demedim tabiki, ancak parça fotoğraflarını bu tarihten beri göndermediği için incelemesini de yayınlayamadım. 

Kitin montajlı hali şu şekilde . Bence enfes bir parça...Henüz bir Türk modelcisi alıp da yapmadı...Fiyatları biraz yüksek..

unnamed%204_zpsapsr1caf.jpg

unnamed%205_zpsnwowfeyk.jpg

unnamed%206_zpsmkwmymr2.jpg

 

Buraya kadar çok yeni birşey yok aslında... Geçenlerde tekrar yazıştık.. Artık Suriyenin içindeydi tanklarımız.. Sevgili Gordon Allah yardımcınız olsun, biz Türk dostuyuz şeklinde konuya girdi ve aşağıdaki, kitin bitmiş fotolarını gönderdi.. 

Boya işçiliğini ben çok sevmedim ama gideri var :)

15750350_10209987897366834_2024403275_n_

15749451_10209987897086827_403361533_n_z

 

Yazışmalarımızın beni en çok sevindiren kısmı ise, incelemem ve yapmam için bana biri Sabra olmak üzere bir kaç kit göndereceği şeklindeydi.. Allah razı olsun, ama daha bu işi realize edemedik :)

KOnuya yavaştan girersem.. Benden bir ricası var, ben de sizden destek istiyorum. 

Resimlerde görülen Sabra M60T.. Sevgili Gordon bunun modernize edilmiş ? yani geliştirilmiş verisiyonu olan M06T1 versiyonunu da modellemek istiyor. Bununla ilgili fotoğraf , referans araştırırken yeterli veriye ulaşamamış.  Bizden yardım ister. Ben açıkçası konuyu burada paylaşırsam benim yapacağım araştırmadan çok daha doyurucu sonuçlara ulaşacağımı düşündüm. 

Kısaca yardım talebim M60T1 tankı ile ilgili referans desteği...  Bu arada M60T tankı ile arasındaki farkları da birlikte irdelersek bir eksikliği de gidermiş olabiliriz..

Şİmdiden teşekkürler... 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Benim bildiğim ikisi de israil modernizasyonu, t1 de fazladan aselsan lazer uzaktan kumanda vs var.

İsrail iyi iş çıkarmış, suriyede vurulan tanklara bakıyorum da leopard2 ler tareti ayırıp dağılırken aynı roketi yiyen m60lar iyi dayanıyor. Rpg, tow hatta atgm yiyip yürüyen m60lar var

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gürkan konu iyice karışır senin buldukların ile . İşte gerçekler... ihtiyaçlara göre çözümleri ancak gerçek bir savaş yaşayarak anlayabiliyorsun . Suriye operasyonu TSK ya nelerin yetersiz kaldığını öğretiyor bence . 

Sevgili Burak teşekkürler . Bu silahlar T1 versiyonu için standart teçhizatlarmıdır ? Sanırım başka da foto yok, ya da varsa paylaşabilirmiyiz . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bu Fotoğraflar En son yapılan Sabralara yapılan bakımlar Kayseri 2.Ana bakım merkezinden.Ama bu Sabralara Sarp takmamışlar.Ayrıca T1 modernizesinin ismi resmi olarak varmıdır bilemiyorum.Dış değişimler Sarp eklenmesi. belki paletleride değişmiş olabilir.SSM Fırat Kalkanında kayıplar dolayısı ile M-60A3 lere ve M60T lere yapılacak modernizeleride yapılacak sistemleri açıklamışlardı. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Eg5Mj8.jpg

ojrlJm.jpg

brJRW8.jpg

aL2R6z.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×