Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Bekir Tan

1/72 | Heinkel He111 H-20 | Airfix | Bekir Tan

Recommended Posts

Kış kampanyası KV serisi tanklarda alnımın akıyla çıktığımı düşünüyor ve WW2 uçakları bölümüne geçiyorum. Kit budur, ispat resmimde Beşiktaşımın bugün Sporting Lizbon'la yapacağı maçın haberi. Bu arada kiti hediye eden Ferhat Karadeniz'e teşekkürler....

He111%20001_zpsuqylwmur.jpg

Maça kadar başlayalım dedik, dakika 1 gol 1. Bakalım nasıl kapanacak bu gövde?

He111%20002_zps1bw9fjni.jpg

Kış kampanyası KV serisi tanklarda alnımın akıyla çıktığımı düşünüyor ve WW2 uçakları bölümüne geçiyorum. Kit budur, ispat resmimde Beşiktaşımın bugün Sporting Lizbon'la yapacağı maçın haberi. Bu arada kiti hediye eden Ferhat Karadeniz'e teşekkürler....

He111%20001_zpsuqylwmur.jpg

Maça kadar başlayalım dedik, dakika 1 gol 1. Bakalım nasıl kapanacak bu gövde?

He111%20002_zps1bw9fjni.jpg

O bir boşluk mu asansör falan mı var uçağın içinde :) Hocam bildiğin harç lazım gibi :D

Paşa paşa yapıyorduk ki herzaman ki sorunum hortladı. Maskeleme bandı boyayı kaldırdı. Tamiya bant kullanıyorum, yapıştırmadan cam yüzeye 10-15 kere yapıştırıp çıkarıp bandın yapışkanlığını azaltıyorum, kesinlikle bastırmıyorum. Yine de oluyor. Sanırım kullandığım astardan. Yapı marketten aldığım sprey astar kullanıyorum. Galiba Tamiya ya da Mr.Surface alsam daha iyi olacak. Veya uçak maskelemeyeyim artık :(

fotograf_zpsij8adky2.jpg

fotoraf_zpss0olbemr.jpg

Geçmiş olsun. Astardan kurtulan boya da yeni gördüm. Hadi plastikten kurtulan olur da bu bir garip.Astarı değiştirin çoğu zaman (çok eskitmeyeceksem) astar bile kullanmam. Tamiya bantı hiç yapışkanını almadan direk yapıştırırım ama hiç böyle kalkmadı. Çok eskiden maketi yıkamadan boyandığında böyle kalkmalar olurdu kalıp yağından dolayı.

Geçmiş olsun. Astardan kurtulan boya da yeni gördüm. Hadi plastikten kurtulan olur da bu bir garip.Astarı değiştirin çoğu zaman (çok eskitmeyeceksem) astar bile kullanmam. Tamiya bantı hiç yapışkanını almadan direk yapıştırırım ama hiç böyle kalkmadı. Çok eskiden maketi yıkamadan boyandığında böyle kalkmalar olurdu kalıp yağından dolayı.

Astardan kurtulmadı, astarla boya beraber kalktı :blink:

Maketi yıkıyorum ben. 3 saat kadar bulaşık deterjanlı suda bekletiyorum başlamadan

Benim herzamanki hastalığım dekal parlaması. Tabii ki aldığım HER kitin dekali kötü, yoksa bende sorun yok. Gerçi altına parlak vernik, micro sol, micro set, sonra yine parlak vernik atıyorum ama, bana mısın demiyor

He111%20018_zps15uwxndd.jpg

Merhaba, o dekal parlamalarına bende sinir olurum. Benimde habire karşıma çıkıyor.

Sizin gibi deneyimli birine yorumda bulunmak abest ama; forumdan Burak yanlardan hafifçe zemin rengini atıyormuş. Belki işine yarar. Bende denemeyi düşünüyorum. Ama dikkatli olunması konusunda uyarıda bulundu. Maketi batırabilir de diye yazmıştı. Bunun dışında daha da tehlikeli bir yöntem asiton. Biraz asitonu fırça ile sürülmesi yöntemini okudum bir yerde. Ama dekali ve boyayı mahfedebilir. çok dikkatli olmak lazım. Önce görülmeyen yerlerde denenmeli.

Merhaba, o dekal parlamalarına bende sinir olurum. Benimde habire karşıma çıkıyor.

Sizin gibi deneyimli birine yorumda bulunmak abest ama;

Adil Bey, herkesten fikir almak için özellikle yayınlıyorum, yorumlarınız beni mutlu ediyor. Burak'ın yazdığını bende okumuştum, tanklarda iyi olabilir ama uçakta stencillerle beraber o kadar fazla dekal var ki, hepsinin yanını boyamak beni aşar. Asetonu araştıracağım, teşekkürler...

Adil Bey, herkesten fikir almak için özellikle yayınlıyorum, yorumlarınız beni mutlu ediyor. Burak'ın yazdığını bende okumuştum, tanklarda iyi olabilir ama uçakta stencillerle beraber o kadar fazla dekal var ki, hepsinin yanını boyamak beni aşar. Asetonu araştıracağım, teşekkürler...

Örnekteki alan Geniş ve zemin tek renk olunca o yöntem aklıma geldi. Ama Stencill'ler oooffff o dediğiniz gibi olmaz işte. Akıllıya posteki saydırır. :)

Hiçte kötü birş çalışma değil. Gayet güzel ve temiz bir çalışma. Sadece sol kanttaki şeffaf parça tam oturmamış gibi gözüktü gözüme. Belki fotoğraftan kaynaklı. Dediğiniz birazeski bir kalıp anlaşılan. İçe detay mıydı, yoksa dışa detay mıydı?

Sadece sol kanttaki şeffaf parça tam oturmamış gibi gözüktü gözüme. Belki fotoğraftan kaynaklı. Dediğiniz birazeski bir kalıp anlaşılan. İçe detay mıydı, yoksa dışa detay mıydı?

Oturmamış ne kelime. Durumu şu:

He111%20019_zpsxaf24w1q.jpg

Flaplar açılır kapanır verilmiş. Bu tabi şirinlik katsada arada 1mm boşluğu ölçeğe vurunca gerçekçiliği baya baltalıyor

He111%20011_zpse9qvprye.jpg

He111%20012_zpstbmls6nk.jpg

He111%20014_zpspoyr13fg.jpg

He111%20013_zpsit2nzlvl.jpg

Paşa paşa yapıyorduk ki herzaman ki sorunum hortladı. Maskeleme bandı boyayı kaldırdı. Tamiya bant kullanıyorum, yapıştırmadan cam yüzeye 10-15 kere yapıştırıp çıkarıp bandın yapışkanlığını azaltıyorum, kesinlikle bastırmıyorum. Yine de oluyor. Sanırım kullandığım astardan. Yapı marketten aldığım sprey astar kullanıyorum. Galiba Tamiya ya da Mr.Surface alsam daha iyi olacak. Veya uçak maskelemeyeyim artık :(

modele başlamadan önce sabunlu suyla yıkıyor musun, kit imal edilirken kalıp yağları bazen plastiğin üzerinde kalabiliyor, gözle göremediğin içinde basıyorun boyayı, maskelemede ya da yıkama yaparken bir güzel kalkıyor boya, sonra kiti duvara çarpmamak için hatim indiriyorsun :lol: o yüzden kutuyu açtığınız da önce bir güzel yıkamak gerekiyor, maalesef benim de başıma geldi bir kaç kere, şimdi yıkamadan tezgaha almıyorum kiti...

modele başlamadan önce sabunlu suyla yıkıyor musun, kit imal edilirken kalıp yağları bazen plastiğin üzerinde kalabiliyor, gözle göremediğin içinde basıyorun boyayı, maskelemede ya da yıkama yaparken bir güzel kalkıyor boya, sonra kiti duvara çarpmamak için hatim indiriyorsun :lol: o yüzden kutuyu açtığınzı da önce bir güzel yıkamak gerekiyor...

3 saat bulaşık deterjanlı suda bekletip, sonra duruluyorum

Ellerinize sağlık. Sırf burun kısmı adamı ihtiyarlatır :) Genel olarak güzel bitmiş bir model. Görebildiğim kadarıyla kit dışa detay, paneller için çook hafif bir kuru fırçalama görünüşü daha da zenginleştirir diye düşünüyorum. Tekrar ellerinize sağlık :)

Bitmiş kit güzel kittir.Ellerine sağlık. Bekir .Elbetteki hatalar kusurlar olacaktır bir dahakine bu kusurları tekrarlamassak daha iyi ye doğru gideriz kanısındayım.İniş takımlarına ve içlerine biraz daha çalışılabilirmiş .Egzost cıkışlarından uçuş yönü dogrltusunda biraz is güzel olurdu.Kanat ışıkları yapılabilirdi vs.Ez cümle kalıplanma yılı benden bile yaşlı bir kiti bu hale getirmekte beceri ister sende hakkıyla yapmışsın tekrar ellerine sağlık