Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
İhsan Çakmakçı

1/35 │Destroyed Panther Tank - Köln 1945 │ İhsan Çakmakçı

Recommended Posts

Guest M.D.   
Guest M.D.

Kusura bakma olmaz abi, illa o katedrali de yapman lazım. Sağlam bir hikayeye dayalı bu maket o katedrali hak etmiş şimdiden.  Takibe alıyorum bu konuyu, kimbilir ne döktürücen yine.

Ahanda buda katedral:D (Mazerete yer bırakmamaya çalışıyorum)

http://www.wackydot.com/3d-model-puzzle-cubic-fun-germany-cologne-cathedral-179-pcs

Abi bi türkiye sitesinde de karton maketi var. Linkini koyamadım(Çok beceriksizim:))

Guest M.D.   
Guest M.D.
15 dakika önce, İhsan Çakmakçı yazdı:

Yok yok boşver katedrali:) Zaten zeminide çok büyük yapmam..Tank odaklı olacak..Becerebilirsem tabi..

"Becerebilirsem" kısmını sen söyleme bari abi. Ben güzel birşey olacağına eminim de, sadece nasıl bitireceğini merak ediyorum:)

7 dakika önce, Berk Can. yazdı:

O son kalan 43tl'lik tamiya panther ausf a'yı siz aldınız dimi?

Tam alacaktım ki ertesi gün stokta kalmamış, çok üzülmüştüm...

Onu ben aldım :) Aklımda bir Panther var da onu yapıyorum şu an elimdeki her iş bırakıp. 

kBd0XW.jpg

Kuru montaj yaparak hasar tespit çalışması:)

WP_20160421_010_zpskakzr38b.jpg

Panther dört isabet alıyor...Bunların ikisi taretin alt ve ön kısmına geliyor..Resimlerde delinmiş gibi görünsede sadece ateş parıldaması..Mermiler tareti delemiyor...Gövdenin sağ kısmında zaten kabak gibi görünen o delik malum en kritik isabet..Birde alt gövdede paletin hemen üzerine gelen bir mermi var..Sanki o da delmiş gibi görünüyor..

Projekt18_zpsb1iyepuu.jpg

Projekt19_zpsildut0x7.jpg

panther%20ve%20mermi%20hasar_zpsk2yc6nld

Panther yavaş yavaş şekillenmeye başladı..Yandaki hasarını ve taretteki mermi izini yaptım..Şimdi tankın birkaç yerinde kalmış zimmerit parçaları üzerinde çalışacağım..3 gün boyunca yanan bu tankın üzerindeki zimmerit neredeyse tamamen yok olmuş ama kalıntıları var..

DSC03194_zpsd3s2vmbx.jpg

DSC03191_zpssulwh7sz.jpg

Öncelikle cidden çok sağlam bir çalışma olacak. Ben de 2 saattir durdur çalıştır yaparak videodan görüntü almaya çalışıyorum. Resimleri ve fikrimi paylaşıyorum:

Tank 4 defa değil 3 defa vuruluyor ve 3'ü de çeliği delerek tankın içine isabet ediyor. Senin resminde delikleri işaretledim. Sarı ile işaretlediğim yer optik. Ona da gelicem.

nM4NZg.jpg

Optik deliği bu resimde görülebiliyor:

grandmenil.JPG

Senin resminde 2. deliğin iyi görülmediğini düşünüp uzun süre durdur çalıştır yaptım ve sonunda düzgün bir biçimde deliğin yerini görüntüledim.

kB58qW.jpg

pzONd0.jpg

0n3pvB.jpg

Sonra videoda bu delikler nasıl oluşmuş bulmaya çalıştım. İlk vuruşta kamera tank ateşi ile oynuyor. Ama ikinci vuruş net biçimde çıkmış. Bir kaç görüntü aldım:

Bu ikinci vuruş

o3JqQ9.jpg

ZkljNV.jpg

Bu da ikinci vuruş sonrası oluşan patlama

BPjWXM.jpg

Tank 2. vuruştan sonra mühimmat vurulunca patlıyor. Yani 2. vuruş içeriye geçmiş sekmemiş.

üçüncü vuruş tam isabet ederken bir türlü sabitleyemedim.

ljAPYr.jpg

Senin tam tarete yaptığın çok güzel bir sekme izi var. Onu 4. vuruş olarak kabul ettin sanırım ama o seken bir makineli tüfek mermisinin izi ve hangi mermi olduğunu da şu görüntüde buldum:

Rkj8Jn.jpg

Zaten üzerine infantry shot tracer yazmış. Oradan seken mermi bu mermi.

Umarım biraz olsun faydam olmuştur. Takipteyim.

Kaan dostum çok teşekkürler..

Tarette optiğin yanında oluşan mermi izi mekineli tüfek atışı ile olmuş evet..İsabet saymayabiliriz..Gövdede ki delik zaten tartışılmaz..Paletin üzerinde olan ve pek bahsedilmeyen hasarda evet bence koca bir delik ve mükemmel bir atış yapmış pershing oraya..

Ama ben hala 2. olarak işaretlediğin isabet için kararsızım..Evet o kısma bir mermi geldiği açık ama görüntülerde mermi çarpınca çıkan ateş ve ışık sanki bana sekmiş izlenimi veriyor hala...Resimlerede dikkatlice baktım tekrar ve o kısımda hiçbir delik ve iz göremedim..Evet o vuruştan sonra içeride bir patlama oluyor..Ama ilk vuruştan sonra tankın içinde yangın var zaten..Belki patlama denk gelmiştir diye düşünüyorum..Resimlerde göremediğimiz birşeylerde olabilir tabi..

colp5_zpszcaxog7z.jpg

colp1_zpskhcdvaco.jpg

Abi aslında gözüküyor resimlerde delik ama top ve taretin gölgesinde kaldığı için seçilmiyor net olarak. Bak işaretledim resimlerde.

Öncelikle 2. deliğin olduğu yeri hatırlayalım:

pzONd0.jpg

Sonra şu resimden bize yardımcı olacak noktalar bulalım:

QBj3my.jpg

Tankın ön kısmından başlayarak çeki zinciri için bağlantı çengeli, manuel çalıştırma için demir çubuk ve alet kutusu yanyanalar. Alet kutusunun sol üstünde de bizim 2. delik var.

Aslında senin resimde de bu delik gözüküyor ama yandaki 1. delik gibi siyah renk olacağından taret gölgesinde gizlenmiş. Ben işaretledim:

XkZ1m3.jpg

Bu da senin resmin orjinali, dikkatli bakarsan deliğin olduğu yer daha koyu bir şekilde belli oluyor:

colp1_zpskhcdvaco.jpg

Bir de vurduktan sonra çıkan ateş ve ışıklar aslında tanka mermi isabet edince çıkan ışıklar sanırım, sektiği için çıkmıyor. Bunu anlamak için yine 3. vuruşu oynat durdur yaptım. Aynı ışıklar 3. vuruş isabet edince de çıkıyor. İki metal birbirine deyince çıkan alev ve ışık o sanırım. İlk resimde tam vuruş anı var. 3. vuruşun isabet görüntüleri:

ljA5rb.jpg

g8QMV2.jpg

ZkloQZ.jpg

o3J48k.jpg

Evet dostum bi karartı var orada..O zaman öyle bir yerden delmiş ki..Biraz üste gelse belkide sekecekti.. Pershing fena atışlar yapmış desene..

Olay aydınlanıyor Kaan:)

Şimdi gelelim benim yine modeli yaparken karşılaştığım bir ayrıntıya..

Benim maket ve diğer resimde normal bir panther tank..İkisinde de arka dişliye dikkat edin..Konumu ve duruşu hemen hemen aynı..

DSC03194_zps1h4v9jl9.jpg

Panther_Ausfehrung-A_zpsviebi0g6.jpg

Birde bizim başroldeki pantherin dişlisine ve paletin duruşuna bakalım..Tamamen aşağıda duruyor..

e1bu3m_zps8vlmvd4h.jpg

Aldığı isabetlerden oldu diyebiliriz..

Ama alttaki fotoğraf aynı tankın Kölnde çekilmiş başka bir fotoğrafı olduğu söyleniyor..Vurulmamışken yani.. Dişli ve palet aynı şekilde aşağıya inmiş..Hatta bence tank biraz aşağıya pısmış..Hatta paletin ön kısmıda biraz sıkıntılı sanki..

kolngrampaww2052_zpsnpz2yur6.jpg

Şimdi acaba bu tankın yürüyen aksamında bir arızamı vardı..Belkide o halde olaya dahil oldu ve istediği gibi hareket edemeyip Pershinge yem oldu..

Ama aynı tank olduğu varsayılan 1944 tarihli daha eski bir fotoğrafta görüntü yine aynı..Hatta Köln istasyonu önünde çekilmiş..Acaba bu pantherlerde böyle bir mekanizmamı  var.. Citroen arabalardaki gibi..Arkası pısıyomu:D

Haydi tankçılar..Bunuda açıklayın..:D

4vhjywp_zps6kxpembb.jpg

4 saat önce, Rüzgar ÇINAR yazdı:

Kürşad azmine hayran oldum doğrusu. Çok özenip araştırmışsın... Video için sana yardımcı olmak istedim.

1-4k Video Downloader ile videoyu youtube'dan sistemine yüksek çözünürlükte indirebilirsin. Youtube arabirimden ileri geri almana gerek kalmaz. Youtube Ara birimi çok hantal.

2-Media Player Classic ile videoyu seyredebilir. Yön tuşları ile çok kısa aralıklarla ileri geri yapabilirisin. (hatta kısa yolunu ayarlarsan frame frame ileri geri alabilirsin)

3- yine MPC ile Alt-I kısa yolu ile resim alabilirsin.

Tabi biraz daha efektif bir program istersen daha profesyonel programlar kullanılabilir. Mesela Adobe Premier de jog la bakar gibi frame frame görebilirsin. Ama gerek yok.

Teşekkür ederim, bildiğin maymuna döndüm oynarken video. İhsan daha önce çok sağlam Type 1 Ho-Ni ve KV-1 yapmıştı, bu tankı da muhteşem yapsın dedim. Onun için uğraştım biraz. Şu programların olduğunu bileydim keşke :) 

çol sevdim konuyu, Kaan sağolsun benim Jagdpanzer'de de aynı ilgiyi göstermişti. İhsan çok güzel proje ama direkt referanstan yapmak çok zor. Hele Tamiya kitlerde daha da zor. Çok kesme biçme hatta yeni bağlantı noktaları yapmak gerekebiliyor. Kolay gelsin umarım istediğin gibi bir model olur biz de keyifle bakarız

İhsan sağolsun benim beynimi tüketti. Ama sorduğu sorunun cevabını buldum. Bu tankın sıkıntısı Paletlerin gerginliğinde. Bu tankların paletleri yeterince gergin değil ve gevşek durması nedeniyle tankın bu duruşu oluşmuş. Şimdi resimler ve açıklamalar gelsin:

A7j4yX.jpg

Burada tankın arka tarafında "idler wheel" olduğundan bahsediliyor. Bu "idler wheel" bir krank mili üzerine monte edilmiş şekilde gövdenin içindeki yatağında duruyormuş. Bu "idler wheel" palet gerginliğini artırmak veya azaltmak için hareket ettirilebiliyormuş. Bu "idler wheel" ayarını yapmak için tankın arka tarafından bulunan giriş deliklerine ulaşmak gerekiyormuş.

Bu "idler wheel" denen şeyi sen şu resimde yuvarlak içine almışsın:

kolngrampaww2052_zpsnpz2yur6.jpg

Bu resimde de bu "idler wheel" denen şeyleri ayarlamak için kullanılan delikleri açık halde görüyoruz. Yani bu Alman askerleri şu anda palet gerginliğini ayarlıyorlar.

0n3vGW.jpg

Peki bizim tank neden böyle modifiye şahin gibi yere çökmüş? Bunun cevabını da şu kitapta buldum:

4rN7GQ.jpg

Kitap diyor ki; palet gerginliğine son ayarı yapmak oldukça zahmetli bir iş olduğundan gevşek tank sürücüleri genelde bununla uğraşmaz ve tank paletlerini çok gevşek bırakırlardı. Yani bu tankı bu şekilde kullanılmasının nedeni gevşek tank sürücüsü kesinlikle.

3 saat önce, Orkun Çetin yazdı:

çol sevdim konuyu, Kaan sağolsun benim Jagdpanzer'de de aynı ilgiyi göstermişti. İhsan çok güzel proje ama direkt referanstan yapmak çok zor. Hele Tamiya kitlerde daha da zor. Çok kesme biçme hatta yeni bağlantı noktaları yapmak gerekebiliyor. Kolay gelsin umarım istediğin gibi bir model olur biz de keyifle bakarız

Teşekkürler dostum..Evet biraz zor bir işe kalkıştım..İnşallah güzel birşey çıkar ortaya..