Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Kubilay Boraoğlu

1/350 │ TCG İstanbul (D 340)│Trumpeter │ Kubilay BORAOĞLU

Recommended Posts

TCG İstanbul (D340) - EX USS Clarence K. Bronson (DD-668)

8192.jpg

IMG_4253.JPG

Herkese iyi akşamlar. Trumpeter'in 1/350 The Sulivans kitini bir zamanlar donanmamızda sancağımızı taşıyan TCG İstanbul olarak yapmaya karar verdim. Gemi Fletcher Sınıfı bir gemi olup 2. Dünya savaşına katılmış muhriplerden. Tamiyanın Fletcher Sınıfı muhrip kiti daha detaylı olmasına rağman early war versiyonuydu, o yüzden nispeten TCG İstanbula en çok benzeyen ve late war olan The Sullivans kitini tercih ettim. Benim için ilk olmak üzere photo etch set ile modeli detaylandırmaya karar verdim. Tom's Modelworks'ün The Sullivans PE seti ve L'Arsenal'in Modern US Navy Radar Set 'i aldım.

Gemi birçok modernizasyona tabi olmuş. En son 1960 'lardan sonra FRAM olduktan sonra 1967'de Türkiye'ye transfer edilmiş. The Sullivans kiti sadece 2. dünya savaşı sonrası modernizasyonu geçirdiği için Türk Donanması'nda hizmet gören gemilerden farklılıkları mevcut , bu farklılıkları elimden geldiğince önceki kitlerden artan parçalarla yapacağım.

img_4250ceu1p.jpg

İlk olarak direkten başladım. 1960'dan sonra değiştirilen gemi direği, hava radarları daha modern olanları ile değiştirildiği için baya karmaşık bir şekilde desteklerle güçlendirilmiş.

img_4254vluwy.jpg

Gabya sınıfı fırkateynden kalan helikopter platform ağlarının short hul için çerçeveleri direğin desteklerinin kalınlığında olduğu için onları keserek yapmaya karar verdim.

img_4255g6uwd.jpg

img_4256i2uc4.jpg

img_4257oru6u.jpg

USS The Sullivans (DD-537) ilginç bir hikayesi var. 5 kardeş (Sullivans kardeşler) USS Juneau isimli gemide görevlilerdir.  Guadalcanal'da geminin batması ile 5 kardeşte ölür. Onların anısına yeni yapılan bir destroyer'e  USS The Sullivans ismi verilir. Bugün A. Burke sınıfı bir geminin de ismi USS The Sullivans.

Photo etch ile modeli detaylandırmaya başladım. Bu iş tahmin ettiğimden de zormuş , örümcek bacağı kalınlığında metali kaybetmeden yapıştırmak epey zaman alıyor. Halı canavarı iki kere bir kaç parçayı yuttu ama hepsini uzun bir arama ile buldum neyse ki.:D

img_442706utd.jpg

Radar setini alırken bu gemilerde kullanılan A/N SPS 6B radarının olması için araştırdım fakat maalesef bulamadım. Onun yerine SPS 40 radarının tel kısmını alıp SPS 6B radarına benzettim. Boyut olarak biraz büyük kalsa da elimden bu kadarı geldi. Radarın alt kısmını fotoğraftan kesip yaptım.

500px-SPS-6C_(DSC_7006).jpg

SPS 6B

USS_Raleigh_(LPD-1)_SPS-40_radar_2.jpg

SPS 40

img_4445cfuzv.jpg

On 05.10.2016 at 02:30, Gökhan Demirci yazdı:

Şahane gidiyor kolay gelsin..

On 06.10.2016 at 10:10, Rüzgar ÇINAR yazdı:

Eline sağlık.

Takipteyim/iz

Teşekkürler.

On 06.10.2016 at 10:12, Kerem Erkmen yazdı:

Forumdaki herkes gibi (ki gemi maketi yapan çok çok çok az kişi var) takipteyim.
Eline sağlık; çok ince detaylar; işin zor vallahi...

Teşekkürler. Gemi modeli yapan az değil aslında ama çok sık gemi yapılmadığı için az gözüküyor. Emre İlter abiden yakın zamanda bir model bekliyoruz. :)

On 06.10.2016 at 11:18, Kürşat Kaan AKKOYUN yazdı:

Selam, mükemmel bir dikkate sahipsin. Bir sorum var: fotograftan kestiğin parça boyarken buruşmayacak mı?

Teşekkürler. Haklısın hocam buruşup buruşmayacağını deneyeceğim olmadı yoğurt kabından yapabilirim o parçayı. Bu aralar baya yoğunum pek ilerleyemiyorum hep zaman azlığından kolaya kaçtığım için ve en yakınımda bulduğum malzeme fotoğraf olduğu için o şekilde yaptım.