Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Gökhan Demirci

1/72 | M60 A3 | Revell | Gökhan Demirci

Recommended Posts

Bayramdı, tatildi, işti darbe girişimiydi derken istifa etmemin ve @Mustafa Demir abimden aldığım gazın da etkisiyle ilk tankıma başlamış ve montajını bitirmiş bulunmaktayım. Şu an diğer tüm kitlerime ara verdim, ama şu an :) Sitedeki tecrübeli abilerime az da olsa yaklaşırsam ne mutlu bana. Hatta ressam olan kız arkadaşımın kaliteli kuru pastellerine de çökmüş bulunmaktayım :D İlk elin günahı olmaz :D

DSC_0087_zps2cejeouy.jpg

DSC_0088_zps4khdksnd.jpg

DSC_0089_zpszlgsgyam.jpg

DSC_0090_zpsd7g5pzdm.jpg

DSC_0091_zpsw5psgotf.jpg

DSC_0094_zpsqllycxoz.jpg

DSC_0095_zpsqeadbcrg.jpg

IMG-20160718-WA0034_zpsgwqqy8sh.jpeg

DSC_0115_zpsug3gwjyh.jpg

DSC_0120_zpskqaya8xx.jpg

20160721_234606_zpsrgjnjvqv.jpg

20160721_234629_zpsjbjrf4vj.jpg

20160722_123537_zpsm7vv8acd.jpg

20160722_123550_zpsvbpbcad5.jpg

20160722_123615_zpsp0j66hv9.jpg

20160722_123645_zpsyttkxoyf.jpg

20160722_123723_zpsqzvr1d5j.jpg

Öncelikle kolay gelsin der, verdiğiniz kararlar doğrultusunda hayatınızda başarılar dilerim. Profil resmi doğrultusunda şantiyeci olduğunuza dair bir varsayımda bulunmak istedim ama, doğrumudur bilmiyorum :)

İlk soru;

Paletleri birleştirmişsiniz, lakin nasıl boyanacak onlar? Ben Revell'in bakla paletlerini boyayıp öyle birleştiriyorum... :)

Bazı parçalar zımpara istiyor gibi duruyor.

2 dakika önce, Berk Can. yazdı:

Öncelikle kolay gelsin der, verdiğiniz kararlar doğrultusunda hayatınızda başarılar dilerim. Profil resmi doğrultusunda şantiyeci olduğunuza dair bir varsayımda bulunmak istedim ama, doğrumudur bilmiyorum :)

İlk soru;

Paletleri birleştirmişsiniz, lakin nasıl boyanacak onlar? Ben Revell'in bakla paletlerini boyayıp öyle birleştiriyorum... :)

Bazı parçalar zımpara istiyor gibi duruyor.

Teşekkür ediyorum iyi dilekleriniz için. Evet doğru varsayım. Şantiyeciyim mesleğimi seviyorum, soğutmaya çalışanlar olsa da :)

Boyama işiyle ilgili çok canım sıkkındı üşendim boya yapmaya ama halledeceğim. Bazı parçaların zımpara istediği aşikar özellikle palet tekerleri için. Tartışmasız onlar da elimden geçicek :) Kısaca ufak tefek rötuşlar kaldı boyama için.

Bir saat önce, Kürşat Kaan AKKOYUN yazdı:

Ben paletleri her zaman tankın üstünde boyuyorum. Dikkat istiyor biraz ama bu şekilde yapmayı daha çok seviyorum. Boyalı parça yapışmıyor, yapışsa boya zarar görüyor. 

Ben de detaylı paylaşayım (yoğurt yiyişim) o zaman :)

Ben boyadıktan sonra, paletlerin paletlere değdiği veya gövdede oturacağa yerlerdeki boyayı hafifçe kazıyıp öyle yapıştırıyorum, veya tutkalla boyayı alıp tekrar bastırıyorum... Yapıştırıcı değen veya kazıdığım yerlere yapıştırıcı kuruduktan sonra (2 dakika) sadece düzeltme boyası (touch-up) ile küçük dokunuşlar yapıyorum. Böylece değişik açılardan bakınca sırıtan yerler gözüme gözükmüyor :)

Tabi boyadan sonra model yapım aşamasında veya bitiminde kırılan dökülen yerleri eğer verniklemişsem tekrar yapıştırıcı sürdüğümde üstüne , yapıştırıcı gelen yerleri tekrar vernikliyorum böylece çizgisel veya noktasal aynamsı parlaklıkları da boyasız gidermiş oluyorum... :) Leziz :) 

14 saat önce, Ahmet Gürkan yazdı:

Montaj çok temiz görünüyor valla, paletleri boyama işi sıkıntısız geçerse çok güzel bir model olacak gibi...  Renk olarak ne düşünüyorsunuz? Görseldeki NATO kamuflajını mı yapacaksınız?

Kamuflaj olarak nato değil de Güneydoğuda kullanılan bu kamuflajı düşündüm Ahmet abi. Palet ilk kez boyayacağım ama özen göstereceğime inanıyorum :)

https://www.alsouria.net/sites/default/files/field/image/%D8%AA%D8%B1%D9%83%D9%8A%D8%A7_16.jpg

http://ujszo.com/sites/default/files/22375516.jpg

https://milinme.files.wordpress.com/2012/08/tursy-42.jpg

14 saat önce, Kürşat Kaan AKKOYUN yazdı:

Ben paletleri her zaman tankın üstünde boyuyorum. Dikkat istiyor biraz ama bu şekilde yapmayı daha çok seviyorum. Boyalı parça yapışmıyor, yapışsa boya zarar görüyor. 

Kürşat abi valla ben de bazen ayrı ayrı yapasım geliyor amaa bir daha boyayı kazı falan uzun iş güzel bir eskitme ve weathering ile varsa ufak hatalar güzel bile durabilir diye düşünüyorum. Bu şekilde elimden geleni yapıcam sen de beğenirsin umarım :)

Guest M.D.   
Guest M.D.

İstifa kararın hayırlı olsun, umarım herşey bundan sonrası için güzel olur.

Tanka gelince, 72 benim alanım değil. Gözümde çok büyüyor 72. Montajı aceleyle yapmışsın belli. Zımparalık çok yer var. İlk göze batan ise tekerler. Kulenin arkasındaki selede var sanırım bir kaç zımparalık yer. Namlu kilit halkasında, çeki halatlarında, üst gövdenin muhtelif yerlerinde yine zımpara lazım. Bu kadar küçük ölçekte zor bu zımpara işi. Bu sabah çok uygun bi 72 lik bradley gördüm satılıklarda cesaret edemedim.

Tank iyidir. Ağırdır. Ayağı yere basan herşeyi severim:D Erhan abinin taktiği uygulayıp gövdenin içine ağırlık niyetine bozuk para yapıştırmayı ihmal etme. Ben gövde içine rc araçlarımdan kalan ağırlıkları yapıştırıyorum. Ele geliyor biraz ağırlık açısından.

Paletleri boyarken dikkatli olmak lazım monte etmişsin artık. Yanlış yöntem değil kesinlikle. Modelcilikte tek bir doğru yok. Sen ne yaparsan doğru odur. Önemli olan keyif almak. Kolay gelsin devamını merakla bekliyorum:)

On 24.07.2016 at 14:56, Mustafa Demir yazdı:

İstifa kararın hayırlı olsun, umarım herşey bundan sonrası için güzel olur.

Tanka gelince, 72 benim alanım değil. Gözümde çok büyüyor 72. Montajı aceleyle yapmışsın belli. Zımparalık çok yer var. İlk göze batan ise tekerler. Kulenin arkasındaki selede var sanırım bir kaç zımparalık yer. Namlu kilit halkasında, çeki halatlarında, üst gövdenin muhtelif yerlerinde yine zımpara lazım. Bu kadar küçük ölçekte zor bu zımpara işi. Bu sabah çok uygun bi 72 lik bradley gördüm satılıklarda cesaret edemedim.

Tank iyidir. Ağırdır. Ayağı yere basan herşeyi severim:D Erhan abinin taktiği uygulayıp gövdenin içine ağırlık niyetine bozuk para yapıştırmayı ihmal etme. Ben gövde içine rc araçlarımdan kalan ağırlıkları yapıştırıyorum. Ele geliyor biraz ağırlık açısından.

Paletleri boyarken dikkatli olmak lazım monte etmişsin artık. Yanlış yöntem değil kesinlikle. Modelcilikte tek bir doğru yok. Sen ne yaparsan doğru odur. Önemli olan keyif almak. Kolay gelsin devamını merakla bekliyorum:)

İnşallah Mustafa abi teşekkür ediyorum :)

Zımpara konusunda endişen olmasın abi layıkıyla tamamlayacağım.

İçine ağırlık yapacak plastikler ağırlıklar doldurmayı da düşünmedim değil ama o an angarya geldi :D yerleştiririm yine de :) Paletleri de mümkün olduğunca ayarlıcam abi bakalım boyama aşamasında daha fazla netlik kazanır diye tahmin ediyorum..

Hepsini geçtim buna başlama planım hiç yoktu ama birkaç yorumda senle konuştuktan sonra fikrim değişti abi. tankın montajı baya zevkliydi. Ölçeğine göre de detay oranı yüksek sanırım.. bunun üzerinde baya bi eskitmedir yıkamadır falan çalışıcam.

Guest M.D.   
Guest M.D.

Forumda mutlaka Erhan Atalay abimizin çalışmalarını hatim etmelisin  birde miniafv sitesinide incelemen hem keyifli hem öğretici olacaktır. 

Benim maketle tanışmam pırpırla oldu ama benim olayım tankmış. Herçekten seviyorum tankları. Bunu bitirdikten sonra bence birtanede 1/35 denemelisin. Doya doya eskitirsin. Kolay gelsin:)

Guest M.D.   
Guest M.D.

Ben sana vakti zamanında dememişmiydim sen 1/72 başlığı aç Erhan abi el atar diye. Ara eski mesajları bunu söylediğimi göreceksin:D

On 26.07.2016 at 23:38, Mustafa Demir yazdı:

Ben sana vakti zamanında dememişmiydim sen 1/72 başlığı aç Erhan abi el atar diye. Ara eski mesajları bunu söylediğimi göreceksin:D

Konu Gümbürtüye Gitmiş Mustafa Abi Baktım Da Hakkaten öyle :D Azcık Çalıştım Kamoya.. Daha İlk Katı Ama Olsun. Paletleri Falan Bi Boyadım Yalandan :D Rötuş Ve Detay Boyamam Çok Abi..

20161003_005454_zpsdeyqomkl.jpg

20161003_005406_zpsjpg9yhqi.jpg

20161003_005342_zpsx8sycbqy.jpg

20161003_005306_zpsgnjsxldw.jpg

20161003_005329_zps3rjtdwnq.jpg

Guest M.D.   
Guest M.D.

Off kardeşim süper gidiyo. Valla eline sağlık. Daha şimdiden çok güzel olacağı belli. Tek uyarı filtre ve yıkamada rengi koyulaştırmamaya dikkat et. Benim sık yaptığım bir hata bu. Renkler çok güzel olmuş koyulaşmaması lazım. Kolay gelsin:)

20 saat önce, a.mümtaz yıldız yazdı:

gayet güzel gidiyor Gökhan harika olacak :)

Mümtaz Abi Teşekkür Ediyorum. Valla İlk Tankım Hevesliyim :)

14 saat önce, Kürşat Kaan AKKOYUN yazdı:

Telefondan bakabildim ama mükemmel duruyor. Ellerine sağlık.

Çok Teşekkür Ediyorum Kürşat Abi Siz Tankçılardan Güzel Yorum Almak Cidden Güzel :)

13 saat önce, Mustafa Demir yazdı:

Off kardeşim süper gidiyo. Valla eline sağlık. Daha şimdiden çok güzel olacağı belli. Tek uyarı filtre ve yıkamada rengi koyulaştırmamaya dikkat et. Benim sık yaptığım bir hata bu. Renkler çok güzel olmuş koyulaşmaması lazım. Kolay gelsin:)

Mustafa abi çok teşekkür ediyorum güzel yorumun için ama siz böyle diyince gözümde büyüyor 72 oldu 35 valla :D renk koyulaşmasın diye kuru pastelle wash yaparım o zaman abi :) Batırmam İnşallah.

13 saat önce, Kerem Erkmen yazdı:

Çok güzel ilerliyor. Ellerinize sağlık.

Kerem Abi Değerli Yorumun İçin Teşekkürler :)

8 saat önce, Erhan Atalay yazdı:

Kit enfes Tek problem sis lançerileri Türk tipi değil , onu da görmezden geliriz artık ;)

Erhan Abi Sırf Bugün Kadıköye Gittim, Plastik Çubuklar Aldım Farklı Boyutlarda Kesit alanları, kare, daire, L ve şerit. O sisler kafamı kurcaladı çok benim de gözüme batıyor. Kırıp atabilirim abi. Sisleri Elimde Yapsam Nasıl Olur Abi? Bu arada Aldıklarım Bunlar Abi; Kes Böl Parçala Yapıştır Taktiğiyle :D:D

DSC_0097_zps9rphcm82.jpg

6 saat önce, GARYOSAVAN yazdı:

Setim var zaten her türlü malzeme çok sayıda elimde mevcut. Gerek çinden 3'er 4'er tane gerek Türkiye'den alınma çevremde bir kaç kişiye bile verdim.. Özellikle de Vetus'un 6'lı cımbız setini 12 TL'ye aliexpresten getirtebilirsiniz. Türkiyede tanesini 5-10 tl arasında satan var. Bu arada Kitin boyanmış halinde çapak yok :)

5 saat önce, Rüzgar ÇINAR yazdı:

İyi gidiyor. Ama kamuflajda bazı yerler ince kalmış. Alttaki boya gözüküyor.

Eline sağlık.

Kamuflaj daha ilk kat Rüzgar abi. Bir de bazı yerleri boyamak istemiyorum kitin referansında da boyalar genelde silinmiş alttaki sarı belli oluyor hepsinde :D 

14 dakika önce, Rüzgar ÇINAR yazdı:

Havanlar iyi gidiyor. Eline sağlık. Bit kadar şeyler. Valla çok emek var. Kolay gelsin.

Plastik levhaları nereden aldın?

Rüzgar Abi Kadıköy'deki Güven Maket'ten Aldım. 50cm uzunluklarda. 0,5-1.25 TL arası değişiyor tanesi.

Bu arada bir Tanesini Bitirdim Abi. Kapakların Şişen köşeleri kemikleşince rötuşlucam :) Parmaklarım böyle oldu :D

DSC_0106_zpsqulngv9c.jpg

DSC_0109_zps0ebsejra.jpg

DSC_0110_zpssruw6whd.jpg