Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Can SARICAN

1/48 │ Bf 109E-4 │ Eduard │ Can Sarıcan

Recommended Posts

Kaldığımız yerden devam... Öncelikle Eduard'ın yapım kılavuzunda belirtilen renkler hazırlandı.

DSC02300_zpsvcfql1gh.jpg

Gövde altı için Gunze H67 ( RLM65 ) Light Blue ile boyanarak kuruduktan sonra maskelendi ve kamonun ilk rengi için hazırlandı. Sonrasında gövdedeki ilk renk Gunze H70 ( RLM02 ) Grey ile boyandıktan sonra kurumaya bırakıldı.

DSC02301_zpsh5eldasf.jpg

DSC02302_zpslaovy0jl.jpg

DSC02303_zpsrc02umlg.jpg

DSC02304_zpsbeelawgo.jpg

Gövde ilk renk kuruduktan sonra ikinci renk olan Gunze H64 ( RLM71 ) Dark Green için tekrar maskeleme yapıldı.

DSC02305_zpsr147yyit.jpg

Bu arada Eduard'ın verdiği renk kodlari ile boyama grafiğindeki renkler arasında müthiş bir fark var... Bir ara kendimden kuşkuya kapılıp tekrar bir araştırma yaptığımda renk kodlarının doğru olduğunu gördüm. Net'teki referans resimler de beni destekler nitelikte olduğu için içim rahatladı... Aslına bakarsanız bu uçağın o kadar çok boyama şeması var ki insanın kafası karışıyor...

Neyse, bu akşam ikinci rengi atıp gövde üzerindeki benek tonlamalarını planlıyorum... Hadi hayırlısı :)

Uygulama başarılı geçerse o benekler enfes olur

Hadi kolay gelsin Can )

Teşekkürler Gürkan Hocam... Daha önce F-104 de serbest el çalışmıştım bu benekleri de serbest el çalışmak istiyorum. Özellikle incelediğim gerçek fotolarda benekler çok sert değil özellikle yumuşak geçişlerde yapılmış. Ben de öyle yapmak istiyorum. Hadi hayırlısı :)

Kamuflajın ikinci rengi olan Gunze H64 ( RLM71 ) Dark Green atılarak gövde üzerindeki benekler serbest el çalışmasıyla boyandı. Genel olarak sonuçtan memnunum. Bazı yerlerde sprey etkisi olsa da bulduğum bir referans fotoda boyamanın çok keskin hatlarla olmadığı hatta sprey etkisinin fotoda belirgin olduğu açıkça görülüyor. Bu da beni bayağı rahatlattı doğrusu... :)

a14_zpsxgqq4oa4.jpg

DSC02310_zpsygmuoxcy.jpg

DSC02309_zpsugzeblnr.jpg

DSC02308_zpsbic61ccm.jpg

DSC02307_zps42v1dexw.jpg

DSC02306_zpsxpshk9em.jpg

Sırada burun ve kuyruk kısımlarının RLM04 Gold Yellow ile boyanması var... Sonrasında kalan parçaları da toparlayıp ilk parlak verniği atmayı planlıyorum... :)

Can bey merhaba, Benim bir sorum olacaktı size. Kokpit göstergeleri decal demişsiniz ama decal gibi durmuyor. Acaba decal yapıştırdıktan sonra panel line gibi bir ürünle üzerinden mi geçtiniz?

Evet Toygar decali yapıştırıp kurumasını bekledikten sonra Panel Line ile kenarlara küçük dokunuşlar yapıp tam kurumasını beklemeden kulak temizleme çubuğu ile yayarak biraz kirli havası vermeye çalıştım.

Başarmışsınız da:) Çok güzel olmuş. Bende deneyeceğim birazdan, sizinki kadar olmasa da belki yakın bir sonuç alabilirim. Hazır elimde parçalayabileceğim bir modelim varken. Teşekkür ederim bilgi için

Kolay Gelsin Toygar... Bir yardımım dokunursa her zaman...

Herkese mutlu pazarlar... :)

Kaldığımız yerden devam... Uçağımızın burun ve kuyruk kısmı Vallejo'nun 71.078 (RLM04) Gold Yellow rengiyle boyanarak kurumaya bırakıldı. Böylece boyama işleminin tamamı bir kaç küçük detay dışında bitmiş oldu. Bu arada daha önce astar olarak Vallejo kullanmama rağmen boya konusunda bayağı bir sıkıntı yaşadım. Airbrush iğnesi defalarca temizlendi. Ama sonuç herşeye rağmen başarılı oldu diye düşünüyorum.

Bu arada kanat üzerindeki kırmızı çizgilerde ( bazı kitlerde burası decal olarak verilmesine rağmen bu kitte yoktu ) maskelenerek aradan çıkarıldı.

DSC02311_zps31xovf8w.jpg

DSC02312_zpsyhyupmhx.jpg

DSC02314_zpslsfvwgww.jpg

DSC02315_zps4k2qdhza.jpg

DSC02316_zpskub762wa.jpg

Boyama sırasında kanatlardaki makineliden bir tanesi kırıldı ve bulamadım. Ben de daha önce Güven maketten alınan ince pirinç borulardan aynı ölçülerde iki adet makineli yaparak yerlerine monte ettİm. ( Böyle daha sağlam oldu. :) )

DSC02318_zpsijchxgfz.jpg

Bu arada pervene bölümlerinin ve motor kapaklarının boyamaları da tamamlandı.

DSC02320_zpsrrztrqrp.jpg

DSC02321_zps16hfplbj.jpg

DSC02322_zpswno4u9ld.jpg

Şimdi sırada -daha önce boyamasını yapıp üzerine hafif smoke attığım- tek tek verilmiş olan egzost ( eksoz, egsos, ekzozt... :D ) parçalarının yerine montajı var.

DSC02323_zpsmwo6zqr0.jpg

Çok temiz. Teyyarede tek favorim. Stoğa eklemek şart oldu artık. Sizinkileri referans olarak kullanırım :) Bu arada hisard müzesinde109 var bilginize

Teşekkürler Mahmut... Stoğa ekleyeceksen Eduard'ı kesinlikle öneririm... Ben de bir tane daha alıp çöl kamuflajlı yapmak istiyorum. Bu arada Hisart'taki 109 'dan haberim var ama görmek daha nasip olmadı. En kısa zamanda görmek istiyorum... :)

Çok iyi bir çalışma yine karşımızda.

Şeritlerin elle çizilmesi çok iyi olmuş. elle çizilmesi dediğim masek bantıyla tabi.

Mütevazı olma, bu söylediğin kadar kolay iş değil.

Motoruda da boooolca yağlanmış pis halini merakla bekliyorum :)

Teşekkürler Adil Hocam... Bitmiş halini bende merak ediyorum doğrusu... :)