Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Levent Burak Kara

1/48|MiG-29 9-13 primer colors | GWH | Levent Burak Kara

Recommended Posts

Kokpit ustune Ammo washlari ile biraz yikama yaptim (Earth rengiydi galiba). Siperlik kisminda biraz tozlanma, eskime goruntusu veriyor. Elektrik sigorta kutusundaki dugmeler yine kurdanla.IMG_7935.JPG

IMG_7949.JPG

IMG_7947.JPG

Motor aligi acik olacak. Park halindeki MiG-29'larda ust hava aligi kapali, motor giris kapaklari acik oluyormus. Ancak kapaklar hafif egimli, sert bir paketleme malzemesini taban olarak kullanarak o egimi vermeye calistim.IMG_7948.JPG

Olacak gibi... IMG_7954.JPG

Motorlar onden gozukecegi icin biraz renklendirme yaptim. Oldukca uzun suren dry-fitting seanslarindan sonra kesip bicmem gereken yerleri buluyorum.IMG_7959.JPG

Yapim kilavuzundan saparak on ve arka motor alik parcalarini birlestiriyorum. Kaideyi onlemek icin sarap folyosu ile birlesim yerini kalinlastiriyorum.IMG_7961.JPG

Macun yok resimde. Japon yapistiricisi ile birlestiriyorum. Tasma olmasi onemli degil (hatta iyi de bir sey), zira "CA debonder" kullanarak tasmis japon yapistiricisini macunu alkolle temizler gibi temizleyebiliyorum. Bu CA debonder mukemmel birsey! Oyle ki cogu yerde macun yerine artik japon kullaniyorum, zimpara yapmadan temizleyebiliyorum.IMG_7983.JPG

Bir motor kapagini acik birakacagim. Alttaki detaylar az da olsun gorundugu icin biraz atmasyon detay ekledim.IMG_7980.JPG

Alttaki resimde keskin siniri Tamiya bandiyla yaptim. Geri kalan kismi maskelemek icin "Silly Putty" denen bir malzemeyi kullandim. Cok yararli bir malzeme. Bluetack'e gore cok daha yumusak, sekle gelen bir yapisi var. Su linkte daha detayli bir sekilde acikliyorum:

http://www.arcforums.com/forums/air/index.php?showtopic=268923&view=findpost&p=2601762

IMG_7971.JPG

IMG_7974.JPG

Cesitli metalik ve clear green/blue gibi renklerle boyama islemi. Dikkatli bakarsaniz motor detaylarinda bir F-16 kontrol cubugu, F-4 firlatma koltugunun tutacak kismi gibi bir ton alakasiz parca gorebilirsiniz. Amacim birlesim kismini olabildigince ortmek, cunku bu motor acik olacagi icin direkt goze batiyor.IMG_7973.JPG

IMG_7978.JPG

3 kat mutfak folyosunu beyaz tutkalla hazirlayip motor detaylari ekledim.IMG_8008.JPG

IMG_8009.JPG

Yakit tankinin ilk asamalari. Surfacer 1200, metalik renk (Vallejo celik galiba), sac spreyi, sari astar rengi (XF-4 turevi), suyla chipping, ve plastige kadar inen kisimlara metalik renkle rotus. Bir sonraki asama Tamiya clear coat, sac spreyi, ama konuflaj rengi, ve bir kat daha chipping. Tank iki ana parcanin birlesimiyle oluyor. Cikintili kaynak izleri maalesef zimparadan sonra kayboluyor. Butun o cizgileri zimpara ile tamamen yok edip stretched sprue ve styrene rod ile yeniden yaptim. Offf, Turkce'sini bilmiyorum bir suru terimin, kusura bakmayin.IMG_8011.JPG

IMG_8012.JPG

Modelin tamami ice donuk olmasina ragmen butun panel cizgisi ve percin detaylarini derinlestiriyorum. Cok uzun suren bir islem tabi ama en son yikamanin iyi tutmasi, ve yuzeyin kaliteli durmasi icin kanimca son derece onemli bir asama.IMG_8013.JPG

IMG_8014.JPG

Govde  ile motor aliginin birlesim yerinde sarimtrak bir macun var. Bu gibi genis bosluklari iki parcali Apoxie putty ile dolduruyorum. Apoxie'nin bir avantaji suyla islatilmis kulak temizleme cubugu ile cok ama cok rahat temizleniyor, hic cekme yapmiyor, ve kurudugu zaman tas gibi oluyor. Milliput gibi bir sey ama bence modelcilik gibi daha ince isler icin cok daha uygun. Siddetle tavsiye ediyorum.IMG_8018.JPG

Sagolun gorusleriniz icin, Ruzgar Bey, dediginize katiliyorum, aciklama olmayinca havada kaliyor cogu sey. Az once orjinal tum resimlere aciklamalar ekledim. Umarim sorularinizi cevaplayabilmisimdir. Bundan sonra gelisme oldukca aciklamalari ile paylasmayi umuyorum.

Bir ton eksigi gedigi var benim gordugum ama gormezden gelip yol almaya calisiyorum. Boyasi dokulmus, eskimis bir ucak olarak bitirmeyi planliyorum modeli, umuyorum boyadaki karmasiklik tesviyedeki hatalari, abartilari bir nebze kapatir.

Tolga Bey, bahsettiginiz malzeme Silly Putty, esas rengi pembemsi, ama boyadan oturu yesil gozukuyor saniyorum.

Elinize, emeğinize sağlık. Böyle kaliteli ve profesyonel çalışmalarınızı detaylı anlattığınız içinde ayrıca teşekkür ederim.

Sizden ricam kullandığınız tesfiye malzemeleri, silly putty, 3M Bondo...vb malzemeleri nereden temin ettiniz ve yurtiçinde varsa nerelerden ulaşabiliriz? Bilgi verebilirseniz sevinirim. 

Cok sagolun, ancak her yapimda oldugu gibi gormezden geldigim bir cok eksigi gedigi var.  Yeni deneyecegim bir kac metod olacagindan sonuc iyi mi kotu mu boyama asamasinda belli olacak.

Amerika'da bulundugum icin malzemelerin hemen hemen hepsini burdan temin ettim. 

- Silly putty: Burda "drug store" denilen yerlerde, oyuncak kisminda bulunabiliyor. Michaels, Hobby Lobby gibi sanat ve hobi malzemeleri (sadece maketcilik degil) satan yerlerde de bulunabiliyor. TR'de bunlarin dengi magazalar var mi bilemiyorum. Silly putty cok ucuz bir malzeme. Kendim yapmadim ama evde de yapilabilir sanirim:

http://www.wikihow.com/Make-Silly-Putty

https://www.youtube.com/watch?v=7KYv5s_yVm0

- Bondo: Otomotiv malzemeleri satan Pep Boys isimli bir yerden aldim. Eminim TR'de de benzeri cok yaygin olmali. Petrol bazli biur macun, yogun kimyevi kokusu geliyor. Dedigim gibi cekme yapmiyor ve zimpara cok elverisli. Bondonun bir cok otomotiv  macunu var. Benim ogrendigim ozellikle bu "glazing and spot putty" bizim islere uygun.

- Su aralar Vallejo plastic putty de kullaniyorum. Normal Vallejo sisesinde geliyor.

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/41yaCFa1HUL.jpg

Suyla temizleniyor, zimpara isi de fena degil.

- UMM scriber'i ve testereyi surdan aldim: https://www.umm-usa.com

UMM'nin sahibi John Vojtech, harika aletleri var. 

- Apoxie putty: Yine Michaels, Hobby Lobby gibi yerlerde bulunabilir.

Bu malzemelerin hemen hemen hepsini Ebay gibi sitelerde bulmak mumkun olsa gerek. 

Sagol Koray, bakalim sonunu getirebilecek miyim... Son asamalardan bir kac resim. IMG_8038.JPG

Radoma biraz agirlik ekledim, saydam silikonla sabitledim. Icindeki kimyasallarin plastigi eritmemesi icin bir gece bekledim radomu govdeye birlestirmeden once. Alt-ust govdenin kokpit onundeki birlesim yerini Apoxie putty ile guclendirdim. Kurudugu zaman kirmak neredeyse imkansiz: IMG_8041.JPG

Percin, panel cizgi isi bitmedi bir turlu:IMG_8043.JPG

Siperligi alttan ab ve Tamiya clear yesil ve mavi ile boyadim. Ardindan future banyosu:IMG_8044.JPG

Ve montaj:

IMG_8047.JPG

IMG_8052.JPG

IMG_8054.JPG

Eskimis, yipranmis bir ucak yapmayi dusunuyorum. Alt katman olarak Mr. Hobby Super Metallic uyguladim. Hafif golgeli ve kaba olmasina calistim:IMG_8067.JPG

IMG_8068.JPG

IMG_8069.JPG

Simdi internetten bir suru resim calisiyorum. Henuz tam karar veremedim boya nasil olacak. Boyasi iyice dokulmus, astari meydana cikmis bir model var aklimda. Tek bir ucaga bagli kalmadigim icin boyamada teknik taktik gelistirmek icin tam kurbanlik bir model. Bakalim nasil olacak...

Selamlar. Kursat Bey, o cizgiler Ruzgar Bey'in de dedigi gibi orjinalinde de var, GWH yakalamis o detayi.

Bu yapimda tek bir ucagi referans almiyorum. Farkli MiG-29'larda (yipranmis 9.12 ve 9.13 + yeni kompozit bazli MiG-29K ve turevleri) gordugum detaylarla kendimce oynayip renklendirmeye calisiyorum. Boyama asamalarindan bir kac resim paylasiyorum. Mumkun oldugunca, panel sinirlari da dahil olmak uzere, maske kullanmamaya calisiyorum. %90 civari serbest el diyebilirim. 

IMG_8070.JPG

IMG_8071.JPG

IMG_8072.JPG

IMG_8073.JPG

IMG_8074.JPG

IMG_8075.JPG