Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Gökay Yalçın

Nasıl bir forum olmalı ?

Recommended Posts

Malzemeler, Teknikler bölümleri biraz çorba haline gelmiş durumda. Bu bölümlerin kategorilere bölünüp düzenlenmesi, ayıklanması iyi olacaktır. İkincisi bu bölüme konu açma yetkisi kısıtlanmalı. Moderatörlerimiz bu işin piri olan insanlar, onların onayından süzgecinden geçerek bu bölümlere konu açılması daha uygun olur diye düşünüyorum.

11 saat önce, Ferhat Karadeniz yazdı:

usta benim isteğim aslında basit. bu formdan giden ustalarında aslında sebebi olan konu. eleştiri yani her maket her model ooo çok süper müthiş ötesi değil hataları eksikleri söyleyince küsmemeli bence çünkü eleştirilmeyen modelci hep aynı kalır ve gelişemez.Aynı konuları tekrar tekrar açılmamalı bazı en çok takip edilen konular mesela airbrush ve kompresör tercihleri hangi boyayı ne ile incelteyim verniği neyle atıyorsunuz gibi muhabbetlerin ve anlatımların geçtiği konuları başlara sabitlersek araştırmayı pek sevmeyen insanlar en azından bunları direk görebilir ve konu çöplüğüne dönmez ortalık..

Üyelerin eleştiri yerine güzel olmuş veya süper gibi geçiştiren yorumlar yapması, eleştirince de ben ustayım acemi beni nasıl eleştirir ? gibi tavırlar sergilemesi bizler ile alakalı diye düşünüyorum. Bu davranış biçimlerini içimizde çözeceğiz. Geçmişte de olduğu gibi hazım sorunları olanlar ise yine hazmedemeyip mekanı terk edecektir.

İnsanların davranış şekilleri veya forumu nasıl kullandıkları dışında, forum içi aktiviteler ile ilgili önerilerinizde almak istiyorum.

10 saat önce, Halil Ün yazdı:

Ferhat abiye katılıyorum ayrıca forum hatalarında yazdığım gibi arama işi biraz daha geliştirilip birde beğeni yapan kişiler eskiden görülebiliyorken şu an için göremiyoruz o düzeltilebilir

Forum içindeki sıkıntıların kullanım paneli ile alakalı bir kaç ayar ile düzeleceği ile alakalı domain ile görüştüm.

Site içi arama konusundaki sıkıntının arama yapma kuralları ile ilgili olduğunu söylediler. Kısaltmalar var ise tırnak içinde yazılması gibi ...

Beğeni konusundaki sıkıntıyı da çözmeye çalışıyorum. Panel kullanımı ile ilgili acemi olduğum için bu tür sıkıntılarda biraz sabırlı olmanızı rica edeceğim.

Teklif olarak ta Beğeni özelliğini olumlu, olumsuz beğeni olarak değiştirmek konusunda görüşlerinizi rica ediyorum.

Guest   
Guest

Burada yeni olmama rağmen başka farklı forumlarda bulundum. gözlemlediğim tartışma hep var ama olmasın diyorsanız, veya bir takım maketçilerin amacı sadece paylaşım yapmak ise (ki her paylaşım ve yorum değerlidir bence) ''yoruma kapat'' özelliği gelebilir, ne derece doğru olur bilemem ama bir tercih olarak kullanılabilir. birçok sosyal medya platformunda şu anda kullanılıyor. negetif yorum yapmak hatta negatif enerji saçmak için yaşayanlar var bu bir gerçek. ''Çıplak ayakla toprağa bas'' butonuda eklenebilir :) 

Bende güncel Forumlar adlı başlıktan takip ediyorum forumu. Ancak iki üç gün süreyle uzak kaldığımda tabi topik sayısı onu geçtiğinden bazı konuları kaçırıyorum. Bu sayı kişisel olarak artırılabilir veya okunmamış mesajları görüntüle diye bir seçenek eklenebilir (varsa da ben bulamadım) .

Ali Yasin'e de katılıyorum. Sadece paylaşım yapmak isteyenlere yoruma kapat özelliği olabilir.  

Epey forum takip ediyorum. Bence şu an için gayet güzel ilerliyor forum. Emeği geçenlere teşekkürler. 

Bir saat önce, ali yasin ulaş yazdı:

Burada yeni olmama rağmen başka farklı forumlarda bulundum. gözlemlediğim tartışma hep var ama olmasın diyorsanız, veya bir takım maketçilerin amacı sadece paylaşım yapmak ise (ki her paylaşım ve yorum değerlidir bence) ''yoruma kapat'' özelliği gelebilir, ne derece doğru olur bilemem ama bir tercih olarak kullanılabilir. birçok sosyal medya platformunda şu anda kullanılıyor. negetif yorum yapmak hatta negatif enerji saçmak için yaşayanlar var bu bir gerçek. ''Çıplak ayakla toprağa bas'' butonuda eklenebilir :) 

55 dakika önce, Evren İmgel yazdı:

Bende güncel Forumlar adlı başlıktan takip ediyorum forumu. Ancak iki üç gün süreyle uzak kaldığımda tabi topik sayısı onu geçtiğinden bazı konuları kaçırıyorum. Bu sayı kişisel olarak artırılabilir veya okunmamış mesajları görüntüle diye bir seçenek eklenebilir (varsa da ben bulamadım) .

Ali Yasin'e de katılıyorum. Sadece paylaşım yapmak isteyenlere yoruma kapat özelliği olabilir.  

Epey forum takip ediyorum. Bence şu an için gayet güzel ilerliyor forum. Emeği geçenlere teşekkürler. 

Arkadaşlar yorumlar, beğeniler bunlar kişisel konular, kimi yoruma açıktır, kimi ise değil. Bence bu konu üzerinde değil yenilik teklifleri almak istiyorum.

Ayın güzelleri, Online yarışma, Kampanyalar, buluşmalar vs gibi.

Okunmamış konuları gösteren bir bölüm telefondan girildiğinde var. Konu kaçırmak istemeyenler için her gün takip etmek faydalı olacaktır. :)

Bir saat önce, Gürkan Özkan yazdı:

Ayın güzeli uğraşmak zor, mevsim güzeli yapıp kategorileri arttırabiliriz

Eskisi gibi 500 üye değiliz, binlerceyiz. Yarışmaya da ufak bir düzenleme getiririz, her üye kategorisinde sadece 1 modelle katılabilir mesela

Mevsim güzeli çok daha uğraştırıcı olur abi aylık 30 model olsa mevsim yaparsak 150 model için uğraşmak karmaşık olacaktır.

Benim oyun ayın güzelinden yana.

Mevsimsel olarak kampanya yapabiliriz, dereceli olabilir.

Yarışma her yılın sonunda olur, yurtdışında yapılanlar tarzında oylamalı vs...

Bir saat önce, Erhan Atalay yazdı:

Ayın güzeli mi dedi biri :) bu tür faaliyetler üretimi artıracaktır , desteklerim 

Maksat üretimi artırmak, Kampanya, yarışma vs..

10 dakika önce, Taner Onagül yazdı:

Neden haftanin guzeli yok....???:)

:) haftalık pek model çıkmaz. :)

Biten modeller, Chat ekranı, Her ayın son pazarı buluşma etkinliği benim diğer önerilerim.

Var mı artıran ?

Kendi adıma naçizane şöyle bir önerim var.

İçeriği bitmiş makete ait fotoğraf paylaşımı olan konular otomatik olarak galeriye yönlendirilmeli. Anlatım ve yapım aşamaları olanlar ise standart grup başlıkları altında olabilir. 

50 dakika önce, Musa Peker yazdı:

Yapım aşaması olmayan, yaptım oldu / nasıl olmuş konuları kitleyelim bence. 

Yapım aşaması olmayan konular zaten forum içinde çokta takip edilmiyor. Forumun kullanımı ile ilgili kesin kurallar olmasını çok desteklemiyorum.

Kiminin zamanı vardır ayrıntılı anlatımlı konular açar, kiminin yoktur bittiğinde paylaşır. Amacımız üretimin teşvik edilmesi ise böyle bir yaptırım çok doğru değil.

Model yapının teşviki için uçak, afv, sivil, diorama, figür, bilim kurgu vs bütün kategorilerde eşit paylaşımlar alabileceğimiz bir ortam oluşturmaya çalışmalıyız.

Örnek forumda bir senedir artan AFV üretimi sivil araç üretimi yapan dostların forumdan uzaklaşmasına neden oluyor.

Bunun gibi üretim kategorisini dengeleyecek bir tarz geliştirebiliriz. Örneğin sivil araç kampanyası gibi hiç bu kategorilerde üretim yapmamış, insanları bile stoklarında duran bir kaç sivil kiti tezgahlarına almaya teşvik edeci olacaktır.

46 dakika önce, Mutlu Toker yazdı:

Kendi adıma naçizane şöyle bir önerim var.

İçeriği bitmiş makete ait fotoğraf paylaşımı olan konular otomatik olarak galeriye yönlendirilmeli. Anlatım ve yapım aşamaları olanlar ise standart grup başlıkları altında olabilir. 

Galerinin kullanımı limitli olduğu için çok verimli kullanamıyoruz. Yapım aşaması olan konuların güncelliği ve aktif oluşları sadece bitmiş model paylaşan kullanıcıları özendirerek veya konuyu takip edenlerin yapım aşaması görmek isteriz gibi ısrarları ile bu yönde evrilebilir.

Teşvik etmeli, ayrımcı bir tutum teşvik edici olmayacaktır.

Herkese merhaba,

- Uretimi arttiracak, uyelerin foruma devamliligini saglayacak en onemli sey "Ayin Birincisi" bence. Ayrica secilen ayin birincilerinin icinden, sene sonunda yilin birincileri de secilebilir. 

- Ayrica eskisi gibi ana sayfanin bir kosesinde dereceye girenlerin model resmini sergilemek, gorsel acidan hos olacaktir.

- Bildigim kadariyla Facebook sayfasina resim yukleyemiyorsunuz. Ancak modelini bitiren kisi, belirlenecek veyqa gonullu olacak kisiye modelinin resimlerini gonderse, facebook'ta da hobimaket olarak resmini yayinlanabilir.

Bir saat önce, Ertug Orentel yazdı:

Herkese merhaba,

- Uretimi arttiracak, uyelerin foruma devamliligini saglayacak en onemli sey "Ayin Birincisi" bence. Ayrica secilen ayin birincilerinin icinden, sene sonunda yilin birincileri de secilebilir. 

- Ayrica eskisi gibi ana sayfanin bir kosesinde dereceye girenlerin model resmini sergilemek, gorsel acidan hos olacaktir.

- Bildigim kadariyla Facebook sayfasina resim yukleyemiyorsunuz. Ancak modelini bitiren kisi, belirlenecek veyqa gonullu olacak kisiye modelinin resimlerini gonderse, facebook'ta da hobimaket olarak resmini yayinlanabilir.

Ayın güzeli, Yılın güzeli , biten modeller ve ayın güzelleri köşeleri :) 

Facebook sayfasını Taner abi güncelliyor sağ olsun daha aktif bir güncelleme olmasından yanayım, ayın biten modelleri ve ay sonu seçilen ayın güzelleri tablosunun eskiden olduğu gibi facebook sayfasından hatta diğer facebook sayfalarında örneğin Türkiye Plastik Modelciler Grubu gibi sayfalarda da paylaşılabilir.

Kendi adıma konuşuyorum. :)

Etkinlikler vs neler yapılabilir konusu ayrı, nasıl bir forum olmalı, nereleri geliştirebiliriz yada düzenleyebiliriz ayrı bir konu.
Sanırım Gökay'ın bahsetmek istediği forumun kullanılışlığı...

Bana forum karmaşık geliyor genelde. Aradığımı bulmakta zorlanıyorum. Mesela Biten modellerin linki. Her seferinde neredeydi diye ararken başka şeyler buluyorum :)
Mesela bazı konu başlıkları sabit tutulmalı ve hemen göze batacak yerlerde durmalı.

Diğer bir konu Somebody :) Kim bu somebody (ler) bilmek güzel olur bence. Bazen de yorum yapıldı mesajı geliyor ama yorumu göremiyorum. Bu nadiren oluyor.

Sertaç yorum yapan sonradan silmiş olabilir

Gökay 150 model olmasın diye her üyeye kategoriye göre bir modelle katılma hakkı verelim dedim

Yapım aşaması olmadan ben de yayın yapıyorum, el insaf 9bin iletim var, yüzden fazla modeli dioramayı yapım aşamaları ile yayınladım. 2 saat konu yazıp resim yüklediğimi hatırlarım. Bir de ayda 4-5 model bitiriyorum, hepsine fotoroman yapamam. Benim gibi başkalarının da mazereti vardır, birinin zamanı yoktur, diğeri telefondan resim yükleyemiyordur. Paylaşım olsun da konulu konusuz kim nasıl istiyorsa artık

Ben, kendim moderasyon yapıyorum diye demiyorum?, genel olarak iyi buluyorum forumu

Ayın yılın güzeli ve arama motoru, bir de anasayfada o güzellerin resimlerini yapsak gayet iyi olur

2 saat önce, Gökay Yalçın yazdı:

Ayın güzeli, Yılın güzeli , biten modeller ve ayın güzelleri köşeleri :) 

Facebook sayfasını Taner abi güncelliyor sağ olsun daha aktif bir güncelleme olmasından yanayım, ayın biten modelleri ve ay sonu seçilen ayın güzelleri tablosunun eskiden olduğu gibi facebook sayfasından hatta diğer facebook sayfalarında örneğin Türkiye Plastik Modelciler Grubu gibi sayfalarda da paylaşılabilir.

Katılıyorum, ayın güzeli olayı çok eğlenceli ve şevklendiriciydi., üstelik her ya biten modellerin hepsini birarada görüp yorum yapmak da iyi oluyorduç.Yıl sonunda da ayın güzellerinden yılın güzellerini seçelim. 
Ayrıca iletiyi beğenenlerin isimleri de görünsün.

Gökay merhaba, 

Yıllarca teknik ve uygulama anlamında forum ve site yönettim. Forum kullanıcısı gözü ile baktığımda, "bana göre" iki problem var;

1.sorun son girişten bu yana değişen konuların görüntülenmemesi. Forum şu anki versiyonuna yükseldiğinden bu yana bu eksiklik var. Sadece son 10 konuyu görebiliyorum. Belki ana sayfa kod takviyesi istiyordur. Bir önceki versiyonla karşılaştırmak lâzım. 

2. Sorun somebody. Cep telefonunda login olmasam bile kimlerin beğendiğini görebilirken, bilgisayarda bunu göremiyoruz. 

Diğer konulara gelince, her zaman herkesi memnun etmeye çalışma zira bu mümkün değil. Ayın güzelleri güzel bir uygulama ancak yarışma fotoğrafla olmaz. Bunu sana jürilik yapan bir modelci kardeşin olarak söyleyebilirim. Eleştiri konusunda ben de eksiklik görüyorum. Öte yandan kısıtlı imkanla veya başlangıç seviyesinde model yapan arkadaşları eleştirmenin de gereksiz olduğunu düşünüyorum.

Teknik anlamda soru sormak istersen her zaman dükkan açık ;)

Kolay gelsin