Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Recommended Posts

Bir baktım ki şu ana kadar yaptığım bir kaç sivil aracın hepsini başkaları için yapmışım. Başımın (şimdilik) kel olmadığını da bildiğim için, bu sefer kendim için bir sivil araç yapmaya karar verdim. 

Modelimiz 1966 yılı LeMans 24 saat yarışlarında büyük süpriz yaparak Ferrari'yi geride bırakan efsane Ford GT Mk.II.

66-Ford-GT40-MK2-1015_DV-12-AI_02_zpsuf3

Dizaynını çok beğendiğim bu arkadaşın Fujimi tarafından üretilen 1966 Limited Edition versiyonu yaklaşık 2 ay önce ebay üzerinden stoğuma eklenmişti. Kitin içinden plastik ve şeffaf parçalara ilave olarak küçük bir PE seti, kumaş dokusuna sahip emniyet kemeri kağıdı, lastik yazıları için kuru transfer dekal ve 1966 yarışına ait dekal seti çıkıyor. Kutudan çıktığı gibi yapacağım. Hedefim mümkün olan en temiz bitişi sağlamak :) 

20160502_214655%20NXPowerLite_zpsvfw9sjy

Yapıma geçen hafta Çarşamba başladım ama tahminimden hızlı ilerledim diyebilirim. Kitin plastiği biraz sert ama genel itibariyle uyum problemi yok. İç detaylar fena değil. Ancak gösterge dekallerinin transfer uzantıları biraz büyük olduğu için gösterge yuvalarına oturmaları biraz dertli oldu. Aracın içi ve motor bölümünü tamamladım.

20160430_145131%20NXPowerLite_zpsjsga2t1

20160430_163237%20NXPowerLite_zpsvpdi0my

20160501_094835%20NXPowerLite_zpsp1a7hmu

20160501_100200%20NXPowerLite_zpsmfjr6pu

20160501_142449%20NXPowerLite_zpshwtf31i

20160501_142500%20NXPowerLite_zpsy03o4yd

20160501_182329%20NXPowerLite_zpsinthwnz

20160501_184039%20NXPowerLite_zpspthukh7

İç bölüm tamamlandı ve gövdeyle birleşimi denendi. Biraz uğraştırıyor ama oturunca gayet güzel duruyor.

20160502_091744%20NXPowerLite_zpsxassqtk

20160501_185037%20NXPowerLite_zpsjspdg3x

Gövdeye önce siyah ardından gri astar attım. Sulu olarak 4000, 6000 ve 12000 ile zımparaladım.

20160503_072053%20NXPowerLite_zpsqfbdorq

20160503_073645%20NXPowerLite_zpsco1rffm

Ana renk olarak gunze beyaz ve açık maviyi 5:1 oranında karıştırak ilk katı attım. Fotoda çok beyaz çıkmış ama gerçeği uçuk mavi. Bir kaç kat sonra sanırım tam rengini bulacak :)

20160503_132523%20NXPowerLite_zpsf3f3y68

3 dakika önce, Taner Onagül yazdı:

Güzel makine... Takipteyim..

Teşekkür ederim :)  Hazır ustayı bulmuşken sorayım :) Son katta ana renk boyaya saen veya parlak vernik karıştırıp atmayı düşünüyorum çünkü kullandığım boyalar mat. Vernikle karışım sıkıntı yaratır mı ve yaratmazsa ne tür vernikle karıştırayım (future, vallejo veya x-22) ?

Şimdi, Fatih Taş yazdı:

Teşekkür ederim :)  Hazır ustayı bulmuşken sorayım :) Son katta ana renk boyaya saen veya parlak vernik karıştırıp atmayı düşünüyorum çünkü kullandığım boyalar mat. Vernikle karışım sıkıntı yaratır mı ve yaratmazsa ne tür vernikle karıştırayım (future, vallejo veya x-22) ?

Fatih vernikle boyayı karıştırıp atmanı tavsiye etmem.. Mat boya arkası x-22 uygun olacaktır... Ama ana boya mat olduğu için pırıl pırıl bir parlaklık bekleme...

1 dakika önce, Taner Onagül yazdı:

Fatih vernikle boyayı karıştırıp atmanı tavsiye etmem.. Mat boya arkası x-22 uygun olacaktır... Ama ana boya mat olduğu için pırıl pırıl bir parlaklık bekleme...

Zaten aletin gerçeği de öyle ışıl ışıl yanmıyor zaten :) Tavsiye için teşekkür ederim.

3 saat önce, Evren İmgel yazdı:

Model çok güzelmiş. Merakla takipteyim :)

Çok teşekkür ederim. :) 

Bir saat önce, Yunus Emre Coşkun yazdı:

Elinize sağlık şimdiden. PE set çıktı mı kit içerisinde. Emniyet kemeri parçaları pe gibi geldi de.

Teşekkürler.

Kemer tokaları, arka ızgara ve kaput demirlerini içeren ufak bir PE seti var. Kemerleri bir tarafı yapışkan diğer tarafı kumaş dokusuna benzeyen bir çıkartma olarak vermişler. uygun boyutta keserek tokalarla birleştirilerek koltuğa yapıştırdım.

1 dakika önce, Kürşat Kaan AKKOYUN yazdı:

EN sevdiğim araçlardan bir tanesi. Çok güzel bir şey gelecek belli ki.

Sivil araç boyası konusunda iyi değilim ama azimliyim :) Umarım bu sefer hatasız becerebilirim :) 

On 05.05.2016 at 08:54, salih tural yazdı:

2k oto verniği neden kullanmıyorsunuz? O daha sağlam ve parlak olur... 

Aslında ben bu kadar sivil araç yapmayı hiç aklımdan geçirmiyordum. O yüzden buna yönelik bir bilgi ve malzeme altyapısı oluşturmamıştım. Ama görünen o ki ben daha sivil araç yaparım. Bir daha ki modelde kesin düşüneceğim :) 

GT'ye devam ettim. Açıkçası son kat verniğe kadar herşey iyi gidiyordu ama ben de o meşhur "portakal kabuğu"nun kurbanı oldum :( "Sağlık olsun, öğreniyorum.." gibi bahanelerle kendimi avutup devam ettim :) 

İkinci kat boya

20160503_215525%20NXPowerLite_zpstfamern

Son kat boya...

20160504_073619%20NXPowerLite_zpslcl7ffr

İlk kat vernik (%50 X-22 + % Tamiya Lacquer Thinner)

20160504_213124%20NXPowerLite_zpsyh8z0a9

Ve dananın kuyruğunun koptuğu yer. Yaklaşık 20 saat sonra atılan ve biraz abarttığım ikinci kat vernik ve waşington portakalı...

20160505_120703%20NXPowerLite_zpspbafky5

Biraz araştırmadan sonra boyayı söküp yeniden atmanın dışında kesin çözüm olmadığını anladım. Açıkçası onu da benim gözüm kesmedi ve eldeki en kibar zımpara (daha doğrusu parlatıcı) ile zımparalayarak kısmen de olsa kabuk etkisini azaltmaya çalıştım...

20160506_062848%20NXPowerLite_zps81rhene

Ve dekalllere başladım. Dekallerin kalitesi gerçekten iyi. Micro set ve Microsol'a ters bir tepki vermediler...

20160506_072847%20NXPowerLite_zpsimhkhzw

4 dakika önce, salih tural yazdı:

Dekallerin üzerine oto verniği atın ve rahat edin derim. Madem bu kadar uğraştınız, sonuç da istediğiniz gibi olsun...

Tavsiyenize uyacağım ve 2K verniği deneyeceğim. Şimdi forumda araştırmaya başlıyorum :) Teşekkür ederim :) 

Zero Paints'in setleri güzel (Mat,semi gloss, gloss) ancak oldukça pahalı (set 60 TL falan) ve yurt dışından temin etmek gerekiyor. 5ml 2k'ya 2,5 ml hardener 1,5 ml de thinner koyarsanız ideal olur.

Sanayi ürünleri konusunda yetkin biri öneri yaparsa bende mutlu olurum.

Ne yazık ki 2k verniği D.bayazıt'ta bulmak mümkün olmadı. Sipariş versem bu sefer de önümüzdeki haftaya yetişmeyecek gibi duruyordu. Makete çıplak gözle bakınca da çok kötü durmadığı için :) 2k uygulamasını bir sonraki çalışmaya bıraktım ve dekallerin üzerine x-22 ile devam ettim.

Sadece ön cam içeriden monte edildiği için gövde birleşiminden önce onu yerine taktım. Dikiz aynası için CA yapıştırıcı kullandım ama nedense sertleşmekte problem yaşadı. Ardından gövde ile şasiyi birleştirdim ki biraz eğip bükme isteyen bir çalışmaydı :( Ama kazasız bir şekilde gövde birleşti. Detay boyamalar ve ıvır zıvırları tamamlamaya devam ediyorum :) 

20160511_072851%20NXPowerLite_zpscg2tqkx

20160511_072933%20NXPowerLite_zpsavo4lon

20160511_072945%20NXPowerLite_zpsmezkmaw

2k verniği kendi markasında akrilik tiner ile inceltmede en iyi sonucu verecektir... Kendi zevkime göre; attığın bu vernik bu tarz bir araç için yeterli bir parlaklık vermiş derim... Üzerine uygulayacağın 2k vernik alttaki vernikle tepkime riski taşır... Tepkimeye girmessede aşırı bir parlaklık verip Le Mans görüntüsünden uzaklaşacak gibi düşünüyorum... Bana kalırsa şu görüntüsü çok doyurucu.... Ellerine sağlık...

7 dakika önce, Taner Onagül yazdı:

2k verniği kendi markasında akrilik tiner ile inceltmede en iyi sonucu verecektir... Kendi zevkime göre; attığın bu vernik bu tarz bir araç için yeterli bir parlaklık vermiş derim... Üzerine uygulayacağın 2k vernik alttaki vernikle tepkime riski taşır... Tepkimeye girmessede aşırı bir parlaklık verip Le Mans görüntüsünden uzaklaşacak gibi düşünüyorum... Bana kalırsa şu görüntüsü çok doyurucu.... Ellerine sağlık...

2k'yı acaba portakal kabuğu görüntüsünden kurtarır mıyım diye düşünmüştüm. Sizden bu olumlu yorumu duyunca daha da rahatladım. Tekrar teşekkürler.