Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Egemen Dursun

Diorama Kursu

Recommended Posts

Merhabalar,

öncelikle forum arama sonuçlarında böyle bir sonuç bulunamadığı için tereddüt içinde bu başlığı oluşturmak istedim. 

Ankara'da yaşasam da Türkiye'nin neresinde olursa olsun Diorama üretim, boyama kursu konusunda internette bile sonuç alamadım. 

Süper değerli çalışmaları herkesin kendi emeği ile yaratmış olması düşüncesi muhteşem. 

Elbetteki öneriler fikirler tüyolar çok değerli ve kişisel gelişimi inanılmaz artıyor.

Fakat başlangıç manivelasını çevirecek "Diaroma Kurs" arayışındayım.

Belki benim gibi bu arayışta olanlar da vardır. 

Siz değerli dostlar, abiler, kardeşler bana yardımcı olabilir misiniz?

5 saat önce, Egemen Dursun yazdı:

Merhabalar,

öncelikle forum arama sonuçlarında böyle bir sonuç bulunamadığı için tereddüt içinde bu başlığı oluşturmak istedim. 

Ankara'da yaşasam da Türkiye'nin neresinde olursa olsun Diorama üretim, boyama kursu konusunda internette bile sonuç alamadım. 

Süper değerli çalışmaları herkesin kendi emeği ile yaratmış olması düşüncesi muhteşem. 

Elbetteki öneriler fikirler tüyolar çok değerli ve kişisel gelişimi inanılmaz artıyor.

Öncelikle hoşgeldiniz.istanbul için Maketistan'ın sitesinde diorama workshop reklamı vardı. Ama Ankara bilemiyorum.

8 saat önce, Egemen Dursun yazdı:

Merhabalar,

Merhabalar,

Forum içinde üretilmiş dioramaları inceleyerek diorama yapımı hakkında bir çok şey öğrenebilirsiniz.

http://www.hobimaket.com/forum/16-diorama-dioramas/

Bu hobi bir müzik aleti çalmak gibi nota,şan vesaire öğrenmenizi gerektiren bir durum oluşturmuyor.

Önceleri yapılanları taklit ederek sonrasında kendi yolunuzu bularak bu hobi de ilerleyebilirsiniz.

Türkçe kaynak pek bulunamasa da youtube'da özellikle tren modelleri ile uğraşan yabancı modelistlerin çok iyi videoları var. Onlarda plastik modelden çok coğrafi yapılar, şehirler kasabalar yapmak öne çıkıyor tabi.

Bizlerde diorama işi maalesef sınırlı. Diorama demek mekan, zaman, para üçlüsünün birleşimi demek biliyorsun. Bizlerin yabancılar gibi koca koca evleri yok, garajları yok, ee bu işlere ayırabileceğimiz bütçe de sınırlı olunca Türklerde diorama işi sınırlı kalıyor. O yüzden yabancı kaynakları izleyerek başlangıç için zemin oluşturulabilir.

Kurs mahiyetinde, genellikle hanımların gittiği sanat kurslarında bizim işlere benzer konular var. 60 yaşındaki teyzem 2 yıl rölyef kursuna gitti, kadın sıcak mum silikondan şelaleler, kartondan çer çöpten evler yapmaya başladı, bizim tayfayla birkaç ay takılsa WW2 dioraması bile yapar valla :)

@Nurtekin Taşkurt  ah keşke işte bir de Ankara ya da İstanbul haricinde bir yerde görebilsem :) teşekkürler.

@Gökay Yalçın  bunun farkına geç olmadan vardım aslında ama işte bir ihtimal diyerek sormak istedim.. Şu an da izlemekten kendimi goradaki yükleme makinasına bağlanmış arif gibi hissediyor ve çalışma ortamımı düzenlediğimde herşeyi yapabilecek güçte hissediyorum :ph34r: hayırlısı diyerek dediğiniz şekliyle ilerlemeye devam edeceğim. teşekkürler.

@Ahmet Gürkan teyzenizi bile kıskanabilirim ama bu işin bir öğretisi olsa en azından Nurtekin Bey'in dediği gibi WORKSHOP olsa ne harika olmaz mı? ve sayın @Gökay Yalçın Size sesleniyorum (Yönetici Sıfatınızla) neden böyle etkinliklere de imza atmıyoruz? 

Benim de Kayınvalidem yıllarca gitti boş vakitlerini doldurdu bi nevi.. ama kesinlikle beni tatmin edecek bir düzeyde olmadıklarını düşünüyorum..

3 dakika önce, Egemen Dursun yazdı:

@Nurtekin Taşkurt  ah keşke işte bir de Ankara ya da İstanbul haricinde bir yerde görebilsem :) teşekkürler.

@Gökay Yalçın  bunun farkına geç olmadan vardım aslında ama işte bir ihtimal diyerek sormak istedim.. Şu an da izlemekten kendimi goradaki yükleme makinasına bağlanmış arif gibi hissediyor ve çalışma ortamımı düzenlediğimde herşeyi yapabilecek güçte hissediyorum :ph34r: hayırlısı diyerek dediğiniz şekliyle ilerlemeye devam edeceğim. teşekkürler.

@Ahmet Gürkan teyzenizi bile kıskanabilirim ama bu işin bir öğretisi olsa en azından Nurtekin Bey'in dediği gibi WORKSHOP olsa ne harika olmaz mı? ve sayın @Gökay Yalçın Size sesleniyorum (Yönetici Sıfatınızla) neden böyle etkinliklere de imza atmıyoruz? 

Benim de Kayınvalidem yıllarca gitti boş vakitlerini doldurdu bi nevi.. ama kesinlikle beni tatmin edecek bir düzeyde olmadıklarını düşünüyorum..

:) Herkesin olduğu gibi bizimde yaptığımız başka işlerimiz var, boş zamanımız sadece kendimiz için maket yapmaya yetiyor. Forumu iyi araştırırsanız aradığınız bütün cevapları bulacaksınızdır.

Son bir aydır Youtube kanalımızdan bu gibi aktiviteler yapmaya çalışıyoruz, sizde üye olarak destek olabilirsiniz, teşekkürler.

http://www.hobimaket.com/forum/141-hobimaket-tv/

Hocam workshoplardan çok medet ummamak lazım. Ben de dahil birçok kişi burada ünlü modelcilerin workshoplarına katılmıştır, ya da bir şekilde ulaşmıştır o etkinliklere...  Kendi adıma konuşayım, o workshoplarda gördüğüm hiçbirşeyi uygulayamamışımdır, sadece birşeylere başlamak için küçük bir fikir ediniyor insan, üstüne yine sizin katmanız icap ediyor...  

Şimdi misal; dediğiniz gibi hobimaket olarak bir girişim yapılsa, Gürkan hoca kalkıp bize fırça ile boyama workshopu yapsa, onun elinizi kesip kendimize monte etmediğimiz sürece onun gibi asla boyayamayız, ha onun gibi olabilmek için en az onun yalan edip çöpe attığı kadar model yapmamız lazım, ki bu da zaman içerisinde yavaş yavaş olabilecek birşeydir.

@Ahmet Gürkan Eyvallah gerçekten güzel cümleler güzel noktalar.. 

Fakat yine de etkili olacağını düşünüyorum.. Araştırmalarım sırasında birçok yabancı ustaların videolarını workshoplar halinde izledim ve katılımcılar bildiğiniz İZLİYOR yani anlık uygulama bile yapmayanları var.. 

Hobi tarafı için olmasa da mesleki anlamda bir çok workshop'a katıldım, etkisini gördüğümden bu konuda da etkili olacağını düşündüm (kişisel kanaatim).

SABIR Taşımı kutudan çıkarmalıyım sanırım işin özü bu gibi.

8 dakika önce, Egemen Dursun yazdı:

@Ahmet Gürkan Eyvallah gerçekten güzel cümleler güzel noktalar.. 

Fakat yine de etkili olacağını düşünüyorum.. Araştırmalarım sırasında birçok yabancı ustaların videolarını workshoplar halinde izledim ve katılımcılar bildiğiniz İZLİYOR yani anlık uygulama bile yapmayanları var.. 

Hobi tarafı için olmasa da mesleki anlamda bir çok workshop'a katıldım, etkisini gördüğümden bu konuda da etkili olacağını düşündüm (kişisel kanaatim).

SABIR Taşımı kutudan çıkarmalıyım sanırım işin özü bu gibi.

Abi aynen, sabır bu işin en can alıcı noktası bence... Acele edip bir sonraki adımı düşünmeden yapılan her hamle kötü iş olarak geri dönüyor...

Workshoplar dışında küçük bir tavsiye; buluşmalara etkinliklere katılmaya çalışın. Bir araya gelince bu konular konuşulur tartışılır, fikir alışverişleri olur, dinlemek bile yetiyor...  Bir nevi workshop gibi oluyor yani, tek farkı masada kağıt kalem yerine bira ve mısır oluşu :)

Şimdi, Ahmet Gürkan yazdı:

Hocam workshoplardan çok medet ummamak lazım. Ben de dahil birçok kişi burada ünlü modelcilerin workshoplarına katılmıştır, ya da bir şekilde ulaşmıştır o etkinliklere...  Kendi adıma konuşayım, o workshoplarda gördüğüm hiçbirşeyi uygulayamamışımdır, sadece birşeylere başlamak için küçük bir fikir ediniyor insan, üstüne yine sizin katmanız icap ediyor...  

Şimdi misal; dediğiniz gibi hobimaket olarak bir girişim yapılsa, Gürkan hoca kalkıp bize fırça ile boyama workshopu yapsa, onun elinizi kesip kendimize monte etmediğimiz sürece onun gibi asla boyayamayız, ha onun gibi olabilmek için en az onun yalan edip çöpe attığı kadar model yapmamız lazım, ki bu da zaman içerisinde yavaş yavaş olabilecek birşeydir.

Hiç çöpe maket atmadım? Sağol Ahmet iltifat etmişsin. Ben birşey denemekten çekinmiyorum, ordan kurtarıyorum sanırım. Kötü olursa olsun, bir dahakine daha iyi yaparım, yeter ki deniyim ne olduğunu görüyüm mantığıyla gidiyorum. Pek video izlemedim, genellikle referansa bakıp işte şu eskimeyi nasıl uygularım, şu  pası nasıl yaparım, bu çamur izleri süngerle mi yapılmış bu ve bunun gibi sorulara cevap arıyorum. Denedikçe hem en güzeline ulaşıyoruz, hem de kendi yolumuzu çiziyoruz. Erhan Atalay pek kir pas yapmaz, Gürkan Özkan fazla yapar, Kemal daha da fazla yapar. Erhan Abi den daha güzel mi yapıyoruz? Yoo hayır ama kendi seçimimizle yolumuzu çiziyoruz. Yapmaktan korkmamak lazım, yanlış olmadan doğruyu bulmak zor.

Sataşma var bana :) temiz mi şimdi Benim modellerim ... 

dioramaya yatkınlık var ise ki bu biraz el becerisi anlamına geliyor , siz bir yerinden başlayın burada, fikirler öneriler gelsin , yanlışlar , eksiklikler giderilsin , diorama da interaktif katılım ile tamamlansın ..

küçük bir örnek ... taştan bir yol yapmak istersiniz dioramanızda, bunu kimisi alçıdan döker , taş şeklinde kazımalar yapar , kimisi alçıdan - seramikten minik taşlar yapar ve döşer, kimisi de yeşil mercimek döşer ... kimi de hazırından  yol, zemin alır... bunların tamamını Videolar kurslar ile öğrenmek teorik bilgi öğrenmek dışında çok da verimli değil , pratik , yapArak , deneyerek geliştirmek şart gibi ... 

@Ahmet Gürkan evet baktım buluşmalarınızı gerçekleştirmişsiniz geç kalmışım. Tam da bu güzel platformu bulduğumda. Bir sonrakine katılamayı bekliyorum

@Erhan Atalay son paragrafınız işte tam benim sabır taşı ihtiyacım için geçerli bir durum. 

Haftasonu eksiklerimi tamamlamak için güzel bir zaman olacak ve deneme-yanılmalarıma sağlam bir başlangıç yapacağım. 

Referans konusunda nacizane; iyi bir modelcinin maketi referans alınabilir ama her zaman gerçek fotoğrafı tercih ederim. 

1-2 sene önce hepimizin tanıdığı eski usta bir modelci yarışmaya bir afv getirdi. Araç eski, kirli, paslı ama motor kapağının biri tertemiz. Millet o modeli kopya çekip yapardı. Ben bunda hata var dediğimde kraldan çok kralcılar ya bilerek yapmış, öyle olur zaten dediler. Bir gün karşılaştık sordum adam ya sorma unutmuşum dedi , kulağı çınlasın. Erhan Abi gibi o da birazdan gelir sataşma var diye??

Kurs heryerde olsa güzel olur ama, Model Hobisi ülkemizde,  saz aletleri çalmak, resim yapmak, nakış işlemek ve benzeri gibi her yerde karşılaşacağımız bir hobi türü değil, ayrıca bu saydıklarım temel hobiler ise çoğu yerlerde bile yok.

Dövizin sürekli yükseldiği, malzemelerin hepsinin yurt dışından geldiği, kendimize çalışmaktan zor zaman ayırdığımız, üstüne de yeterli düzeyde para kazanamadığımız, ve refah seviyemizin iyi olmadığı bu ortamda bu tür bir hobiyi sürdürmeyi bırakın başlamak bile cesaret işi.

İlk bu hobiye başladığımda piyasayı bilmediğimden, 0 ürünler alıyordum, şimdilerde ise mümkün olduğunca 2.el iyi ürünleri ile ilgili fırsatlar veya güzel indirimler olursa alıyorum. Yani zengin ve tiki bir modelci iseniz sorun yok tabi :) , ama değilseniz, yoktan var etmeye, elinizdeki ile yetinmeye muhtaçsınız demektir. Mesela; Hobi pigmentleri pahalıdır, alamazsanız, Pastel tozundan yaparsınız, hobi amaçlı üretilmiş ürünlerin yerine tutmasa bile, iş görecektir.

İşte bu bu tür şeyleri, deneyimle araştırarak öğrenebilirsiniz, çünkü buralarda hobi kursları olsa bile, alternatif yöntemleri gösterecekleri zannetmiyorum, muhtemelen hobi ürünleriyle göstereceklerdir, buda maaliyet demek tabiki :) 

Biz kısa vadede en iyisi beleş çözümlerimizi konuşalım, birbirimize yardımcı olalım :) 

Berk'in yazısı aklıma Yeni bir başlık getirdi , ucuz , maliyet düşürücü yöntemler ...

mesela körelen kretuar ucunu atmadan önce porselen tabağın sırsız bir yüzeyine (altında bulunur) sürterseniz bilemiş olursunuz, az daha iş görür :) Berk bir başlık açıver de dolduralım altını ...

Şimdi, Erhan Atalay yazdı:

Berk'in yazısı aklıma Yeni bir başlık getirdi , ucuz , maliyet düşürücü yöntemler ...

mesela körelen kretuar ucunu atmadan önce porselen tabağın sırsız bir yüzeyine (altında bulunur) sürterseniz bilemiş olursunuz, az daha iş görür :) Berk bir başlık açıver de dolduralım altını ...

En kısa zamanda ilgileneceğim bu konuyla efenim :)

4 saat önce, Egemen Dursun yazdı:

@Ahmet Gürkan evet baktım buluşmalarınızı gerçekleştirmişsiniz geç kalmışım. Tam da bu güzel platformu bulduğumda. Bir sonrakine katılamayı bekliyorum

@Erhan Atalay son paragrafınız işte tam benim sabır taşı ihtiyacım için geçerli bir durum. 

Haftasonu eksiklerimi tamamlamak için güzel bir zaman olacak ve deneme-yanılmalarıma sağlam bir başlangıç yapacağım. 

öncelikle hoşgeldiniz... genellikle ay sonları hobimaket buluşmaları yapıyoruz sizide bekleriz. bu hafta pazar günü  saat 14:00 da route cafedeyiz bekleriz...

14 saat önce, Erhan Atalay yazdı:

1-2 damla zeytinyağı ile (normal sıvı yağ da olabilir) muhteşem olur. 

Guest M.D.   
Guest M.D.

Merhabalar, işin sağlam ustaları zaten kritik noktaları yazmışlar, bende bir diorama sever olarak kısa bir iki şey söylemek istiyorum.

Biraz maddi sebepler birazda hobi malzemelerinin ülke genelindeki fiyat seyri sebebiyle hemen hemen herşeyi elde üreterek diorama yapmaya çalışan biriyim. Sürekli ucuz, maliyet düşürücü alternatif malzeme arayışındayım. Hiç workshopa katılmadım. Bi fikrim yok ama şu ana kadar ne yaptıysam kaynağı forumumuz içindedir. Ya aynen uygulamışımdır yada fikri alıp kendime ve/veya elimdeki malzemeye göre revize etmişimdir. Benim yaptığım doğru yol değildir ama yanlışta değildir. Sadece seçeneklerden biridir. Forumdaki her konuyu ilgi alanınıza girsin yada girmesin takip etmek gerektiğini düşünüyorum. Sebebine gelince; uçaklar mesela pek ilgi alanım değildir ama yinede takip ederim. Her konuya zamanım yettiğince göz atarım. Ordaki konuşmalardan birinde küçücük bir detay sizin bir hafta boyunca "ya şu evin köşesini nasıl yapsam" sorusunun cevabına dair kafanızda bi şimşek çakmasına sebep olabilir.

Şu ara yeni bir diorama hazırlığındayım(hoş başlayıpta bitirmediğim 3 çalışmam var) ve yaklaşık bir aydır forumum teknikler ve dioramalar bölümünü yeniden okuyorum. Kim bilir kaçıncı okuyuşum. Her okuduğumda hem keyif alıyorum hemde ekran görüntüsü alarak kendime bilgi kütüphanesi oluşturuyorum.

Çok uzattım, demem o ki diorama daha çok sizin kendi kişisel yaratıcılığınızı kullanacağınız bir alan. Sınır yok. Bol okuma ve araştırma isteyen, bir miktarda el yeteneği gerektiren bir konu. Yeni şeyler denemeye korkmadan hareket edilmesi gereken bir alan. Siz bi ucundan başlayın, bilen bilmeyen hepimiz elimizden geldiğince katkıda bulunuruz.:)

On 02.02.2017 at 01:59, Egemen Dursun yazdı:

Merhabalar,

Egemen bey merhabalar,foruma yeni üye oldum.Diorama ile ilgili size AK interactive 'in 1-2 kitabını pdf halinde yollayabilirim veya buraya ekleyebilirim...fakat sitede böyle paylaşımlar yasak mı bilimyorum.Eğer yasak ise size özelden gönderebilirim yasak değilse dediğim gibi buraya da koyabilirim.AK interactive'in elimde olan 15 adet kitaplarının listesini aşağıya ekledim.

Sevgiler&Saygılar

Selçuk Odabaşı

Screen Shot 2020-01-24 at 10.14.40.png

Merhaba Selçuk bey. Konunun açılışı baya eski... Aktif üyelerden biri değil. 

Ama düşüncenizi çok takdir ediyorum. Teşekkürler. Açık açık paylaşım yapmak sıkıntı yaratabilir ama özelden isteyenlere mesela bana :D link atarsanız sevinirim.