Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
İhsan Çakmakçı

1/35 │Destroyed Panther Tank - Köln 1945 │ İhsan Çakmakçı

Recommended Posts

Zimmerit çalışmaları devam ediyor..Tarettekiler biraz fazla düzgün geldi gözüme..Sonuçta bu yanmış bir tank..Resimler çok dikkatli incelendiğinde zimmeritin çok fazla deforme olmuş ,erimiş,yamulmuş ve çoğu yerde yok olmuş bir durumda olduğu anlaşılıyor..Bende bu durumu taklit etmeye çalıştım..Çizgileri daha eğri büğrü çizdim..zaten deforme olmamış şeklide eğri büğrü referanslarda...Zımpara ile baya üzerinden geçtim zimmeritlerin..Özellikle ön tarafı referanstaki görüntüsü ile hemen hemen aynı yapmaya çalıştım..Boyanınca fena olmayacak gibi..

WP_20160717_009_zps7azjh512.jpg

WP_20160717_010_zpsqal5pzcw.jpg

WP_20160717_011_zps51rrtikl.jpg

WP_20160717_013_zpsiqp2ybkn.jpg

Tankın ana boyası bitti..Fotoğraflarda daha çok görünen tarafı tamamen yanmış..Diğer tarafının göründüğü foto çok az..Dolayısıyla camo varmı yokmu anlayamadım ve karar veremedim açıkcası..Tahminim savaşın sonlarında o bölgede gezinen eski bir düz sarı Panther A ..Bu tarz zimmeriti olan düz sarı panther resimlerine ulaştım..Ama yine aynı zimmeritli camolu olanlarda var..Çoğu yeri yanmış ve kül olan zimmerit kalıntısı olduğundan galiba camo yapmadan verniği basacağım..

WP_20160918_029_zpsyzjwbrcm.jpg

WP_20160918_032_zps8kljrt7g.jpg

WP_20160918_031_zpstczfbtel.jpg

WP_20160918_029_zpsyzjwbrcm.jpg

Tabi kite baya bir el atmam gerekti..Arka dişliye yaptığım operasyonu biliyorsunuz..Üzerindeki alet edevatlar..Taret üzerindeki kulplar v.b..Kitte üzeri kapalı olarak verilmiş arka kutulara kapak uydurup açık şekilde yaptım..Baya zorladı..Onlar kutumu motor girişimi onuda bilmiyorum vallahi:)

Bu arada ızgaralarıda sıcaktan etkilenmiş yamulmuş delinmiş gibi yapmaya çalıştım..Kitte ızgara yoktu tabi ki:)

WP_20160911_002_zps4xainmhv.jpg

Önerilerinizi ve eksik gördüğünüz yerler varsa fikirlerinizi bekliyorum..Yoksa vernik atıp is, duman, kül işlemlerine geçeceğim yavaştan:)

Uzun zamandır rafta bekleyen bu arkadaşa bir ele alayım artık..Başlık canlansın..

Referansa sadık kalmaya çalışarak siyah boya ile girişmiştim..Daha sonrada vernik atıp rafa kaldırmıştım..

İs, duman, kül işine girişecektim ki aklıma airbrush geldi..

Ab yi daha önce hiç kullanmamış biri olarak tankın yanmayan bölgelerine serbest el ile kamo renkleri attım.. Tabi çok temiz bir kamo olmadı ama zaten bu cesaretimin nedeni tankın yanmış olması:) Amacım pigmentle girişip islenmenin, külün altından kamonun hafif hafif görünmesi..Bu açıdan bakınca istediğim şeyi elde ettim gibi...Şimdi öncelikle bir mat vernik atıp koyu bir filtreleme ile renkleri baskılamayı düşünüyorum..Sonra gelsin pigmentler..

WP_20170320_007.jpg

WP_20170320_008.jpg

WP_20170320_011.jpg

WP_20170320_012.jpg