Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Cem Esen

Dot 3 boya sökücü

Recommended Posts

Herkese selamlar . Zvezda nin 1-72 olcekli tiger tankinda elimdeki bir kac renkle deneme yapma girisimim faciayla sonuclandi. Dot 3 hakkinda epey bi arastirma yapmam ragmen detayli foto bulamadim. Yarim litrelik dot a batirdigim tiger ve tiger 2 ile bi kac figurun sonucunu yine burdan paylasicam insallah :) bi kac da resim paylasayim dedim  amator ordumdan :)20161125_155406_zpsywfvxkoz.jpg20170227_130815_zpswuxhwlc8.jpg20170227_130758_zpslifkmnvj.jpg20170131_225130_zpsulmfqjet.jpg20161224_195215_zpshcsdutwk.jpg20161124_154946_zpsmui4zwl4.jpg

Modeli dot a yatirmamin uzerinden henuz 1 saat gecti . 2 gun boyunca kalacagini dusunursek maketinde ortadan kaybolacagi kanaatindeyim. Ancak tigerde ise yaramasina ragmen hemen yanindaki tiger 2 de bi kipirti yok20170227_150701_zpsfvnperre.jpg

Konu doğru yerde değil sanırım ama yavaş yavaş diğer Tiger da boyasını bırakacaktır. Şu ana kadar dot3'e yatırdığım bir tanesi hariç tüm tankları attım. Plastikleri hep zarar gördü. Resmini attığım Domol marka yüzey temizleyici için iyi boya söküyor diyorlar. Ama hiç denemedim.

ZZAmRV.png

Kürsat hocam giden maket olsun. :) . Acikcasi uzun suredir aratirip sonucunu bir turlu ogrenemedim bi konuydu dot3 olayi. En azindan merak edip ileride yapmayi dusunenler icin referans olur dedim. :) . Bu arada konu nasil tasiniyor bilemiyorum . Isterseniz uygun yer neresi ise oraya alabilirsiniz 

Evrekaaa !!! Sonuc bekledigimden cok cok daha iyi cikti. Acikcasi maketlerimde astar kullanmadigimdan dolayi bu sekilde temizlendigini dusunuyorum . Ve kutudan cikan maketi yikamadan hemen montaja gectigim icin belkide uzerindeki yagli tabaka bu sekilde cikmasini saglamistir20170228_133546_zpsweif8xpd.jpg

Normalde yapistici kullanilmayan bu kitte ufak ta olsa yapistici temaslarim oldu . Boya varmis gibi duran o yerler yapistici damlattigim yerler . Bu arada boyalarim revell marka idi. Dot 3 olarak bp marka 9 tl ye aldigim yarim litrelik yag

Ahmet hocam. Bu tiger ile yaninda tiger2 tankinida dot a yatirdim . Onlarda revell marka boya ama o bu sekilde boya atmadi. Az once kontroll ettim boya cikiyor ama kabuk gibi diilde toz halinde dagiliyor gibi.  Iki tank da revell ile boyandi . Ancak tankim bir zvezda biri revell marka

Kısmen montajlanmış bir panzer2im var. Kısmen de boyadım ancak boyamadan hiç memnun değilim sökmek istiyorum. Bu dot3ü gözüme kestirdim ama yapıştırıcı ile ters bir reaksiyona girip makete zarar vermesinden korkuyorum. Bu konuda bilgisi, tecrübesi olan var mı? 

Fren yağı viskozitesi çok düşük olan çok çok ince bir yağdır. Deriye temas halinde, derideki gözeneklerden hemen kana karışır. Ev ortamında kullanımı çok tehlikeli. Buharı zehirli. Yazık etmeyin kendinize, giden 50gram plastik olsun.

Boya sökme ile ilgili bu gün bir arkadaşa Mavi İspirto önerdiğim bir paylaşım yaptım. Aynı paylaşımı bu ve diğer boya sökme konusuna da koyayım ki ihtiyacı olanlar faydalansın.

Sprey boya muhtemelen enamel yada laker tabanlısır. Bu yüzden Alkolden fazla verim alamazsınız.

Mavi ispirto tavsiye ediyorum. Daha yeni kullandım... İspirto iyi sonuç veriyor. 

Aşağıdaki kamyonumun kasanın boyasını beğenmediğim için önce alkole yatırdım. Ana attığım renk akrilik olmasına rağmen; En altta astar, üstünde Revell Aqua Boya ve tamiya boya, üstüne Yağlı boya (ahşap efekti için),üstüne  Laker vernik, Saç spreyi, tekrar üste tamiya ve mr hobby boyalar, suyla chipping işlemi,  tekrar vernik decal enamel yıkama vs bir sürü iş vardı.

IMG_20200430_170439

Kasayı alkole batırdım. Bir gün alkolde bekledi  (gerçi alkolü  su ile biraz çoğalttım :):):) )

Alkolden sonraki hali aşağıda. Üstünden kalın sert bir fırça ile geçildi. Sonuç tatmin edicilikten uzak. Dot 3 kullanmama rağmen yapıştırdığım bir köşe açıldı.

IMG_20200607_210153

IMG_20200607_210207

Bu ise ispirtodan sonraki hali... sadece 1-2 saat mavi ispirtoda kaldı.

IMG_20200608_215304_resize

IMG_20200608_215318_resize

IMG_20200608_215326_resize

Bu işlemden sonra fırça, kulak temizleme çubuğu vs ile biraz uğraştım. Dahada iyi oldu ama şu an yine mavi ispirtonun içinde. Sabaha kadar bekleyecek.

Alkol işe yaramaz ise mavi ispirtoyu deneyin.... 

İspirtolu boya sökme işlemine devam ediyorum;

Bir önceki postta dediğim gibi; bir kaç saat ispirtoda bekledikten sonra fırça, kürdan, kulak temizleme pamuğu ile biraz müdahale etmiştim. Sonra yine ispirto içine nadasa bıraktım.

Bir gün İspirto içinde beklemiş hali.

IMG_20200609_210307

IMG_20200609_210311

IMG_20200609_210321

IMG_20200609_210329

Bayanın söküldüğü kadar sökülmediği ve biriktiği alanda baya var. Bende belki UltraSonik temizleyici bir işe yarar dedim ve Ultrasonic temizleyiciyi de denemeye karar verdim.

IMG_20200609_210343

IMG_20200609_210621

Net söylüyorum hiç bir işe yaramadı. belki ilk boyalı halinde olsaydı işe yarardı ama zaten zor çıkan bu son halinde bir faydasını görmedim.

Kabın içine temiz ispirto koyarak devam ettim belki bir işe yarar dedim. Cam kavanozdaki eski boyalı ispirto. Plastik kabın içindeki ise temiz ispirto. Bir işe yaramadı. Bir beklentim de yoktu zaten. Ya tutarsa dedim.

IMG_20200609_211636

Temiz ispirto ile devam ettim. Fırça, Kulak temizleme çubuğu ve kürdan ile baya uğraştım. Detayların içine kürdanın ucunu sokup. Kalan biriken boyaları söktüm. Sonuç fena değil. Halen bir çok yerde azda olsa boya kaldı ama astar, boya vs ile kapanır. belli olmayacaktır. Astardan sonra doğru birikme, pütür vs kalmış mı anlaşılır. 

Aşağıdaki son hali. 

IMG_20200609_215116

IMG_20200609_215129

IMG_20200609_215133

IMG_20200609_215139

IMG_20200609_215142